Rajdowe Mistrzostwa Europy 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sezon 2014 Mistrzostw Europy
Ilustracja
Rajd Estonii 2014 na zdjęciu rosjanin Aleksiej Łukjaniuk, kierując Mitsubishi Lancer Evo X zajął drugie miejsce podczas tego rajdu
Inauguracja 3 stycznia
Zakończenie 8 listopada
Poprzedni sezonNastępny sezon

Ten artykuł dotyczy sezonu 2014 Rajdowych Mistrzostw Europy, 62. sezonu FIA European Rally Championship.

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Runda Data Rajd Nawierzchnia Mini seria Zwycięzca ERC
1 3-5 stycznia Austria 31. Internationale Jänner-Rallye mieszana Ice Master Polska Robert Kubica
2 31 stycznia – 2 luty Łotwa Rally Liepāja 2014 mieszana Ice Master Finlandia Esapekka Lappi
3 27 luty – 1 marca Rumunia 14. Sibiu Rally Romania mieszana Ice Master rajd odwołany[1]
4 28 – 30 marca Grecja 60. Acropolis Rally of Greece mieszana Gravel Master Irlandia Craig Breen
5 17 – 19 kwietnia Wielka Brytania 72. Circuit of Ireland Rally asfalt Asphalt Master Finlandia Esapekka Lappi
6 15 – 17 maja Portugalia 49. SATA Rallye Açores szuter Gravel Master Portugalia Bernardo Sousa
7 19 – 21 czerwca Belgia 50. Geko Ypres Rally asfalt Asphalt Master Belgia Freddy Loix
8 17 – 19 lipca Estonia 5. Rally Estonia szuter Gravel Master Estonia Ott Tänak
9 29 – 31 sierpnia Czechy 44. Barum Rally Zlín asfalt Asphalt Master Czechy Václav Pech
10 19 – 21 września Cypr 42. Cyprus Rally mieszana Gravel Master Arabia Saudyjska Yazeed Al-Rajhi
11 23 – 25 października Szwajcaria 55. Rallye International du Valais mieszana Asphalt Master Finlandia Esapekka Lappi
12 6 – 8 listopada Francja 57. Tour de Corse asfalt Asphalt Master Francja Stéphane Sarrazin

Zgłoszone zespoły i kierowcy[edytuj | edytuj kod]

