Rage Software

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rage Games
Rage Software
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Liverpool
Adres 1st Floor Martins Building Water Street L2 3SP
Data założenia styczeń 1992
Data likwidacji 16 stycznia 2003
Forma prawna spółka publiczna
Prezes Thomas John Blackburn Roberts
Dyrektor Paul Finnegan
Zatrudnienie 162 (2003)
Giełda FTSE
Symbol akcji RGE
brak współrzędnych
Strona internetowa

Rage Software - były brytyjski producent i wydawca gier komputerowych z siedzibą w Liverpoolu funkcjonujący w latach 1992 - 2003 r

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Historia firmy sięga 1992 r, kiedy po upadku wcześniejszego projektu, jakim było Special FX Software, Paul Finnegan wraz z grupą współpracowników, postanowił założyć w Liverpoolu, Rage Software, i rozpoczął pracę nad grą sportową Striker[1][2]. Gra zadebiutowała na rynku brytyjskim, z miejsca stając się hitem sprzedażowym, zachęcając tym samym studio do portowania tytułu na wszelkie dostępne wówczas platformy, w tym na komputery Amiga i konsole Segi oraz Nintendo. Kolejne sukcesy sprzedażowe sprawiły, że firma Rage prężnie się rozrosła, otwierając w ciągu 3 lat, oddziały w Newcastle, Londynie oraz Birmingham.

W listopadzie 1994 r pojawiła się informacja o zamiarze kupna firmy (wraz z Software Creations) przez B.C.E Holdings (Bristol Coin Equipment), lidera w branży arcade[3]. Transakcja została dokonana, miesiąc później[4].

Rage nabyło Denton Designs w grudniu 1995 r.[5] Natomiast, w listopadzie 1996 r B.C.E przyjmuje nazwę Rage Software plc[6], zaś same studio z czasem zaczęło funkcjonować jako Rage Games.

Rozwój firmy oraz inwestycje[edytuj | edytuj kod]

W 1997 r podjęto decyzję o samodzielnym wydawaniu swoich produkcji. W latach 1997 - 1999 r firma zawiera kolejne umowy na rzecz rozwoju z Intelem, Sony i Microsoftem, oraz licencyjne z Compaq, Dellem, Infogrames, Segą oraz Imagineer[7].

W październiku 1999 r firma kupuje Digital Image Design od Infogrames UK i przemianowuje je na Rage Warrington[8][9].

W styczniu 2000 r zainwestowało w nowo powstałe Internet Indirect Plc - firmę wspierającą rozwój firm technologicznych oraz internetowych; dzięki temu posunięciu Rage liczyło na wykorzystanie badań firmy w swoich tytułach[10]; przejęło również Wayward Design z siedzibą w Bristolu[7].

Miesiąc później, Rage wykupiło dwa nowo powstałe studia ulokowane w Szkocji, obsadzając na stanowisko kierownika, weterana branży gier komputerowych i twórcę serii GTA - Davida Jonesa; swoją decyzję firma tłumaczyła chęcią rozwoju gier wykorzystujących technologię WAP, oraz ekspansją na rynek mobilny. Stało się też właścicielem RGB Tree Limited - studia odpowiedzialnego za port GTA2 na PlayStation; i nabyło 20% akcji nowo powstałego Denki Limited z siedzibą w Dundee. W ramach tej umowy Rage zyskało prawa do produkcji oraz wydania trzech tytułów na Game Boya[11].

Rage obwieściło uruchomienie internetowego oddziału, Rage On-Line, która miała stanowić platformę dla graczy, z której mogliby pobierać nową zawartość do swoich gier; oraz umożliwiałaby kupowanie nowych tytułów przez sklep internetowy[12]

We wrześniu 2000 r Rage Software uruchomiło swoją stronę internetową Rage.com, celem promocji swoich tytułów, w tym Wild Wild West na PS2, oraz Internet Football Club[13]

W lutym 2001 r podpisało porozumienie z Nokią na produkcję gier na telefony fińskiego producenta[14], natomiast w marcu zawarto 4-letnią umowę z klubem Manchester United na użycie nazwiska Davida Beckhama w celach marketingowych (miał on pomóc w promocji powracającej na rynek serii Striker); zaś w kwietniu wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer udzieliła licencji na produkcję tytułów opartych na serii filmów Rocky[15].

