Putna (wieś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Putna
Ilustracja
Monastyr Putna
Herb
Herb
Państwo  Rumunia
Okręg Suczawa
Zarządzający Gheorghe Coroamă
Kod pocztowy 727455
Położenie na mapie okręgu Suczawa
Mapa lokalizacyjna okręgu Suczawa
Putna
Putna
Położenie na mapie Rumunii
Mapa lokalizacyjna Rumunii
Putna
Putna
Ziemia47°52′N 25°37′E/47,866667 25,616667
Portal Portal Rumunia

Putna – miejscowość w Rumunii, położona w północnej części Mołdawii, na Bukowinie, w pobliżu granicy z Ukrainą.

W Putnej znajduje się obronny monastyr z cerkwią pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy z XV w., fundacja Stefana Wielkiego, kilkakrotnie odbudowywany po zniszczeniach, stanowiących jedno z historycznych sanktuariów Rumunii (m.in. pochowany został tu fundator, Stefan Wielki, uznany przez rumuńską cerkiew prawosławną za świętego).

Oprócz monastyru we wsi znajduje się drewniana cerkiew pod wezwaniem Ofiarowania Matki Bożej w Synagodze, według tradycji ufundowana przez pierwszego historycznego wojewodę mołdawskiego Dragosza w 1353 r. w Volovăț i przeniesiona tutaj w 1468 r. w ciągu jednej nocy w obliczu niebezpieczeństwa tureckiego. Miała ona m.in. służyć tutejszym mnichom podczas budowy monastyru. Faktyczna data budowy cerkwi nie jest znana. Cerkiew była wielokrotnie restaurowana i rozbudowywana: m.in. w 1778 r. dodano przedsionek.

W pobliżu istnieje także tzw. "pustelnia Daniły" – miał ją zamieszkiwać eremita o tym imieniu, którego odwiedzał m.in. Stefan Wielki i który miał zainspirować władcę do budowy tutejszego monastyru, a także monastyru Voroneț.

We wsi obok ludności rumuńskiej zamieszkuje także niewielka mniejszość niemiecka, pozostałość liczniejszej kolonii niemieckiej, która zamieszkiwała tę wieś jeszcze w XIX w. Putna, która ma połączenie kolejowe z Suczawą, stanowi dobry punkt wypadowy do wycieczek w okoliczne góry.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michał Jurecki: Bukowina. Kraina łagodności. Kraków: Bezdroża, 2001, s. 237–243. ISBN 83-913283-2-5.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]