Rajd Niemiec 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
36. ADAC Rallye Deutschland
9 runda RSMŚ 2018
Państwo  Niemcy
Baza Bostalsee
Od 16 sierpnia 2018
Do 19 sierpnia 2018
Dł. całkowita 1221,89 km
Dł. odcinków 325,76 km (18 OS)
Nawierzchnia Asfalt
Meta
Zgł. załóg 65
Sklas. załóg 45
Zwycięzca Ott Tänak
(Toyota Yaris WRC)
Zwycięzca rajdu Ott Tänak

Rajd Niemiec 2018 (36. ADAC Rallye Deutschland) – 36. Rajd Niemiec rozgrywany w Niemczech w dniach od 16 do 19 sierpnia 2018 roku. Był dziewiątą rundą Rajdowych Mistrzostw Świata w roku 2018. Rajd został rozegrany na nawierzchni asfaltowej, a jego bazą było miasto Bostalsee. W rajdzie zawodnicy startowali między innymi w kategoriach WRC, WRC2, WRC3.

Rajd wygrał Estończyk Ott Tänak, było to dla niego piąte zwycięstwo w rajdach WRC i szesnaste podium. Dla jego zespołu – Toyoty, była to czterdziesta ósma wygrana runda mistrzostw świata. Drugie miejsce zajął Belg Thierry Neuville, dla którego była to trzydziesta trzecia wizyta na podium. Trzeci do mety dojechał Fin Esapekka Lappi[1].

Lista startowa[2][edytuj | edytuj kod]

Poniższa lista startowa spośród 65 załóg biorących udział w rajdzie, przedstawia tylko zawodników startujących w mistrzowskiej klasie: WRC, WRC2 i WRC3.

