Queen Elizabeth Way

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
QEW
Długość 139 km
Prowincja Ontario
Mapa
Mapa QEW
Schemat przebiegu autostrady QEW

Queen Elizabeth Way (znana również jako QEW, po polsku Droga Królowej Elżbiety) – autostrada w Kanadzie, w prowincji Ontario. Przebiega od Toronto, przez Mississauga, Oakville, Burlington, Hamilton, St. Catharines i Niagara Falls do mostu granicznego z USA na rzece Niagara w Fort Erie. Po drugiej stronie mostu leży miasto Buffalo w stanie Nowy Jork.

Nazwę tę nadano na cześć królowej Elżbiety Bowes-Lyon (1900-2002), matki obecnej królowej Elżbiety II w 1939 podczas wizyty pary królewskiej w Kanadzie.

QEW jest uznawana za najstarszą autostradę Kanady. Budowę drogi rozpoczęto w 1931, pierwsze odcinki mające parametry autostrady otwarto w 1939. Dostosowanie całej drogi do tych parametrów trwało do lat 60. Wymagało to budowy dwóch dużych mostów nad wejściem do portu Hamilton i nad Kanałem Wellandzkim. Jako jedna z najbardziej używanych dróg w kraju autostrada jest nieustannie ulepszana. W ostatnich dekadach jest poszerzana do trzech pasów na najbardziej używanym odcinku od Toronto do Niagara Falls. Prace te są na ukończeniu i autostrada ma obecnie trzy pasy do St. Catharines. Szereg wiaduktów z lat 40. i 50. przebudowano do nowoczesnych standardów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert M. Stamo: QEW : Canada's first superhighway. Erin, Ontario: Boston Mills Press, 1987. ISBN 0-919783-84-8.