W kwietniu posiadało studia w Birmingham, Newcastle, Warrington, Sheffield, Bristol, Dundee, Leeds i Huddersfield[7].

W czerwcu 2001 r studio uzyskało 20 mln GBP pożyczki, po tym jak się okazało, że na koncie firmy pozostało jedynie 500 tys. GBP - część kwoty o wartości 15 mln miało zostać przekazane firmie pod warunkiem, że po spłaceniu kwoty pożyczki bank GEM Global Yield Fund uzyska 76% akcji studia. CEO studia Paul Finnegan oświadczył, że w planach studia na najbliższe 2 lata, ma przeznaczenie "nie więcej niż połowę tej kwoty" na promocję tytułów Rage, pozyskanie kolejnych licencji oraz dążenie do pełnego zaangażowania się w strategię samodzielnego wydawania swoich gier.

Firma zatrudniała wówczas 260 pracowników obsadzonych w 4 studiach: Newcastle, Bristol, Warrington, Birmingham[16].

W październiku Rage oświadczyło, że będzie tworzyć gry na konsolę GameCube Nintendo, a w grudniu nawiązało współpracę z byłym członkiem SAS i uczestnikiem I wojny w Zatoce Perskiej, Andy'm McNabem. Miał on pełnić rolę dyrektora kreatywnego i technicznego przy produkcji gier militarnych opartych na jego twórczości. Pisarz przyznał, że był pozytywnie zaskoczony jakością tytułów studia; zaś współpraca ta miała zagwarantować zachowanie autentyczności i szczegółów w tworzonych tytułach[17]. W międzyczasie, tytuł z Davidem Beckhamem ponosi porażkę[18].

Upadek firmy oraz jej bankructwo[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2002 r wyszło na jaw, że firma poniosła kolejne straty finansowe wynikające z trudności wydawniczego działu firmy w zaistnieniu na rynku, oraz z wysokich kosztów jego prowadzenia; miesiąc później sytuacja uległa pogorszeniu w związku ze spadającą ceną akcji na giełdzie oraz niezadowalającej sprzedaży gry z Davidem Beckhamem w tytule[19][20].

Na targach E3 2002 Rage ogłosiło podpisanie 3-letniej umowy z Lamborghini - na jej mocy, firma miała stworzyć serię gier z samochodami tej marki. Pierwszy tytuł z tej serii miał się pojawić na wiosnę 2003 r[21]

David Jones wykupił studio w Dundee, aby niedługo potem otworzyć Realtime Worlds; podobny krok Phil Wright uczynił ze studiem w Sheffield, tworząc Yeti Studios (odpowiedzialne za PC-tową wersję Gun Metal)[22].

Latem firma zarobiła 4,5 mln GBP, które zainwestowała w rozwój tytułów będących w produkcji, lecz (zdaniem Huntera Kelly'ego) opóźnienia w dostarczeniu ich na rynek spowodował, że firma, przy niewystarczających dochodach, nie była w stanie spłacić kosztów funkcjonowania spółki na czas, zwalniając w trybie natychmiastowym 74 pracowników[23].

W październiku Trevor Williams odszedł ze stanowiska prezesa Rage Birmingham, aby, wraz z Joan Finnegan (żoną Paula Finnegana), założyć Swordfish Studios, a następnie wykupić z rąk Rage oddział którym wcześniej zarządzał[24].

