Rajdowe Mistrzostwa Świata 1986

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sezon 1986
Rajdowych mistrzostw świata
ilustracja
Liczba rajdów 13
Pierwsza runda Rajd Monte Carlo
Ostatnia runda Olympus Rally
Mistrzowie
Kierowcy Juha Kankkunen
Konstruktorzy Lancia
Poprzedni sezonNastępny sezon
Juha Kankkunen jadący Peugeotem 205 Turbo 16 E2 podczas Rajdu San Remo w roku 1986

Rajdowe Mistrzostwa Świata w roku 1986 były 14 sezonem Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Sezon składał się z 13 rajdów. Mistrzem świata kierowców rajdowych w roku 1986 został fiński kierowca Juha Kankkunen startujący samochodem Peugeotem 205 Turbo 16 E2, wyprzedził on Markku Aléna i Timo Salonena. Tytuł konstruktorów wygrał Peugeot przed Lancią i Volkswagenem.

Kalendarz[1][edytuj | edytuj kod]

Runda Data Nazwa rajdu Zwycięzca
1 18–24 stycznia Monako 54 Rajd Monte Carlo Finlandia Henri Toivonen
2 14–16 lutego Szwecja 36 Rajd Szwecji Finlandia Juha Kankkunen
3 5–8 marca Portugalia 20. Rajd Portugalii Portugalia Joaquim Moutinho
4 29 marzec-2 kwietnia Kenia 34. Rajd Safari Szwecja Björn Waldegård
5 1–3 maja Francja 30. Rajd Francji Francja Bruno Saby
6 2–4 czerwca Grecja 33. Rajd Grecji Finlandia Juha Kankkunen
7 5–8 lipca Nowa Zelandia 16. Rajd Nowej Zelandii Finlandia Juha Kankkunen
8 6-9 sierpnia Argentyna 6. Rajd Argentyny Włochy Miki Biasion
9 5–7 września Finlandia 36. Rajd Finlandii Finlandia Timo Salonen
10 24–27 września Wybrzeże Kości Słoniowej 18. Rajd Wybrzeża Kości Słoniowej Szwecja Björn Waldegård
11 13–17 października Włochy 28. Rajd San Remo Finlandia Markku Alén
12 16–19 listopada Wielka Brytania 35. Rajd Wielkiej Brytanii Finlandia Timo Salonen
13 4–7 grudnia Stany Zjednoczone 21. Olympus Rally Finlandia Markku Alén

Zespoły i kierowcy[edytuj | edytuj kod]