Producent Samochód Zespół Kierowca Pilot
Citroën Citroën DS3 RRC Francja PH Sport Francja Bryan Bouffier Francja Xavier Panseri
Francja Abu Dhabi Racing Zjednoczone Emiraty Arabskie Khalid Al Qassimi Wielka Brytania Chris Patterson
Citroën DS3 R5 Belgia Autostal Duindistel Belgia Vincent Verschueren Belgia Veronique Hostens
Belgia Top Teams by MY Racing Francja Sébastien Chardonnet Francja Thibault de la Haye
Czechy Gemini Clinic Rally Team Czechy Miroslav Jakeš Czechy Jaroslav Novák
Citroën DS3 R3T Rumunia Napoca Rally Academy Włochy Simone Tempestini Rumunia Dorin Pulpea
Francja PH Sport Francja Quentin Giordano Francja Valentin Sarreaud
Citroën C2 R2 Rumunia Napoca Rally Academy Rumunia Florin Tincescu Rumunia Iulian Nicolaescu
Bułgaria Ekaterina Stratieva Rumunia Carmen Poenaru
Finlandia Immonen Motorsport Finlandia Risto Immonen Finlandia Mikko Lukka
Finlandia Jani Salo
Ford Ford Fiesta RRC Wielka Brytania RK M-Sport World Rally Team Polska Robert Kubica Polska Maciej Szczepaniak
Irlandia Keltech Motorsport Irlandia Sam Moffett Irlandia James O'Reilly
Ukraina AT Rally Team Portugalia Bernardo Sousa Portugalia Hugo Magalhães
Katar Qatar World Rally Team Katar Nasir al-Atijja Włochy Giovanni Bernacchini
Arabia Saudyjska Yazeed Racing Arabia Saudyjska Yazeed Al Rajhi Wielka Brytania Michael Orr
Niemcy Puma Rally Team Katar Abdulaziz Al-Kuwari Irlandia Killian Duffy
Francja GP Racing Francja Bryan Bouffier Francja Xavier Panseri
Francja First Motorsport Francja Stéphane Sarrazin Francja Jacques-Julien Renucci
Ford Fiesta S2000 Litwa Sport Racing Technologies Rosja Wasilij Griazin Rosja Dmitrij Czumak
Rosja Dmitriy Eremeev
Ukraina AT Rally Team Ukraina Oleksiy Tamrazov Ukraina Andriy Nikolaiev
Estonia Martin Kangur Estonia Andres Ots
Holandia Kobus Tuning Holandia Hermen Kobus Holandia Erik de Wild
Ford Fiesta R5 Polska Lotos Rally Team Polska Kajetan Kajetanowicz Polska Jarosław Baran
Czechy Delimax Team Czechy Pavel Valoušek Czechy Martina Škardová
Czechy TRT Czech Rally Sport Czechy Roman Odložilík Czechy Martin Tureček
Rumunia Napoca Rally Academy Włochy Marco Tempestini Włochy Lucio Baggio
Włochy Nicola Arena
Estonia MM Motorsport Estonia Timmu Kõrge Estonia Erki Pints
Estonia Raul Jeets Estonia Andrus Toom
Estonia Ott Tänak Estonia Raigo Mõlder
Belgia J-Motorsport Grecja Jourdan Serderidis Belgia Frédéric Miclotte
Wielka Brytania CA1 Sport Ltd Irlandia Robert Barrable Wielka Brytania Stuart Loudon
Portugalia ARC Sport Portugalia Ricardo Moura Portugalia Sancho Eiró
Portugalia Diogo Salvi Portugalia Paulo Babo
Portugalia P&B Racing Portugalia João Barros Portugalia Jorge Henriques
Hiszpania ACSM Rallye Team Hiszpania Xavier Pons Hiszpania Álex Haro
Belgia Autostal Duindistel Belgia Bernd Casier Belgia Pieter Vyncke
Belgia Philip Cracco Belgia Wim Soenens
Belgia Royale Ecurie Ardennes Belgia Cédric Cherain Belgia André Leyh
Belgia Autostal Atlantic Belgia Didier Duquesne Belgia Filip Cuvelier
Wielka Brytania Drive DMACK Finlandia Kristian Sohlberg Finlandia Peter Flythström
Estonia Ott Tänak Estonia Raigo Mõlder
Polska C-Rally Polska Jarosław Kołtun Polska Ireneusz Pleskot
Polska Tomasz Kasperczyk Polska Damian Syty
Słowacja Rufa Sport Czechy Tomáš Kostka Czechy Miroslav Houšť
Katar Qafac Rally Team Katar Abdullah Al-Kuwari Włochy Nicola Arena
Szwajcaria D-Max Swiss Szwajcaria Olivier Burri Francja Jean-Jacques Ferrero
Szwajcaria Lugano Racing Team Belgia Jean-Philippe Radoux Belgia Jean-Noël Gregoire
Francja Team 2B Yacco Francja Julien Maurin Francja Nicolas Klinger
Francja First Motorsport Francja Jean-Mathieu Leandri Francja Fabrice Gordon
Peugeot Peugeot 207 S2000 Austria Stohl Racing Austria Andreas Aigner Austria Barbara Watzl
Włochy Delta Rally Francja Robert Consani Francja Vincent Landais
Francja Maxime Vilmot
Francja Jean-Michel Raoux Francja Sabrina de Castelli
Francja Laurent Magat
Portugalia Bruno Magalhães Portugalia Carlos Magalhães
Włochy Giacomo Costenaro Włochy Justin Bardini
Francja Peugeot Rally Academy Irlandia Craig Breen Wielka Brytania Scott Martin
Włochy Munaretto Sport Francja Jean-Michel Raoux Francja Laurent Magat
Węgry Tagai Racing Technology Węgry László Vizin Węgry Gábor Zsíros
Belgia Autostal Duindistel Belgia Davy Vanneste Belgia Eddy Snaet
Belgia Melisa Debackere Belgia Cindy Cokelaere
Rosja TAIF Rally Team Rosja Radik Shaymiev Rosja Maxim Tsvetkov
Szwajcaria D-Max Swiss Szwajcaria Sébastien Carron Szwajcaria Lucien Revaz
Francja Rally Jeunes FFSA Francja Eric Camilli Francja Benjamin Veillas
Peugeot 208 T16 Francja Peugeot Rally Academy Irlandia Craig Breen Wielka Brytania Scott Martin
Holandia Kevin Abbring Wielka Brytania Sebastian Marshall
Estonia Siim Plangi Estonia Marek Sarapuu
Belgia Peugeot Belgium Luxembourg Belgia Pieter Tsjoen Belgia Eddy Chevaillier
Estonia ME3 Rally Team Estonia Karl Kruuda Estonia Martin Järveoja
Włochy Munaretto Sport Francja Jean-Michel Raoux Francja Laurent Magat
Włochy Delta Rally Portugalia Bruno Magalhães Portugalia Carlos Magalhães
Francja HRT Rally Team Szwajcaria Jonathan Hirschi Francja Vincent Randais
Peugeot 208 R2 Słowenia Peugeot Sport Slovenia Słowenia Rok Turk Słowenia Enej Loznar
Czechy Czech National Team Czechy Jan Černý Czechy Pavel Kohout
Francja Peugeot Rally Academy Francja Stéphane Lefebvre Francja Thomas Dubois
Francja Jean-Mathieu Leandri Francja Maxime Vilmot
Rumunia Napoca Rally Academy Włochy Andrea Crugnola Włochy Michele Ferrara