Nr. Zespół Klasa Kierowca Pilot Samochód Opony
1 Wielka Brytania M-Sport Ford WRT WRC Francja Sébastien Ogier Francja Julien Ingrassia Ford Fiesta WRC M
2 Wielka Brytania M-Sport Ford WRT WRC Wielka Brytania Elfyn Evans Wielka Brytania Daniel Barritt Ford Fiesta WRC M
3 Wielka Brytania M-Sport Ford WRT WRC Finlandia Teemu Suninen Finlandia Mikko Markkula Ford Fiesta WRC M
4 Korea Południowa Hyundai Shell Mobis WRT WRC Norwegia Andreas Mikkelsen Norwegia Anders Jæger Hyundai i20 Coupe WRC M
5 Korea Południowa Hyundai Shell Mobis WRT WRC Belgia Thierry Neuville Belgia Nicolas Gilsoul Hyundai i20 Coupe WRC M
6 Korea Południowa Hyundai Shell Mobis WRT WRC Hiszpania Dani Sordo Hiszpania Carlos del Barrio Hyundai i20 Coupe WRC M
7 Japonia Toyota GAZOO Racing WRT WRC Finlandia Jari-Matti Latvala Finlandia Miikka Anttila Toyota Yaris WRC M
8 Japonia Toyota GAZOO Racing WRT WRC Estonia Ott Tänak Estonia Martin Järveoja Toyota Yaris WRC M
9 Japonia Toyota GAZOO Racing WRT WRC Finlandia Esapekka Lappi Finlandia Janne Ferm Toyota Yaris WRC M
10 Francja Citroën Total Abu Dhabi WRT WRC Norwegia Mads Østberg Norwegia Torstein Eriksen Citroën C3 WRC M
11 Francja Citroën Total Abu Dhabi WRT WRC Irlandia Craig Breen Wielka Brytania Scott Martin Citroën C3 WRC M
21 Wielka Brytania M-Sport World Rally Team WRC Grecja Jourdan Serderidis Belgia Frédéric Miclotte Ford Fiesta WRC M
22 Niemcy Marijan Griebel WRC Niemcy Marijan Griebel Niemcy Alexander Rath Citroën DS3 WRC M
31 Czechy Škoda Motorsport II WRC-2 Czechy Jan Kopecký Czechy Pavel Dresler Škoda Fabia R5 M
32 Wielka Brytania Gus Greensmith WRC-2 Wielka Brytania Gus Greensmith Wielka Brytania Craig Parry Ford Fiesta R5 M
33 Finlandia Printsport WRC-2 Polska Łukasz Pieniążek Polska Przemysław Mazur Škoda Fabia R5 M
34 Włochy ACI Team Italia WRC WRC-2 Włochy Fabio Andolfi Włochy Simone Scattolin Škoda Fabia R5 P
35 Hiszpania Nil Solans WRC-2 Hiszpania Nil Solans Hiszpania Miquel Ibáñez Sotos Ford Fiesta R5 D
36 Włochy BRC Racing Team WRC-2 Francja Pierre-Louis Loubet Francja Vincent Landais Hyundai i20 R5 M
37 Francja Citroën Total Rallye Team WRC-2 Francja Stéphane Lefebvre Francja Gabin Moreau Citroën C3 R5 M
38 Włochy Eddie Sciessere WRC-2 Włochy Eddie Sciessere Włochy Elia Ometto Pietro Hyundai i20 R5 M
39 Francja CHL Sport Auto WRC-2 Francja Yoann Bonato Francja Benjamin Boulloud Citroën C3 R5 M
40 Korea Południowa Hyundai Motorsport WRC-2 Finlandia Jari Huttunen Finlandia Antti Linnaketo Hyundai i20 R5 M
41 Francja Nicolas Ciamin WRC-2 Francja Nicolas Ciamin Francja Thibault de la Haye Hyundai i20 R5 M
42 Włochy S.A. Motorsport Italia Srl WRC-2 Meksyk Benito Guerra Jr. Hiszpania Borja Rozada Škoda Fabia R5 P
43 Niemcy Škoda Auto Deutschland WRC-2 Niemcy Fabian Kreim Niemcy Frank Christian Škoda Fabia R5 M
44 Czechy Škoda Motorsport II WRC-2 Finlandia Kalle Rovanperä Finlandia Jonne Halttunen Škoda Fabia R5 M
45 Polska Lotos Rally Team WRC-2 Polska Kajetan Kajetanowicz Polska Maciej Szczepaniak Ford Fiesta R5 M
46 Francja Citroën Total Rallye Team WRC-2 Rumunia Simone Tempestini Rumunia Sergio Itu Citroën C3 R5 M
47 Wielka Brytania M-Sport Ford WRT WRC-2 Francja Eric Camilli Francja Benjamin Veillas Ford Fiesta R5 M
48 Włochy S.A. Motorsport Italia Srl WRC-2 Włochy Umberto Scandola Włochy Andrea Gaspari Škoda Fabia R5 D
49 Hiszpania Hyundai Motor España WRC-2 Hiszpania José Antonio Suárez Hiszpania Cándido Carrera Hyundai i20 R5 M
61 Francja Équipe de France FFSA Rally WRC-3 Francja Jean-Baptiste Franceschi Francja Romain Courbon Ford Fiesta R2T P
62 Włochy Enrico Brazzoli WRC-3 Włochy Enrico Brazzoli Włochy Luca Beltrame Peugeot 208 R2 D
63 Finlandia Taisko Lario WRC-3 Finlandia Taisko Lario Finlandia Tatu Hämäläinen Peugeot 208 R2 M
64 Francja Terry Folb WRC-3 Francja Terry Folb Francja Kevin Bronner Ford Fiesta R2T P
65 Wielka Brytania Louise Cook WRC-3 Wielka Brytania Louise Cook Wielka Brytania Stefan Davis Ford Fiesta R2T P

Zwycięzcy odcinków specjalnych[edytuj | edytuj kod]

Dzień Nr. Nazwa odcinka Długość Zwycięzca odcinka Samochód Czas Lider rajdu
16.VIII Shakedown – St. Wendeler Land 5.52 km Estonia Ott Tänak Toyota Yaris WRC 2:52.9
OS1 SSS St. Wendel 2.04 km 2:11.2 Estonia Ott Tänak
17.VIII 0S2 Stein und Wein I 19.44 km Francja Sébastien Ogier Ford Fiesta WRC 10:50.2 Francja Sébastien Ogier
OS3 Mittelmosel I 22.00 km Estonia Ott Tänak Toyota Yaris WRC 12:25.2 Estonia Ott Tänak
OS4 SSS Wadern-Weiskirchen I 9.27 km 5:06.7
OS5 Stein und Wein II 19.44 km 11:03.2
OS6 Mittelmosel II 22.00 km 12:36.9
OS7 SSS Wadern-Weiskirchen II 9.27 km 5:07.5
18.VIII OS8 Arena Panzerplatte I 9.43 km Finlandia Jari-Matti Latvala 5:26.4
OS9 Panzerplatte I 38.57 km Hiszpania Dani Sordo Hyundai i20 Coupe WRC 21:55.7
OS10 Freisen I 14.78 km Finlandia Esapekka Lappi Toyota Yaris WRC 8:28.4
OS11 Römerstraße I 12.28 km Irlandia Craig Breen Citroën C3 WRC 6:03.3
OS12 Arena Panzerplatte II 9.43 km Hiszpania Dani Sordo Hyundai i20 Coupe WRC 5:23.9
OS13 Panzerplatte II 38.57 km 21:55.4
OS14 Freisen II 14.78 km Francja Sébastien Ogier Ford Fiesta WRC 8:31.8
OS15 Römerstraße II 12.28 km Finlandia Jari-Matti Latvala Toyota Yaris WRC 6:05.6
19.VIII OS16 Grafschaft I 29.07 km Belgia Thierry Neuville Hyundai i20 Coupe WRC 16:17.7
OS17 Grafschaft II 29.07 km Francja Sébastien Ogier Ford Fiesta WRC 16:15.0
OS18 Bosenberg [Power Stage] 14.97 km 7:15.0