Zespół Producent Samochód Opony Kierowca Rundy
Francja Peugeot Talbot Sport Peugeot 205 Turbo 16 E2 M Finlandia Timo Salonen 1–3, 5–7, 9, 11–12
Finlandia Juha Kankkunen 1–4, 6–9, 11–13
Francja Bruno Saby 1, 5–6, 8, 11
Francja Michèle Mouton 1, 5
Kenia Shekhar Mehta 4
Szwecja Stig Blomqvist 9
Włochy Andrea Zanussi 11
Finlandia Mikael Sundström 12
Niemcy Audi Sport Audi Quattro Sport S1 M Niemcy Walter Röhrl 1, 3, 6
Finlandia Hannu Mikkola 1, 6
Austria Rudi Stohl 1, 3–4, 6–8, 10–11
Szwecja Mikael Ericsson 2
Szwecja Gunner Pettersson 2
Nowa Zelandia Malcolm Stewart 7
Austria Wilfred Wiedner 10
Stany Zjednoczone John Buffum 13
Włochy Martini Racing Lancia Delta S4
Rally 037 evo
P Finlandia Markku Alén 1–9, 11–13
Finlandia Henri Toivonen 1–3, 5
Włochy Miki Biasion 1, 3–8, 11
Kenia Vic Preston 4
Kenia Greg Criticos 4
Kenia John Hellier 4
Szwecja Mikael Ericsson 6–7, 9, 12
Argentyna Jorge Recalde 8
Szwecja Kalle Grundel 9
Wielka Brytania Austin Rover World Championship Team MG Metro 6R4 M Wielka Brytania Tony Pond 1, 3, 5, 11–12
Wielka Brytania Malcolm Wilson 1–3, 5, 9, 11–12
Szwecja Per Eklund 2, 9, 12
Belgia Marc Duez 3, 11–12
Francja Didier Auriol 5
Finlandia Harri Toivonen 9, 12
Wielka Brytania David Llewellin 12
Wielka Brytania Jimmy McRae 12
Francja Citroën Competition Citroën BX P Francja Jean-Claude Andruet 1–2, 6
Francja Philippe Wambergue 1–2, 6
Francja Maurice Chomat 6
Wielka Brytania Ford Motor Company Ford RS200 M Szwecja Stig Blomqvist 2–3, 6, 12
Szwecja Kalle Grundel 2–3, 6, 12
Portugalia Joaquim Santos 3
Wielka Brytania Mark Lovell 12
Szwecja Stig Andervang 12
Japonia Toyota Team Europe Toyota Celica TCT P Szwecja Björn Waldegård 4, 10, 13
Niemcy Erwin Weber 4, 10
Szwecja Lars-Erik Torph 4, 10, 13
Kenia Robin Ulyate 10
Nowa Zelandia Steve Millen 13
Japonia Team Nissan Europe Nissan 240RS D Kenia Jayant Shah 4
Grecja George Moschous 6
Grecja Stratis Hatzipanayiotou 6
Nowa Zelandia Reg Cook 7
Nowa Zelandia Paddy Davidson 7
Francja Alain Ambrosino 10
Wielka Brytania Louise Aitken-Walker 12
Niemcy Opel Euro Sport Opel Manta 400 M Kenia Basil Criticos 4, 8
Wielka Brytania Russell Brookes 12
Francja Société Diac Renault 5 Maxi Turbo M Francja François Chatriot 5
Niemcy Rothmans Porsche Rally Team Porsche 911SC RS M Katar Saeed Al-Hajri 6
Włochy Jolly Club Lancia Delta S4 P Włochy Dario Cerrato 11
Japonia Mazda Rally Team Europe Mazda Familia 4WD M Szwecja Ingvar Carlsson 1–2, 9, 12
Niemcy Achim Warmbold 1
Nowa Zelandia Rod Millen 7, 13
Niemcy Volkswagen Motorsport Volkswagen Golf GTi P Austria Franz Wittman 1, 3–6, 8
Szwecja Kenneth Eriksson 1–9, 11–12
Japonia Fuji Heavy Industries Subaru RX Turbo P Kenia Mike Kirkland 4, 7
Nowa Zelandia Possum Bourne 4, 7
Kenia Frank Turbo 4, 7
Francja Renault Elf Philips Renault 11 Turbo M Francja Jean Ragnotti 5, 11
Niezarejestrowany jako producent
Włochy Jolly Club Fiat Uno Turbo P Włochy Giovanni del Zoppo 1, 3, 5–6, 11
Włochy Michele Rayneri 1, 5–6, 11
Włochy Alex Fiorio 1, 3, 5, 11

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

System punktacji kierowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Punky 20 15 12 10 8 6 4 3 2 1

Klasyfikacja kierowców[edytuj | edytuj kod]

Uwaga: FISA unieważnił wyniki Rajdu San Remo.

