Rail Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rail Polska
Ilustracja
Lokomotywa spalinowa M62-2991 w barwach przewoźnika spółki Rail Polska na bocznicy w Zabrzu 50°17′10,6″N 18°45′38,9″E/50,286278 18,760806
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Siedziba Warszawa
Adres 00-790 Warszawa
ul. Willowa 8/10/11
Data założenia 1999
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Prezes Edward Arnold Burkhardt
Udziałowcy Rail World BV
Nr KRS 0000026872
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 97 651 000,00 zł
brak współrzędnych
Strona internetowa

Rail Polska Sp. z o.o. – polski przewoźnik kolejowy. Spółka należy do amerykańskiego holdingu Rail World, który jest własnością przedsiębiorcy Edwarda Burkhardta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rail World pojawiła się w Polsce po raz pierwszy w 1999 r. z zamiarem udziału w prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych. Spółka interesowała się wówczas zakupem od Skarbu Państwa Linii Hutniczo-Siarkowej[1]. Holding chciał bowiem uczestniczyć w tranzycie pomiędzy krajami Europy Zachodniej i Europy Wschodniej z wykorzystaniem linii szerokotorowych. Brak odpowiednich unormowań prawnych oraz rezygnacja rządu z planów prywatyzacji PKP skutecznie zahamowały te zapędy. Mimo porażki w próbie zakupu LHS, spółka nie wycofała się jednak z rynku polskiego i jeszcze w tym samym roku powołała do życia przedsiębiorstwo Rail Polska.

Siedziba Regionu Południe we Włosienicy

W 2003 r. spółka Rail Polska zakupiła dwie firmy usługowe: Zec Trans (firma obsługująca bocznice kolejowe Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja) i Kolex (firma obsługująca bocznicę kolejową Zakładów Chemicznych Dwory), które jako jedne z pierwszych prywatnych przedsiębiorstw uzyskały licencję na przewozy kolejowe i wynajem taboru kolejowego na terenie Polski.

W 2004 r. ukształtowała się obecna struktury firmy. Rail Polska połączyła się bowiem formalne z Zec Trans i Kolex w jedną spółkę, a dotychczasowi dwaj niezależni przewoźnicy zostali przekształceni w dwa zakłady Rail Polska Region Południe i Rail Polska Region Dolny Śląsk.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rail Polska świadczy usługi przewozowe transportem kolejowym. Realizuje przewozy całopociągowe towarów masowych oraz przewozy z przekroczoną skrajnią. Zajmuje się pełną obsługą bocznic kolejowych i formowaniem składów pociągowych. Wydzierżawia lokomotywy, wagony i cysterny. Zajmuje się naprawą i modernizacją taboru kolejowego.

W ramach firmy działają cztery jednostki organizacyjne: Zakład Przewozów Kolejowych, Zakład Taboru Kolejowego, Region Południe i Region Dolny Śląsk. Zakład Przewozów Kolejowych świadczy usługi przewozowe z wykorzystaniem własnego taboru kolejowego; Zakład Taboru Kolejowego zajmuje się bieżącą obsługą, przeglądami i naprawami; Region Południe, powstały na bazie majątku firmy Kolex, zajmuje się obsługą bocznicy kolejowej we Włosienicy; Region Dolny Śląsk, powstały na bazie majątku firmy Zec Trans, zajmuje się obsługą bocznic kolejowych we Wrocławiu i Siechnicach oraz dystrybucją paliw.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Podstawowy tabor Rail Polska stanowią lokomotywy spalinowe M62 i M62M. Te lokomotywy pochodzą głównie z zakupów firmy poczynionych na początku XXI wieku w: Niemczech, Czechach i w Estonii. Ponadto spółka wykorzystuje lokomotywy elektryczne ET13, 201Eo i lokomotywy manewrowe: TEM2, SM42, SM30 oraz SM32. W 2017 spółka dokonała modernizacji lokomotywy M62 na lokomotywę elektryczną 207E[2] i w 2019 wprowadziła ją do eksploatacji[3].

Spółka posiada również własne: wagony węglarki, wagony samowyładowcze, wagony cysterny, wagony techniczne, dźwigi kolejowe, podbijarki torowe, drezyny motorowe i wagony specjalistyczne.

Od końca 2003 r. rozpoczęto wprowadzanie malowania lokomotyw na wzór amerykańskiej kolei Wisconsin Central, w kolorze bordowoczerwonym z szerokim żółtym pasem dookoła, na którym umieszczono czerwony napis RAIL POLSKA (najpierw na lokomotywie TEM2-249)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Ciemnoczułowski: Szerokim torem LHS. Łódź: Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2009, s. 62. ISBN 978-83-61253-34-1.
  2. Elektryczny Gagarin odkryciem Trako. „Tego nikt się nie spodziewał”, www.rynek-kolejowy.pl [dostęp 2019-07-28] (pol.).
  3. Elektryczny Gagarin nazywa się Edgar i właśnie wszedł do eksploatacji, www.rynek-kolejowy.pl [dostęp 2019-07-28] (pol.).
  4. R. Rusak, Kolejne lokomotywy w nowych barwach, "Świat Kolei" nr 1/2004, s. 5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]