Równowaga ogólna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Równowaga ogólna – w ekonomii jest to system zależności funkcjonalnych, wyrażający taki stan gospodarki wymiennej, kiedy wszystkie gałęzie są jednocześnie zrównoważone wewnętrznie i znajdują się w równowadze między sobą[1]. Po raz pierwszy warunki brzegowe takiej równowagi zostały sformułowane przez założyciela matematycznej szkoły lozańskiej Léona Walrasa w jego książce Podstawy czystej ekonomii politycznej, wydanej w 1874 roku. Koncepcja równowagi ogólnej, choć w zmodyfikowanej formie, jest do dziś istotnym elementem modeli ekonometrycznych współczesnych gospodarek. Powiązaną z równowagą ogólną koncepcją jest równowaga cząstkowa, sformułowana po raz pierwszy przez Alfreda Marshalla.

Początek nowoczesnej teorii równowagi ogólnej datuje się na lata 50. XX wieku. W 1954 roku Kenneth Arrow oraz Gérard Debreu udowodnili matematycznie fakt istnienia równowagi[2]. Definicję równowagi zaproponowaną przez nich nazywa się dziś często równowagą konkurencyjną Arrowa-Debreu (ang. Arrow-Debreu Competitive Equilibrium, ADCE).

Współcześnie równowaga ogólna jest najważniejszą koncepcją ekonomiczną[3], stanowiącą podstawę większości stosowanych modeli. Podejście równowagowe rozpowszechniło się w szczególności w latach 70. i 80., ponieważ modele oparte na koncepcji równowagi ogólnej są „odporne” na tzw. krytykę Lucasa. Do najbardziej znanych zastosowań należą dynamiczne stochastyczne modele równowagi ogólnej (DSGE) oraz modele realnego cyklu koniunkturalnego (RBC).

Z teorią równowagi ogólnej ogólnej związane jest również Pierwsze twierdzenie ekonomii dobrobytu. Zgodnie z nim, każda gospodarka znajdująca się w równowadze ogólnej jest optymalna w rozumieniu Pareta[4].

Najbardziej znanym krytykiem koncepcji równowagi ogólnej był Joseph Schumpeter.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Barbara Danowska-Prokop, Helena Przybyła, Urszula Zagóra-Jonszta: Wykłady z historii myśli ekonomicznej. Wyd. 3. Cz. 2,: Nurt subiektywno-marginalistyczny. Katowice: Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Katowicach, 2004, s. 64. ISBN 83-7246-115-5.
  2. Kenneth Arrow, Gérard Debreu, Existence of an Equilibrium for a Competitive Economy, Econometrica, vol. 22, No. 3, 1954.
  3. Dąbrowski I., (2008) Teoria równowagi ogólnej. Rys historyczny i obecny status w ekonomii, Oficyna wydawnicza SGH, Warszawa, ​ISBN 978-83-7378-422-2
  4. Hal Varian, Mikroekonomia. Kurs średni – ujęcie nowoczesne, Warszawa, 2002.