Belgia Peugeot Belgium Luxembourg Belgia Gino Bux Belgia Eric Borguet
Wielka Brytania Peugeot UK Wielka Brytania Chris Ingram Francja Gabin Moreau
Mini Mini John Cooper Works S2000 Czechy EuroOil Invelt Team Czechy Václav Pech Czechy Petr Uhel
Škoda Škoda Fabia S2000 Austria BRR Baumschlager Rallye & Racing Austria Raimund Baumschlager Niemcy Klaus Wicha
Południowa Afryka Henk Lategan
Czechy GPD Mit Metal Racing Team Czechy Antonín Tlusťák Czechy Ladislav Kučera
Czechy Jan Škaloud
Czechy Jaroslav Orsák Czechy David Šmeidler
Czechy Tomáš Kurka Czechy Karel Vajík
Czechy Czech National Team Czechy Jaromír Tarabus Czechy Daniel Trunkát
Czechy Škoda Motorsport Finlandia Esapekka Lappi Finlandia Janne Ferm
Niemcy Sepp Wiegand Niemcy Frank Christian
Rumunia Napoca Rally Academy Włochy Simone Tempestini Rumunia Dorin Pulpea
Wielka Brytania Simpsons Škoda Wielka Brytania Neil Simpson Wielka Brytania Claire Mole
Wielka Brytania Elliott Edmondson
Portugalia Škoda Bank Portugalia Pedro Meireles Portugalia Mário Castro
Włochy DP Autosport Włochy Luca Rossetti Włochy Matteo Chiarcossi
Belgia Autostal Duindistel Belgia Freddy Loix Belgia Johan Gitsels
Czechy Adell Mogul Racing Team Czechy Roman Kresta Czechy Petr Starý
Słowacja CMM-Media Sport Czechy Pavel Valoušek Czechy Martina Škardová
Szwajcaria Lugano Racing Team Szwajcaria Nicolas Althaus Szwajcaria Alain Ioset
Szwajcaria Pascal Perroud Szwajcaria Quentin Marchand
Węgry Eurosol Racing Team Hungary Węgry János Puskádi Węgry Barnabás Gódor
Subaru Subaru Impreza WRX STi R4 Rumunia Napoca Rally Academy Włochy Simone Tempestini Rumunia Dorin Pulpea
Austria Stohl Racing Austria Hermann Neubauer Austria Bernhard Ettel
Portugalia ARC Sport Portugalia Adruzilo Lopes Portugalia Tiago Azevedo
Finlandia Jan Dohmen Rally Team Holandia Kees Burger Finlandia Mikko Lukka
Włochy Top Run SRL Cypr Kyriakos Kyriakou Cypr Christos Aristidou
Szwajcaria Lugano Racing Team Szwajcaria Florian Gonon Luksemburg Michel Horgnies
Subaru Impreza WRX STi Czechy Subaru Czech Duck Racing Czechy Jan Černý Czechy Pavel Kohout
Rumunia Napoca Rally Academy Bułgaria Ekaterina Stratieva Rumunia Carmen Poenaru
Wielka Brytania JRM Racing Wielka Brytania Mark Higgins Wielka Brytania Carl Williamson
Irlandia Keith Cronin Wielka Brytania Marshall Clarke
Szwajcaria Lugano Racing Team Szwajcaria Urs Hunziker Niemcy Mélanie Wahl
Szwajcaria Willian Winiger Szwajcaria Sophie Barras
Mitsubishi Mitsubishi Lancer Evo IX R4 Austria DiTech Racing Team Austria Beppo Harrach Austria Leopold Welsersheimb
Węgry Arrabona Rally Club Węgry Kornéi Lukács Węgry Márk Mesterházi
Portugalia ACB Racing Portugalia Ruben Rodrigues Portugalia Estevão Rodrigues
Czechy GPD Mit Metal Racing Team Czechy Martin Hudec Czechy Petr Picka
Włochy Island Motorsport Włochy Marco Cavigioli Włochy Monica Fortunato
Węgry Topp Auto 2010 Kft. Węgry Péter Ranga Węgry Janek Czakó
Mitsubishi Lancer Evo X R4 Ukraina The Boar – Proracing Ukraina Vitaliy Pushkar Ukraina Ivan Mishyn
Litwa Juta Racing Litwa Vytautas Švedas Litwa Žilvinas Sakalauskas
Finlandia Printsport Racing Ukraina Inessa Tushkanova Estonia Sergei Larens
Belgia Andy Lefevere Rallysport Belgia Andy Lefevere Belgia Andy Vangheluwe
Szwajcaria Ecurie Basilisk Szwajcaria Ruedi Schmidlin Szwajcaria Erich Götte
Węgry Érdi Team Kft. Węgry Tibor Érdi Węgry Attila Táborszki
Mitsubishi Lancer Evo IX Czechy GPD Mit Metal Racing Team Czechy Martin Hudec Czechy Petr Picka
Węgry Érdi Team Kft. Węgry Tibor Érdi Węgry Attila Táborszki
Irlandia Combilift Rallying Irlandia Josh Moffett Wielka Brytania John Rowan
Portugalia Teodósio Motorsport Portugalia Ricardo Teodósio Portugalia José Teixeira
Portugalia ARC Sport Portugalia Luís Miguel Rego Portugalia António Costa
Estonia Carglass Motorsport Estonia Rainer Aus Estonia Simo Koskinen
Mitsubishi Lancer Evo X Łotwa Vorobjovs Racing Łotwa Janis Vorobjovs Łotwa Andris Mālnieks
Rosja Alexey Mersiyanov Rosja Georgiy Troshkin
Estonia G.M.Racing SK Estonia Siim Plangi Estonia Marek Sarapuu
Rosja EAMV – RPM Rosja Aleksiej Łukjaniuk Rosja Aleksiej Arnautow
Estonia Kaur Motorsport Estonia Egon Kaur Estonia Erik Lepikson
Ukraina The Boar – Proracing Ukraina Yuriy Kochmar Ukraina Volodymyr Shcherbakov
Porsche Porsche 997 GT3 Wielka Brytania Richard Tuthill Francja François Delecour Francja Dominique Savignoni
Francja RD Rallye Team Francja Romain Dumas Francja Denis Giraudet
Honda Honda Civic Type R R3 Węgry Eurosol Racing Team Hungary Węgry Zoltán Bessenyey Węgry Yulianna Nyírfás
Włochy Honda Racing Team JAS Australia Eli Evans Australia Glen Weston
Cypr Stavros Achilleos Cypr Andreas Chrysostomou
Suzuki Suzuki Swift S1600 Austria Suzuki Team Austria Austria Michael Böhm Niemcy Katrin Becker
Opel Opel Adam R2 Niemcy ADAC Opel Rallye Junior Team Niemcy Marijan Griebel Niemcy Alexander Rath
Niemcy Fabian Kreim Niemcy Josefine Beinke
Niemcy Opel Motorsport Belgia Bruno Thiry Luksemburg Johny Blom
Renault Renault Mégane RS Francja Renault Sport Technologies Francja Jean Matheo Antonini Francja Cédric Santini
Francja Eric Filippi Francja Guy Mizael
Francja Laurent Lacomy Francja Sébastien Mattei
Renault Clio RS R3T Szwajcaria Michaël Burri Francja Anderson Levratti
Szwajcaria Laurent Reuche Szwajcaria Jean Deriaz
Francja Yannick Vivens Francja Christophe Valibouze
Renault Clio R3 Francja Pierre-Antoine Guglielmi Francja Jean-Noël Vesperini

