Rada Miejska w Tarnowskich Górach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rada Miejska w Tarnowskich Górach[1]
Rada Miejska w Tarnowskich Górach[1]
Ratusz w Tarnowskich Górach
Województwo śląskie
Powiat tarnogórski
Miejsce Tarnowskie Góry
Polska
Adres siedziba:
Rynek 4
42-600 Tarnowskie Góry
Liczba radnych 23
Kadencja IX (20182023)[2]
Przewodniczący Rady Adrian Wolnik (IO)
Wiceprzewodniczący Rady Franciszek Nowak (IO)
Łukasz Garus (PO)
strona internetowa rady

Rada Miejska w Tarnowskich Górach – stanowiący i kontrolny organ władzy samorządowej gminy miejskiej Tarnowskie Góry. Rada jest reprezentantem interesów zbiorowych wspólnoty samorządowej.

Organizację wewnętrzną i tryb pracy Rady określa regulamin, stanowiący załącznik nr 3 do statutu miasta.

Istnieje od 1990. W jej skład wchodzi 23 radnych[3] wybieranych na terenie miasta w wyborach bezpośrednich w trzech okręgach wyborczych[4][5] i odrębnych obwodach głosowania[6] na kadencję trwającą 5 lat (do 2018 roku – 4 lata), licząc od dnia wyboru.

Zasady i tryb przeprowadzenia wyborów określa odrębna ustawa. Skrócenie kadencji rady może nastąpić w drodze referendum lokalnego.

W kadencji 2018–2023 Przewodniczącym Rady jest Adrian Wolnik, a funkcję wiceprzewodniczących pełnią Franciszek Nowak i Łukasz Garus[2].

Kadencja 2018–2023[edytuj | edytuj kod]

Okręgi wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Granice okręgów wyborczych w wyborach do rady Miejskiej[7].

Nr okręgu Granice Liczba mandatów Liczba wyborców
1 3 Pułku Ułanów, 9 Maja, 11 Pułku Piechoty, Adama Jurczyka, Adama Mickiewicza, Antoniego Łomnickiego, Augustyna Świdra, Bałtycka: strona nieparzysta od skrzyżowania z ul. Gliwicką do skrzyżowania z rondem Ks. kpt. Wilhelma Stempora, Bałtycka: strona parzysta od skrzyżowania z ul. Gliwicką do skrzyżowania z ul. Nową, Beskidzka, Bohaterów Monte Cassino, Bytomska: strona nieparzysta do numeru 17A oraz strona parzysta do numeru 14, Cegielniana, Cicha, Częstochowska: strona nieparzysta do numeru 9 oraz strona parzysta do numeru 14, Dolna, Dolomitów, Elizy Orzeszkowej, Feliksa Piestraka, Franciszka Garusa, Gen. Józefa Bema, Gen. Józefa Hallera, Gliwicka: strona nieparzysta do numeru 33 oraz strona parzysta do numeru 160, Górnicza, Graniczna, Gruzełki, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Krasickiego, Ignacego Wawreczki, Jana III Sobieskiego, Jana Bondkowskiego, Jana Kochanowskiego, Jana Nowaka, Jana Styczyńskiego, Janusza Korczaka, Joachima Lelewela, Józefa Cebuli, Józefa Lompy, Józefa Piernikarczyka, Józefa Rymera, Juliusza Ligonia, Kaczyniec, Kardynała Stefana Wyszyńskiego: strona nieparzysta do numeru 79A oraz strona parzysta do numeru 14, Karłuszowiec, Karola Miarki, Kasztanowa, Kierunkowa, Klonowa, Kolejarzy, Konduktorska: strona nieparzysta do numeru 33 oraz strona parzysta do numeru 30, Krakowska, Krótka, Kruszcowa, Krzywa, Księcia Jana Opolskiego, Ks. Józefa Wajdy, Ks. Michała Lewka, Ks. Norberta Bończyka, Kujawska, Legionów, Lipowa, Ludowa, Lyszcze, Łowiecka, Łukowa, Macieja, Mała: strona parzysta do numeru 20, Małgorzaty, Marii Skłodowskiej-Curie, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Maszynistów, Mleczna, Młodzieżowa, Nakielska: strona nieparzysta oraz strona parzysta do numeru 10B, Nowa, Obwodnica: strona nieparzysta od skrzyżowania z ulicą Nakielską w kierunku południowym do linii kolejowej, Obwodnica: strona nieparzysta od skrzyżowania z kolejką wąskotorową do skrzyżowania z ul. Opolską oraz Obwodnica: strona parzysta od skrzyżowania z ul. Małą do ronda Ks. kpt. Wilhelma Stempora, Odrodzenia, Odrzańska, Ogrodowa, Opaleniec, Opatowicka: strona nieparzysta do numeru 81 oraz strona parzysta do numeru 78, Opolska, Oświęcimska, Park Strzelecki, Pawła Stalmacha, PCK, Piastowska, Plac Gwarków, Plac Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Plac Wolności, płk. Cypriana Bystrama, płk. Czesława Chmielewskiego, Pokoju, Poprzeczna, Poranna, Powstańców Śląskich, Prosta, Przesmyk, Radosna, Ratuszowa, Rondo im. bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, rondo Ks. dr Franciszka Blachnickiego, rondo Ks. kpt. Wilhelma Stempora, Rondo NSZZ „Solidarność”, rondo ppłk. pilota inż. Gerarda Karola Ranoszka, Ruciana, Rudna, Rudolfa von Carnalla, Rynek, Sawina, Semaforowa, Sienna, Skalna, Skarbka, Skośna, Słowików, Stanisława Staszica: strona nieparzysta do numeru 75 oraz strona parzysta do numeru 78, Stanisława Wyspiańskiego, Stara, Staropocztowa, Staropolska, Stefana Okrzei, Strzelców Bytomskich, Strzelecka, Sygnałów, Szafirowa, Szarych Szeregów, Szczęść Boże, Szkolna, Szpaków, Szybów, Szymały, Śląska, Śliska, Św. Jacka, Św. Katarzyny, Tadeusza Kościuszki, Tatrzańska, Teofila Królika, Torowa, Towarowa, Trakcyjna, Tylna, Tysiąclecia, Ułańska, Walentego Roździeńskiego, Wąska, Wenecka, Wesoła, Wielkopolska, Wodna, Wodociągowa: strona nieparzysta od numeru 7, Wojska Polskiego, Zachodnia, Zagórska: strona nieparzysta od numeru 155, Zagrodowa, Zamkowa, Zielona, Zofii Nałkowskiej, Żwirki i Wigury 7 14 771
2 23 Stycznia, Aleja Jana Pawła II, Aleksandra Puszkina, Alfonsa Zgrzebnioka, Augustyna Kaczmarka, Bałkańska, Bałtycka: strona nieparzysta od skrzyżowania z rondem Ks. kpt. Wilhelma Stempora, Barytowa, Bażantów, Bocianów, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Skarżyńskiego, Bolesława Śmiałego, Bracka, Brzozowa, Bukowa, Czajek, Czereśniowa, Długa, Doniecka, Drozdów, Duńska, Emanuela Biskupka, Emilii Plater, Estońska, Fińska, Francuska, Galmanowa, Gen. Władysława Sikorskiego, Gliwicka: strona nieparzysta od numeru 133 oraz strona parzysta od numeru 162, Głogowa, Główna, Góralska, Górnośląska, Grunwaldzka, Gustawa Morcinka, Henryka Brodatego, Hipoteczna, Hiszpańska, Imbirowa, Jabłoniowa, Jałowcowa, Jana Pastuszki, Jana Śniadeckiego, Jana Waliski, Jaśminowa, Jaworowa, Jemiołowa, Jodłowa, Józefa Korola, Józefa Strzelczyka, Juliana Tuwima: strona parzysta od numeru 54, Juliana Ursyna Niemcewicza, Juliusza Skrzypczyka, Kalcytowa, Kalinowa, Kamienna, Kardynała Stefana Wyszyńskiego: strona nieparzysta od numeru 81 oraz strona parzysta od numeru 16, Kazimierza Jagiellończyka, Kazimierza Odnowiciela, Kazimierza Wielkiego, Kłosowa, Konduktorska: strona nieparzysta od numeru 35 oraz strona parzysta od numeru 32, Kopalniana, Kormoranów, Kosów, Kościuszkowców, Króla Jana Kazimierza, Królowej Jadwigi, Krucza, Ks. Henryka Renka, Ks. Wiktora Sojki, Lawendowa, Leszczynowa, Leopolda Staffa, Litewska, Lukrecjowa, Łanowa, Łotewska, Mała: strona nieparzysta oraz strona parzysta od numeru 22, Michała Wolskiego, Mieczysława Niedziałkowskiego, Miedziana, Mieszka I, Miętowa, Morelowa, Myśliwska, Na Wzgórzu, Norweska, Obwodnica: strona parzysta od skrzyżowania z linią kolejową do skrzyżowania z ul. Małą oraz od skrzyżowania z rondem Ks. kpt. Wilhelma Stempora do skrzyżowania z ul. Opolską, Olimpijczyków, Ondraszka, Opatowicka: strona nieparzysta od numeru 83 oraz strona parzysta od numeru 80, Orla, Panoramiczna, Parkowa, Pawia, Piotra Skargi, Poczdamska, Podmiejska, Polarna: strona nieparzysta od numeru 89 oraz strona parzysta od numeru 102, Pomorska, Prochowa, Przedwiośnie, Przepiórek, Przy Parku, Ptasi Jar, Pyskowicka, Radzionkowska, Repecka, Rodło, rondo Ks. dr. Gustawa Klapucha, Rumiankowa, Sadowa, Saperów, Sielanka, Sikorek, Skowronków, Słomianka, Słoneczna, Spacerowa, Spokojna, Srebrna, Stanisława Staszica: strona nieparzysta od numeru 77 oraz strona parzysta od numeru 80, Starotarnowicka, Stefana Batorego, Stefana Żeromskiego, Strzelnicza, Swobodna, Szafranowa, Szczygłów, Szwedzka, Świetlana, Św. Barbary, Tarninowa, Topolowa, Turkusowa, Tymiankowa, Walecznych, Wapienna, Węgierska, Widokowa, Wiejska, Wilcza, Wincentego Janasa, Wincentego Witosa, Wiśniowa, Władysława Hermana, Władysława Kurka, Władysława Warneńczyka, Włoska, Wodociągowa: strona nieparzysta do nr 5 oraz cała strona parzysta, Zagórska: strona parzysta od numeru 158, Zalesie, Zwycięstwa 8 16 454
3 1 Maja, 3 Maja, 11 Listopada, 22 Stycznia, Agnieszki Osieckiej, Aleja Brzozowa, Aleja Kwiatów, Armii Krajowej, Artura Zawiszy, Astrów, Batalionów Chłopskich, Błękitna, Boczna, Bolesława Lubosza, Bolesława Prusa, Bolesława Skórki, Borówkowa, Bratków, Bytomska: strona nieparzysta od numeru 19 oraz strona parzysta od numeru 16, Chemików, Cmentarna, Czarnohucka, Częstochowska: strona nieparzysta od numeru 11 oraz strona parzysta od numeru 24, Czołgistów, Dębowa, Dr. Bronisława Hagera, Druha Ignacego Sowy, Dymarska, Edukacji Narodowej, Fabryczna, Fiołków, Fryderyka Chopina, Gabriela Narutowicza, Generała Jana Henryka Dąbrowskiego, Gen. Kazimierza Pułaskiego, Gen. Władysława Andersa, Górna, Grabowa, Grodzka, Grzybowa, Gwiezdna, Hansa Christiana Andersena, Husarska, Hutnicza, Iglasta, Ignacego Mościckiego, Ignacego Paderewskiego, Igora Strawińskiego, Jagiellońska, Jagodowa, Jana Dzierżonia, Jasna, Jeżynowa, Józefa Kraszewskiego, Juliana Tuwima: strona nieparzysta oraz strona parzysta do numeru 52, Juliusza Słowackiego, Kanałowa, Karola Szymanowskiego, Kazimierza Zachnika, Kolejowa, Kolorowa, Kombatantów, Komuny Paryskiej, Końcowa, Kosynierów, Kościelna, Ks. Ignacego Siwca, Ks. Jana Rudola, Ks. prałata Edwarda Płonki, Laryszowska, Lasowicka, Leśna, Letnia, Liściasta, Lotników, Ludwika Solskiego, Lwa Tołstoja, Łączna, Łąkowa, Łowna, Malinowa, Marii Kuncewiczowej, Marii Rozpłochowskiej, Mazowiecka, Mieczysława Karłowicza, Mikołaja Kopernika, Mikołaja Reja, Miła, Miodowa, Młodości, Mokra, Na glinkach, Nakielska: strona parzysta od numeru 12, Narcyzów, Obwodnica – od strony północnej miasta do skrzyżowania z ulicą Nakielską, Obwodnica – strona nieparzysta od skrzyżowania z linią kolejową do skrzyżowania z kolejką wąskotorową, Okrężna, Piaseczna, Piaskowa, Pionierska, Piotra Ściegiennego, Plebiscytowa, Płóciennika, Płuczki, Poczty Gdańskiej, Pogodna, Polarna: strona nieparzysta do numeru 87 oraz strona parzysta do numeru 100f, Polna, Powstańców Warszawskich, Poziomkowa, Proletariacka, Prostopadła, Pustki – Leśnictwo, Przemysłowa, Racławicka, Równoległa, Różana, Rzeczna, Siewierska, Siwcowa, Słoneczników, Sorychty, Sosnowa, Spadowa, Stanisława Moniuszki, Staromłyńska, Starowapienna, Stawowa, Stefanii Sempołowskiej, Stroma, Strzybnicka, Sudecka, Szczytowa, Świerkowa, Świętego Jana, Świętego Wojciecha, Świętej Anny, Targowa, Tęczowa, Westerplatte, Wincentego Pola, Wiosenna, Wiślana, Witolda Rowickiego, Władysława Broniewskiego, Władysława Reymonta, Włodzimierza Majakowskiego, Wojciecha Korfantego, Wojciecha Kossaka, Wrzosowa, Wyzwolenia, Zaciszna, Zagórska: strona nieparzysta do numeru 153 oraz strona parzysta do numeru 156a, Zakątek, Zakładowa, Zawiśloka, Zwarta, Źródlana, Żwirowa 8 16 524

