Raw Air 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Raw Air 2020
2019 2021
Data 6–11 marca 2020
Miejsce rozpoczęcia Norwegia Oslo
Miejsce zakończenia Norwegia Trondheim (Początkowo w: Vikersund)
Organizator Oslo, Lillehammer, Trondheim (Norwegia)
Liczba konkurencji 9
Zwycięzcy
I miejsce Polska Kamil Stoch
II miejsce Japonia Ryōyū Kobayashi
III miejsce Norwegia Marius Lindvik
Strona internetowa

Raw Air 2020 – czwarta edycja turnieju Raw Air, która odbyła się w dniach 6–11 marca 2020 na skoczniach w Norwegii w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Tytułu bronił Ryōyū Kobayashi.

Do klasyfikacji generalnej turnieju były zaliczane wyniki wszystkich serii konkursowych i prologów (serii kwalifikacyjnych do zawodów indywidualnych). Łącznie zaplanowano 4 prologi oraz 4 konkursy indywidualne i 2 drużynowe – impreza składać się miała łącznie z 16 serii, ale ze względu na przedwczesne zakończenie sezonu[1] rozegrano ich 9. Zasady przeprowadzania konkursów w ramach Raw Air są takie same, jak podczas innych zawodów Pucharu Świata.

Impreza rozpoczęła się 6 marca 2020 kwalifikacjami (prologiem) do pierwszego konkursu indywidualnego w Oslo na skoczni Holmenkollbakken, 7 marca odbył się konkurs drużynowy, zaś 8 marca konkurs indywidualny został przełożony na następny dzień do Lillehammer, na skocznię Lysgårdsbakken. Dzień później odbył się prolog i zawody indywidualne, natomiast w dniach 11–12 marca skoczkowie mieli rywalizować w Trondheim na skoczni Granåsen, gdzie również rozegrano prolog i planowano konkurs indywidualny.

Turniej został zakończony przedwcześnie z powodu pandemii COVID-19. Odwołano łącznie konkurs indywidualny w Trondheim oraz konkursy na skoczni mamuciej w Vikersund, na której 15 marca zawodnicy mieli wziąć udział w finałowym konkursie indywidualnym, kończącym cały cykl oraz Puchar Świata[2].

Drugi raz w karierze zwycięzcą został Kamil Stoch, drugie miejsce zajął Ryōyū Kobayashi. Podium uzupełnił reprezentant gospodarzy, Marius Lindvik.

Skocznie[edytuj | edytuj kod]

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Raw Air 2020 lub ustanowione w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

Zdjęcie Nazwa skoczni Miejscowość K HS Rekord skoczni
Odległość Rekordzista Data
Holmenkollbakken 14 march 2010.JPG Holmenkollbakken Norwegia Oslo K-120 HS 134 144,0 m Norwegia Robert Johansson 09.03.2019
Lysgård.JPG Lysgårdsbakken Norwegia Lillehammer K-123 HS 140 146,0 m Szwajcaria Simon Ammann 05.12.2009
Granåsen Skijump Arena.JPG Granåsen Norwegia Trondheim K-124 HS 138 146,0 m Polska Kamil Stoch 15.03.2018
Ski flying Vikersund 2011.jpg Vikersundbakken Norwegia Vikersund K-200 HS 240 253,5 m Austria Stefan Kraft 18.03.2017

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Każdy z konkursów indywidualnych w ramach Raw Air został poprzedzony prologiem, rozgrywanym na zasadach analogicznych do serii kwalifikacyjnych w ramach Pucharu Świata (lub Pucharu Świata w lotach w przypadku skoczni w Vikersund). Noty uzyskane w prologach będą wliczane do klasyfikacji łącznej Raw Air[3].

Zawody indywidualne i drużynowe zostaną przeprowadzane na takich samych zasadach, jak pozostałe konkursy w ramach Pucharu Świata. Podobnie jak w przypadku prologów, punkty zdobyte w poszczególnych seriach konkursowych będą zaliczane na poczet dorobku poszczególnych zawodników w klasyfikacji końcowej Raw Air. Ponadto – w przeciwieństwie do serii kwalifikacyjnych – za każdy z konkursów będą przyznawane także punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (zawody indywidualne), Pucharu Świata w lotach i Pucharu Narodów (zawody indywidualne i drużynowe)[3].