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Rounda 1 — 31. Internationale Jänner-Rallye[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
1 Austria 31. Internationale Jänner-Rallye
(3 – 5 stycznia) — Wyniki i raport
1 1 Polska Robert Kubica
Polska Maciej Szczepaniak
Wielka Brytania RK M-Sport World Rally Team
(Ford Fiesta RRC)
02:26:42,4 18 245,64km 79 50
2 5 Czechy Wacław Pech
Czechy Petr Uhel
Czechy EuroOil Invelt Team
(Mini John Cooper Works S2000)
+19.9
3 6 Austria Raimund Baumschlager
Niemcy Klaus Wicha
Austria BRR Baumschlager Rallye & Racing
(Skoda Fabia S2000)
+1:38.9

Rounda 2 — Rally Liepāja 2014[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
2 Łotwa Rally Liepāja 2014
(31 stycznia – 1 lutego) — Wyniki i raport
1 3 Finlandia Esapekka Lappi
Finlandia Janne Ferm
Czechy Škoda Motorsport
(Skoda Fabia S2000)
2:13:11,5 12 240,56km 77 34
2 4 Rosja Vasiliy Gryazin
Rosja Dmitrij Czumak
Litwa Sport Racing Technologies
(Ford Fiesta S2000)
+34,7
3 1 Irlandia Craig Breen
Wielka Brytania Scott Martin
Francja Peugeot Rally Academy
(Peugeot 207 S2000)
+1:36,8