Prezydium Rady Miejskiej[2][edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Przynależność Funkcja
Adrian Wolnik Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego Przewodniczący Rady Miejskiej
Franciszek Nowak Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
Łukasz Garus KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

Atrybutem Przewodniczącego Rady Miejskiej jest łańcuch z Herbem Wielkim Tarnowskich Gór wykonany z metalu barwy złotej, używany podczas oficjalnych i uroczystych wystąpień.

Skład Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

Skład rady miejskiej w Tarnowskich Górach w kadencji 2018–2023[8][2]:

Lp. Okręg wyborczy Imię i nazwisko Przynależność
1. 2 Tadeusz Stasiak[a] KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
2. 3 Łukasz Garus Koalicja Obywatelska
3. 1 Mirosław Grzęda Prawo i Sprawiedliwość
4. 2 Jan Gębka Prawo i Sprawiedliwość
5. 3 Andrzej Komenderski KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego[b]
6. 2 Justyna Kosmała KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
7. 2 Feliks Kowalski KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
8. 1 Aleksandra Król-Skowron KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
9. 2 Mariusz Kupny KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego[b]
10. 1 Mirosław Mateja Prawo i Sprawiedliwość
11. 1 Robert Mrozek KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
12. 3 Franciszek Nowak KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
13. 3 Beata Piegza KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
14. 3 Marek Porada niezależny[c]
15. 3 Krzysztof Michalski[d] KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
16. 2 Piotr Szczęsny KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
17. 1 Jarosław Ślepaczuk KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
18. 3 Janusz Śnietka Prawo i Sprawiedliwość
19. 1 Dorota Tiszler[e] KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
20. 1 Dariusz Warda KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
21. 2 Janusz Wojewodzic KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
22. 3 Adrian Wolnik KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
23. 2 Stefan Zientkowski KW Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego

Komisje Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

W obecnej kadencji (2018–2023) działa dziesięć komisji Rady Miejskiej[2]:

