Pulp (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pulp
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska 
Adres Warszawa
Rodzaj czasopisma muzyka
Pierwszy numer 2007
Ostatni numer 2009
Redaktor naczelny Borys Dejnarowicz,
Jakub Wandachowicz,
Jakub Jonczyk,
Oskar Stelągowski
ISSN 2080-3877

Pulp – polski magazyn muzyczny, miesięcznik ukazujący się w latach 2007-2009.

Pismo powstało w listopadzie 2007 roku. Pomysłodawcą magazynu był Marcin Majewski. Redaktorami naczelnymi byli Borys Dejnarowicz, Jakub Wandachowicz, Jakub Jonczyk i Oskar Stelągowski. Wydawcami magazynu zostali: Grzegorz Kapusta i Marcin Majewski, związani wówczas z klubem Jadłodajnia Filozoficzna. Współtwórcami pisma od samego początku byli dziennikarze, blogerzy (m.in. Rafał Rejowski, Adam Kruk, Dominika Olszyna, Filip Sarniak, Karolina Sulej, Jakub Ambrożewski, Ola Żmuda), a także DJ-e związani z warszawską sceną klubową (Piotr Mika, Sylwia Zarembska).

„Pulp” opisywał zagraniczną i krajową scenę niezależną (Indie), zamieszczając m.in. recenzje płyt i relacje z koncertów. W styczniu każdego roku rozdawał swoje nagrody muzyczne: „Miazgi”.

Czasopismo powstało w odpowiedzi na zapotrzebowanie na magazyn muzyczny, opisujący najnowsze trendy i muzykę z kręgów niezależnych, która w masowy sposób pojawiła się w Polsce dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu, w tym do serwisów społecznościowych (Myspace) czy festiwalom takim jak Open’er.

W 2008 roku „Pulp” otrzymał nagrodę miesięcznika „Aktivist” w kategorii Debiut Roku 2008. Latem 2009 „Pulp” uruchomił swój kanał radiowy na platformie radiowej Gadu-Gadu: Open.fm.

Po spaleniu się klubu Jadłodajnia Filozoficzna, będącego nieoficjalną siedzibą gazety, w listopadzie 2009, „Pulp” mimo usilnych prób przetrwania przestał istnieć. Ostatni numer ukazał się w styczniu 2010 roku, ale z braku funduszy nie trafił do klubowej dystrybucji. Nakład pisma wynosił 10 000 egzemplarzy[potrzebny przypis].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]