Rounda 4 — Rajd Grecji 2014[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
4 Grecja 60. Acropolis Rally of Greece
(28 – 30 marca) — Wyniki i raport
1 2 Irlandia Craig Breen
Wielka Brytania Scott Martin
Francja Peugeot Rally Academy
(Peugeot 208 T16)
2:13:11,5 13 238.84km 29 24
2 1 Francja Bryan Bouffier
Francja Xavier Panseri
Francja PH Sport
(Citroën DS3 RRC)
+8.1
3 4 Polska Kajetan Kajetanowicz
Polska Jarosław Baran
Polska Lotos Rally Team
(Ford Fiesta R5)
+42.1

Rounda 5 — Rajd Irlandii 2014[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
5 Wielka Brytania 72. Circuit of Ireland
(17 – 19 kwietnia) — Wyniki i raport
1 2 Finlandia Esapekka Lappi
Finlandia Janne Ferm
Czechy Škoda Motorsport
(Skoda Fabia S2000)
2:06:15.5 18 230.62km 38 19
2 4 Niemcy Sepp Wiegand
Niemcy Frank Christian
Niemcy Škoda Auto Deutschland
(Skoda Fabia S2000)
+1:50.3
3 5 Irlandia Robert Barrable
Wielka Brytania Stuart Loudon
Wielka Brytania CA1 Sport Ltd
(Ford Fiesta R5)
+1:57.5

Rounda 6 — Rajd Azorów 2014[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
6 Portugalia 49. SATA Rallye Açores
(15 – 17 maja) — Wyniki i raport
1 7 Portugalia Bernardo Sousa
Portugalia Hugo Magalhães
Portugalia Bernardo Sousa
(Ford Fiesta RRC)
2:43:56.7 17 218.09km 58 25
2 4 Holandia Kevin Abbring
Wielka Brytania Sebastian Marshall
Francja Peugeot Rally Academy
(Peugeot 208 T16)
+6.2
3 11 Francja Jean-Michel Raoux
Francja Laurent Magat
Francja Jean-Michel Raoux
(Peugeot 207 S2000)
+7:51.9

Rounda 7 — Rajd Ypres 2014[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
7 Belgia 50. Geko Ypres Rally
(19 – 21 czerwca) — Wyniki i raport
1 3 Belgia Freddy Loix
Belgia Johan Gitsels
Belgia Autostal Duindstel
(Škoda Fabia S2000)
2:43:13.7 20 298,79 km 98 48
2 16 Belgia Cédric Cherain
Belgia André Leyh
Belgia Royale Ecurie Ardennes
(Ford Fiesta R5)
+1:09.9
3 7 Niemcy Sepp Wiegand
Niemcy Frank Christian
Niemcy Škoda Auto Deutschland
(Skoda Fabia S2000)
+2:14.2

Rounda 8 — Rajd Estonii 2014[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
8 Estonia 5. Rally Estonia
(17 – 19 lipca) — Wyniki i raport
1 1 Estonia Ott Tänak
Estonia Raigo Mölder
Estonia MM Motorsport
(Ford Fiesta R5)
1:49:36.4 15 231.55 km 66 30
2 16 Rosja Aleksiej Łukjaniuk
Rosja Aleksiej Arnautow
Rosja EAMV – RPM
(Mitsubishi Lancer Evo X)
+47.1
3 9 Estonia Timmu Kõrge
Estonia Erki Pints
Estonia MM Motorsport
(Ford Fiesta R5)
+55.4