Lp. Nazwa komisji Symbol Przewodniczący Zastępca przewodniczącego Członkowie
1 Komisja Rewizyjna KR Tadeusz Stasiak Jarosław Ślepaczuk Dariusz Warda, Janusz Wojewodzic, Mirosław Grzęda [9]
2 Skarg, Wniosków i Petycji KSWiP Dariusz Warda Janusz Wojewodzic Tadeusz Stasiak, Mariusz Kupny, Janusz Śnietka [10]
3 Komisja Budżetowa KB Feliks Kowalski Justyna Kosmała Krzysztof Michalski, Aleksandra Król-Skowron, Stefan Zientkowski [11]
4 Komisja Mienia Komunalnego KMK Stefan Zientkowski Krzysztof Michalski Piotr Szczęsny, Krzysztof Michalski [12]
5 Komisja Strategii, Rozwoju, Promocji i Turystyki KSRPiT Robert Mrozek Aleksandra Król-Skowron Dariusz Warda, Andrzej Komenderski, Mirosław Grzęda [13]
6 Komisja Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych KRZiSS Piotr Szczęsny Dorota Tiszler Robert Mrozek, Beata Piegza, Mirosław Mateja [14]
7 Komisja Edukacji KE Beata Piegza Janusz Śnietka Robert Mrozek, Aleksandra Król-Skowron, Krzysztof Michalski [15]
8 Komisja Kultury i Sportu KKiS Marek Porada Mirosław Mateja Justyna Kosmała, Beata Piegza, Andrzej Komenderski [16]
9 Komisja Środowiska Andrzej Komenderski Jan Gębka Dorota Tiszler, Beata Piegza, Justyna Kosmała [17]
10 Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Prawnego KBiPP Mariusz Kupny Mirosław Grzęda Stefan Zientkowski, Krzysztof Michalski, Marek Porada [18]

Kadencja 2014–2018[edytuj | edytuj kod]

Okręgi wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Granice jednomandatowych okręgów wyborczych, w których odbyły się wybory do Rady Miejskiej kadencji 2014–2018[19].

Nr okręgu Granice
1 11 Listopada 1-2, 4-8, Agnieszki Osieckiej, Aleja Brzozowa, Borówkowa, Chemików, Dębowa, Doktora Hagera, Druha Ignacego Sowy, Edukacji Narodowej, Generała Pułaskiego, Górna, Grabowa, Husarska, Jagiellońska, Jagodowa, Jeżynowa, Kanałowa, Karłowicza, Kombatantów, Kossaka, Kościelna 1-35, 39A-79 nieparzyste, Kraszewskiego, Ks. prałata Edwarda Płonki, Kuncewiczowej, Łąkowa, Majakowskiego 2-11, Na glinkach, Okrężna, Pionierska, Plac XXV-lecia PRL, Poczty Gdańskiej, Proletariacka, Prusa, Pustki – Leśnictwo, Rowickiego, Rzeczna, Siwcowa, Solskiego, Strawińskiego, Sudecka, Szczytowa, Ściegiennego, Świerkowa, Westerplatte, Zagórska 2-86, Zakładowa, Zametowska, Żwirowa
2 Armii Krajowej, Grzybowa 1-71, 73-83D nieparzyste, Komuny Paryskiej, Kościelna 36-62 parzyste, od 81 do końca, Strzybnicka, Zagórska 87-97/III, 99-113 nieparzyste, Zawiszy 4, od 9A do końca
3 22 Stycznia, Boczna, Czarnohucka, Fabryczna od 26C do końca, Grodzka, Grzybowa 72-80 parzyste, od 85 do końca, Kolejowa, Księdza Rudola, Mazowiecka, Pola, Poziomkowa, Reja, Skórki, Słowackiego, Wyzwolenia, Zakątek, Zawiśloka
4 1 Maja, 3 Maja, Błękitna, Broniewskiego, Cmentarna, Częstochowska 11-19 nieparzyste, od 24 do końca, Fabryczna 1-26, Generała Andersa 2-15, Hutnicza, Jasna, Końcowa, Korfantego, Lasowicka, Leśna, Letnia, Łączna, Mokra, Moniuszki, Mościckiego, Nakielska od 12 do końca numery parzyste, Narutowicza, Obwodnica – od strony północnej miasta do skrzyżowania z ulicą Siewierską, Plebiscytowa, Płuczki, Polna, Prostopadła, Reymonta, Równoległa, Siewierska, Sosnowa, Spadowa, Stawowa, Świętego Wojciecha, Tęczowa, Wiosenna, Wrzosowa, Źródlana
5 Generała Andersa od 21A do końca, Ks. Ignacego Siwca, Marii Rozpłochowskiej, Obwodnica – od skrzyżowania z ulicą Siewierską do skrzyżowania z ulicą Nakielską
6 Aleja Kwiatów 4-6 parzyste, od 7 do końca, Chopina, Dąbrowskiego, Kolorowa, Kopernika, Miła, Miodowa, Młodości, Obwodnica – strona nieparzysta od skrzyżowania z linią kolejową do wysokości ul. Słoneczników, Piaskowa, Pogodna, Stroma, Świętego Jana, Targowa, Zaciszna
7 Aleja Kwiatów 1-5 nieparzyste, Astrów, Bratków, Bytomska 16-16A parzyste, od 19 do końca, Fiołków, Narcyzów, Obwodnica – strona nieparzysta od skrzyżowania na wysokości ul. Słoneczników do skrzyżowania z kolejką wąskotorową, Różana, Słoneczników
8 23 Stycznia, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Bracka, Generała Sikorskiego, Góralska, Grunwaldzka, Kazimierza Jagiellończyka, Kazimierza Odnowiciela, Kazimierza Wielkiego, Korola 2-36A parzyste, Kościuszkowców, Króla Jana Kazimierza, Krucza, Mieszka I, Obwodnica – strona parzysta od skrzyżowania z linią kolejową do wysokości ul. Bolesława Śmiałego, Plater, Radzionkowska, Rodło, Skargi, Stefana Batorego, Strzelczyka, Świętej Barbary, Walecznych, Wilcza, Wolskiego
9 Barytowa, Galmanowa, Głogowa, Główna, Henryka Brodatego, Jemiołowa, Jodłowa, Kalcytowa, Kalinowa, Kłosowa, Kopalniana, Korola 1-37 nieparzyste, od 38 do końca, Królowej Jadwigi, Ks. Wiktora Sojki, Kurka, Leszczynowa, Mała 5-21A nieparzyste, od 22 do końca, Obwodnica – strona parzysta od skrzyżowania z ul. Bolesława Śmiałego do skrzyżowania z ul. Małą, Parkowa, Podmiejska, Prochowa, Przedwiośnie, Puszkina, Spacerowa, Staffa, Strzelnicza, Swobodna, Świetlana, Tarninowa, Topolowa, Wapienna, Władysława Hermana, Wodociągowa od 20 do końca numery parzyste, Zwycięstwa
10 Augustyna Kaczmarka, Bażantów, Brzozowa, Czajek, Długa, Gliwicka 133, od 162 do końca, Jaworowa, Kamienna, Kosów, Księdza Renka, Myśliwska, Niemcewicza, Ptasi Jar, Repecka 55-63 nieparzyste, od 100 do końca, Sadowa, Sikorek, Skowronków, Spokojna, Staszica od 77 do końca, Śniadeckiego 1, Turkusowa, Waliski, Witosa, Wodociągowa 5, 14-18 parzyste, Żeromskiego
11 11 Listopada 3, od 10 do końca, Batalionów Chłopskich, Czereśniowa, Czołgistów, Dymarska, Dzierżonia, Górnośląska, Iglasta, Laryszowska, Lawendowa, Liściasta, Lotników, Łowna, Majakowskiego od 12 do końca, Morelowa, Obwodnica- strona parzysta od skrzyżowania z ul. Opatowicką do skrzyżowania z ul. Zagórską, Opatowicka od 80 do końca numery parzyste, Paderewskiego, Pastuszki, Piaseczna, Płóciennika, Polarna, Powstańców Warszawskich, Przemysłowa, Racławicka, Sempołowskiej, Sielanka od 8 do końca numery parzyste, Skarżyńskiego, Słomianka, Sorychty, Starotarnowicka, Starowapienna, Szymanowskiego, Tołstoja, Tuwima, Wiejska, Wiślana, Wiśniowa, Zagórska 98-110 parzyste, 115-153, od 156 do końca, Zalesie, Zawiszy 1-3A, 5-8, Zwarta
12 Aleja Jana Pawła II, Alfonsa Zgrzebnioka, Bałkańska, Bałtycka: strona nieparzysta od skrzyżowania z rondem im. Księdza kpt. Wilhelma Stempora, Kardynała Wyszyńskiego 16-78 parzyste, od 81 do końca, Konduktorska 32, od 35 do końca, Łanowa, Miedziana, Na Wzgórzu, Niedziałkowskiego, Obwodnica – strona parzysta od skrzyżowania z rondem im. Księdza kpt. Wilhelma Stempora do skrzyżowania z ul. Kardynała Wyszyńskiego, Panoramiczna, Pyskowicka, Repecka 1-54, 56-98 parzyste, Skrzypczyka, Srebrna, Śniadeckiego od 2 do końca, Widokowa
13 Doniecka, Francuska 1-17C nieparzyste, od 22 do końca, Janasa, Jałowcowa, Jaśminowa, Miętowa, Rumiankowa, Sielanka od 1 do końca numery nieparzyste, Szafranowa
14 Francuska 2-20D parzyste, Włoska
15 Estońska, Litewska, Łotewska, Morcinka, Poczdamska, rondo im. Księdza dr Gustawa Klapucha
16 Drozdów, Duńska, Fińska, Hipoteczna, Hiszpańska, Kormoranów, Norweska, Obwodnica – strona parzysta od skrzyżowania z ul. Kardynała Wyszyńskiego do skrzyżowania z ul. Opatowicką, Ondraszka, Opatowicka od 83 do końca numery nieparzyste, Orla, Pawia, Pomorska, Przepiórek, Saperów, Szczygłów, Szwedzka, Węgierska
17 11 Pułku Piechoty, 3 Pułku Ułanów, Krasickiego, Obwodnica – strona nieparzysta od skrzyżowania z ul. Opatowicką do skrzyżowania z ul. Opolską, Opatowicka 5-79, 81, Opolska od 36 do końca, Rondo im.bł.ks.Jerzego Popiełuszki, Świętej Katarzyny, Towarowa, Ułańska, Wodna, Zagórska 155
18 Bałtycka: strona nieparzysta od skrzyżowania z ul. Gliwicką do skrzyżowania z rondem im. Księdza kpt. Wilhelma Stempora, Beskidzka, Cebuli, Gruzełki, Kardynała Wyszyńskiego 1A-15, 17-79A nieparzyste, Krótka, Macieja, Młodzieżowa, Obwodnica – strona nieparzysta od skrzyżowania z rondem im. Księdza kpt. Wilhelma Stempora do skrzyżowania z ul. Opatowicką, Odrzańska, Opolska 12-35, PCK, Plac Gwarków, Poranna, Radosna, rondo im. Księdza kpt.Wilhelma Stempora, Roździeńskiego, Ruciana, Rymera, Sawina, Słowików, Staropolska, Strzelców Bytomskich, Szafirowa, Szkolna, Szpaków, Śliska, Wenecka, Wesoła, Wyspiańskiego, Zachodnia, Zagrodowa
19 Bałtycka: strona parzysta od skrzyżowania z ul. Gliwicką do skrzyżowania z rondem im. Księdza kpt. Wilhelma Stempora, Cicha, Daszyńskiego, Dolomitów, Feliksa Piestraka, Franciszka Garusa, Gliwicka 24-34 parzyste, 35-131, 154-160, Górnicza 11-27 nieparzyste, od 28 do końca, Karłuszowiec, Kierunkowa, Kolejarzy, Konduktorska 2-30, 33, Kujawska, Legionów, Lipowa, Ludowa, Lyszcze, Łomnickiego, Mała 10-20 parzyste, Małgorzaty, Maszynistów, Nowa, Obwodnica – strona nieparzysta od skrzyżowania z kolejką wąskotorową do ronda im. Księdza kpt. Wilhelma Stempora oraz strona parzysta od skrzyżowania z ulicą Małą do ronda im. Księdza kpt. Wilhelma Stempora, Ogrodowa, Piernikarczyka, Prosta, rondo im. NSZZ „Solidarność”, Rudna, Rudolfa von Carnalla, Semaforowa, Skalna, Skarbka, Skośna, Staszica 3-76, Sygnałów, Szarych Szeregów, Szczęść Boże, Szybów, Śląska, Torowa, Trakcyjna, Wielkopolska, Wodociągowa od 7 do końca numery nieparzyste
20 Bondkowskiego, Bytomska 1-14, 17-17A, Cegielniana, Górnicza 1-9C, 12-26 parzyste, Jurczyka, Kaczyniec, Karola Miarki, Kochanowskiego, Krakowska, Ligonia, Lompy, Marszałka Piłsudskiego, Mleczna, Nakielska 5-10B, od 13 do końca numery nieparzyste, Nałkowskiej, Obwodnica – od skrzyżowania z ulicą Nakielską w kierunku południowym do linii kolejowej, Opaleniec, Oświęcimska, Piastowska, Plac Wolności, rondo imienia Ks. dr Franciszka Blachnickiego, rondo imienia ppłk. pilota inż. Gerarda Karola Ranoszka, Rynek, Stara, Staropocztowa, Świętego Jacka, Zamkowa, Żwirki i Wigury
21 Dolna, Gliwicka 5-22, 25-33 nieparzyste, Jana III Sobieskiego, Królika, Księdza Lewka, Księdza Wajdy, Lelewela, Łukowa, Nowaka, Odrodzenia, Opolska 2-11, Orzeszkowej, Osmańczyka, Poprzeczna, Powstańców Śląskich, Przesmyk, Ratuszowa, Sienna, Stalmacha, Strzelecka, Szymały, Tylna, Wawreczki, Wąska
22 Generała Hallera, Kasztanowa, Klonowa, Korczaka, Kościuszki 13-19A nieparzyste, od 20 do końca, Kruszcowa, Księdza Bończyka, Łowiecka, Okrzei, Płk Cypriana Bystrama, Płk Czesława Chmielewskiego, Skłodowskiej-Curie, Świdra, Tatrzańska, Wojska Polskiego, Zielona
23 9 Maja, Bohaterów Monte Cassino, Częstochowska 1-9, 12–14 parzyste, Generała Bema, Graniczna, Kościuszki 1-12, 18, Krzywa, Księcia Jana Opolskiego, Mickiewicza, Park Strzelecki, Plac Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Pokoju, Sienkiewicza, Styczyńskiego, Tysiąclecia

