Rajd Wielkiej Brytanii 1983

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
32. Lombard RAC Rally
12 runda RSMŚ 1983
Państwo  Wielka Brytania
Baza Bath
Od 19 listopada 1983
Do 22 listopada 1983
Dł. odcinków 835,33 km (59 OS)
Nawierzchnia szuter
Meta
Zgł. załóg 127
Sklas. załóg 61
Zwycięzca Stig Blomqvist
(Audi Quattro A2)

Rajd Wielkiej Brytanii 1983 (32. Lombard RAC Rally) – 32 Rajd Wielkiej Brytanii rozgrywany w Wielkiej Brytanii w dniach 19-22 listopada. Była to dwunasta runda Rajdowych Mistrzostw Świata w roku 1983. Rajd został rozegrany na nawierzchni szutrowej. Bazą rajdu było miasto Bath.

Zwycięzcy odcinków specjalnych[1][edytuj | edytuj kod]

Etap Data OS Godzina Nazwa Długość Zwycięzca Czas Śred. pręd Lider rajdu
1 19 listopada 1 10:30 Longleat 1 8,86 km Finlandia Hannu Mikkola 6:47 78,37 km/h Finlandia Hannu Mikkola
2 11:45 Ashton Court 4,27 km Szwecja Stig Blomqvist 3:14 79,24 km/h
3 12:45 Castle Combe 3,22 km Finlandia Hannu Mikkola 1:48 107,33 km/h
4 b.d. Colerne 5,63 km Szwecja Stig Blomqvist 2:50 119,22 km/h
5 b.d. Longleat 2 8,86 km Szwecja Stig Blomqvist 6:25 82,85 km/h Szwecja Stig Blomqvist
2 20 listopada 6 9:00 Bewdley 4,33 km Szwecja Stig Blomqvist
Francja Michèle Mouton
3:16 79,53 km/h
7 9:45 Sutton Park 8,67 km Finlandia Hannu Mikkola 4:38 112,27 km/h
8 10:45 Weston Park 3,80 km Szwecja Stig Blomqvist 2:37 87,13 km/h
9 11:45 Trentham 7,19 km Szwecja Stig Blomqvist
Francja Michèle Mouton
6:02 71,50 km/h
10 12:45 Oulton Park 1 8,05 km Finlandia Hannu Mikkola 3:22 143,47 km/h
11 13:45 Knowsley 1 6,74 km Finlandia Henri Toivonen 4:39 86,97 km/h
12 15:45 Harewood 2,67 km Szwecja Stig Blomqvist 2:23 67,22 km/h
13 b.d. Boltby 6,32 km Szwecja Stig Blomqvist 3:59 95,20 km/h
14 b.d. Cropton 17,65 km Szwecja Stig Blomqvist 9:35 110,50 km/h
15 b.d. Pickering 10,83 km Szwecja Stig Blomqvist 6:11 105,09 km/h
16 b.d. Dalby 65,18 km Szwecja Stig Blomqvist 36:30 107,15 km/h
17 b.d. Wykeham 15,50 km Szwecja Stig Blomqvist 9:39 96,37 km/h
18 b.d. Langdale 1 16,05 km Finlandia Hannu Mikkola 8:05 119,13 km/h
19 b.d. Langdale 2 4,26 km Szwecja Stig Blomqvist 2:36 98,31 km/h
21 listopada 20 2:40 Hamsterley 33,92 km Szwecja Stig Blomqvist 22:01 92,44 km/h
21 b.d. Slaley 10,30 km Szwecja Stig Blomqvist 6:58 88,71 km/h
22 5:30 Wark 38,14 km Odcinek odwołany
23 b.d. Falstone 21,05 km Szwecja Stig Blomqvist 13:11 95,80 km/h
24 6:50 Rooken 14,42 km Finlandia Henri Toivonen 8:05 107,04 km/h
25 b.d. Craik 13,28 km Finlandia Hannu Mikkola
Szwecja Stig Blomqvist
8:17 96,19 km/h
26 b.d. Castle O'er 8,92 km Szwecja Stig Blomqvist 5:57 89,95 km/h
27 11:00 Twiglees 18,17 km Szwecja Stig Blomqvist 12:11 89,48 km/h
28 14:00 Lowther 6,48 km Finlandia Hannu Mikkola 3:47 102,77 km/h
29 b.d. Comb 9,03 km Szwecja Stig Blomqvist 6:53 78,71 km/h
30 b.d. Wythop 5,20 km Finlandia Hannu Mikkola
Wielka Brytania Jimmy McRae
2:58 105,17 km/h
31 16:20 Great Grizedale 1 27,75 km Szwecja Stig Blomqvist 21:45 76,55 km/h
32 b.d. Little Grizedale 10,35 km Szwecja Stig Blomqvist 8:04 76,98 km/h
3 22 listopada 33 9:20 Great Grizedale 2 27,54 km Szwecja Stig Blomqvist 20:09 82,00 km/h
34 b.d. Haigh Hall 4,10 km Szwecja Stig Blomqvist 3:42 66,59 km/h
35 b.d. Knowsley 2 6,70 km Finlandia Hannu Mikkola 4:34 88,03 km/h
36 b.d. Oulton Park 2 8,00 km Szwecja Stig Blomqvist 3:19 144,72 km/h
37 b.d. Clocaenog 1 9,10 km Finlandia Hannu Mikkola 6:35 82,94 km/h
38 b.d. Clocaenog 2 20,60 km Szwecja Stig Blomqvist 13:32 91,33 km/h
39 b.d. Clocaenog 3 6,20 km Finlandia Hannu Mikkola 4:27 83,60 km/h
40 b.d. Clocaenog 4 8,10 km Szwecja Stig Blomqvist 5:30 88,36 km/h
41 b.d. b.d. b.d. Odcinek odwołany
42 17:30 Penmachno South 10,30 km Szwecja Stig Blomqvist 7:00 88,29 km/h
43 18:45 Maesgym 9,40 km Szwecja Stig Blomqvist 7:11 78,52 km/h
44 b.d. Mawddach 4,50 km Szwecja Stig Blomqvist 2:56 92,05 km/h
45 b.d. Blaen-y-Glyn 7,50 km Szwecja Stig Blomqvist 5:00 90,00 km/h
46 b.d. Gartheiniog 20,10 km Finlandia Hannu Mikkola 13:31 89,22 km/h
47 b.d. Dyfi 8,60 km Finlandia Hannu Mikkola 5:33 92,97 km/h
23 listopada 48 b.d. Pantperthog 13,60 km Szwecja Stig Blomqvist 9:26 86,50 km/h
49 b.d. Llanafan 7,00 km Szwecja Stig Blomqvist 5:26 77,30 km/h
50 b.d. Brechfa East 28,30 km Szwecja Stig Blomqvist 20:49 81,57 km/h
51 b.d. Brechfa West 21,70 km Finlandia Hannu Mikkola 15:24 84,55 km/h
52 b.d. Resolfen 1 26,80 km Finlandia Hannu Mikkola 25:32 86,48 km/h
53 b.d. Cymer 1 31,70 km Wielka Brytania Russell Brookes 21:35 88,12 km/h
54 b.d. Afan 1 6,90 km Szwecja Stig Andervang 5:01 82,52 km/h
55 b.d. Margam 1 23,80 km Wielka Brytania Russell Brookes 16:09 88,42 km/h
56 b.d. Resolfen 2 26,80 km Wielka Brytania Russell Brookes 18:01 89,25 km/h
57 b.d. Cymer 2 31,70 km Szwecja Stig Blomqvist
Finlandia Lasse Lampi
20:20 93,54 km/h
58 b.d. Afan 2 6,90 km Finlandia Hannu Mikkola 4:42 88,09 km/h
59 b.d. Margam 2 24,30 km Szwecja Stig Blomqvist 17:05 85,35 km/h
Zwycięzcy OS-ów
Kierowca Ilość
Szwecja Stig Blomqvist 36
Finlandia Hannu Mikkola 16
Wielka Brytania Russell Brookes 3
Francja Michèle Mouton 2
Finlandia Henri Toivonen 2
Szwecja Stig Andervang 1
Finlandia Lasse Lampi 1
Wielka Brytania Jimmy McRae 1
  • Uwaga: Nazwa i długość 41 odcinka specjalnego jest nieznana.


