Puchar Polski w piłce nożnej (1981/1982)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Polski 1981/82
1980/1981 1982/1983
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Mistrz Pucharu Polski Lech Poznań (1. tytuł)

Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn w sezonie 1981/1982 – 28. edycja rozgrywek, mających na celu wyłonienie zdobywcy Pucharu Polski, który uzyska tym samym prawo gry w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1982/83. Zwycięzcą rozgrywek został Lech Poznań, dla którego był to pierwszy Puchar Polski w historii klubu.

Mecz finałowy odbył się 19 maja 1982 na Stadionie przy Oporowskiej we Wrocławiu.

I runda[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Polonia Łaziska Górne 2:0 ŁTS Łabędy
LZS Grudynia 4:3 Sparta Zabrze
Orzeł Wieprz 1:7 AKS Niwka
Stal Gorzyce 1:0 Górnik 09 Mysłowice
Wda Świecie 2:3 pd. Polonia Bydgoszcz
Chojniczanka Chojnice 6:1 Wisła Tczew
Śniardwy Orzysz 1:2 pd. Stomil Olsztyn
Legia Chełmża 2:3 pd. Gwardia Szczytno
Warmia Olsztyn 0:0 pd.
k. 2:4
Chemik Bydgoszcz
LZS Wicher Kłodzino 3:0 Pomorzanin Toruń
Wełna Rogoźno 0:4 Mieszko Gniezno
Warta II Poznań 0:3 Lechia Zielona Góra
Czarni Żagań 6:0 Polonia Piła
Admira Poznań 0:2 pd. Warta Poznań
Siarka II Tarnobrzeg 2:0 Budowlani Lublin
Zagłębie Lubin 2:1 Śląsk II Wrocław
Polonia Leszno 3:4 Ostrovia Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Jawor 4:3 pd. Miedź Legnica
Wisła II Tczew 0:5 Olimpia Elbląg
Żuławy Nowy Dwór Gdański 2:5 MRKS Gdańsk
Dalin Myślenice 3:1 Garbarnia Kraków
Puszcza Niepołomice 2:3 Karpaty Krosno
Bocheński KS 0:2 Glinik Gorlice
Poprad Rytro 0:2 Sandecja Nowy Sącz
Stal II Rzeszów 3:0 Stal Nowa Dęba
Pogoń Lubaczów 6:3 pd. Wisłoka Dębica
Tomasovia Tomaszów Lubelski 0:3 w/o[1] Siarka Tarnobrzeg
Jagiellonia II Białystok 3:1 Wigry Suwałki
Budowlani Wrocław 1:2 Pafawag Wrocław
Bielawianka Bielawa 4:2 Metal Kluczbork
Gryf Gryfów Śląski 0:0 pd.
k. 4:2
Odra Wodzisław Śląski
KKS 1925 Kalisz 1:2 pd. Chrobry Głogów
Odra II Opole 1:3 Raków II Częstochowa
Błękitni II Kielce 2:1 Lublinianka Lublin
Fadom Nowogród Bobrzański 2:3 pd. Arka Nowa Sól
Wielim Szczecinek 1:0 Błękitni Stargard
Wybrzeże Objazda 0:4 Gryf Słupsk
Bałtyk II Gdynia 4:1 Gedania Gdańsk
MKS Trzebinia-Siersza 1:2 Małapanew Ozimek
Skra Częstochowa 3:2 Motor Praszka
Cukrownik Chybie 0:5 Urania Ruda Śląska
Baszta Zawada 1:8 Avia Świdnik
Zadrzew Zawadówka 1:3 Igloopol Dębica
MKS Ciechanów 0:3 Polonia Warszawa
Widzew II Łódź 2:1 pd. Korona Kielce
Start Łódź 0:4 Włókniarz Pabianice
Włocłavia Włocławek 2:0 pd. Boruta Zgierz
Orkan Sochaczew 1:0 Orzeł Wierzbica
RKS II Ursus 3:0 Orzeł II Wierzbica
Pogoń Zduńska Wola 0:3 Lechia Tomaszów Mazowiecki
Orlicz Suchedniów 1:1 pd.
k. 8:7
RKS Radomsko
Czarni 1910 Jasło 3:1 Stal Niewiadów
Górnik Konin 0:1 Unia Skierniewice
Wisła Puławy 1:0 Hutnik Warszawa
Narew Ostrołęka 4:2 Mazur Ełk
Orzeł Kolno 3:3 pd.
k. 4:2
Polonez Warszawa
Podlasie Biała Podlaska 3:0 Pogoń Siedlce
Wisła II Płock 1:0 AZS AWF Warszawa
Wisła II Kraków 6:6 pd.
k. 4:2
BKS Stal Bielsko-Biała
Walka Makoszowy 1:3 GKS Jastrzębie
Ruch Radzionków 3:4 Lechia Piechowice
Celuloza Kostrzyn ?