Prezydium Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Przynależność Funkcja
Tomasz Olszewski Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego Przewodniczący Rady Miejskiej
Franciszek Nowak Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
Marek Jaworski Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

Atrybutem Przewodniczącego Rady Miejskiej jest łańcuch z Herbem Wielkim Tarnowskich Gór wykonany z metalu barwy złotej, używany podczas oficjalnych i uroczystych wystąpień.

Skład Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

Skład rady miejskiej w Tarnowskich Górach w kadencji 2014–2018[3]:

Lp.[f] Imię i nazwisko Przynależność
1. Franciszek Nowak Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
2. Andrzej Komenderski KW Stowarzyszenia Przyjazny Samorząd
3. Janusz Śnietka Prawo i Sprawiedliwość[g]
4. Stanisław Beśka Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
5. Beata Piegza Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
6. Tomasz Olszewski Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
7. Ewald Opuchlik Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
8. Grzegorz Waloszczyk Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
9. Stefan Zientkowski Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
10. Józef Harwig Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
11. Adrian Wolnik Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
12. Feliks Kowalski Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
13. Tadeusz Stasiak Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
14. Józef Sienicki Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
15. Tomasz Nawrat Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
16. Danuta Fleszar Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
17. Dariusz Warda Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
18. Tadeusz Torbus Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
19. Kazimierz Mańka Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
20. Robert Mrozek Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
21. Marek Jaworski Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
22. Piotr Gładki Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
23. Elżbieta Pyka Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego

Komisje Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

W kadencji 2014–2018 działało dziewięć komisji Rady Miejskiej:

Lp. Nazwa komisji Symbol Przewodniczący Zastępca przewodniczącego Członkowie
1 Komisja Rewizyjna KR Ewald Opuchlik Józef Harwig Piotr Gładki, Andrzej Komenderski, Kazimierz Mańka [20]
2 Komisja Budżetowa KB Feliks Kowalski Dariusz Warda Józef Harwig, Marek Jaworski, Józef Sienicki [21]
3 Komisja ds. Edukacji K ds. E Stanisław Beśka Beata Piegza Danuta Fleszar, Robert Mrozek, Elżbieta Pyka, Grzegorz Waloszczyk [22]
4 Komisja ds. Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych K ds. RZiSS Tadeusz Torbus Elżbieta Pyka Andrzej Komenderski, Robert Mrozek i Stefan Zientkowski [23]
5 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa K PiB Tadeusz Stasiak Józef Sienicki Piotr Gładki, Tomasz Nawrat, Janusz Śnietka [24]
6 Komisja ds. Mienia Komunalnego K ds. MK Piotr Gładki Adam Wolnik Danuta Fleszar, Ewald Opuchlik [25]
7 Komisja ds. Rozwoju, Promocji Miasta i Funduszy Europejskich K ds. RPMiFE Tomasz Nawrat Robert Mrozek Andrzej Komenderski, Tadeusz Stasiak, Dariusz Warda, Adrian Wolnik [26]
8 Komisja ds. Kultury i Sportu K ds. KiS Grzegorz Waloszczyk Danuta Fleszar Stanisław Beśka, Tomasz Nawrat, Beata Piegza, Adrian Wolnik [27]
9 Komisja ds. Ochrony Środowiska K ds. OŚ Stefan Zientkowski Kazimierz Mańka Feliks Kowalski, Beata Piegza, Janusz Śnietka, Tadeusz Torbus [28]

Kadencja 2010–2014[edytuj | edytuj kod]

Okręgi wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Granice okręgów wyborczych w wyborach do rady Miejskiej[29].