Mimo dobrej sprzedaży gry z Davidem Beckhamem w święta 2002 r; 13 stycznia 2003 r akcje Rage spadły o 67%, następnego dnia firma zawiesiła sprzedaż akcji[25][26], aby oficjalnie 16 stycznia ogłosić bankructwo. Majątek firmy został zlicytowany, zaś pozostali 82 pracownicy rozeszli się, znajdując zatrudnienie w innych studiach developerskich, m.in. w tych powstałych na dawnym majątku Rage[27].

Oddziały[edytuj | edytuj kod]

 • Wayward Design - założony w 1994 r; kupiony w styczniu 2000 r[7][1]
 • Rage Warrington (dawniej Digital Image Design) - założony w 1989 r; kupiony w październiku 1999 r[7]
 • Rage Scotland - powstało w czerwcu 2000 r przez Davida Jonesa; ulokowane w Edynburgu oraz w Dundee; wykupione w 2002 r[7][1][a]
 • Rage Newcastle - powstało w 1993 r przez Peter'a Johnsona[28][29][30]
 • Rage Leeds (dawniej RGB Tree Ltd.) - założone w styczniu 1995 (jako Sunrise Games); kupione w lutym 2000 r; zamknięte w związku z konsolidacją studia ze oddziałem Rage Sheffield w czerwcu 2001 r[31][7][32]
 • Rage Huddersfield (dawniej Caffeine Studios Ltd. i The Internet Football Club Ltd) - założone w październiku 1996 r; kupione w kwietniu 2000 r; zamknięte w czerwcu 2001 r[31][33][34][7]
 • Rage Sheffield - powstało w październiku 1999 r z udziałem byłych pracowników Gremlin Interactive z Phil'em Wright'em na czele; sprzedane w sierpniu 2002 r[12][22]
 • Rage Birmingham - powstało w 1994 r przez Trevora Williamsa; w 2002 r zostało ono wykupione przez swojego założyciela[b].
 • Rage London - zamknięte po 1998 r[35]

Wyprodukowane gry[36][37][edytuj | edytuj kod]

jako producent[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Developer Wydawca Platforma Uwagi
Striker 1992 Rage Liverpool Elite Systems Amiga; Amiga CD32; Sega Mega Drive; SNES; Atari ST; DOS
Ultimate Strike 1993 Rage Liverpool Sega of Europe Sega Master System; Sega Mega Drive; Sega Game Gear Tytuł ten został wydany wyłącznie na konsole Segi
Elite Soccer 1994 Rage Liverpool GameTek SNES; GameBoy Wersję na Gameboy'a opracowało Denton Designs
Power Drive Rage Liverpool U.S Gold Amiga; Amiga CD32; DOS; Sega Game Gear; Sega Mega Drive; SNES
Striker Pro Rage Software Philips Media Philips CD-i Wersja na konsolę Philipsa
Power Drive Rally 1995 Rage Liverpool Time Warner Interactive Atari Jaguar
Striker '95 Rage Liverpool Time Warner Interactive; Sega DOS; Sega Mega Drive Za port na Mega Drive'a odpowiedzialne były Rage Liverpool i Rage London[38].
Revolution X Rage Newcastle (GEN; SNES)
Rage Liverpool (PSX)
Acclaim Entertainment Sega Saturn; Sega Mega Drive; Playstation; SNES; DOS
Striker '96 1996 Rage Software PL: CD Projekt
[39] Acclaim Entertainment
DOS; Sega Saturn; Playstation
FIFA Soccer 97 Rage Software Electronic Arts SNES
DOOM 1997 Rage Liverpool GT Interactive Sega Saturn Konwersja gry na Segę Saturn
Darklight Conflict Rage Liverpool Electronic Arts

PL: IPS Computer Group
[40]