II runda[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
LZS Wicher Kłodzino 1:6 Arka Nowa Sól
Wielim Szczecinek 3:0 Czarni Żagań
Zagłębie Lubin 1:1 pd.
k. 3:2
Ostrovia Ostrów Wielkopolski
Kuźnia Jawor 6:4 Gryf Gryfów Śląski
Bałtyk II Gdynia 0:5 Chojniczanka Chojnice
Orkan Sochaczew 0:2 Wisła II Płock
Błękitni II Kielce 0:1 Włókniarz Pabianice
Orlicz Suchedniów 2:2 pd.
k. 4:5
Widzew II Łódź
RKS II Ursus 0:2 Podlasie Biała Podlaska
Lechia Piechowice 3:4 pd. Małapanew Ozimek
Skra Częstochowa 2:3 AKS Niwka
Wisła II Kraków 2:1 Glinik Gorlice
Stal II Rzeszów 0:1 Sandecja Nowy Sącz
Czarni 1910 Jasło 1:2 Pogoń Lubaczów
Wisła Puławy 3:0 Siarka II Tarnobrzeg
Igloopol Dębica 1:0 pd. Stal Gorzyce
Orzeł Kolno 3:0 Siarka Tarnobrzeg
Narew Ostrołęka 6:0 Chemik Bydgoszcz
Włocłavia Włocławek 1:2 Lechia Tomaszów Mazowiecki
Bielawianka Bielawa 1:2 Unia Skierniewice
Jagiellonia II Białystok 2:1 Polonia Warszawa
Okęcie Warszawa 2:5 Stomil Olsztyn
Chrobry Głogów 3:2 pd. Pafawag Wrocław
Karpaty Krosno 1:2 Avia Świdnik
Dalin Myślenice 4:4 pd.
k. 4:3
Podlasie Biała Podlaska
Polonia Łaziska Górne 1:0 Raków II Częstochowa
Gryf Słupsk 2:1 Warta Poznań
Gwardia Szczytno 5:0 MRKS Gdańsk
Olimpia Elbląg 2:1 Polonia Bydgoszcz
LZS Grudynia 2:7 GKS Jastrzębie
Celuloza Kostrzyn 1:2 Mieszko Gniezno
Lechia Zielona Góra ?

III runda[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
AKS Niwka 4:1 GKS Tychy
Polonia Łaziska Górne 1:0 pd. ROW Rybnik
Jagiellonia II Białystok 1:0 Polonia Bytom
Małapanew Ozimek 2:5 Piast Gliwice
Igloopol Dębica 2:3 Concordia Knurów
Dalin Myślenice 0:2 Cracovia
Wielim Szczecinek 0:3 Stilon Gorzów Wielkopolski
Zagłębie Lubin 1:0 Górnik Wałbrzych
Kuźnia Jawor 0:6 Zagłębie Wałbrzych
Chojniczanka Chojnice 1:1 pd.
k. 6:5
Stoczniowiec Gdańsk
Lechia Tomaszów Mazowiecki 2:4 Błękitni Kielce
Wisła II Płock 0:0 pd.
k. 4:3
Broń Radom
Widzew II Łódź 0:3 Radomiak Radom
Wisła II Kraków 1:3 Hutnik Nowa Huta
Sandecja Nowy Sącz 2:3 Stal Stalowa Wola
Pogoń Lubaczów 1:5 Stal Rzeszów
Avia Świdnik 2:0 Resovia
Olimpia Elbląg 2:0 Lechia Gdańsk
Gryf Słupsk 1:0 pd. Olimpia Poznań
Lechia Zielona Góra 1:2 pd. Stal Szczecin
GKS Jastrzębie 2:1 GKS Katowice
Chrobry Głogów 2:0 Kryształ Stronie Śląskie
Unia Skierniewice 1:1 pd.
k. 10:9
Moto Jelcz Oława
Włókniarz Pabianice 1:0 Concordia Piotrków Trybunalski
Narew Ostrołęka 0:5 RKS Ursus
Stomil Olsztyn 1:2 Wisła Płock
Podlasie Biała Podlaska 9:1 Jagiellonia Białystok
Wisła Puławy 5:0 Star Starachowice
Orzeł Kolno 1:4 Gwardia Warszawa
Arka Nowa Sól 1:0 Arkonia Szczecin
Gwardia Szczytno 1:0 Gwardia Koszalin
Mieszko Gniezno 2:4 Pogoń Szczecin