Nr okręgu Granice Liczba mandatów Liczba wyborców
1 Bałtycka, Beskidzka, Bohaterów Monte Cassino, Bondkowskiego, Bytomska, Cebuli, Cegielniana, Cicha, Częstochowska Nr 1, 3, 4, 5, 12, Daszyńskiego, Dolna, Dolomitów, Drozdów, Generała Bema, Generała Hallera, Gliwicka od nr 1 do nr 156, Franciszka Garusa, Górnicza, Graniczna, Gruzełki, Hipoteczna, Hutnicza, Jana III Sobieskiego, Jurczyka, Kaczyniec, Kardynała Wyszyńskiego od nr 1 do nr 111 i od nr 16 do nr 64, Karłuszowiec, Karola Miarki, Kasztanowa, Kierunkowa, Klonowa, Kochanowskiego, Kolejarzy, Konduktorska, Korczaka, Kormoranów, Kościuszki, Krakowska, Krasickiego, Królika, Krótka, Kruszcowa, Krzywa, Księcia Jana Opolskiego, Księdza Bończyka, Księdza Lewka, Księdza Wajdy, Kujawska, Legionów, Lelewela, Ligonia, Lipowa, Lompy, Ludowa, Lyszcze, Łanowa, Łomnickiego, Łowiecka, Łukowa, Macieja, 9 Maja, Małgorzaty, Marszałka Piłsudskiego, Maszynistów, Mickiewicza, Mleczna, Młodzieżowa, Nakielska, Nałkowskiej, Nowa, Nowaka, Odrodzenia, Odrzańska, Ogrodowa, Okrzei, Ondraszka, Opaleniec, Opatowicka, Opolska, Orla, Orzeszkowej, Osmańczyka, Oświęcimska, Pawia, PCK, Piastowska, Piernikarczyka, Plac Gwarków, Plac Park Strzelecki, Plac Wolności, płk Cypriana Bystrama, płk Czesława Chmielewskiego, Płuczki, Pokoju, Pomorska, Poprzeczna, Poranna, Powstańców Śląskich, Prosta, Przepiórek, Przesmyk, 11 Pułku Piechoty, 3 Pułku Ułanów, Radosna, Ratuszowa, rondo im. NSZZ „Solidarność”, rondo im. Księdza kpt. Wilhelma Stempora, Roździeńskiego, Ruciana, Rudna, Rymera, Rynek, Równoległa, Sawina, Semaforowa, Sienkiewicza, Sienna, Skalna, Skłodowskiej – Curie, Skośna, Słowików, Stalmacha, Stara, Staropocztowa, Staropolska, Staszica od nr 1 do nr 82, Strzelecka, Strzelców Bytomskich, Styczyńskiego, Sygnałów, Szafirowa, Szarych Szeregów, Szczęść Boże, Szczygłów, Szkolna, Szpaków, Szybów, Szymały, Śliska, Świdra, Świętego Jacka, Świętej Katarzyny, Tatrzańska, Torowa, Towarowa, Trakcyjna, Tylna, Tysiąclecia, Ułańska, Wawreczki, Wąska, Wenecka, Wesoła, Wielkopolska, Wojska Polskiego, Wyspiańskiego, Zachodnia, Zagrodowa, Zamkowa, Zielona, Żwirki i Wigury 8 16 801
2 Augustyna Kaczmarka, Bałkańska, Bażantów, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Bracka, Brzozowa, Czajek, Długa, Doniecka, Duńska, Estońska, Fińska, Francuska, Generała Sikorskiego, Gliwicka od nr 158, Głogowa, Główna, Góralska, Grunwaldzka, Henryka Brodatego, Hiszpańska, Janasa, Jaworowa, Jemiołowa, Jodłowa, Kalinowa, Kamienna, Kardynała Wyszyńskiego od nr 66 do nr 206 i od nr 113 do nr 139, Kazimierza Jagiellończyka, Kazimierza Odnowiciela, Kazimierza Wielkiego, Kłosowa, Kopalniana, Korola, Kościuszkowców, Króla Jana Kazimierza, Królowej Jadwigi, Krucza, Księdza Renka, Ks. Wiktora Sojki, Kurka, Leszczynowa, Litewska, Łotewska, Mała, Miedziana, Mieszka I, Morcinka, Myśliwska, Niedziałkowskiego, Niemcewicza, Norweska, Parkowa, Plater, Poczdamska, Podmiejska, Prochowa, Przedwiośnie, Puszkina, Pyskowicka, Radzionkowska, Repecka, Rodło, rondo im. Księdza dr Gustawa Klapucha, Sadowa, Saperów, Sikorek, Skargi, Skowronków, Skrzypczyka, Spacerowa, Spokojna, Srebrna, Staffa, Staszica od nr 83 do nr 150, Stefana Batorego, Strzelczyka, Strzelnicza, 23 Stycznia, Swobodna, Szwedzka, Śniadeckiego, Świetlana, Świętej Barbary, Tarninowa, Topolowa, Turkusowa, Walecznych, Waliski, Wapienna, Węgierska, Widokowa, Wilcza, Witosa, Włoska, Wodociągowa, Wolskiego, Zwycięstwa, Żeromskiego 7 15 074
3 Agnieszki Osieckiej, Aleja Brzozowa, Aleja Kwiatów, Armii Krajowej, Astrów, Batalionów Chłopskich, Błękitna, Boczna, Borówkowa, Bratków, Broniewskiego, Chemików, Chopina, Cmentarna, Czarnohucka, Częstochowska od nr 11 /numery nieparzyste/ i od nr 18 /numery parzyste/, Czołgistów, Dąbrowskiego, Dębowa, Dymarska, Doktora Hagera, Druha Ignacego Sowy, Dzierżonia, Edukacji Narodowej, Fabryczna, Fiołków, Generała Andersa, Generała Pułaskiego, Grabowa, Grodzka, Grzybowa, Górna, Górnośląska, Husarska, Jagiellońska, Jagodowa, Jasna, Kanałowa, Karłowicza, Kolejowa, Kolorowa, Kombatantów, Komuny Paryskiej, Końcowa, Korfantego, Kopernika, Kossaka, Kościelna, Kraszewskiego, Ks. Ignacego Siwca, Ks. prałata Edwarda Płonki, Księdza Rudola, Kuncewiczowej, Laryszowska, Lasowicka, Leśna, Letnia, 11 Listopada, Liściasta, Lotników, Łączna, Łowna, 1 Maja, 3 Maja, Majakowskiego, Marii Rozpłochowskiej, Mazowiecka, Miła, Miodowa, Młodości, Mokra, Moniuszki, Mościckiego, Na glinkach, Narcyzów, Narutowicza, Okrężna, Paderewskiego, Pastuszki, Piaseczna, Piaskowa, Pionierska, Plac XXV-lecia PRL, Plebiscytowa, Płóciennika, Poczty Gdańskiej, Pogodna, Pola, Polarna, Polna, Powstańców Warszawskich, Poziomkowa, Proletariacka, Prostopadła, Prusa, Przemysłowa, Pustki-Leśnictwo, Racławicka, Reja, Reymonta, Rowickiego, Różana, Rzeczna, Sempołowskiej, Sielanka, Siewierska, Siwcowa, Skarżyńskiego, Skórki, Słomianka, Słoneczników, Słowackiego, Solskiego, Sorychty, Sosnowa, Spadowa, Starotarnowicka, Starowapienna, Stawowa, Strawińskiego, Stroma, Strzybnicka, 22 Stycznia, Sudecka, Szczytowa, Szymanowskiego, Ściegiennego, Świerkowa, Świętego Jana, Świętego Wojciecha, Targowa, Tęczowa, Tołstoja, Tuwima, Westerplatte, Wiejska, Wiosenna, Wiślana, Wiśniowa, Wrzosowa, Wyzwolenia, Zaciszna, Zagórska, Zakątek, Zakładowa, Zalesie, Zametowska, Zawiszy, Zawiśloka, Zwarta, Żródlana, Żwirowa 8 17 579

Prezydium Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Przynależność Funkcja
Stanisław Kowolik Prawo i Sprawiedliwość Przewodniczący Rady Miejskiej
Franciszek Nowak Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
Marek Jaworski Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
(od 02.2012[30])
Janusz Śnietka KWW Przyjazny Samorząd Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
(do 02.2012[30])

Atrybutem Przewodniczącego Rady Miejskiej jest łańcuch z Herbem Wielkim Tarnowskich Gór wykonany z metalu barwy złotej, używany podczas oficjalnych i uroczystych wystąpień.

