Rada parafialna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rada parafialna – organ prawny lub administracyjny w parafii wykonujący powierzone mu zadania.

Katolicyzm[edytuj | edytuj kod]

W Kościele łacińskim istnieją dwa typy rad parafialnych:

  • Rada duszpasterska – rada, do której należeć powinni księża pracujący w parafii oraz świeccy. Rada duszpasterska jest wyłącznie organem doradczym proboszcza, a jej zadaniem jest analiza działań pasterskich i definiowanie praktycznych wniosków. Istnienie rady duszpasterskiej nie jest wymuszone prawem kanonicznym, natomiast ich istnienie w parafiach diecezji zależne jest od decyzji biskupa diecezjalnego, który określa również sposób i zakres działania rad.
  • Rada ekonomiczna – rada, która na podstawie prawa kanonicznego (kan. 537) powinna istnieć w każdej parafii. Jej głównym zadaniem jest pomoc proboszczowi w administrowaniu dobrami materialnymi parafii w oparciu o prawo powszechne i dekrety biskupa. Rada ekonomiczna parafii nie jest jednak osobą prawną i nie ma prawa reprezentowania parafii wobec czynności prawnych, chyba że inne są postanowienia biskupa. Zarządcą i reprezentantem prawnym majątku parafii jest proboszcz, który nie ponosi odpowiedzialności za nieważnie podjęte czynności prawne, z wyjątkiem tych, z których sam poniósł korzyść. Rada ekonomiczna powinna składać się przynajmniej z trzech doradców, którzy zgodnie z przyjętym zwyczajem nie powinni być zależni finansowo od proboszcza (np. wikariusze, katecheci, kościelni). Raz w roku rada ekonomiczna powinna składać sprawozdanie finansowe z przychodów i poniesionych kosztów. Sposób składania sprawozdania określa biskup.

W katolickich Kościołach wschodnich istnienie rad parafialnych jest zalecane przez prawo kanoniczne, niemniej jednak ma ono charakter fakultatywny i zależy od organizacji poszczególnych Kościołów.

Starokatolicyzm[edytuj | edytuj kod]

W Kościołach starokatolickich w skład rady wchodzą: proboszcz, inni duchowni parafii oraz do 15-25 parafian. W Kościele polskokatolickim prezesem rady parafialnej jest zawsze świecki członek rady parafialnej, natomiast w Kościele Starokatolickim Mariawitów radę reprezentuje proboszcz.

Protestantyzm[edytuj | edytuj kod]

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim i innych Kościołach protestanckich w jej skład wchodzą: proboszcz, inni duchowni parafii, diakoni oraz do 25 parafian. Prezesem rady parafialnej może być proboszcz (jeżeli prezesem jest proboszcz, to jego zastępcą jest zawsze świecki członek rady parafialnej).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Codex Iuris canonici auctoritate Joannis Pauli PP. II promulgatus, Kodeks prawa kanonicznego.Przekład polski zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu. tekst dwujęzyczny, Edward Sztafrowski (tłumaczenie) i komisja naukowa pod redakcją Kazimierza Dynarskiego. Poznań: Pallottinum, 1984.
  2. Leszek Adamowicz (tłumaczenie), Marzena Dyjakowska (tłumaczenie): Codex canonum Ecclesiarum Orientalium auctoritate Joannis Pauli PP. II promulgatus (pol. • łac.). [dostęp 29 października 2014].
  3. Duszpasterskie Rady Parafialne. Ich rola i miejsce w Kościele, Andrzej Porębski (red.), Kraków: Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania - wydawca, 1999.