Radostowo (województwo pomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Radostowo w innych znaczeniach tego słowa.
Radostowo
wieś
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Powiat tczewski
Gmina Subkowy
Liczba ludności  546 (sołectwo 592)
Strefa numeracyjna 58
Kod pocztowy 83-120
Tablice rejestracyjne GTC
SIMC 0174349
Położenie na mapie gminy Subkowy
Mapa lokalizacyjna gminy Subkowy
Radostowo
Radostowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Radostowo
Radostowo
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Radostowo
Radostowo
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tczewskiego
Radostowo
Radostowo
Ziemia53°59′27″N 18°43′59″E/53,990833 18,733056

Radostowo (kaszub. Radòstowò, niem. Rathstube) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Subkowy.

Wieś położóna na trasie linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory – Tczew i przy drodze wojewódzkiej nr 230, jest siedzibą sołectwa Radostowo w którego skład wchodzą również miejscowości Starzęcin i Radostkowo. Radostowo leży w linii prostej 3 km od miejscowości Subkowy i 1,5 km od stacji kolejowej Subkowy.

Sołectwo Radostowo–Starzęcin zamieszkuje około 600 mieszkańców.


W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie gdańskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Radostowo wchodzące w skład ziemi gniewskiej w XIII w. było własnością Racibora, brata księcia pomorskiego Sambora II. Bezdzietny Racibor darował Ziemie te cystersom z Oliwy. Darowiznę tę potwierdził w roku 1224 książę Sambor w Tymawie. Dochody z jej użytkowania mieli cystersi przeznaczyć na budowę nowego klasztoru, stary, bowiem zniszczyli Prusacy[1]. Na mocy wspomnianej umowy otrzymali ponadto cystersi 10 włók (17,95 ha według prawa chełmińskiego), w Rajkowach. Po śmierci Racibora, książę Sambor II zagniewany na cystersów ziemię tę obiecał Krzyżakom. 18 maja 1282 Krzyżacy otrzymali ziemię gniewską z wyjątkiem dwóch majątków: Rajków i Radostowa, które w dalszym ciągu pozostały w rękach cysterskich.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

W Radostowie znajduje się zespół dworsko–parkowy, który pochodzi z końca XVIII wieku i poł. XIX i składa się z części gospodarczej, w której centralny plac otacza zabudowa folwarczna oraz części reprezentacyjnej z dworem i parkiem.

Zespół dworsko–parkowy w Radostowie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego z uwagi na jego walory kulturowe, jaką tworzy zespół o ciągłości tradycji miejsca, walory przestrzenno – historyczne, istniejącej zabudowy oraz przyrodnicze, jakie przedstawia drzewostan parku.

Dwór założony na planie litery L z niewielkimi dobudówkami, dwukondygnacyjny, przykryty dwuspadowym dachem, elewacje oprócz barokizującego portalu pozbawione elementów wystroju. Po północnej stronie dworu na obecnym terenie parku stoi kuźnia – jest to budynek ceglany z otwartym podcieniem wspartym na drewnianych słupach, przykryty dwuspadowym daszkiem pokrytym dachówką.

Obecnie w dworku mieści się gospodarstwo agroturystyczne „Pod Platanem”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Radostowo w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. IX: Pożajście – Ruksze. Warszawa 1888.