Rajd Australii 1989

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
2. Commonwealth Bank Rally Australia
10 runda RSMŚ 1989
Państwo  Australia
Baza Freemantle , Perth
Od 14 września 1989
Do 17 września 1989
Dł. odcinków 544,27 km (32 OS)
Nawierzchnia szuter
Meta
Zgł. załóg 58
Sklas. załóg 31
Zwycięzca Juha Kankkunen
(Toyota Celica GT-4 (ST165))

Rajd Australii 1989 (2. Commonwealth Bank Rally Australia) – 2 Rajd Australii rozgrywany w Australii w dniach 14-17 września. Była to dziesiąta runda Rajdowych Mistrzostw Świata w roku 1989. Rajd został rozegrany na nawierzchni szutrowej. Bazą rajdu były miasta Freemantle i Perth.

Zwycięzcy odcinków specjalnych[1][edytuj | edytuj kod]

Etap Data OS Godzina Nazwa Długość Zwycięzca Czas Śred. pręd Lider rajdu
1 14 września 1 b.d. Richmond Raceway 1,70 km Finlandia Juha Kankkunen 1:30 68,00 km/h Finlandia Juha Kankkunen
2 15 września 2 b.d. Murray Pines 1 20,35 km Finlandia Juha Kankkunen 13:06 93,21 km/h
3 b.d. Harvey Weir 7,92 km Finlandia Juha Kankkunen 5:14 90,80 km/h
4 b.d. Stirling West 1 15,89 km Finlandia Juha Kankkunen 10:30 90,80 km/h
5 b.d. Stirling East 1 28,89 km Finlandia Juha Kankkunen 17:35 98,58 km/h
6 b.d. Brunswick 1 18,40 km Finlandia Juha Kankkunen 11:23 96,98 km/h
7 b.d. Wellington West 21,19 km Finlandia Juha Kankkunen 14:08 92,97 km/h
8 b.d. Wellington East 29,89 km Finlandia Juha Kankkunen 18:48 95,93 km/h
9 b.d. Brunswick 2 18,40 km Finlandia Juha Kankkunen 11:16 97,99 km/h
10 b.d. Stirling West 2 15,89 km Włochy Alex Fiorio 10:21 92,12 km/h
11 b.d. Stirling East 2 28,89 km Szwecja Kenneth Eriksson 17:34 98,68 km/h
12 b.d. Murray Pines 2 20,35 km Finlandia Markku Alén 12:56 94,41 km/h
13 b.d. Marrinup 10,49 km Finlandia Juha Kankkunen 6:19 99,64 km/h
3 16 września 14 b.d. Pipeline 11,83 km Szwecja Kenneth Eriksson
Finlandia Juha Kankkunen
6:44 105,42 km/h
15 b.d. Atkins 1 4,42 km Finlandia Juha Kankkunen
Szwecja Kenneth Eriksson
3:18 80,36 km/h
16 b.d. Helena 1 30,05 km Szwecja Kenneth Eriksson 17:15 101,10 km/h
17 b.d. Wellbucket 1 19,51 km Szwecja Kenneth Eriksson 12:00 97,55 km/h
18 b.d. Mount Observation 11,69 km Szwecja Kenneth Eriksson 6:55 101,41 km/h
19 b.d. Muresk 6,30 km Szwecja Kenneth Eriksson
Finlandia Markku Alén
3:14 116,91 km/h
20 b.d. Westrail 5,65 km Szwecja Kenneth Eriksson 2:43 124,79 km/h
21 b.d. Avon Valley 11,53 km Szwecja Kenneth Eriksson
Włochy Alex Fiorio
6:47 101,99 km/h
22 b.d. Helena 2 30,05 km Finlandia Juha Kankkunen 17:40 102,06 km/h
23 b.d. Wellbucket 2 19,51 km Szwecja Kenneth Eriksson 12:30 93,65 km/h
24 b.d. Beraking 13,02 km Szwecja Kenneth Eriksson 16:57 106,27 km/h
25 b.d. Doriko 4,42 km Finlandia Markku Alén 3:23 78,38 km/h
4 17 września 26 b.d. Bunnings South 1 18,99 km Szwecja Kenneth Eriksson 11:36 98,22 km/h
31 b.d. Bunnings North 1 28,08 km Szwecja Kenneth Eriksson 15:00 112,32 km/h
32 b.d. Bunnings South 2 18,99 km Szwecja Kenneth Eriksson 11:40 97,66 km/h
33 b.d. Bunnings North 2 28,08 km Szwecja Kenneth Eriksson 14:54 113,07 km/h
34 b.d. Balmoral 15,67 km Finlandia Juha Kankkunen 9:03 103,89 km/h
35 b.d. Roller Coaster 7,64 km Włochy Alex Fiorio 4:53 93,87 km/h
36 b.d. Whiteman Park 2,88 km Finlandia Markku Alén 2:06 82,29 km/h
Zwycięzcy OS-ów
Kierowca Ilość
Szwecja Kenneth Eriksson 17
Finlandia Juha Kankkunen 14
Finlandia Markku Alén 4
Włochy Alex Fiorio 3


Wyniki końcowe rajdu[2][edytuj | edytuj kod]

Msc. Kierowca Pilot Samochód Czas Strata Grupa Punkty
1 Finlandia Juha Kankkunen Finlandia Juha Piironen Toyota Celica GT-Four 5:32.09 0.0 A8 20
2. Szwecja Kenneth Eriksson Szwecja Staffan Parmander Toyota Celica GT-Four 5:33.16 +1.07 A8 15
3. Finlandia Markku Alén Finlandia Ilkka Kivimäki Lancia Delta Integrale 5:34.22 +2.13 A8 12
4. Włochy Alex Fiorio Włochy Luigi Pirollo Lancia Delta Integrale 5:37.10 +5.01 A8 10
5. Nowa Zelandia Rod Millen Nowa Zelandia Tony Sircombe Mazda 323 4WD 5:52.22 +20.13 A8 8
6. Wielka Brytania Malcolm Wilson Wielka Brytania Ian Grindrod Vauxhall Astra GTE 5:53.00 +20.51 A7 6
7. Japonia Kenjiro Shinozuka Australia Fred Gocentas Mitsubishi Galant VR-4 6:09.11 +37.02 A8 4
8. Australia Wayne Bell Australia David Boddy Mazda 323 4WD 6:11.01 +38.52 A8 3
9. Australia Ed Ordynski Australia Lyndon Wilson Mitsubishi Galant VR-4 6:11.42 +39.33 N4 2
10. Nowa Zelandia Peter Bourne Nowa Zelandia Rodger Freeth Subaru RX Turbo 6:15.19 +43.10 A8 1

Klasyfikacja po 10 rundach[edytuj | edytuj kod]

Tabele przedstawiają tylko pięć pierwszych miejsc.

Kierowcy[edytuj | edytuj kod]

Lp. Kierowca Pkt
1 Włochy Miki Biasion 86
2 Szwecja Mikael Ericsson 50
3 Francja Didier Auriol 50
4 Włochy Alex Fiorio 50
5 Szwecja Ingvar Carlsson 40

Producenci[edytuj | edytuj kod]

Lp. Producent Pkt
1 Włochy Lancia 134
2 Japonia Toyota 70
3 Japonia Mazda 51
4 Niemcy Audi 43
5 Japonia Mitsubishi 38

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2. Commonwealth Bank Rally Australia 1989 Statystyki rajdu (pol.). www.ewrc-results.com. [dostęp 26-03-2018].
  2. 2. Commonwealth Bank Rally Australia 1989 (pol.). www.ewrc-results.com. [dostęp 26-03-2018].