Rounda 9 — Rajd Barum 2014[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
9 Czechy 44. Barum Rally Zlín
(29 – 31 sierpnia) — Wyniki i raport
1 4 Czechy Václav Pech
Czechy Petr Uhel
Czechy EuroOil Invelt Team
(Mini Cooper S2000 1.6T)
2:16:28.7 15 237,33 km 105 58
2 7 Niemcy Sepp Wiegand
Niemcy Frank Christian
Niemcy Škoda Auto Deutschland
(Skoda Fabia S2000)
+51.5
3 17 Czechy Tomáš Kostka
Czechy Miroslav Houšť
Słowacja Rufa Sport
(Ford Fiesta R5)
+51.7

Rounda 10 — Rajd Cypru 2014[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
10 Cypr 42. Cyprus Rally
(19 – 21 września) — Wyniki i raport
1 5 Arabia Saudyjska Yazeed Al-Rajhi
Wielka Brytania Michael Orr
Arabia Saudyjska Yazeed Racing
(Ford Fiesta RRC)
3:04:14.4 15 232,02 km 50 30
2 4 Polska Kajetan Kajetanowicz
Polska Jarosław Baran
Polska Lotos Rally Team
(Ford Fiesta R5)
+18.9
3 17 Katar Abdulaziz Al-Kuwari
Irlandia Killian Duffy
Katar Qatar World Rally Team
(Ford Fiesta RRC)
+1:00.5

Rounda 11 — Rajd Valais 2014[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
11 Szwajcaria 55. Rallye International du Valais
(22-25 października) — Wyniki i raport
1 2 Finlandia Esapekka Lappi
Finlandia Janne Ferm
Czechy Škoda Motorsport
(Škoda Fabia S2000)
2:46:22.4 19 260,20 km 80 58
2 1 Irlandia Craig Breen
Wielka Brytania Scott Martin
Francja Peugeot Rally Academy
(Peugeot 208 T16)
+42.0
3 3 Niemcy Sepp Wiegand
Niemcy Frank Christian
Czechy Škoda Motorsport
(Skoda Fabia S2000)
+3:04.1

Rounda 12 — Rajd Korsyki 2014[edytuj | edytuj kod]

Runda Nazwa rajdu Zawodnicy na podium Statystyka
Poz. Nr. Kierowca Załoga Czas OS Długość Zgł. załóg Sklas. załóg
12 Francja 57. Tour de Corse
(7-9 listopada) — Wyniki i raport
1 10 Francja Stéphane Sarrazin
Francja Jacques-Julien Renucci
Francja Stéphane Sarrazin
(Ford Fiesta RRC)
2:36:48.4 12 251,50 km 50 36
2 2 Francja Bryan Bouffier
Francja Xavier Panseri
Francja GP Racing
(Ford Fiesta RRC)
+18.9
3 7 Holandia Kevin Abbring
Niemcy Sebastian Marshall
Francja Peugeot Rally Academy
(Peugeot 208 T16)
+1:38.2

Klasyfikacja końcowa RME 2014[edytuj | edytuj kod]

Punkty otrzymuje 10 pierwszych zawodników, którzy uczestniczą w programie ERC i w ukończą wyścig według klucza:

Miejsce  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10 
Punkty 25 18 15 12 10 8 6 4 2 1

Dodatkowo po każdym etapie (dniu) rajdu prowadzona jest osobna klasyfikacja, w której przyznawano punkty według klucza 7-6-5-4-3-2-1 (jeżeli dany etap obejmował przynajmniej 25% długości odcinków specjalnych rajdu). Do klasyfikacji zaliczane są cztery najlepsze wyniki spośród sześciu pierwszych rajdów oraz cztery najlepsze wyniki w sześciu ostatnich rajdach w sezonie.

