Rajkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rajkowy
wieś
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Powiat tczewski
Gmina Pelplin
Liczba ludności (2011) 1642[1]
Strefa numeracyjna 58
Tablice rejestracyjne GTC
SIMC 0168886
Położenie na mapie gminy Pelplin
Mapa lokalizacyjna gminy Pelplin
Rajkowy
Rajkowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rajkowy
Rajkowy
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Rajkowy
Rajkowy
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tczewskiego
Rajkowy
Rajkowy
Ziemia53°57′51″N 18°42′35″E/53,964167 18,709722

Rajkowy – duża wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin przy drodze wojewódzkiej nr 230. Wieś jest siedzibą sołectwa Rajkowy w którego skład wchodzą również miejscowości Hilarowo, Maniowo i Ornasowo.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Jedna z najstarszych osad pomorskich (pierwsza wzmianka z 1224). Pierwotna parafia została założona w 1282 r. przez Cystersów oliwskich. Znajdujący się we wsi gotycki kościół pw. św. Bartłomieja został zbudowany w XIV wieku, przebudowany w XVII wieku, w obecnej formie pochodzi z 1721 r. Na ścianie zakrystii na południowej elewacji świątyni znajduje się kwadratowa tarcza zegara słonecznego z czerwonego piaskowca z 1676 r. Wnętrze kościoła ma charakter barokowy. Z dawnego wyposażenia pocysterskiego zachowały się dwie gotyckie kamienne kropielnice w kruchtach (jedna granitowa z przełomu XIV i XV wieku), ołtarz barokowy z późnorenesansową figurą Św. Bartłomieja i gotycką figurą Madonny z Dzieciątkiem (przeniesiony z Pelplina) oraz dzwon „Bartłomiej“ z XV w. Wnętrze zdobi polichromia ze sceną Wniebowzięcia i wizerunkiem Boga Ojca. Drewniane domy we wsi pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Nieopodal wsi znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne, zwane „Zaklętą Górą”.

Urodził się tu Kazimierz Piechowski – polski żołnierz, więzień i uciekinier niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, żołnierz AK, absolwent Politechniki Gdańskiej, w okresie stalinowskim prześladowany oraz torturowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i skazany sądownie[2].

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Matthias Blazek: „Beispiel eines westpreußischen Dorfes: Raikau (Rajkowy)“. W: „Wie bist du wunderschön!“ Westpreußen – Das Land an der unteren Weichsel, S. 103 ff. ibidem: Stuttgart 2012 ​ISBN 978-3-8382-0357-7

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]