Skoki oceniano w taki sam sposób, jak podczas pozostałych zawodów Pucharu Świata. Za osiągnięcie odległości równej punktowi konstrukcyjnemu zawodnik otrzymywał 60 punktów na skoczni dużej i 120 punktów na obiekcie do lotów; za każdy metr powyżej tej granicy uzyskiwał dodatkowo 1,8 punktu na skoczni dużej i 1,2 punktu na obiekcie mamucim, zaś za każdy metr poniżej odejmowano mu analogiczną liczbę punktów. Styl skoku i lądowania podlegał ocenie przez pięciu sędziów wybranych przez FIS, którzy mogli przyznawać maksymalnie po 20 punktów. Dwóch skrajnych not (najwyższej i najniższej) nie wliczano do noty łącznej zawodnika. Ponadto wpływ na ocenę końcową skoczka miał przelicznik za prędkość i kierunek wiatru oraz ewentualna zmiana długości najazdu. Jeżeli zawodnik skakał z niższej belki startowej, to otrzymywał dodatkowe punkty, jeżeli skakał z wyższej – odejmowano mu punkty. Dodatkowo jeżeli wiatr wiał z przodu skoczni, zawodnik tracił punkty, gdyż dzięki temu zyskiwał lepsze noszenie na nartach, zaś jeżeli wiatr wiał z tyłu skoczni, skoczkowi przysługiwała odpowiednia bonifikata.

Współczynniki za siłę wiatru i belkę startową
Miejscowość Współczynnik belki Współczynnik wiatru przedniego Współczynnik wiatru tylnego
Oslo ±7,13 pkt / m –9,90 pkt / m/s +11,99 pkt / m/s
Lillehammer ±7,56 pkt / m –9,90 pkt / m/s +11,99 pkt / m/s
Trondheim ±7,45 pkt / m –10,80 pkt / m/s +13,07 pkt / m/s
Vikersund ±8,64 pkt / m –14,40 pkt / m/s +17,28 pkt / m/s

Program zawodów[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość Dzień Konkurencja Początek (CET) Liczba uczestników
Oslo 6 marca Oficjalny trening 17:00
Prolog 19:30 65
7 marca Seria próbna 14:00
Konkurs drużynowy 15:15 9x4
8 marca Seria próbna 13:15
Lillehammer 9 marca Oficjalny trening 15:45
Konkurs indywidualny[a] 17:25 50
10 marca Seria próbna 16:00
Prolog 15:45 67
Konkurs indywidualny 17:00 50
Trondheim 11 marca Oficjalny trening 15:30
Prolog 17:30 61
12 marca Seria próbna 16:00
Konkurs indywidualny 17:00 50
Vikersund 13 marca Oficjalny trening 15:30
Prolog 18:00 b.d.
14 marca Seria próbna 15:30
Konkurs drużynowy 16:30 b.d.
15 marca Seria próbna 15:30
Konkurs indywidualny 16:30 40[4]

Jury[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorem zawodów w ramach Raw Air był jednocześnie dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer, a jego asystentem – Borek Sedlák.

Miejscowość Delegat techniczny Asystent delegata technicznego Kierownik zawodów Kontrola wyposażenia
Oslo Czechy Ivo Greger Włochy Sandro Pertile Norwegia Svein Granerud Austria Sepp Gratzer
Norwegia Morten Solem
Lillehammer Finlandia Jani Hyvärinen Norwegia Kristian Brenden
Trondheim Słowenia Miran Tepeš Norwegia Hroar Stjernen
Sędzia Kraj Stanowisko na wieży sędziowskiej
Oslo Lillehammer Trondheim
Prolog i Ind. Konkurs drużynowy Ind. Prolog i Ind. Prolog
Ole Walseth  Norwegia A C
Andrei Balazs  Rumunia D A E
Jürgen Günter  Niemcy C E B D
Tadeusz Szostak  Polska E A C
Bostjan Ahacic  Słowenia B D B
Trond Bysveen  Norwegia E A
Inge Eriksrød  Norwegia B
Asko Aalto  Finlandia D
Thomas Schuhbeck  Niemcy E
Dan Matton  Stany Zjednoczone A
Jewgienij Waszurin  Rosja C

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość HS Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Lider po konkursie (prologu)
1. 6 marca 2020 Norwegia Oslo HS134 prolog Niemcy Constantin Schmid Austria Michael Hayböck Słowenia Žiga Jelar Niemcy Constantin Schmid
2. 7 marca 2020 nocny, druż.  Norwegia
1. Johann André Forfang
2. Robert Johansson
3. Daniel-André Tande
4. Marius Lindvik
 Niemcy
1. Constantin Schmid
2. Pius Paschke
3. Stephan Leyhe
4. Karl Geiger
 Słowenia
1. Žiga Jelar
2. Timi Zajc
3. Anže Lanišek
4. Peter Prevc
3. 8 marca 2020 odwołany
4. 9 marca 2020 Norwegia Lillehammer HS138 nocny Słowenia Peter Prevc Niemcy Markus Eisenbichler Niemcy Stephan Leyhe Norwegia Marius Lindvik
5. 10 marca 2020 prolog Norwegia Robin Pedersen Niemcy Stephan Leyhe Norwegia Robert Johansson Niemcy Stephan Leyhe
6. 10 marca 2020 nocny Polska Kamil Stoch Słowenia Žiga Jelar Słowenia Timi Zajc Polska Kamil Stoch
7. 11 marca 2020 Norwegia Trondheim HS140 prolog Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Piotr Żyła Norwegia Johann André Forfang
8. 12 marca 2020 nocny[b] odwołany
9. 13 marca 2019 Norwegia Vikersund HS240 loty, prolog[b] odwołany
10. 14 marca 2020 loty, druż.[b] odwołany
11. 15 marca 2020 loty[b] odwołany
Raw Air 2020 – klasyfikacja końcowa Polska Kamil Stoch Japonia Ryōyū Kobayashi Norwegia Marius Lindvik