Poz. Kierowca AUT
Austria
LVA
Łotwa
GRE
Grecja
IRL
Irlandia
POR
Portugalia
BEL
Belgia
4
NAJ
EST
Estonia
CZE
Czechy
CYP
Cypr
CHE
Szwajcaria
FRA
Francja
Suma punktów
1 Finlandia Esapekka Lappi 114 48 114 NU5 103 56 NU5 113 NU 162
2 Niemcy Sepp Wiegand 57 NU3 210 37 70 72 28 39 NU 128
3 Irlandia Craig Breen 310 113 NU6 NU NU6 70 NU NU4 212 NU 104
4 Polska Kajetan Kajetanowicz NU 47 310 NU4 48 67 213 NU6 NU 100
5 Czechy Wacław Pech 212 30 18 63
6 Holandia Kevin Abbring NU NU 213 NU7 38 NU NU NU 310 63
7 Francja Bryan Bouffier NU 213 31 212 61
8 Portugalia Bruno Magalhães 54 NU4 NU 18 10 510 62 54
9 Rosja Wasilij Griazin 71 212 63 215 53 53
10 Francja Robert Consani 9 23 101 46 43 NU 37 NU NU2 NU 63 NU 50
11 Estonia Ott Tänak 0 113 7 44
12 Czechy Jaromír Tarabus 57 NU 91 20 11 57 NU 8 41
13 Polska Robert Kubica 114 39 39
14 Francja Stéphane Sarrazin 39 114 39
15 Arabia Saudyjska Yazeed Al-Rajhi 0 113 38
16 Portugalia Bernardo Sousa 112 37 37
17 Belgia Freddy Loix 112 37 37
18 Rosja Aleksiej Łukjaniuk 0 212 30
19 Belgia Cédric Cherain 29 27 27
21 Estonia Timmu Kõrge NU 0 311 26
21 Czechy Jaroslav Orsák NU 7 10 7 47 NU NU 26
22 Irlandia Robert Barrable 310 25 25
23 Austria Raimund Baumschlager 39 24 24
24 Czechy Tomáš Kostka 0 39 24
25 Francja Jean-Michel Raoux 16 NU 8 33 22 20
26 Austria Beppo Harrach 48 20 20
27 Francja Eric Camilli 0 48 20
28 Cypr Christos Demosthenous 0 67 19
29 Szwajcaria Jonathan Hirschi 0 45 12 17
30 Holandia Hermen Kobus 45 17 17
31 Włochy Luca Rossetti 57 17 17
32 Estonia Rainer Aus 0 44 16
33 Cypr Stavros Antoniou 0 75 15
34 Wielka Brytania Neil Simpson 54 NU 14 11 NU 14
35 Szwajcaria Olivier Burri 0 54 14
36 Francja Romain Dumas 0 54 14
37 Ukraina Witalij Puszkar NU 7 13 16 6 13 NU 92 NU 17 14
38 Austria Andreas Aigner 64 12 12
39 Estonia Karl Kruuda 0 63 11
40 Portugalia Luis Rego 5 10 10
41 Łotwa Janis Vorobjovs 62 10 NU 10
42 Czechy Antonín Tlusťák 13 29 12 8 NU 4 9 10 11 14 10
43 Cypr Petros Panteli 0 8 10
44 Irlandia Daniel McKenna 61 9 9
45 Belgia Davy Vanneste 61 9 9
46 Francja Jean-Matthieu Leandri 25 0 73 9
47 Portugalia Ricardo Teodósio 6 8 8
48 Irlandia Josh Moffett 72 8 8
49 Czechy Roman Odlozilik 81 5 NU3 8
50 Portugalia Ruben Rodrigues 7 6 6
51 Belgia Andy Lefevere 7 6 6
52 Szwajcaria Nicolas Althaus 0 7 6
53 Portugalia Ricardo Moura NU6 6 6
54 Czechy Jan Černý NU 10 8 NU NU 5 29 5
55 Rosja Stanisław Trawnikow 81 5 5
56 Szwajcaria Pascal Perroud 0 81 5
57 Belgia Didier Duquesne 8 4 4
58 Finlandia Roland Murakas 0 8 4
59 Czechy Martin Vicek 0 8 4
60 Estonia Egon Kaur 0 NU4 4
61 Litwa Martynas Samuitis 91 3 12 3
62 Francja Julien Maurin 0 NU3 3
63 Irlandia Sam Moffett NU3 3 3
64 Portugalia Pedro Meireles NU3 3 3
65 Szwajcaria Sébastien Carron 0 NU3 3
66 Wielka Brytania Jonathan Greer 9 2 2
67 Portugalia Pedro Vale 9 2 2
68 Belgia Melisa Debackere 9 2 2
69 Francja Sebastien Chardonnet 0 9 2
70 Szwajcaria Florian Gonon 0 9 2
71 Francja Pierre-Antoine Guglielmi 0 9 2
72 Cypr Kyriakos Kyriakou 0 11 2
73 Estonia Siim Plangi X2 2 NU 2
74 Belgia Bernd Casier NU2 2 2
75 Portugalia João Barros NU2 2 2
76 Szwajcaria Laurent Reuche 0 12 10 1
77 Francja Stéphane Lefebvre NU 10 17 1 17 16 1
78 Węgry Zoltán Bessenyey 18 10 1 20 NU 16 34 26 1
79 Austria Hermann Neubauer 10 26 1 1
80 Finlandia Kristian Sohlberg 0 10 1
81 Belgia Jean-Philippe Radoux 0 10 1
82 Cypr Demetris Papasavvas 0 12 1
83 Portugalia Adruzilo Lopes NU1 1 1
84 Łotwa Martinš Svilis NU1 1 1
Poz. Kierowca AUT
Austria
LVA
Łotwa
GRE
Grecja
IRL
Irlandia
POR
Portugalia
BEL
Belgia
4
NAJ
EST
Estonia
CZE
Czechy
CYP
Cypr
CHE
Szwajcaria
FRA
Francja
Suma punktów
Kolor Opis
Złoty Zwycięzca
Srebrny 2 miejsce
Brązowy 3 miejsce
Zielony Punktowane miejsce
Niebieski Ukończył nie punktował
Fioletowy Nie ukończył NU
Czarny Wykluczony X
Biały Nie wystartował NW
Puste Nie brał udziału

