Puchar Zdobywców Pucharów (1988/1989)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Zdobywców Pucharów 1988/1989
European Cup Winners’ Cup
(1987/1988) (1989/1990)
Szczegóły turnieju
Gospodarz UEFA
Termin 10 sierpnia 1988 - 10 maja 1989
Liczba drużyn 33
Mistrz FC Barcelona (3. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 63
Strzelone gole 152 (2,41 na mecz)

XXIX Puchar Europy Zdobywców Pucharów 1988/1989
(ang. European Cup Winners’ Cup)

1/32 finału[edytuj | edytuj kod]

Węgry Békéscsabai ESSCNorwegia Bryne IL 3:0 i 1:2

1 10.08 1988 1:0 Gruborovics 4, 2:0 Gruborovics 10, 3:0 Csalo 37
2 24.08 1988 1:0 Kvaszta 35, 1:1 Hellvik 44k, 1:2 Meinseth 79k

1/16 finału[edytuj | edytuj kod]

Szwajcaria Grasshopper Club ZürichNiemcy Eintracht Frankfurt 0:0 i 0:1

1 06.09 1988 (mecz w Bazylei)
2 04.10 1988 0:1 Bakalorz 32

Islandia Knattspyrnufélagið FramHiszpania FC Barcelona 0:2 i 0:5

1 07.09 1988 0:1 Roberto 33, Roberto 62
2 05.10 1988 0:1 Lineker 9, 0:2 Beguiristain 23, 0:3 Beguiristain 63, 0:4 Roberto 65, 0:5 Bakero 72

Cypr Omonia NikozjaGrecja Panathinaikos AO 0:1 i 0:2

1 07.09 1988 0:1 Mavridis 13
2 05.10 1988 0:1 Dimopoulos 57, 0:2 Nielsen 59

Malta Floriana FCSzkocja Dundee United 0:0 i 0:1

1 06.09 1988
2 05.10 1988 0:1 Meade 69

Belgia KV MechelenLuksemburg Avenir Beggen 5:0 i 3:1

1 07.09 1988 1:0 E. Koeman 59, 2:0 Bosman 61k, 3:0 den Boer 77, 4:0 Bosman 85, 5:0 Ghana 88k
2 28.09 1988 1:0 Bosman 34, 2:0 den Boer 51, 3:0 Versavel 62, 3:1 Krings 65

Rumunia Dinamo BukaresztFinlandia FC Kuusysi 3:0 i 3:0

1 07.09 1988 1:0 Jantti 12s, 2:0 Andone 72, 3:0 Vaiscovici 75
2 05.10 1988 1:0 Vaiscovici 11, 2:0 Vaiscovici 34, 3:0 Raducioiu 71

Francja FC MetzBelgia RSC Anderlecht 1:3 i 0:2

1 07.09 1988 0:1 Pfrunner 1s, 0:2 Krncević 26, 0:3 Krncević 83, 1:3 Zanon 86
2 05.10 1988 0:1 Krncević 47, 0:2 van Tiggelen 73k

Irlandia Północna Glenavon F.C.Dania Aarhus GF 1:4 i 1:3

1 07.09 1988 1:0 McCann 17, 1:1 Mortensen 25, 1:2 Pingel 52, 1:3 Reeber 67, 1:4 Pingel 80
2 05.10 1988 0:1 Mortensen 26, 0:2 Kristensen 65, 0:3 Stampe 87, 1:3 McConville 88

Albania Flamurtari WloraPolska Lech Poznań 2:3 i 0:1

1 07.09 1988 0:1 Łukasik 32, 1:1 V. Ruci 40, 1:2 Araszkiewicz 67, 2:2 V. Ruci 76, 2:3 Głombiowski 89
2 05.10 1988 0:1 Araszkiewicz 25

Szwecja IFK NorrköpingWłochy UC Sampdoria 2:1 i 0:2

1 07.09 1988 1:0 P. Andersson 9, 1:1 Carboni 50, 2:1 Hellström 86
2 06.10 1988 0:1 Salsano 37, 0:2 Vialli 80 (mecz w Cremonie)

Niemiecka Republika Demokratyczna FC Carl Zeiss JenaAustria Kremser SC 5:0 i 0:1

1 07.09 1988 1:0 Weber 19, 2:0 Strässer 48, 3:0 Merkel 53, 4:0 Strässer 67, 5:0 Ludwig 78
2 05.10 1988 0:1 Studeny 24

Irlandia Derry CityWalia Cardiff City 0:0 i 0:4

1 07.09 1988
2 05.10 1988 0:1 McDermott 20, 0:2 Gilligan 47, 0:3 Gilligan 65, 0:4 Gilligan 76

Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii FK Borac Banja LukaZwiązek Socjalistycznych Republik Radzieckich Metalist Charków 2:0 i 0:4

1 07.09 1988 1:0 Lemić 43, 2:0 Lipovac 89
2 05.10 1988 0:1 Tarasow 25, 0:2 Tarasow 62, 0:3 Adżojew 78k, 0:4 Jesipow 88

Holandia Roda JC KerkradePortugalia Vitória SC 2:0 i 0:1

1 07.09 1988 1:0 Groenendijk 6, 2:0 van Loen 87
2 05.10 1988 0:1 Roldao 27

Czechosłowacja Internacionál Slovnaft BratysławaBułgaria Sredec Sofia 2:3 i 0:5

1 07.09 1988 0:1 Penew 36, 0:2 Penew 38k, 1:2 Moravec 44, 2:2 Weiss 58k, 2:3 Penew 78
2 05.10 1988 0:1 Penew 1, 0:2 Stoiczkow 3, 0:3 Kostadinow 12, 0:4 Getow 21, 0:5 Kostadinow 38