DOS; Playstation; Sega Saturn
AYSO Soccer '97 Rage Software GameTek DOS Gra oparta na licencji AYSO (American Youth Soccer Organisation) - Amerykańskiej Organizacji Młodzieżowej Piłki Nożnej)
Trash It Rage Birmingham (DOS)[41] GT Interactive DOS; Playstation; Sega Saturn
Jonah Lomu Rugby Rage Birmingham[42] Codemasters DOS; Playstation; Sega Saturn
DBZ: Dead Ball Zone 1998 Rage Birmingham[43] GT Interactive Playstation Na stronie internetowej Rage zamieszczono informację o porcie gry na PC przewidywanym na IV kwartał 98 r. Za port miało być odpowiedzialne Rage Birmingham. Ostatecznie tytuł ten pojawił się w 1999 r jako Savage Arena[43]
Jeff Wayne's The War of the Worlds Rage London[35] GT Interactive; PL: Licomp Empirical Multimedia
Microsoft Windows;
Incoming Rage Liverpool[43] Rage Software; MacPlay (Mac); Xicat Interactive (Windows); Interplay (Dreamcast); Imagineer Microsoft Windows; Sega Dreamcast; Macintosh
Expendable 1999 Rage Newcastle[44] Infogrames (Dreamcast i PSX); Blue Moon Red Owl (Mac); Rage Software (Windows) Microsoft Windows; Playstation; Sega Dreamcast; Macintosh
Savage Arena Rage Birmingham Rage Software Microsoft Windows PC-towy port DBZ: Dead Ball Zone
Microsoft International Soccer 2000 Rage Birmingham[45] Microsoft Microsoft Windows
Striker Pro 2000 Infogrames Playstation; Sega Dreamcast Pierwotnie tytuł ten miał się ukazać jako Ruud Gullit's Striker, lecz po zakupie licencji UEFA producent zadecydował o zmianie nazwy na bardziej nośną markę. Port na Dreamcasta został wydany jako UEFA Striker[45]
Wild Wild Racing 2000 Rage Liverpool[46] Interplay; Rage Software; Imagineer Playstation 2 Była to pierwsza samodzielnie wydana przez Rage Software gra na konsole[47].
Space Debris Rage Liverpool Sony Computer Entertainment Europe Playstation
Gadget Golf[48] 2001 Rage Huddersfield Nokia Nokia 9210i
GTC: Africa Rage Warrington[49] Majesco Sales; Rage Software Playstation 2
Eurofighter Typhoon Rage Warrington[50] Take-Two Interactive; Rage Software Microsoft Windows
eRacer Rage Warrington[51] Rage Software Microsoft Windows
Hostile Waters: Antaeus Rising Rage Birmingham[35] Interplay; Rage Software Microsoft Windows
Offroad Rage Sheffield Interplay; Rage Software Microsoft Windows W USA wydane jako Off-Road Redneck Racing
Denki Blocks![48] Rage Huddersfield OpenTV
David Beckham Soccer Rage Birmingham[24] Majesco Sales; Rage Software Playstation; Playstation 2; Xbox; Game Boy Color; Game Boy Advance
2002
Incoming Forces Rage Liverpool[52] Rage Software; Groove Games; Hip Interactive Microsoft Windows
Rocky Rage Newcastle Rage Software; Ubisoft
Microsoft Windows; Xbox; Nintendo GameCube; Game Boy Advance Trwały prace nad kontynuacją Rocky'ego, a pieczę nad nią sprawowali programiści z Rage Newcastle. Po upadku Rage Software, Ubisoft zlecił wykonanie kontynuacji studiu Venom Games, złożonym z pracowników poprzedniego wykonawcy.
Gun Metal Rage Sheffield[53][54] Majesco Sales; Rage Software Xbox
Mobile Forces Rage Dundee[55] Majesco Sales, Rage Software Microsoft Windows
Twin Caliber Rage Warrington[56] Rage Software Playstation 2 Planowane były porty na Xboxa i GameCube'a na marzec 2003 r, lecz z uwagi na kiepskie przyjęcie tytułu na rynku, oraz zamknięcie Rage Software - zostały one anulowane[57]
Midnight GT: Primary Racer Rage Liverpool[58] Rage Software Microsoft Windows
Eurofighter Typhoon:Operation Icebreaker Rage Warrington Rage Software Microsoft Windows Wydane wyłącznie w Europie[59]
Rage Rally Rage Warrington[60] Global Software Publishing; Rage Software Microsoft Windows
Totaled! Rage Sheffield[61] Rage Software; Majesco Sales Xbox; Playstation 2 W Europie znane jako Crash na Xboxie; zaś Crashed na PS2. W planach było wydanie gry na GameCube w kwietniu 2003 r.[57]
Rolling 2003 Rage Liverpool Rage Software Playstation 2; Xbox Gra miała mieć premierę w lutym 2003 r.[57] W związku z upadkiem firmy, prawa do marki nabyło SCi i w październiku tegoż roku z pomocą Indy Games, gra weszła na rynek[62][63]. Planowany był port na Game Boy Advance (odpowiedzialne za nie było Fluid Studios), lecz ostatecznie prace nad nim wstrzymano[64].