Skład Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

Skład rady miejskiej w Tarnowskich Górach w kadencji 2010–2014[31]:

Lp. Okręg wyborczy Imię i nazwisko Przynależność
1. 3 Łukasz Garus Platforma Obywatelska RP
2. 1 Piotr Gładki Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
3. 2 Franciszek Herman niezależny[h]
4. 1 Marek Jaworski[e] Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
5. 3 Andrzej Komenderski KWW Przyjazny Samorząd[i]
6. 2 Feliks Kowalski[a] Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
7. 2 Stanisław Kowolik Prawo i Sprawiedliwość
8. 1 Andrzej Lorencki Prawo i Sprawiedliwość
9. 1 Krzysztof Łoziński niezależny[h]
10. 3 Franciszek Nowak Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
11. 3 Stefan Nowak Prawo i Sprawiedliwość
12. 1 Monika Oleś Platforma Obywatelska RP
13. 3 Tomasz Olszewski Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
14. 3 Ewald Opuchlik Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
15. 1 Marek Pyla niezależny[j]
16. 2 Kazimierz Szczerba KWW Przyjazny Samorząd[j]
17. 2 Piotr Szczęsny Platforma Obywatelska RP
18. 3 Krzysztof Sznajder Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
19. 1 Jarosław Ślepaczuk[k] Platforma Obywatelska RP
20. 3 Janusz Śnietka KWW Przyjazny Samorząd
21. 1 Tadeusz Torbus Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
22. 2 Janusz Wojewodzic Platforma Obywatelska RP
23. 2 Stefan Zientkowski Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego

Komisje Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

W kadencji 2010–2014 działało początkowo sześć, następnie siedem komisji Rady Miejskiej:

Lp. Nazwa komisji Symbol Przewodniczący Zastępca przewodniczącego Członkowie
1 Komisja Rewizyjna KR Ewald Opuchlik Krzysztof Sznajder Piotr Gładki, Janusz Śnietka, Stefan Nowak, Piotr Szczesny, Jarosław Ślepaczuk [32]
Komisja ds. Budżetu, Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska[l] Kds.BRMiOŚ Feliks Kowalski Marek Jaworski Franciszek Herman, Andrzej Komenderski, Krzysztof Łoziński, Franciszek Nowak, Tomasz Olszewski, Krzysztof Sznajder, Janusz Śnietka [33]
2 Komisja ds. Edukacji, Kultury i Sportu Kds.EKiS Stefan Nowak Andrzej Lorencki Łukasz Garus, Feliks Kowalski, Monika Oleś, Tomasz Olszewski, Janusz Śnietka [34]
3 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa KPiB Stefan Zientkowski Kazimierz Szczerba Łukasz Garus, Piotr Gładki, Andrzej Lorencki, Krzysztof Łoziński, Tomasz Olszewski [35]
4 Komisja ds Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych Kds.RZiSS Tadeusz Torbus Franciszek Herman Andrzej Komenderski, Monika Oleś, Stefan Zientkowski [36]
5 Komisja Inwentaryzacyjna ds. Komunalizacji Mienia KId/sKM Piotr Gładki Janusz Wojewodzic Monika Oleś, Ewald Opuchlik, Tadeusz Torbus [37]
6 Komisja Budżetowa[l] KB Feliks Kowalski Krzysztof Łoziński Stefan Nowak, Andrzej Komenderski, Marek Jaworski, Franciszek Nowak, Marek Pyla, Krzysztof Sznajder, Janusz Śnietka [38]
7 Komisja ds. Budżetu, Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska[l] K ds. KiS Tomasz Olszewski Andrzej Komenderski Marek Jaworski, Kazimierz Szczerba, Krzysztof Sznajder, Janusz Wojewodzic, Stefan Zientkowski [39]

Kadencja 2006–2010[edytuj | edytuj kod]

Okręgi wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Granice okręgów wyborczych w wyborach do rady Miejskiej[40].

Nr okręgu Granice Liczba mandatów Liczba wyborców
1 Bałtycka, Beskidzka, Bohaterów Monte Cassino, Bondkowskiego, Bytomska, Cebuli, Cegielniana, Cicha, Częstochowska Nr 1,3,4,5,12, Daszyńskiego, Dolna, Dolomitów, Drozdów, Generała Bema, Generała Hallera, Gliwicka od nr 1 do nr 113 i od nr 2 do nr 156, Górnicza, Graniczna, Gruzełki, Hipoteczna, Hutnicza, Jana III Sobieskiego, Jurczyka, Kaczyniec, Kardynała Wyszyńskiego od nr 1 do nr 111 i od nr 16 do nr 64, Karłuszowiec, Karola Miarki, Kasztanowa, Kierunkowa, Klonowa, Kochanowskiego, Kolejarzy, Konduktorska, Korczaka, Kormoranów, Kościuszki, Krakowska, Krasickiego, Królika, Krótka, Kruszcowa, Krzywa, Księcia Jana Opolskiego, Księdza Bończyka, Księdza Lewka, Księdza Wajdy, Kujawska, Legionów, Lelewela, Ligonia, Lipowa, Lompy, Ludowa, Lyszcze, Łanowa, Łomnickiego, Łowiecka, Łukowa, Macieja, 9 Maja, Marszałka Piłsudskiego, Maszynistów, Mickiewicza, Mleczna, Młodzieżowa, Nakielska, Nałkowskiej, Nowa, Nowaka, Odrodzenia, Odrzańska, Ogrodowa, Okrzei, Ondraszka, Opaleniec, Opatowicka, Opolska, Orla, Orzeszkowej, Osmańczyka, Oświęcimska, Pawia, PCK, Piastowska, Piernikarczyka, Plac Gwarków, Plac Wolności, Płuczki, Pokoju, Pomorska, Poprzeczna, Poranna, Powstańców Śląskich, Prosta, Przepiórek, Przesmyk, 11 Pułku Piechoty, 3 Pułku Ułanów, Radosna, Ratuszowa, Rozdzieńskiego, Ruciana, Rudna, Rymera, Rynek, Równoległa, Sawina, Semaforowa, Sienkiewicza, Sienna, Skalna, Skłodowskiej – Curie, Skośna, Słowików, Stalmacha, Stara, Staropocztowa, Staropolska, Staszica od nr 1 do nr 82, Strzelecka, Strzelców Bytomskich, Styczyńskiego, Sygnałów, Szafirowa, Szarych Szeregów, Szczęść Boże, Szczygłów, Szkolna, Szpaków, Szybów, Szymały, Śliska, Świdra, Świętego Jacka, Świętej Katarzyny, Tatrzańska, Torowa, Towarowa, Trakcyjna, Tylna, Tysiąclecia, Ułańska, Wawreczki, Wąska, Wenecka, Wesoła, Wielkopolska, Wojska Polskiego, Wyspiańskiego, Zachodnia, Zagrodowa, Zamkowa, Zielona, Żwirki i Wigury 8 17 115
2 Bałkańska, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Bracka, Brzozowa, Długa, Doniecka, Duńska, Estońska, Fińska, Francuska, Generała Sikorskiego, Gliwicka od nr 201 do nr 283, Głogowa, Główna, Góralska, Grunwaldzka, Henryka Brodatego, Hiszpańska, Janasa, Jaworowa, Jemiołowa, Jodłowa, Kalinowa, Kamienna, Kardynała Wyszyńskiego od nr 66 do nr 206 i od nr 113 do nr 133, Kazimierza Jagiellończyka, Kazimierza Odnowiciela, Kazimierza Wielkiego, Kłosowa, Korola, Kościuszkowców, Króla Jana Kazimierza, Królowej Jadwigi, Krucza, Księdza Renka, Księdza Sojki, Kurka, Leszczynowa, Litewska, Łotewska, Mała, Miedziana, Mieszka I, Morcinka, Myśliwska, Niedziałkowskiego, Niemcewicza, Norweska, Parkowa, Plater, Poczdamska, Podmiejska, Prochowa, Przedwiośnie, Puszkina, Pyskowicka, Radzionkowska, Repecka, Rodło, Sadowa, Saperów, Skargi, Skowronków, Skrzypczyka, Spacerowa, Spokojna, Staffa, Staszica od nr 83 do nr 150, Stefana Batorego, Strzelczyka, Strzelnicza, 23 Stycznia, Swobodna, Szwedzka, Śniadeckiego, Świetlana, Świętej Barbary, Tarninowa, Topolowa, Walecznych, Waliski, Wapienna, Węgierska, Wilcza, Witosa, Włoska, Wodociągowa, Wolskiego, Zwycięstwa, Żeromskiego 7 15 201
3 Agnieszki Osieckiej, Aleja Brzozowa, Aleja Kwiatów, Armii Krajowej, Astrów, Batalionów Chłopskich, Błękitna, Boczna, Borówkowa, Bratków, Broniewskiego, Chemików, Chopina, Cmentarna, Czarnohucka, Częstochowska od nr 11 do nr 59 i od nr 18 do nr 62, Czołgistów, Dąbrowskiego, Dębowa, Dymarska, Doktora Hagera, Dzierżonia, Edukacji Narodowej, Fabryczna, Fiołków, Generała Andersa, Generała Pułaskiego, Grabowa, Grodzka, Grzybowa, Górna, Górnośląska, Husarska, Jagiellońska, Jagodowa, Jasna, Kanałowa, Karłowicza, Kolejowa, Kolorowa, Kombatantów, Komuny Paryskiej, Końcowa, Korfantego, Kopernika, Kossaka, Kościelna, Kraszewskiego, Księdza Rudola, Kuncewiczowej, Laryszowska, Lasowicka, Leśna, Letnia, 11 Listopada, Liściasta, Lotników, Łączna, Łowna, 1 Maja, 3 Maja, Majakowskiego, Marii Rozpłochowskiej, Mazowiecka, Księdza Płonki, Miła, Miodowa, Młodości, Mokra, Moniuszki, Mościckiego, Narcyzów, Narutowicza, Okrężna, Paderewskiego, Pastuszki, Piaseczna, Piaskowa, Pionierska, Plac XXV-lecia PRL, Plebiscytowa, Płóciennika, Poczty Gdańskiej, Pogodna, Pola, Polarna, Polna, Powstańców Warszawskich, Poziomkowa, Proletariacka, Prostopadła, Prusa, Przemysłowa, Pustki-Leśnictwo, Racławicka, Reja, Reymonta, Rowickiego, Różana, Rzeczna, Sempołowskiej, Sielanka, Siewierska, Siwcowa, Skarżyńskiego, Skórki, Słomianka, Słoneczników, Słowackiego, Solskiego, Sorychty, Sosnowa, Spadowa, Starotarnowicka, Starowapienna, Stawowa, Strawińskiego, Stroma, Strzybnicka, 22 Stycznia, Sudecka, Szczytowa, Szymanowskiego, Ściegiennego, Świerkowa, Świętego Jana, Świętego Wojciecha, Targowa, Tęczowa, Tołstoja, Tuwima, Westerplatte, Wiejska, Wiosenna, Wiślana, Wiśniowa, Wrzosowa, Wyzwolenia, Zaciszna, Zagórska, Zakątek, Zakładowa, Zalesie, Zametowska, Zawiszy, Zawiśloka, Zwarta, Żródlana, Żwirowa 8 17 676

