Rüdiger von der Goltz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rüdiger von der Goltz

Gustav Adolf Joachim Rüdiger Graf von der Goltz (ur. 8 grudnia 1865 w Zullichau (obecnie Sulechów), zm. 4 listopada 1946 w Kinnsegg, Bernbeuren, Bawaria) – arystokrata i oficer Armii Cesarstwa Niemieckiego. Uczestnik I wojny światowej.

Od lutego 1918 dowódca dywizji niemieckiej, która była nazywana "wschodnią dywizja morską" lub "dywizja bałtycką". Dywizja stacjonowała w Finlandii, gdzie w 1918 brała udział w walkach z Czerwonymi. Goltz sformował w Finlandii tzw. "Fiński Korpus", który wchodził w skład Armii Niemieckiej. Wspierał politykę fińskiego generała Carla Mannerheima.

Od stycznia 1919 r. dowodził niemieckimi wojskami w rejonie Morza Bałtyckiego, a w lutym został dowódca 6 Korpusu Rezerwowego, w skład którego wchodziły jednostki złożonej z łotewskich Niemców Bałtyckiej Landeswehry, oddział księcia A.P. Lievena, niemiecka "Żelazna Dywizja" i oddziały białogwardzistów. Walczył z oddziałami Armii Czerwonej w Kurlandii. Stronnik zorganizowania w rejonie Bałtyku Królestwa Bałtyckiego. W kwietniu w Lipawie rozbroił wojska łotewskie i zdjął rząd K. Ulmanisa. 23 maja zajął Rygę. W czerwcu po uzgodnieniu z nowym rządem Łotwy włączył "Żelazną Dywizję" w skład wojsk łotewskich i wtargnął w granice Litwy, ale został zmuszony do wycofania. We wrześniu włączył swoje wojska w skład białej Północno-Zachodniej Armii, jednak w październiku na skutek wymuszenia przez Ententę został przez rząd Niemiec usunięty ze stanowiska, a wojska niemieckie zostały rozformowane. W latach 1924–1933 przewodniczący Niemieckiego Związku Obrony Ojczyzny. Od 1934 przywódca Cesarskiego Związku Byłych Oficerów. Autor pamiętników.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Bolszaja Sowietskaja Encikłopedija - t. 7 str. 47 Moskwa 1976
  2. K.A Zalesskij Pierwaja mirowaja wojna. Prawitieli i wojennaczalniki. Wyd.: "Wecze" Moskwa 2000.