jako wydawca[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Developer Platforma
Incoming: The Final Conflict 1998 Rage Liverpool Sega Dreamcast; Microsoft Windows
Expendable/Millenium Soldier: Expendable 1999 Rage Newcastle Microsoft Windows; Sega Dreamcast
Savage Arena 1999 Rage Birmingham Microsoft Windows
B-17 Flying Fortress: The Mighty 8th 2000 Wayward Design Microsoft Windows
Wild Wild Racing 2000 Rage Liverpool Playstation 2
David Beckham Soccer 2001 Rage Birmingham Xbox
Denki Blocks! 2001 Denki; Covert Operations Game Boy Color; Game Boy Advance
eRacer 2001 Rage Liverpool Microsoft Windows
Eurofighter Typhoon 2001 Rage Warrington Microsoft Windows
GTC: Africa 2001 Rage Warrington Playstation 2
Hostile Waters: Antaeus Rising 2001 Rage Birmingham Microsoft Windows
Offroad 2001 Rage Sheffield Microsoft Windows
Twin Caliber 2002 Rage Warrington Playstation 2
Eurofighter Typhoon: Operation Icebreaker 2002 Rage Warrington Microsoft Windows
Go! Go! Beckham! Adventure On Soccer Island 2002 Denki Game Boy Advance
Gun Metal 2002 Rage Sheffield Xbox
Incoming Forces 2002 Rage Liverpool Microsoft Windows
Midnight GT: Primary Racer 2002 Rage Liverpool Microsoft Windows
Mobile Forces 2002 Rage Dundee Microsoft Windows
Rocky 2002 Rage Newcastle;

Steel Monkeys (GameCube);

Virtucraft (GBA)

Microsoft Windows; Xbox; Nintendo GameCube; Game Boy Advance
Totaled! 2002 Rage Sheffield Xbox; Playstation 2
Pocket Music[47] 2002 Jester Interactive Game Boy Color; Game Boy Advance

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W notkach prasowych studia widnieje nazwa Rage Scotland; choć w niektórych źródłach biura w Edynburgu oraz Dundee są nazywane osobno jako Rage Dundee i Rage Edinburgh
 2. Niektóre strony podają, że studio zostało, niedługo po założeniu, wykupione przez Rage Software za kwotę 1 funta. Po upadku Rage, firma się usamodzielnila

Anulowane projekty[edytuj | edytuj kod]

