Ran Laurie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ran Laurie
Data i miejsce urodzenia 4 maja 1915
Wielka Brytania Grantchester, Wielka Brytania
Data i miejsce śmierci 19 września 1998
Wielka Brytania Hethersett, Wielka Brytania
Dyscypliny wioślarstwo
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Wielka Brytania
Igrzyska olimpijskie
złoto Londyn 1948 wioślarstwo
(dwójka bez sternika)

William George Ranald Mundell „Ran” Laurie (ur. 4 maja 1915 w Grantchester, zm. 19 września 1998 w Hethersett) – brytyjski wioślarz, mistrz olimpijski, lekarz, ojciec aktora Hugh Lauriego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ran Laurie urodził się w 1915 roku w Grantchester w Cambridgeshire, pierwszy kontakt z wioślarstwem miał już w szkole w Monkton Combe[1]. W 1933 roku rozpoczął edukację na University of Cambridge, uczestnicząc w tradycyjnym wyścigu wioślarskich ósemek Oksford-Cambridge w latach 1934, 1935 i 1936 (wszystkie te wyścigi wygrało Cambridge). W 1936 roku Laurie wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, gdzie brytyjska ósemka zajęła w finale olimpijskim czwarte miejsce, przegrywając walkę o brązowe medale z reprezentantami III Rzeszy. Wspólnie z Jackiem Wilsonem zwyciężył w Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup podczas Henley Royal Regatta w 1938 roku[2].

Wioślarską karierę Rana przerwała II wojna światowa, jednak po jej zakończeniu powrócił do sportu. W 1948 roku, razem z Wilsonem ponownie zwyciężył w Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup. Jeszcze w tym samym roku Wilson i Laurie zwyciężyli w wyścigu dwójek bez sternika podczas igrzysk olimpijskich w Londynie, wyprzedzając osady Szwajcarii i Włoch. Kolejny złoty medal w tej konkurencji Brytyjczycy zdobyli dopiero 40 lat później, podczas igrzysk w Seulu. Łódź, w której triumfowali Wilson i Laurie znajduje się obecnie w muzeum River and Rowing Museum w Henley-on-Thames.

Karierę sportową zakończył na początku lat 50'. W 1954 roku ukończył medycynę i przez następne trzydzieści lat praktykował jako lekarz rodzinny w Oksfordzie. W latach 1986-1989 był prezesem oksfordzkiej filii organizacji Save the Children.

Od 1944 roku jego żoną była Patricia Laidlaw, także wyznania prezbiteriańskiego (zmarła 1989 roku z powodu stwardnienia zanikowego bocznego). Miał z nią dwie córki i dwóch synów, młodszy z nich to aktor Hugh Laurie. Obaj synowie podążyli w ślady ojca, wiosłując w barwach University of Cambridge. W 1990 roku w Norfolk poślubił Mary Arbuthnot[3]. Laurie zmarł w 1998 roku na chorobę Parkinsona, miał 83 lata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]