Wyniki[2][edytuj | edytuj kod]

Msc. Kierowca Pilot Samochód Czas Strata Grupa Punkty
1 Szwecja Stig Blomqvist Szwecja Björn Cederberg Audi Quattro A2 8:50.28 0.0 B12 20
2. Finlandia Hannu Mikkola Szwecja Arne Hertz Audi Quattro A2 9:00.21 +9.53 B12 15
3. Wielka Brytania Jimmy McRae Wielka Brytania Ian Grindrod Opel Manta 400 9:12.19 +22.51 B12 12
4. Finlandia Lasse Lampi Finlandia Pentti Kuukkala Audi Quattro A2 9:16.57 +26.29 B12 10
5. Wielka Brytania Russell Brookes Wielka Brytania Mike Broad Vauxhall Chevette 2300 HSR 9:19.01 +28.33 B12 8
6. Stany Zjednoczone John Buffum Wielka Brytania Neil Wilson Audi Quattro A2 9:21.16 +30.48 B12 6
7. Finlandia Juha Kankkunen Finlandia Juha Piironen Toyota Celica TCT 9:31.49 +41.21 B12 4
8. Szwecja Kalle Grundel Niemcy Reinhard Michel Volkswagen Golf GTI 9:38.20 +47.52 A7 3
9. Finlandia Mikael Sundström Wielka Brytania David Orrick Opel Ascona 9:42.18 +51.50 A7 2
10. Szwecja Mats Jonsson Szwecja Johnny Johansson Opel Ascona B 9:45.07 +54.39 2/3
11. Szwecja Mats Holmbom Szwecja Joakim Pettersson Opel Kadett GT/E 9:46:21 +55:53 A7 1

Klasyfikacja końcowa mistrzostw[edytuj | edytuj kod]

Tabele przedstawiają tylko pięć pierwszych miejsc.

Kierowcy[edytuj | edytuj kod]

Lp. Kierowca Pkt
1 Finlandia Hannu Mikkola 125
2 Niemcy Walter Röhrl 102
3 Finlandia Markku Alén 100
4 Szwecja Stig Blomqvist 89
5 Francja Michèle Mouton 53

Producenci[edytuj | edytuj kod]

Lp. Producent Pkt
1 Włochy Lancia 118
2 Niemcy Audi 116
3 Niemcy Opel 87
4 Japonia Nissan 52
5 Francja Renault 27

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 32. Lombard RAC Rally 1983 Statystyki rajdu (pol.). www.ewrc-results.com. [dostęp 15-03-2018].
  2. 32. Lombard RAC Rally 1983 Wyniki (pol.). www.ewrc-results.com. [dostęp 15-03-2018].