Miejsce Kierowca MCO
Monako
SWE
Szwecja
POR
Portugalia
KEN
Kenia
FRA
Francja
GRE
Grecja
NZL
Nowa Zelandia
ARG
Argentyna
FIN
Finlandia
CIV
Wybrzeże Kości Słoniowej
ITA
Włochy
GBR
Wielka Brytania
USA
Stany Zjednoczone
 Pkt. 
1 Finlandia Juha Kankkunen 5 1 NU 5 1 1 NU 2 - 3 2 118
2 Finlandia Markku Alén NU 2 NU 3 NU NU 2 2 3 - 2 1 104
3 Finlandia Timo Salonen 2 NU NU NU NU 5 1 - 1 63
4 Szwecja Björn Waldegård 1 1 - 5 48
5 Włochy Miki Biasion NU NU NU 2 3 1 - 47
6 Szwecja Lars-Erik Torph 2 2 - 4 40
7 Włochy Bruno Saby 6 1 3 NU - 38
8 Szwecja Mikael Ericsson 4 NU 4 5 - NU 28
9 Szwecja Kalle Grundel 3 NU NU 6 - 5 26
10 Szwecja Kenneth Eriksson 9 7 NU NU 8 7 7 5 12 - 11 25
11 Szwecja Stig Blomqvist NU NU NU 3 4 - NU 22
Niemcy Erwin Weber 4 3 - 22
13 Finlandia Henri Toivonen 1 NU NU NU - 20
Portugalia Joaquim Moutinho 1 - 20
15 Austria Rudi Stohl 17 NU NU 6 12 6 7 - 16
16 Portugalia Carlos Bica 2 - 15
Francja François Chatriot 2 - 15
18 Finlandia Hannu Mikkola 3 - 12
Włochy Giovanni Del Zoppo NU 3 NU NU - 12
Francja Yves Loubet 3 - 12
Stany Zjednoczone John Buffum - 3 12
22 Niemcy Walter Röhrl 4 NU - 10
Portugalia Jorge Ortigão 4 - 10
Francja Jean Ragnotti 4 - 10
Katar Saeed Al-Hajri 4 - 10
Argentyna Jorge Recalde 4 - 10
Kenia Robin Ulyate 4 - 10
Finlandia Mikael Sundström NU - 4 10
29 Szwecja Gunnar Pettersson 5 NU - 8
Monako Auguste Turiani 5 NU - 8
Francja Jean-Claude Torre 5 - 8
Grecja Stratis Hatzipanayiotou 5 - 8
Liban Samir Assef 5 - 8
Szwecja Per Eklund NU 7 - 7 8
35 Austria Franz Wittmann 10 NU 12 NU 9 7 - 7
36 Nowa Zelandia Neil Allport 6 - 11 6
37 Francja Jean-Claude Andruet NU 6 Ret - 6
Francja Jean-Sébastien Couloumiès 6 - 6
Kenia Mike Kirkland 6 NU - 6
Francja Paul Rouby 6 - 6
Austria Wilfried Wiedner 6 - 6
Wielka Brytania Tony Pond NU NU NU - 6 6
Włochy Paolo Alessandrini - 6 6
44 Nowa Zelandia Rod Millen 10 - 7 5
45 Hiszpania Salvador Servià 7 - 4
Portugalia Ramiro Fernandes 7 - 4
Kenia Frank Tundo 7 NU - 4
Francja Michel Neri 7 - 4
49 Włochy Giovanni Recordati 8 NU 19 - NU 3
50 Francja Alain Oreille 8 NU - 3
Szwecja Roger Ericsson 8 - 3
Kenia Shekhar Mehta 8 - 3
Grecja Iórgos Moschous 8 - 3
Nowa Zelandia Paddy Davidson 8 - 3
Chile José Celsi 8 - 3
Finlandia Harri Toivonen 8 - NU 3
Francja Alain Ambrosino 8 - 3
Wielka Brytania Jimmy McRae - 8 3
Nowa Zelandia Possum Bourne NU NU - 8 3
60 Szwecja Björn Johansson 9 - 2
Portugalia António Segurado 9 - 2
Kenia Greg Criticos 9 - 2
Francja Gilbert Casanova 9 - 2
Nowa Zelandia Reg Cook 9 - 2
Argentyna Ernesto Soto 9 - 2
Finlandia Lasse Lampi 9 - 2
Francja Patrick Copetti 9 - 2
Wielka Brytania David Llewelin - 9 2
Nowa Zelandia Clive Smith - 9 2
70 Kenia Basil Criticos 11 10 - 1
71 Wielka Brytania Malcolm Wilson NU NU NU NU 10 - 17 1
72 Szwecja Sören Nilsson 10 - 1
Portugalia António Coutinho 10 - 1
Kenia Johnny Hellier 10 - 1
Francja Christian Gardavot 10 - 1
Włochy Michele Rayneri NU NU NU 10 - 1
Irlandia Martial Yacé 10 - 1
Szwecja Ingvar Carlsson NU NU NU - 10 1
Stany Zjednoczone Paul Choiniere - 10 1


Kolor Opis
Złoty Zwycięzca
Srebrny 2 miejsce
Brązowy 3 miejsce
Zielony Punktowane miejsce
Niebieski Ukończył nie punktował
Fioletowy Nie ukończył NU
Czarny Wykluczony X
Biały Nie wystartował NW
Puste Nie brał udziału

Klasyfikacja zespołowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zespół MCO
Monako
SWE
Szwecja
POR
Portugalia
KEN
Kenia
FRA
Francja
GRE
Grecja
NZL
Nowa Zelandia
ARG
Argentyna
FIN
Finlandia
CIV
Wybrzeże Kości Słoniowej
ITA
Włochy
GBR
Wielka Brytania
USA
Stany Zjednoczone
 Pkt 
1 Francja Peugeot 17 20 (10) 20 20 20 (14) 20 - 20 137
2 Włochy Lancia 20 17 (14) 17 17 20 14 - 17 122
3 Niemcy Volkswagen 9 10 9 11 12 14 - 65
4 Niemcy Audi 14 15 - 29
5 Stany Zjednoczone Ford 14 - 10 24
6 Japonia Toyota 20 - 20
7 Francja Renault 14 - 14
8 Japonia Subaru 13 - 13
9 Wielka Brytania Austin Rover 4 - 8 12
10 Francja Citroën 10 - 10
11 Japonia Mazda - 9 9
12 Niemcy Opel 5 - 5
Miejsce Zespół MCO
Monako
SWE
Szwecja
POR
Portugalia
KEN
Kenia
FRA
Francja
GRE
Grecja
NZL
Nowa Zelandia
ARG
Argentyna
FIN
Finlandia
CIV
Wybrzeże Kości Słoniowej
ITA
Włochy
GBR
Wielka Brytania
USA
Stany Zjednoczone
 Pkt 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Season 1986 (ang.). www.ewrc-results.com. [dostęp 2015-01-20].