Power Stage – OS18[3][edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kierowca Pilot Samochód Czas Strata Pkt.
1 Francja Sébastien Ogier Francja Julien Ingrassia Ford Fiesta WRC 7:15.0 5
2 Estonia Ott Tänak Estonia Martin Järveoja Toyota Yaris WRC 7:15.1 +0.1 4
3 Finlandia Esapekka Lappi Finlandia Janne Ferm Toyota Yaris WRC 7:19.0 +4.0 3
4 Irlandia Craig Breen Wielka Brytania Scott Martin Citroën C3 WRC 7:19.2 +4.2 2
5 Belgia Thierry Neuville Belgia Nicolas Gilsoul Hyundai i20 Coupe WRC 7:21.7 +6.7 1

Wyniki końcowe rajdu[4][edytuj | edytuj kod]

W klasyfikacji generalnej dodatkowe punkty przyznawane są za odcinek Power Stage.

Msc. Nr. Kierowca Pilot Zespół Samochód Klasa Czas Strata Punkty
Klasyfikacja generalna
1 8 Estonia Ott Tänak Estonia Martin Järveoja Japonia Toyota GAZOO Racing WRT Toyota Yaris WRC WRC 3:03:36.9 0.0 25+4
2 5 Belgia Thierry Neuville Belgia Nicolas Gilsoul Korea Południowa Hyundai Shell Mobis WRT Hyundai i20 Coupe WRC WRC 3:04:16.1 +39.2 18+1
3 7 Finlandia Esapekka Lappi Finlandia Janne Ferm Japonia Toyota GAZOO Racing WRT Toyota Yaris WRC WRC 3:04:37.8 +1:00.9 15+3
4 1 Francja Sébastien Ogier Francja Julien Ingrassia Wielka Brytania M-Sport Ford WRT Ford Fiesta WRC WRC 3:05:11.4 +1:34.5 12+5
5 3 Finlandia Teemu Suninen Finlandia Mikko Markkula Wielka Brytania M-Sport Ford WRT Ford Fiesta WRC WRC 3:05:39.8 +2:02.9 10
6 4 Norwegia Andreas Mikkelsen Norwegia Anders Jæger-Synnevaag Korea Południowa Hyundai Shell Mobis WRT Hyundai i20 Coupe WRC WRC 3:05:50.7 +2:13.8 8
7 11 Irlandia Craig Breen Wielka Brytania Scott Martin Francja Citroën Total Abu Dhabi WRT Citroën C3 WRC WRC 3:06:16.0 +2:39.1 6+2
8 22 Niemcy Marijan Griebel Niemcy Alexander Rath Niemcy Marijan Griebel Citroën DS3 WRC WRC 3:14:18.1 +10:41.2 4
9 31 Czechy Jan Kopecký Czechy Pavel Dresler Czechy Škoda Motorsport II Škoda Fabia R5 WRC-2 3:16:49.7 +13:12.8 2
10 44 Finlandia Kalle Rovanperä Finlandia Jonne Halttunen Czechy Škoda Motorsport II Škoda Fabia R5 WRC-2 3:16:53.5 +13:16.6 1
WRC 2
1 (9) 31 Czechy Jan Kopecký Czechy Pavel Dresler Czechy Škoda Motorsport II Škoda Fabia R5 WRC-2 3:16:49.7 0.0 25
2 (10) 44 Finlandia Kalle Rovanperä Finlandia Jonne Halttunen Czechy Škoda Motorsport II Škoda Fabia R5 WRC-2 3:16:53.5 +3.8 18
3 (11) 34 Włochy Fabio Andolfi Włochy Simone Scattolin Włochy ACI Team Italia WRC Škoda Fabia R5 WRC-2 3:17:07.8 +18.1 15
4 (12) 43 Niemcy Fabian Kreim Niemcy Frank Christian Niemcy Škoda Auto Deutschland Škoda Fabia R5 WRC-2 3:17:40.6 +50.9 12
5 (13) 45 Polska Kajetan Kajetanowicz Polska Maciej Szczepaniak Polska Lotos Rally Team Ford Fiesta R5 WRC-2 3:17:44.1 +54.4 10
6 (14) 33 Polska Łukasz Pieniążek Polska Przemysław Mazur Finlandia Printsport Škoda Fabia R5 WRC-2 3:19:10.1 +2:20.4 8
7 (15) 41 Francja Nicolas Ciamin Francja Thibault de la Haye Francja Nicolas Ciamin Hyundai i20 R5 WRC-2 3:19:11.8 +2:22.1 6
8 (16) 37 Francja Stéphane Lefebvre Francja Gabin Moreau Francja Citroën Total Rallye Team Citroën C3 R5 WRC-2 3:19:49.6 +2:59.9 4
9 (19) 42 Meksyk Benito Guerra Jr. Hiszpania Borja Rozada Włochy S.A. Motorsport Italia Srl Škoda Fabia R5 WRC-2 3:22:47.5 +5:57.8 2
10 (20) 46 Rumunia Simone Tempestini Rumunia Sergio Itu Francja Citroën Total Rallye Team Citroën C3 R5 WRC-2 3:24:42.1 +7:52.4 1
WRC 3
1 (30) 63 Finlandia Taisko Lario Finlandia Tatu Hämäläinen Finlandia Taisko Lario Peugeot 208 R2 WRC-3 3:49:47.9 0.0 25
2 (35) 62 Włochy Enrico Brazzoli Włochy Luca Beltrame Włochy Enrico Brazzoli Peugeot 208 R2 WRC-3 4:01:25.7 +11:37.8 18
3 (38) 65 Wielka Brytania Louise Cook Wielka Brytania Stefan Davis Wielka Brytania Louise Cook Ford Fiesta R2 WRC-3 4:09:33.2 +19:45.3 15