IV runda[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
GKS Jastrzębie 1:2 Zagłębie Wałbrzych
Polonia Łaziska Górne 3:1 Concordia Knurów
Wisła Puławy 0:1 Avia Świdnik
Chrobry Głogów 2:0 Zagłębie Lubin
Błękitni Kielce 2:0 pd. Radomiak Radom
Arka Nowa Sól 1:2 Stilon Gorzów Wielkopolski
Chojniczanka Chojnice 2:1 Gryf Słupsk
Olimpia Elbląg 1:3 Wisła Płock
Unia Skierniewice 1:3 Włókniarz Pabianice
AKS Niwka 0:1 Piast Gliwice
Stal Stalowa Wola 4:0 Cracovia
Gwardia Szczytno 2:0 RKS Ursus
Stal Rzeszów 2:1 Hutnik Nowa Huta
Jagiellonia II Białystok 2:1 pd. Podlasie Biała Podlaska
Pogoń Szczecin 3:1 pd. Stal Szczecin
Wisła II Płock 0:4 Gwardia Warszawa

1/16 finału[edytuj | edytuj kod]

Do rywalizacji dołączyły zespoły z I ligi.

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Piast Gliwice 0:2 Górnik Zabrze
Jagiellonia II Białystok 1:2 Legia Warszawa
Chojniczanka Chojnice 1:2 Widzew Łódź
Włókniarz Pabianice 0:0 pd.
k. 4:5
Arka Gdynia
Stal Rzeszów 2:0 Stal Mielec
Stilon Gorzów Wielkopolski 1:4 Lech Poznań
Błękitni Kielce 0:1 ŁKS Łódź
Gwardia Warszawa 3:1 Zawisza Bydgoszcz
Zagłębie Wałbrzych 3:0 Ruch Chorzów
Pogoń Szczecin 2:1 pd. Odra Opole
Chrobry Głogów 0:2 Wisła Kraków
Stal Stalowa Wola 1:6 Motor Lublin
Gwardia Szczytno 1:0 Bałtyk Gdynia
Wisła Płock 0:2 Śląsk Wrocław
Polonia Łaziska Górne 0:2 Zagłębie Sosnowiec
Avia Świdnik 2:1 pd. Szombierki Bytom

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Gwardia Warszawa 1:2 Górnik Zabrze
Legia Warszawa 1:2 Arka Gdynia
Lech Poznań 3:0 Zagłębie Sosnowiec
Stal Rzeszów 0:2 Wisła Kraków
Pogoń Szczecin 3:2 Zagłębie Wałbrzych
Avia Świdnik 1:1 pd.
k. 5:6
Motor Lublin
Gwardia Szczytno 0:2 ŁKS Łódź
Widzew Łódź 1:0 Śląsk Wrocław

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Motor Lublin 0:3 Arka Gdynia
Górnik Zabrze 2:1 ŁKS Łódź
Lech Poznań 1:1 pd.
k. 5:4
Widzew Łódź
Pogoń Szczecin 2:1 Wisła Kraków

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Lech Poznań 2:0 Arka Gdynia
Pogoń Szczecin 2:1 pd. Górnik Zabrze

Finał[edytuj | edytuj kod]

Spotkanie finałowe odbyło się 19 maja 1982 na Stadionie przy Oporowskiej we Wrocławiu. Frekwencja na stadionie wyniosła 15 000 widzów. Mecz sędziował Aleksander Suchanek z Krakowa. Mecz zakończył się zwycięstwem Lecha 1:0 po bramce Mirosława Okońskiego w 37. minucie.

19 maja 1982 Lech Poznań
Okoński Gol 37'
1:0
1:0
Pogoń Szczecin Stadion Oporowska, Wrocław
Widzów: 15 000
Sędzia: Aleksander Suchanek (Kraków)
LECH POZNAŃ
BR Polska Piotr Mowlik
OB Polska Andrzej Strugarek
OB Polska Marek Skurczyński
OB Polska Krzysztof Pawlak
OB Polska Hieronim Barczak
PO Polska Józef Adamiec
PO Polska Józef Szewczyk
PO Polska Bogusław Oblewski
NA Polska Jerzy Krzyżanowski
NA Polska Mariusz Niewiadomski
NA Polska Mirosław Okoński
Trener:
Polska Wojciech Łazarek
POGOŃ SZCZECIN
BR Polska Marek Szczech
OB Polska Marek Ostrowski
OB Polska Zbigniew Kozłowski
OB Polska Kazimierz Sokołowski
OB Polska Zbigniew Czepan
PO Polska Marek Włoch
PO Polska Leszek Piekarczyk Zejście
PO Polska Leszek Wolski
NA Polska Jarosław Biernat
NA Polska Zbigniew Stelmasiak
NA Polska Janusz Turowski
Rezerwowi:
PO Polska Andrzej Krawczyk Wejście
Trener:
Polska Jerzy Kopa
Puchar Polski (1981/82)
Lech Poznań
Pierwszy Tytuł

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Drużyna Tomasovii nie przystąpiła do meczu. Sport. Kalendarzyk imprez sportowych. „Nowiny-Stadion”. Nr 31, s. 1, 3 sierpnia 1981. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]