RQ-4 Global Hawk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
RQ-4 Global Hawk
Ilustracja
RQ-4 Global Hawk
Dane podstawowe
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent Northrop Grumman
Typ UAV
Załoga 0
Historia
Data oblotu 1998
Dane techniczne
Napęd 1 × Allison Rolls-Royce AE3007H dwuprzepływowy
Wymiary
Rozpiętość 35,5 m
Długość 13,4 m
Wysokość 4,6 m
Masa
Własna 3850 kg
Użyteczna 10 400 kg
Osiągi
Prędkość przelotowa 650 km/h
Pułap 20 km
Zasięg 20 000 km
Długotrwałość lotu 36 h
Dane operacyjne
Użytkownicy
Stany Zjednoczone USAF, US Navy, Niemcy Luftwaffe
Rzuty
Rzuty samolotu

RQ-4 Global Hawkbezzałogowy statek powietrzny (dron) produkowany przez Northrop Grumman, mogący prowadzić rozpoznanie bez przerwy przez 24 godziny z pułapu 20 km.

Pierwsze loty próbne tego aparatu przeprowadzono w 1998 roku, a już w 1999 roku siły zbrojne USA otrzymały jeden egzemplarz próbny. Samolot ten nie musi korzystać z lotnisk w rejonie konfliktu zbrojnego, albowiem może wystartować np. z terenu USA i prowadzić rozpoznanie w dowolnym punkcie kuli ziemskiej. Jest to system całkowicie autonomiczny i po odpowiednim zaprogramowaniu może wykonywać zadania bez udziału operatora. Na płatowcu zamontowano najnowocześniejsze komputery, które przejęły rolę kontrolera i operatora lotu, niemniej jednak wykonywane zadanie w każdej chwili może zostać zmienione lub przerwane przez operatora naziemnego. System nawigacyjny Global Hawk składa się z precyzyjnego systemu inercyjnego INS oraz systemu satelitarnego GPS. Aparat posiada także pasywne oraz aktywne systemy zakłócające promieniowanie elektromagnetyczne, wyrzutnię flar termicznych oraz holowany pozorny cel. To w połączeniu z dużym pułapem operacyjnym powoduje, że aparat ten jest niezwykle trudny do wykrycia i zestrzelenia. Na jego pokład można załadować nawet do 1500 kg sprzętu specjalistycznego. Standardowym wyposażeniem są czujniki elektrooptyczne, na podczerwień oraz radiolokator.

Global Hawk miał po zakończeniu prób i osiągnięciu pełnej gotowości bojowej zastąpić w 2012 samoloty Lockheed U-2[1]. Na początku stycznia 2012 Pentagon postanowił jednak zachować w linii 33 U-2, anulując zakupy RQ-4 Block 30, w przyszłości USAF ma jednak otrzymać maszyny w wersji Block 40.[2]. 29 marca 2014 roku RQ-4 wykonał lot trwający 34,3 h, był to najdłuższy lot tego typu maszyny (bez tankowania w powietrzu[3]).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]