Radio Via

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
VIA - Katolickie Radio Rzeszów
Ilustracja
Państwo Polska
Język polski
Siedziba Rzeszów
Inne nazwy Radio Via
Właściciel diecezja rzeszowska
Częstotliwości
w miastach
103,8 MHz - Rzeszów, Tarnobrzeg, Dębica
94,1 MHz - Jasło, Tarnów, Krosno, Gorlice
Strona internetowa

Radio Via (VIA - Katolickie Radio Rzeszów) – katolickie radio diecezji rzeszowskiej o charakterze społeczno-religijnym z siedzibą w Rzeszowie. Rozpoczęło swoją działalność dwugodzinną audycją 8 grudnia 1994 roku.

Od roku 1998 nadaje całodobowo. Założycielem Radia Via jest ksiądz Roman Jurczak. Od 2000 r. do 2013 r. dyrektorem stacji był ks. Bogusław Przeklasa. W 2013 r. dyrektorem został ks. dr Marek Chorzępa. W 2014 r. stanowisko dyrektora objął ks. Witold Wójcik.

Na antenie Radia Via można usłyszeć muzykę, informacje z regionu, a także audycje religijne.

Od 1999 rozgłośnia zajmuje się tematyką sportu żużlowego. Mecze Stali Rzeszów przyciągają przed radio odbiorniki setki tysięcy[potrzebny przypis] słuchaczy.

Częstotliwości[edytuj | edytuj kod]

Radio nadaje dwóch częstotliwościach:

  • 103,8 MHz z nadajnika o mocy 10 kW umieszczonego na Górze Marii Magdaleny k. Malawy, pod Rzeszowem. Zasięgiem obejmuje prawie całe województwo podkarpackie poza Bieszczadami i okolicami Lubaczowa.
  • Od 28 lipca 2007 roku Radio Via rozszerzyło swój zasięg po raz pierwszy od 13 lat. Stało się to możliwe dzięki uruchomieniu wcześniej zaplanowanej częstotliwości na Górze Liwocz koło Jasła. Radio Via słychać na 94,1 MHz w Tarnowie i okolicach, a także poprawił się odbiór, słaby wcześniej, na 103,8 MHz, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, kolbuszowskim czy dębickim.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2011 roku, były dyrektor i założyciel Radia Via ks. Roman Jurczak został skazany na 2,5 roku więzienia za molestowanie seksualne swojej nieletniej uczennicy[1]. Był on też oskarżony o molestowanie trzech innych dziewczynek, ale w ich sprawach umorzono postępowanie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ksiądz skazany za molestowanie. TVN24, 2011-12-23. [dostęp 2012-07-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]