Inne klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Punktacja ERC Ice Master[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja ta polega na punktowaniu przejazdu każdego OS-u osobno w warunkach zimowej jazdy. Punktowanie następuje według klucz: pierwsze miejsce - 10 pkt, drugie - 6 pkt, trzecie - 4 pkt, czwarte - 2 pkt i piąte - 1 pkt. W ten sposób oceniane była dwa rajdy w tym sezonie. W tej klasyfikacji punktowało 19 zawodników, wygrał ją Robert Kubica

Miejsce Kierowca AUT
Austria
LVA
Łotwa
Punkty
1 Polska Robert Kubica 1122 122
2 Czechy Václav Pech 2110 110
3 Finlandia Esapekka Lappi 193 93
4 Austria Raimund Baumschlager 368 68
5 Polska Kajetan Kajetanowicz NU36 423 59

Punktacja ERC Gravel Masters[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja ta polega na punktowaniu przejazdu każdego OS-u osobno na nawierzchni szutrowej. Punktowanie następuje według klucz: pierwsze miejsce - 10 pkt, drugie - 6 pkt, trzecie - 4 pkt, czwarte - 2 pkt i piąte - 1 pkt. W ten sposób oceniane była cztery rajdy w tym sezonie. W tej klasyfikacji punktowało 35 zawodników, wygrał ją Kajetan Kajetanowicz.

Miejsce Kierowca GRE
Grecja
POR
Portugalia
EST
Estonia
CYP
Cypr
Punkty
1 Polska Kajetan Kajetanowicz 327 NU54 2110 191
2 Irlandia Craig Breen 148 NU60 1252 160
3 Francja Ott Tänak 1127 127
4 Arabia Saudyjska Yazeed Al Rajhi 1106 106
5 Holandia Kevin Abbring 291 91

Punktacja ERC Asphalt Masters[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja ta polega na punktowaniu przejazdu każdego OS-u osobno na nawierzchni asfaltowej. Punktowanie następuje według klucz: pierwsze miejsce - 10 pkt, drugie - 6 pkt, trzecie - 4 pkt, czwarte - 2 pkt i piąte - 1 pkt. W ten sposób oceniane była sześć rajdów w tym sezonie. W tej klasyfikacji punktowało 35 zawodników, wygrał ją Esapekka Lappi.

Miejsce Kierowca GRE
Grecja
IRL
Irlandia
BEL
Belgia
CZE
Czechy
CHE
Szwajcaria
FRA
Francja
PUNKTY
1 Finlandia Esapekka Lappi 1144 NU32 NU50 1104 NU13 355
2 Irlandia Craig Breen 137 NU68 NU18 NU11 2132 NU17 283
3 Holandia Kevin Abbring NU32 NU28 NU105 NU30 NU58 321 274
4 Niemcy Sepp Wiegand NU2 282 325 216 346 170
5 Francja Bryan Bouffier 232 276 108

Punktacja ERC Junior[edytuj | edytuj kod]

W klasyfikacji tej są brani kierowcy młodzieżowi. Zaliczano do niej cztery najlepsze starty w sezonie (w tym jeden na nawierzchni szutrowej). Zawodnicy mieli możliwość zdobywania punktów w siedmiu rajdach.

Miejsce Kierowca LVA
Łotwa
GBR
Wielka Brytania
PRT
Portugalia
BEL
Belgia
CZE
Czechy
CHE
Szwajcaria
FRA
Francja
PUNKTY
1 Francja Stéphane Lefebvre NU3 114 110 111 211 140
2 Włochy Andrea Crugnola 53 NU NU 211 411 114 112 118
3 Czechy Jan Černý 114 113 NU NU1 63 89
4 Belgia Gino Bux 66 38 46 55 410 78
5 Polska Aleksander Zawada 68 54 NU NU5 311 310 NU 73

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]