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Oslo – prolog (6.03.2020)[edytuj | edytuj kod]

M Zawodnik Reprezentacja Skok Punkty Kwalifikacja
1. Schmid, ConstantinConstantin Schmid  Niemcy 130,0 m 127,7 Q
2. Hayböck, MichaelMichael Hayböck  Austria 130,5 m 127,5 Q
3. Jelar, ŽigaŽiga Jelar  Słowenia 129,5 m 127,2 Q
4. Johansson, RobertRobert Johansson  Norwegia 129,5 m 126,6 Q
5. Żyła, PiotrPiotr Żyła  Polska 126,0 m 126,0 Q
6. Kraft, StefanStefan Kraft  Austria 126,5 m 125,9 Q
7. Lindvik, MariusMarius Lindvik  Norwegia 123,5 m 125,2 Q
Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer  Austria 129,0 m Q
9. Huber, DanielDaniel Huber  Austria 128,5 m 125,0 Q
10. Håre, AndersAnders Håre  Norwegia 129,5 m 124,0 Q
11. Satō, KeiichiKeiichi Satō  Japonia 129,0 m 123,8 Q
12. Leyhe, StephanStephan Leyhe  Niemcy 123,0 m 123,6 Q
13. Geiger, KarlKarl Geiger  Niemcy 125,0 m 123,2 Q
14. Kot, MaciejMaciej Kot  Polska 129,0 m 122,3 Q
15. Aalto, AnttiAntti Aalto  Finlandia 127,0 m 122,1 Q
16. Klimow, JewgienijJewgienij Klimow  Rosja 128,0 m 121,8 Q
17. Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande  Norwegia 121,5 m 121,6 Q
Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald  Austria 127,0 m Q
Satō, YukiyaYukiya Satō  Japonia 127,5 m Q
20. Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi  Japonia 122,5 m 121,5 Q
21. Forfang, Johann AndréJohann André Forfang  Norwegia 125,5 m 121,2 Q
22. Paschke, PiusPius Paschke  Niemcy 126,5 m 120,6 Q
23. Lanišek, AnžeAnže Lanišek  Słowenia 125,5 m 119,7 Q
24. Zajc, TimiTimi Zajc  Słowenia 125,0 m 119,1 Q
25. Prevc, PeterPeter Prevc  Słowenia 121,0 m 118,5 Q
26. Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes  Kanada 125,0 m 117,5 Q
27. Stoch, KamilKamil Stoch  Polska 120,0 m 117,2 Q
28. Prevc, DomenDomen Prevc  Słowenia 124,5 m 116,6 Q
29. Pedersen, RobinRobin Pedersen  Norwegia 124,5 m 115,7 Q
30. Koudelka, RomanRoman Koudelka  Czechy 123,5 m 115,0 Q
31. Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler  Niemcy 124,0 m 114,9 Q
32. Nakamura, NaokiNaoki Nakamura  Japonia 124,0 m 114,6 Q
33. Hamann, MartinMartin Hamann  Niemcy 121,0 m 114,0 Q
34. Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi  Japonia 123,0 m 112,7 Q
35. Freund, SeverinSeverin Freund  Niemcy 122,0 m 111,5 Q
36. Ammann, SimonSimon Ammann  Szwajcaria 123,0 m 109,2 Q
37. Deschwanden, GregorGregor Deschwanden  Szwajcaria 120,5 m 109,0 Q
38. Itō, DaikiDaiki Itō  Japonia 120,0 m 108,6 Q
39. Zografski, WładimirWładimir Zografski  Bułgaria 120,5 m 108,4 Q
40. Bickner, KevinKevin Bickner  Stany Zjednoczone 121,0 m 107,1 Q
41. Bjøreng, Joacim ØdegårdJoacim Ødegård Bjøreng  Norwegia 116,5 m 106,4 Q
42. Kubacki, DawidDawid Kubacki  Polska 117,5 m 106,0 Q
43. Wolny, JakubJakub Wolny  Polska 119,5 m 105,5 Q
44. Huber, StefanStefan Huber  Austria 118,5 m 105,4 Q
45. Schuler, AndreasAndreas Schuler  Szwajcaria 118,0 m 105,2 Q
Trofimow, RomanRoman Trofimow  Rosja 118,5 m Q
Westerheim, Oscar P.Oscar P. Westerheim  Norwegia 118,0 m Q
48. Peier, KillianKillian Peier  Szwajcaria 118,0 m 104,8 Q
49. Aigner, ClemensClemens Aigner  Austria 118,0 m 104,7 Q
50. Buskum, Andreas GranerudAndreas Granerud Buskum  Norwegia 117,0 m 103,3 Q
51. Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł  Polska 117,5 m 101,3 NQ
52. Muminow, SabirżanSabirżan Muminow  Kazachstan 117,5 m 101,2 NQ
53. Kytösaho, NikoNiko Kytösaho  Finlandia 117,0 m 100,6 NQ
54. Semenič, AnžeAnže Semenič  Słowenia 116,0 m 100,1 NQ
55. Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud  Norwegia 115,0 m 97,3 NQ
56. Myhren, Mats BjerkeMats Bjerke Myhren  Norwegia 111,0 m 95,2 NQ
57. Aigro, ArttiArtti Aigro  Estonia 113,0 m 93,5 NQ
58. Korniłow, DienisDienis Korniłow  Rosja 110,0 m 90,8 NQ
59. Nazarow, MichaiłMichaił Nazarow  Rosja 108,0 m 88,4 NQ
60. Tkaczenko, SiergiejSiergiej Tkaczenko  Kazachstan 110,5 m 86,9 NQ
61. Kožíšek, ČestmírČestmír Kožíšek  Czechy 109,0 m 85,7 NQ
62. Soukup, MatthewMatthew Soukup  Kanada 106,0 m 79,9 NQ
63. Štursa, VojtěchVojtěch Štursa  Czechy 106,0 m 79,7 NQ
64. Villumstad, FredrikFredrik Villumstad  Norwegia 99,5 m 70,0 NQ
Sakala, FilipFilip Sakala  Czechy DSQ[c]

