RC5 (RTV)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy elektroniki. Zobacz też: szyfr RC5.

RC5 – standard przesyłu danych pomiędzy pilotem – nadajnikiem podczerwieni a odbiornikiem (telewizorem, magnetowidem i innymi urządzeniami, głównie RTV) opracowany przez firmę Philips. Częste stosowanie w telewizorach sterowników firmy Philips sprawia że piloty zdalnego sterowania są uniwersalne do starszych odbiorników telewizyjnych wielu firm, m.in. Samsung, Elemis, Trilux, Daewoo.

Następcą standardu RC5, obecnie stosowanym jest standard RC6.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pojedynczy rozkaz wysyłany w tym standardzie to ciąg 14 bitów zawierający:

  • 2 bity start (zawsze logiczne "1")
  • 1 bit przełącznikowy, zmieniający stan po kolejnym naciśnięciu przycisku, służący do wykrywania powtarzania się pojedynczego rozkazu, np. zmiany głośności
  • 5 bitów adresu urządzenia, na podstawie których rozróżniane jest jedno z 32 możliwych urządzeń do którego kierowana jest wiadomość;
  • 6 bitów kodu rozkazu, oznaczające wysłanie jednego z 64 rozkazów, w tym cyfry 0–9, włącz/wyłącz, vol+/vol−, play, stop.

W późniejszym czasie okazało się że przesyłanie 64 rozkazów jest niewystarczające w niektórych zastosowaniach. Philips wprowadził małą zmianę polegającą na potraktowaniu drugiego bitu start jako siódmy bit kodu rozkazu. W ten sposób możliwe jest przesyłanie dodatkowych 64 rozkazów, czyli łącznie 128 rozkazów. Gdy bit ma stan "1", czyli jak w starszym standardzie RC-5, przesyłane są rozkazy o numerze 0-63, co zapewnia kompatybilność wsteczną. Gdy bit ma stan "0" przesyłane są dodatkowe rozkazy z zakresu 64-127.

Rozkazy są przesyłane wiązką podczerwieni modulowaną impulsowo o częstotliwości podnośnej 36 kHz za pomocą kodowania Manchester (przesłanie stanu "01" = logiczna "1", przesłanie stanu "10" = logiczne "0").

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Opis standardu RC5 (ang.)

Wykorzystanie RC5 do sterowania mikrokontrolerów (pol.)