Ranczo Wilkowyje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ranczo Wilkowyje
Gatunek komedia obyczajowa
Rok produkcji 2007
Data premiery Polska 26 grudnia 2007
Kraj produkcji  Polska
Język polski
angielski
Czas trwania 96 min
Reżyseria Wojciech Adamczyk
Scenariusz Robert Brutter
Jerzy Niemczuk
Główne role Ilona Ostrowska
Cezary Żak
Paweł Królikowski
Artur Barciś
Muzyka Krzesimir Dębski
Zdjęcia Włodzimierz Głodek
Scenografia Janusz Sosnowski
Kostiumy Elżbieta Radke
Montaż Marek Król
Produkcja Studio A
Dystrybucja Forum Film Poland
Na planie filmu. Jeruzal, lipiec 2007

Ranczo Wilkowyje – polski film fabularny z 2007 roku w reżyserii Wojciecha Adamczyka, którego fabuła nawiązuje do serialu telewizyjnego Ranczo wyprodukowanego przez TVP.

Film został nakręcony między realizacją 2. i 3. sezonu serialu Ranczo. Zawiera fabularne rozwinięcia wątków 2. sezonu serialu, ale przedstawia alternatywną wersję wydarzeń, niezależną wobec sezonu 3. Jako osobny film kinowy, prezentuje rozwiązania formalne, znacząco odbiegające od poetyki serialu, m.in. wizualizację koszmarnego snu wójta, słowne wulgaryzmy po polsku i angielsku, krótko pokazaną nagość, typowo filmowe najazdy kamery, bardziej wyrazistą muzykę, krótkie sceny gagowe czy widowiskowy pościg na furmankach z popisami kaskaderskimi.

Film był wyświetlany w kinach i został udostępniony do sprzedaży na DVD.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Do małej polskiej wsi przeprowadza się Amerykanka Lucy (Ilona Ostrowska) i zamieszkuje w małym dworku. Lucy związuje się uczuciowo z Kusym (Paweł Królikowski), który jest malarzem, a poza tym niepijącym alkoholikiem. Sytuację komplikuje przybycie z Ameryki byłego męża Lucy, Louisa (Radosław Pazura). Na tym tle rozgrywają się liczne zabawne perypetie całej galerii osobliwych postaci wiejskiego światka.

Tymczasem stali bywalcy ławeczki postanawiają założyć biznes i sprzedawać na placu w Wilkowyjach piwo w kuflach. Nazywają swój pomysł „Budka z piwem”. Jednak, ponieważ po krótkim czasie są zmęczeni swoją pracą, zatrudniają w Budce chłopaka Klaudii, filozofa Emanuela.

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

  • Okres zdjęciowy rozpoczął się 17 lipca 2007. Zdjęcia były realizowane w Latowiczu i Jeruzalu.
  • Język angielski, którym głównie między sobą porozumiewali się Lucy, Kusy i Louis, został zastąpiony polskimi napisami, a przez jakiś czas, gdy film był nadawany na kanałach Telewizji Polskiej, również z lektorem.
  • Film był zadedykowany zmarłemu aktorowi Rancza, Leonowi Niemczykowi.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]