Turcja SakaryasporWęgry Békéscsabai ESSC 2:0 i 0:1

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Niemcy Eintracht FrankfurtTurcja Sakaryaspor 3:1 i 3:0

1 26.10 1988 1:0 Sievers 9, 2:0 Balzis 33, 3:0 Studer 44, 3:1 Kemal 87k
2 09.11 1988 1:0 Sievers 8, 2:0 Binz 35, 3:0 Sievers 65

Belgia KV MechelenBelgia RSC Anderlecht 1:0 i 2:0

1 26.10 1988 1:0 Wilmots 89
2 09.11 1988 1:0 E. Koeman 18, 2:0 Ohana 46

Szkocja Dundee UnitedRumunia Dinamo Bukareszt 0:1 i 1:1

1 26.10 1988 0:1 Mateut 89
2 09.11 1988 1:0 Beaumont 79, 1:1 Mateut 83

Hiszpania FC BarcelonaPolska Lech Poznań 1:1 i 1:1 (dog), karne 5:4

1 26.10 1988 1:0 Roberto 26k, 1:1 Pachelski 71
2 09.11 1988 0:1 Kruszczyński 30k, 1:1 Roberto 45

Niemiecka Republika Demokratyczna FC Carl Zeiss JenaWłochy UC Sampdoria 1:1 i 1:3

1 26.10 1988 1:0 Weber 38, 1:1 Vialli 83k
2 09.11 1988 0:1 Vierchowod 23, 0:2 Cerezo 42, 1:2 Raab 50, 1:3 Vialli 53

Bułgaria Sredec SofiaGrecja Panathinaikos AO 2:0 i 1:0

1 26.10 1988 1:0 Stoiczkow 44, 2:0 Penew 89k
2 09.11 1988 1:0 Penew 85

Walia Cardiff CityDania Aarhus GF 1:2 i 0:4

1 26.10 1988 0:1 Kristensen 8, 1:1 Gilligan 41, 1:2 Kristensen 73
2 09.11 1988 0:1 Pingel 15, 0:2 Andersen 25, 0:3 Andersen 75, 0:4 Stampe 82

Holandia Roda JC KerkradeZwiązek Socjalistycznych Republik Radzieckich Metalist Charków 1:0 i 0:0

1 26.10 1988 1:0 van der Luer 43
2 09.11 1988

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Niemcy Eintracht FrankfurtBelgia KV Mechelen 0:0 i 0:1

1 01.03 1989
2 15.03 1989 0:1 Wilmots 62

Bułgaria Sredec SofiaHolandia Roda JC Kerkrade 2:1 i 1:2 (dog), karne 4:3

1 01.03 1989 1:0 Stoiczkow 14, 2:0 Kostadinow 67, 2:1 Boerebach 84
2 15.03 1989 0:1 Haan 38, 0:2 van den Luer 54, 1:2 Stoiczkow 77

Rumunia Dinamo BukaresztWłochy UC Sampdoria 1:1 i 0:0

1 01.03 1989 1:0 Vaiscovici 16k, 1:1 Vialli 89
2 15.03 1989 (mecz w Cremonie)

Dania Aarhus GFHiszpania FC Barcelona 0:1 i 0:0

1 01.03 1989 0:1 Lineker 70
2 15.03 1989

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Hiszpania FC BarcelonaBułgaria Sredec Sofia 4:2 i 2:1

1 05.04 1989 0:1 Stoiczkow 24, 1:1 Lineker 36, 2:1 Amor 37, 3:1 Bakero 49, 3:2 Stoiczkow 67, 4:2 Salinas 72
2 19.04 1989 1:0 Lineker 25, Stoiczkow 65, 2:1 Amor 81

Belgia KV MechelenWłochy UC Sampdoria 2:1 i 0:3

1 05.04 1989 1:0 Ohana 11, 2:0 Defrem 67, 2:1 Vialli 74
2 19.04 1989 0:1 Cerezo 68, 0:2 Dossena 85, 0:3 Salsano 88

Finał[edytuj | edytuj kod]

10 maja 1989 Berno Wankdorfstadion (42 707)

Hiszpania FC BarcelonaWłochy UC Sampdoria 2:0 (1:0)
Sędzia: George Courtney (Anglia)
Bramki: 1:0 Julio Salinas 4, 2:0 Luis Rekarte 79
Żółte kartki: Aloisio Pires / –
Futbol Club Barcelona (trener Johan Cruyff):
Andoni Zubizarreta – Aloisio Pires „Aloisio”, José Alesanco, Urbano Ortega „Urbano”, Luis Milla (61 Miguel Soler), Guillermo Amor, Eusebio Sacristan „Eusebio”, Roberto Fernandez „Roberto”, Gary Lineker, Julio Salinas, Aitor Bequiristain (74 Luis Rekarte)
Unione Calcio Sampdoria (trener Vujadin Boškov):
Gianluca Pagliuca – Luca Pelligrini (49 Fulvio Bonomi), Moreno Mannini (27 Stefano Pellegrini), Marco Lanna, Fausto Salsano, Fausto Pari, Victor Muñoz „Victor”, Toninho Cerezo, Giuseppe Dossena, Gianluca Vialli, Roberto Mancini

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]