Quintuplet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Quintuplet
Gromada Quintuplet (HST)
Gromada Quintuplet (HST)
Odkrywca Chandra
Data odkrycia 1990
Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór Strzelec
Typ niesklasyfikowana
Rektascensja 17h 46m 13,9s
Deklinacja −28° 49′ 48″
Odległość 26 000 ly
Charakterystyka fizyczna
Masa ok. 10 000 M
Szacowany wiek 4 mln lat
Liczba gwiazd kilkaset

Quintuplet – zwarta gromada gwiazd znajdująca się w konstelacji Strzelca w odległości około 26 000 lat świetlnych. Gromada Quintuplet znajduje się w odległości 100 lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej. Wiek gromady szacuje się na 4 miliony lat. Została odkryta w 1990 roku na zdjęciach wykonanych w podczerwieni teleskopem Chandra. Gromada ta znajduje się w fazie rozpraszania gwiazd[1]. Nazwa Quintuplet nawiązuje do zdjęć wykonanych przez teleskop Chandra, na których wyraźnie wyróżniało się pięć grup gwiazd z gromady choć w rzeczywistości zawiera ona setki gwiazd[a].

W gromadzie Quintuplet kolizje podmuchów wiatru, pochodzących od krążących po bliskiej orbicie gwiazd w układzie podwójnym, ogrzewają się do temperatury 50 milionów kelwinów oraz powodują silne emisje promieniowania rentgenowskiego. Wykryto w tym rejonie również fale radiowe, wytworzone przez gaz z tego obszaru nieba, co jest kolejnym dowodem na żywiołowe ocieplanie się gazu za sprawą wiatrów masywnych gwiazd.

W gromadzie Quintuplet znajdują się gwiazdy, które zbliżają się do osiągnięcia granicy eksplozji supernowej. Gromada ta jest jedną z najmasywniejszych młodych gromad gwiazd, choć równocześnie jest znacznie mniej masywna od gromad kulistych znajdujących się w galaktycznym halo. Masa gromady wynosi około 10 000 mas Słońca. Do gromady Quintuplet należy jedna z najjaśniejszych gwiazd naszej Galaktykigwiazda Pistolet.

Za kilka milionów lat gromada ta zostanie całkowicie rozproszona w przestrzeni przez siły pływowe działające w centrum Galaktyki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W języku angielskim słowo Quintuplet oznacza jedno z pięcioraczków lub grupę pięciu podobnych składników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skupiska supergwiazd w centrum Galaktyki. W: Urania - Postępy Astronomii [on-line]. 1999-09-23. [dostęp 2014-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-01)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]