Prezydium Rady Miejskiej[41][edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Przynależność Funkcja
Piotr Szczęsny Platforma Obywatelska RP Przewodniczący Rady Miejskiej
Łukasz Garus Platforma Obywatelska RP Wicerzewodniczący Rady Miejskiej
Krzysztof Łoziński Przymierze Społeczne Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
Jarosław Ślepaczuk Tarnogórskie Porozumienie Samorządowe Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

Atrybutem Przewodniczącego Rady Miejskiej jest łańcuch z Herbem Wielkim Tarnowskich Gór wykonany z metalu barwy złotej, używany podczas oficjalnych i uroczystych wystąpień.

Skład Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

Skład rady miejskiej w Tarnowskich Górach w kadencji 2006–2010[41]:

Lp. Okręg wyborczy Imię i nazwisko Przynależność
1. 3 Małgorzata Kocot[m] niezależna[n]
2. 2 Feliks Kowalski[a] Inicjatywa Obywatelska-Przymierze Śląskie[o]
3. 3 Łukasz Garus Platforma Obywatelska RP
4. 3 Jan Hahn Inicjatywa Obywatelska-Przymierze Śląskie[p]
5. 2 Józef Harwig Inicjatywa Obywatelska-Przymierze Śląskie[o]
6. 1 Marek Jaworski Tarnogórskie Porozumienie Samorządowe
7. 2 Stanisław Kowolik Prawo i Sprawiedliwość
8. 1 Krzysztof Łoziński Przymierze Społeczne
9. 3 Franciszek Nowak Inicjatywa Obywatelska-Przymierze Śląskie[o]
10. 3 Stefan Nowak Prawo i Sprawiedliwość
11. 1 Przemysław Oleś Platforma Obywatelska RP
12. 3 Ewald Opuchlik Inicjatywa Obywatelska-Przymierze Śląskie[o]
13. 3 Marek Porada Przymierze Społeczne
14. 1 Piotr Gładki[q] Inicjatywa Obywatelska-Przymierze Śląskie[o]
15. 2 Piotr Szczęsny Platforma Obywatelska RP
16. 2 Kazimierz Szczerba niezależny[r]
17. 3 Krzysztof Sznajder niezależny[r]
18. 1 Jarosław Ślepaczuk Tarnogórskie Porozumienie Samorządowe
19. 1 Tadeusz Torbus Inicjatywa Obywatelska-Przymierze Śląskie[o]
20. 1 Alicja Kosiba-Lesiak[e] Platforma Obywatelska RP
21. 2 Jerzy Węgielski Przymierze Społeczne
22. 1 Henryk Wrzask Prawo i Sprawiedliwość
23. 2 Piotr Wycisk Platforma Obywatelska RP
3 Jakub Chmiel[s] Platforma Obywatelska RP

Komisje Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

W kadencji 2006–2010 działało początkowo osiem, następnie siedem komisji Rady Miejskiej:

Lp. Nazwa komisji Symbol Przewodniczący Zastępca przewodniczącego Członkowie
1 Komisja Rewizyjna KR Krzysztof Sznajder Jerzy Węgielski Piotr Gładki, Marek Jaworski, Stefan Nowak, Ewald Opuchlik, Piotr Wycisk [42]
2 Komisja Budżetowa[t] KB Kazimierz Szczerba Józef Harwig Feliks Kowalski, Krzysztof Łoziński, Krzysztof Sznajder, Henryk Wrzask, Piotr Wycisk [43]
3 Komisja Infrastruktury i Rozwoju Miasta KIRM Marek Porada Franciszek Nowak Łukasz Garus, Krzysztof Łoziński, Ewald Opuchlik, Krzysztof Sznajder, Jarosław Ślepaczuk [44]
4 Komisja Edukacji, Kultury i Sportu KEKS Marek Jaworski Feliks Kowalski Łukasz Garus, Stefan Nowak, Marek Porada, Stanisław Kowolik [45]
Komisja ds Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej[u] KdsRZiPS Alicja Kosiba-Lesiak Marek Jaworski, Stanisław Kowolik, Tadeusz Torbus [46]
5 Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Prawnego KBPP Piotr Wycisk Jerzy Węgielski Piotr Gładki, Jan Hahn, Alicja Kosiba-Lesiak, Kazimierz Szczerba, Henryk Wrzask [47]
Komisja Ochrony Środowiska i Funduszy Europejskich[u] KOSFE Alicja Kosiba-Lesiak Tadeusz Torbus Przemysław Oleś, Małgorzata Kocot [48]
6 Komisja Inwentaryzacyjna ds. Komunalizacji Mienia KId/sKM Piotr Gładki Jarosław Ślepaczuk Franciszek Nowak, Przemysław Oleś, Henryk Wrzask [49]
7 Komisja ds. Rodziny, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska[u][v] KRZPSiOŚ Alicja Kosiba-Lesiak Małgorzata Kocot Krzysztof Łoziński, Jerzy Węgielski, Tadeusz Torbus [50]

Kadencja 2002–2006[edytuj | edytuj kod]

Skład Rady Miejskiej[edytuj | edytuj kod]

Skład rady miejskiej w Tarnowskich Górach w kadencji 2002–2006[51]:

