Różowa Pantera kontratakuje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Różowa Pantera kontratakuje
Pink Panther Strikes Again
Gatunek komedia
Data premiery 15 grudnia 1976
Kraj produkcji USA
Język angielski
Czas trwania 103 minut
Reżyseria Blake Edwards
Scenariusz Blake Edwards
Frank Waldman
Główne role Peter Sellers
Herbert Lom
Lesley-Anne Down
Howard K. Smith
Leonard Rossiter
Colin Blakely
Graham Stark
Byrone Kane
Dick Crockett
Richard Vernon
Burt Kwouk
Muzyka Henry Mancini
Zdjęcia Harry Waxman
Scenografia Peter Mullins
Fred Carter
John Siddall
Kostiumy Tiny Nicholls
Bridget Sellers
Montaż Alan Jones
Produkcja Blake Edwards
Wytwórnia Amjo Productions
Dystrybucja United Artists

Różowa Pantera kontratakuje (ang. Pink Panther Strikes Again) – komedia kryminalna produkcji amerykańskiej w reżyserii Blake’a Edwardsa z 1976 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Charles Dreyfus, były przełożony inspektora Clouseau, który w wyniku jego działań przeżywa załamanie nerwowe, po trzech latach pobytu ucieka z szpitala psychiatrycznego. Jego celem staje się zemsta na byłym podwładnym, zajmującym obecnie jego stanowisko. Chcąc zrealizować swój plan, sam zostaje kryminalistą. Odbija z konwoju skazańca i razem z nim napada na bank. Organizuje przestępczą siatkę, zamierzając zniszczyć Clouseau.

Inspektor wyjeżdża na zaproszenie Scotland Yardu do Anglii, gdzie ma pomóc w rozwikłaniu zagadki uprowadzenia sławnego naukowca i jego córki. W sprawie zniknięcia profesora Hugo Fassbendera i Margo, Clouseau przesłuchuje służbę. Śledząc kamerdynera Jarvisa, trafia do baru dla homoseksualistów, gdzie wdając się w bójkę zostaje zatrzymany przez policję.

W swej kryjówce, w bawarskim zamku, Dreyfus przetrzymuje zakładników. Grozi profesorowi poddaniem torturom jego córki, jeżeli ten nie zgodzi się na współpracę. Próbuje zmusić Fassbendera do powierzenia mu tajemnicy najnowszego wynalazku, lasera, mogącego przynieść całemu światu zagładę. Zamierza użyć tej broni, jeżeli jego największy wróg Clouseau nie zostanie zlikwidowany. Na życie inspektora czyha dwudziestu dwóch zabójców, próbujących wkraść się w łaski Dreyfusa. Jedną z nich jest radziecka agentka Olga, która zakochuje się w inspektorze z Francji.

Clouseau przypadkowo dowiaduje się, że jego były szef z bolącym zębem oczekuje wizyty dentysty. Podając się za doktora, inspektor przybywa w przebraniu do zamku, gdzie Charles nadal więzi profesora Fassbendera i jego córkę.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Oscary za rok 1976

Złote Globy 1976

  • Najlepsza komedia lub musical (nominacja)
  • Najlepszy aktor w komedii lub musicalu – Peter Sellers (nominacja)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]