Rada Pracy i Obrony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
b. siedziba budynku Rady Pracy i Obrony ZSRR w Moskwie, obecnie mieści Dumę Państwową Federacji Rosyjskiej

Rady Pracy i Obrony (ros. Совет Труда и Обороны) – jeden z najwyższych organów RFSRR, następnie ZSRR, który zaczął działać w warunkach wojny domowej i interwencji wojskowej. Odpowiedzialna za zarządzanie rozwojem gospodarczym i obroną, kierowała działalnością resortów i branż.

Rada została powołana w kwietniu 1920 przez zmianę nazwy Rady Obrony Robotniczo-Chłopskiej (Совет Рабочей и Крестьянской Обороны). W grudniu 1920 otrzymała status prawny Komisji Rady Komisarzy Ludowych RFSRR. W 1923, w czasie formowania Rady Komisarzy Ludowych ZSRR, Radę Pracy i Obrony RFSRR przekształcono w Radę Pracy i Obrony ZSRR. Ta ostatnia została zlikwidowana dekretem Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR w dniu 28 kwietnia 1937, a jego funkcje zostały przeniesione na Radę Gospodarczą i Komitet Obrony Rady Komisarzy Ludowych ZSRR.

W 1921 przy Radzie powołano Państwową Komisję Planowania (Государственная общеплановая комиссия - Госплан).

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia siedziba Rady mieściła się w wybudowanym w latach 1932-1935 przy ul. Ochotny Riad 1 (Охотный Ряд, дом 1). Następnie zajmowały go Rada Komisarzy Ludowych ZSRR, Rada Ministrów ZSRR, Komisja Planowania ZSRR, obecnie — Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej.

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]