Lp. Okręg wyborczy Imię i nazwisko Komitet wyborczy
1. 2 Arkadiusz Czech Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
2. 1 Tomasz Głogowski KWW Przymierze Śląskie
3. 3 Jan Hahn KWW Przymierze Śląskie
4. 3 Piotr Hanysek KWW Forum Samorządowe Ziemi Tarnogórskiej
5. 2 Józef Harwig Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
6. 1 Marek Jaworski KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
7. 2 Stefan Karmelita KWW Forum Samorządowe Ziemi Tarnogórskiej
8. 3 Andrzej Komenderski KWW Forum Samorządowe Ziemi Tarnogórskiej
9. 2 Rafał Krawczyk KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
10. 1 Ryszard Kuliberda KWW Forum Samorządowe Ziemi Tarnogórskiej
11. 1 Krzysztof Łoziński Przymierze Społeczne
12. 3 Franciszek Nowak Przymierze Społeczne
13. 3 Jan Ozga KWW Inicjatywa Społeczna Wspólnota Samorządowa
14. 3 Maria Ożga KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
15. 1 Tadeusz Psiuk Liga Samorządowa
16. 2 Józef Sienicki[w] KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
17. 2 Piotr Szczęsny KWW Przymierze Śląskie
18. 3 Krzysztof Sznajder KWW Forum Samorządowe Ziemi Tarnogórskiej
19. 1 Jarosław Ślepaczuk KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
20. 3 Marek Telenga KWW Forum Samorządowe Ziemi Tarnogórskiej
21. 1 Tadeusz Torbus Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego
22. 1 Jolanta Tuszyńska Przymierze Społeczne
23. 2 Jerzy Węgielski Przymierze Społeczne

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Mandat zdobył Arkadiusz Czech, zrzekł się go jednak w związku z wyborem na stanowisko Burmistrza Miasta.
  2. a b Wybrany z listy KW Prawo i Sprawiedliwość.
  3. Wybrany z listy KW „Nasz Samorząd”.
  4. Mandat zdobył Piotr Skrabaczewski, zrzekł się go jednak w związku z objęciem stanowiska Zastępcy Burmistrza Miasta.
  5. a b c Mandat zdobyła Jolanta Tuszyńska, zrzekła się go jednak w związku z objęciem stanowiska Zastępcy Burmistrza Miasta.
  6. Numer jednomandatowego okręgu wyborczego do Rady Miasta.
  7. Wybrany z listy KW Stowarzyszenia Przyjazny Samorząd.
  8. a b Wybrany z listy KWW „Przymierze Społeczne”.
  9. Wybrany z listy KW Platforma Obywatelska RP.
  10. a b Wybrany z listy KWW Kazimierza Szczerby.
  11. Mandat zdobyła Aleksandra Król-Skowron, zrzekła się go jednak w związku z objęciem stanowiska członka Zarządu Powiatu Tarnogórskiego.
  12. a b c Dnia 28 września 2011 roku Uchwałą Nr XIV/194/2011 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach dokonano odwołania Komisji ds. Budżetu, Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska, zaś w jej miejsce powołano Komisję Budżetową oraz Komisję Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska.
  13. Zastąpiła Jakuba Chmiela, który w 2008 zrezygnował z mandatu radnego.
  14. Wybrana z listy KW Platforma Obywatelska RP.
  15. a b c d e f Wybrany z listy KW Inicjatywy Obywatelskiej Powiatu Tarnogórskiego.
  16. Wybrany z listy KWW Samorządowe Przymierze Śląskie.
  17. Mandat zdobył Jacek Swoboda, jednak nie objął on go.
  18. a b Wybrany z listy KWW Tarnogórskie Porozumienie Samorządowe.
  19. Zrezygnował z mandatu radnego w 2008 roku.
  20. Do dnia 25 marca 2009 roku komisja nosiła nazwę Komisja Budżetowa i Finansów.
  21. a b c Dnia 29 października 2008 roku Uchwałą Nr XXXI/357/2008 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach dokonano połączenia Komisji Ochrony Środowiska i Funduszy Europejskich oraz Komisji ds. Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej i utworzenia Komisji Ochrony Środowiska i Funduszy Europejskich, Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej.
  22. Do dnia 25 lutego 2009 roku komisja nosiła nazwę Komisja Ochrony Środowiska i Funduszy Europejskich, Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej (KOSFERZiPS).
  23. Mandat zdobył Kazimierz Szczerba, zrzekł się go jednak w związku z wyborem na stanowisko Burmistrza Miasta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa Rady za Statutem Gminy Tarnowskie Góry.
  2. a b c d e Urząd Miejski w Tarnowskich Górach: IX kadencja samorządu wystartowała (pol.). W: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach [on-line]. tarnowskiegory.pl, 2018-11-11. [dostęp 2018-11-21].
  3. a b Rada Miejska. Skład osobowy Rady Miejskiej. Kadencja 2014-2018 [dostęp 2015-07-25].
  4. Uchwała NR L/522/2018 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 28 marca 2018 r. w sprawie podziału Miasta Tarnowskie Góry na okręgi wyborcze w wyborach do Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach.
  5. Uchwała NR LIV/556/2018 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 19 czerwca 2018 r. w sprawie zmiany uchwały Nr L/522/2018 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 28 marca 2018 r. w sprawie podziału Miasta Tarnowskie Góry na okręgi wyborcze w wyborach do Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach.
  6. Uchwała NR LII/535/2018 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie podziału Gminy Tarnowskie Góry na stałe obwody głosowania.
  7. Wybory samorządowe 2018 – Zbiorcze informacje o okręgach – Wybory do Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach.
  8. Serwis PKW – Wybory 2018. [dostęp 2018-10-26].
  9. Komisja Rewizyjna (KR).
  10. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji (KSWiP).
  11. Komisja Budżetowa (KB).
  12. Komisja Mienia Komunalnego (KMK).
  13. Komisja Strategii, Rozwoju, Promocji i Turystyki (KSRPiT).
  14. Komisja Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych (KRZiSS).
  15. Komisja Edukacji (KE).
  16. Komisja Kultury i Sportu (KKiS).
  17. Komisja Środowiska (KŚ).
  18. Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Prawnego (KBiPP).
  19. Wybory samorządowe 2014 – okręgi wyborcze w Tarnowskich Górach.
  20. Komisja Rewizyjna.
  21. Komisja Budżetowa.
  22. Komisja ds. Edukacji.
  23. Komisja ds. Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych.
  24. Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa.
  25. Komisja ds. Mienia Komunalnego.
  26. Komisja ds. Rozwoju, Promocji Miasta i Funduszy Europejskich.
  27. Komisja ds. Kultury i Sportu.
  28. Komisja ds. Ochrony Środowiska.
  29. Wybory samorządowe 2010 – Wybory do Rady Miasta w Tarnowskich Górach.
  30. a b SZEN: KROTKO: Janusz Śnietka nie jest już wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach (pol.). W: tarnowskiegory.naszemiasto.pl [on-line]. Polska Press Odział Śląsk. [dostęp 2019-08-17].
  31. Rada Miejska. Skład osobowy Rady Miejskiej. Kadencja 2010-2014 [dostęp 2018-09-17].
  32. Komisja REWIZYJNA.
  33. Komisja ds. BUDŻETU, ROZWOJU MIASTA i OCHRONY ŚRODOWISKA do dnia 28 września 2011 r.
  34. Komisja ds. Edukacji, Kultury i Sportu.
  35. Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa.
  36. Komisja ds Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych.
  37. Komisja Inwentaryzacyjna ds. Komunalizacji Mienia.
  38. Komisja BUDŻETOWA od dnia 28 września 2011 r.
  39. Komisja ds. ROZWOJU, PROMOCJI MIASTA I OCHRONY ŚRODOWISKA od dnia 28 września 2011 r.
  40. Wybory samorządowe 2006 – Wybory do Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach.
  41. a b Rada Miejska. Skład osobowy Rady Miejskiej. Kadencja 2006-2010 [dostęp 2019-06-08].
  42. Komisja Rewizyjna (KR).
  43. Komisja Budżetowa (KB).
  44. Komisja Infrastruktury i Rozwoju Miasta (KIRM).
  45. Komisja Edukacji, Kultury i Sportu (KEKS).
  46. Komisja ds Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej (KdsRZiPS).
  47. Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Prawnego (KBPP).
  48. Komisja Ochrony Środowiska i Funduszy Europejskich (KOSFE).
  49. Komisja Inwentaryzacyjna ds. Komunalizacji Mienia (KId/sKM).
  50. Komisja Ochrony Środowiska i Funduszy Europejskich, Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej (KOSFERZiPS).
  51. PKW. Wybory do rady gminy: wyniki głosowania i wyniki wyborów. Gmina Tarnowskie Góry, powiat tarnogórski, województwo śląskie [dostęp 2019-08-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]