 • kontynuacja Rocky'ego (ostatecznie zadebiutowała na rynku w 2004 r jako Rocky Legends, za grą stanęło Venom Games)
 • gra na licencji Lamborghini - Lamborghini (za grę było odpowiedzialne Rage Warrington[49]; miała mieć premierę w marcu 2003 r na platformy PC i Xboxa; zaś na GameCube'a oraz PS2 wydane miały zostać w 2003 r )[57]
 • gra na licencji Andy'ego McNaba - Team SAS (wydawcą miała być Sierra; planowana premiera gry na Xboxa - III kwartał 2003 r)[57]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Wayback Machine, web.archive.org, 19 maja 2000 [dostęp 2019-08-04] [zarchiwizowane z adresu 2000-05-19].
 2. Retro Gamer Issue 111-113 [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 3. BCE TO ACQUIRE SOFTWARE CREATIONS, RAGE SOFTWARE, www.telecompaper.com [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 4. BCE AGREES TO BUY RAGE SOFTWARE, Computer Business Review, 25 października 1994 [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 5. RAGE SOFTWARE ACQUIRES DENTON DESIGNS, www.telecompaper.com [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 6. BCE COMPLETES THE TRANSITION FROM UNFANCIED BILLIARDS HALLS TO SOUGHT-AFTER GAMES WRITER, Computer Business Review, 6 lutego 1996 [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 7. a b c d e f g h Wayback Machine, web.archive.org, 8 kwietnia 2001 [dostęp 2019-08-04] [zarchiwizowane z adresu 2001-04-08].
 8. PC Zone - Issue 084 (1999)(Dennis Publishing)(GB)[christmas edition], 1999 [dostęp 2019-09-01].
 9. IGN Staff, Rage Against the (French) Machine, 7 października 1999.
 10. FE Investegate |Rage Software PLC Announcements | Rage Software PLC: £1 million Investment in Internet Indirect, www.investegate.co.uk [dostęp 2019-09-21].
 11. FE Investegate |Rage Software PLC Announcements | Rage Software PLC: Acquisition of Development Studios & Other News, www.investegate.co.uk [dostęp 2019-09-21].
 12. a b FE Investegate |Rage Software PLC Announcements | Rage Software PLC: Placing to Raise £6.4 & Orange/Tesco News, www.investegate.co.uk [dostęp 2019-09-21].
 13. Rage Software launches Rage.com, „Wealth Manager” [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 14. Tom Bramwell, Nokia team up with Eidos, Eurogamer, 21 lutego 2001 [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 15. Rocky fights back after Rage Software deal, The Irish Times [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 16. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Julia Snoddy, Rage Software wins £20m in new funding, „The Guardian”, 13 czerwca 2001, ISSN 0261-3077 [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 17. McNab signs Rage game deal, Evening Standard, 7 grudnia 2001 [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 18. Tom Bramwell, Rage's Rolling Xbox, Eurogamer, 12 grudnia 2001 [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 19. Tom Bramwell, Rage in serious trouble, Eurogamer, 2 kwietnia 2002 [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 20. Rage is having a Rocky year, „Citywire” [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 21. Strona główna, Lamborghini i Rage - Cenega.pl, cenega.pl [dostęp 2019-09-21].
 22. a b y, A brief history of Sheffield game development companies, Mark James Hardisty, 23 stycznia 2018 [dostęp 2019-08-04] (ang.).
 23. Staff sacked as Rage goes bust, This is Money [dostęp 2019-09-21].
 24. a b FE Investegate |Rage PLC Announcements | Rage PLC: Current Trading Update, www.investegate.co.uk [dostęp 2019-09-18].