Wyniki po 9 rundach[edytuj | edytuj kod]

WRC

Kierowcy

Msc. Kierowca Punkty
1rightarrow blue.svg 1 Belgia Thierry Neuville 172
1rightarrow blue.svg 2 Francja Sébastien Ogier 149
1rightarrow blue.svg 3 Estonia Ott Tänak 136
1rightarrow blue.svg 4 Finlandia Esapekka Lappi 88
1uparrow green.svg 1 5 Norwegia Andreas Mikkelsen 65

Zespoły

Msc. Zespół Punkty
1rightarrow blue.svg 1 Korea Południowa Hyundai Shell Mobis WRT 254
1uparrow green.svg 1 2 Japonia Toyota GAZOO Racing WRT 241
1downarrow red.svg 1 3 Wielka Brytania M-Sport Ford 224
1rightarrow blue.svg 4 Francja Citroën Total Abu Dhabi WRT 159

WRC 2

Kierowcy

Msc. Kierowca Punkty
1uparrow green.svg 1 1 Czechy Jan Kopecký 100
1downarrow red.svg 1 1 Szwecja Pontus Tidemand 93
1rightarrow blue.svg 3 Wielka Brytania Gus Greensmith 55
1uparrow green.svg 1 4 Polska Łukasz Pieniążek 48
1uparrow green.svg 3 5 Włochy Fabio Andolfi 46

WRC 3

Kierowcy

Msc. Kierowca Punkty
1rightarrow blue.svg 1 Francja Jean-Baptiste Franceschi 79
1uparrow green.svg 2 2 Finlandia Taisko Lario 68
1downarrow red.svg 1 3 Szwecja Denis Rådström 62
1downarrow red.svg 1 4 Szwecja Emil Bergkvist 61
1rightarrow blue.svg 5 Włochy Enrico Brazzoli 55

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ADAC Rallye Deutschland 2018 – Tanak realizuje plan (pol.). www.rajdy.autoklub.pl. [dostęp 19-08-2018].
  2. 36. ADAC Rallye Deutschland 2018 Lista startowa (pol.). www.ewrc-results.com. [dostęp 31-07-2018].
  3. 36. ADAC Rallye Deutschland 2018 OS18 Bosenberg [Power Stage – 14.04 km – 12:18 – 19. 8. 2018] (pol.). www.ewrc-results.com. [dostęp 20-08-2018].
  4. 68. Neste Rally Finland 2018 (pol.). www.ewrc-results.com. [dostęp 29-07-2018].