 25. Shares suspended in Beckham game firm, 13 stycznia 2003 [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 26. Rage Software shares suspended, GameSpot [dostęp 2019-09-21] (ang.).
 27. Tragiczny koniec Rage Software | GRYOnline.pl, GRY-Online.pl [dostęp 2019-09-21] (pol.).
 28. Who are we?, Soluble Apps, 20 września 2010 [dostęp 2019-09-10] (ang.).
 29. Phil Nixon (Rage) - Interview, Arcade Attack, 26 lipca 2018 [dostęp 2019-08-04] (ang.).
 30. An interview with Peter Johnson, Codetapper's Amiga Site [dostęp 2019-08-04] (ang.).
 31. a b FE Investegate |Rage Software PLC Announcements | Rage Software PLC: Statement re secured funding, www.investegate.co.uk [dostęp 2019-08-04].
 32. DueDil, www.duedil.com [dostęp 2019-08-04] (ang.).
 33. Football World Manager, web.archive.org, 12 października 1999 [dostęp 2019-08-04] [zarchiwizowane z adresu 1999-10-12].
 34. Quang Hong, Gamasutra - The Art & Business of Making Games, www.gamasutra.com [dostęp 2019-08-04] (ang.).
 35. a b c PC Zone 61 (March 1998) [dostęp 2019-08-04].
 36. Rage Games Ltd., MobyGames [dostęp 2019-07-20].
 37. Rage Software | producent | wydawca | GRYOnline.pl, GRY-Online.pl [dostęp 2019-07-20] (pol.).
 38. Mean Machines Sega Magazine Issue 28, luty 1995 [dostęp 2019-09-01].
 39. Adam Gregrowicz. Striker '96. „Świat Gier Komputerowych”. 47 (11/96). IMAGO Sp. z o.o. ISSN 1230-8773 (pol.). 
 40. Secret Service Magazine (July 1997), lipiec 1997 [dostęp 2019-08-25] (pol.).
 41. PC Zone 53 (August 1997) [dostęp 2019-08-04].
 42. PC Zone 45 (December 1996) [dostęp 2019-09-01].
 43. a b c Wayback Machine, web.archive.org, 29 maja 1998 [dostęp 2019-08-04] [zarchiwizowane z adresu 1998-05-29].
 44. PC Zone - Issue 069 (1998-11)(Dennis Publishing)(GB), listopad 1998 [dostęp 2019-09-01].
 45. a b Dreamcast Monthly - Issue 2 (1999-10)(Quay Publishing)(GB), październik 1999 [dostęp 2019-09-01].
 46. FE Investegate |Rage Software PLC Announcements | Rage Software PLC: New Game Title, www.investegate.co.uk [dostęp 2019-09-21].
 47. a b FE Investegate |Rage Software PLC Announcements | Rage Software PLC: Final Results, www.investegate.co.uk [dostęp 2019-09-23].
 48. a b Daniel Blackburn - Curriculum Vitae, web.archive.org, 15 września 2016 [dostęp 2019-09-21] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-15].
 49. a b Stephen Powell, d3t [dostęp 2019-09-10] (ang.).
 50. PC Zone - Issue 103 (2001-06)(Dennis Publishing)(GB), czerwiec 2001 [dostęp 2019-08-04].
 51. IGN Staff, eRacer Interview, 1 listopada 2000.
 52. Incoming Forces Interview - IGN.
 53. SPOnG.com :: Home to the video games database, spong.com [dostęp 2019-08-21].
 54. Rage Software schließt Studios: Zwei Entwicklerstudios dicht gemacht ..., Gameswelt, 15 sierpnia 2002 [dostęp 2019-08-22] (niem.).
 55. Gestalt, Colin Macdonald of Rage - Part One, Eurogamer, 19 kwietnia 2002 [dostęp 2019-09-01] (ang.).
 56. Twin Caliber – Hardcore Gaming 101 [dostęp 2019-08-21] (ang.).
 57. a b c d e Rage Software - Releaseliste: Neue Daten von Rage Software ..., Gameswelt, 22 października 2002 [dostęp 2019-08-21] (niem.).
 58. Midnight GT: Primary Racer Download Game, GameFabrique [dostęp 2019-09-12] (ang.).
 59. Eurofighter Typhoon: Operation Icebreaker.
 60. John Coghlan, Rage Rally Interview, 12 lutego 2000.
 61. EuroGamer - serving you a fresh slice of gaming morning, noon and night, web.archive.org, 21 stycznia 2003 [dostęp 2019-08-04] [zarchiwizowane z adresu 2003-01-21].
 62. Rolling PS2, XBOX | GRYOnline.pl, GRY-Online.pl [dostęp 2019-08-21] (pol.).
 63. Rolling - Microsoft Xbox - Games Database, www.gamesdatabase.org [dostęp 2019-08-21].
 64. Rage enters into developer agreement, GameSpot [dostęp 2019-08-21] (ang.).