Oslo – konkurs drużynowy (7.03.2020)[edytuj | edytuj kod]

M Zespół Reprezentacja Skok 1 Skok 2 Nota Nota zespołu
1.  Norwegia Forfang, Johann AndréJohann André Forfang 128,5 m 131,5 m 254,9 997,4
Johansson, RobertRobert Johansson 121,5 m 131,0 m 240,5
Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande 131,5 m 133,0 m 247,7
Lindvik, MariusMarius Lindvik 126,0 m 132,0 m 254,3
2.  Niemcy Schmid, ConstantinConstantin Schmid 128,0 m 130,0 m 252,7 960,9
Paschke, PiusPius Paschke 120,0 m 124,5 m 223,9
Leyhe, StephanStephan Leyhe 128,5 m 127,5 m 244,2
Geiger, KarlKarl Geiger 122,0 m 126,5 m 240,1
3.  Słowenia Jelar, ŽigaŽiga Jelar 134,5 m 123,0 m 251,7 954,2
Zajc, TimiTimi Zajc 122,0 m 126,5 m 231,1
Lanišek, AnžeAnže Lanišek 121,5 m 130,0 m 237,7
Prevc, PeterPeter Prevc 118,5 m 133,0 m 233,7
4.  Polska Żyła, PiotrPiotr Żyła 129,0 m 124,0 m 242,9 950,0
Kot, MaciejMaciej Kot 115,0 m 123,0 m 207,9
Stoch, KamilKamil Stoch 130,0 m 133,0 m 254,7
Kubacki, DawidDawid Kubacki 124,0 m 134,5 m 244,5
5.  Japonia Satō, KeiichiKeiichi Satō 125,0 m 119,5 m 228,5 947,0
Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi 120,5 m 127,5 m 228,2
Satō, YukiyaYukiya Satō 122,5 m 131,0 m 238,4
Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi 127,0 m 130,0 m 251,9
6.  Austria Hayböck, MichaelMichael Hayböck 112,5 m 126,0 m 215,4 916,1
Huber, DanielDaniel Huber 119,5 m 125,0 m 222,2
Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer 125,5 m 122,5 m 227,4
Kraft, StefanStefan Kraft 123,5 m 134,0 m 251,1
7.  Szwajcaria Peier, KillianKillian Peier 114,5 m 122,0 m 213,1 789,6
Schuler, AndreasAndreas Schuler 118,5 m 121,0 m 204,7
Deschwanden, GregorGregor Deschwanden 108,0 m 114,0 m 179,4
Ammann, SimonSimon Ammann 113,5 m 117,5 m 192,4
8.  Rosja Klimow, JewgienijJewgienij Klimow 117,5 m 125,5 m 226,9 753,5
Nazarow, MichaiłMichaił Nazarow 105,5 m 113,0 m 161,2
Korniłow, DienisDienis Korniłow 105,0 m 113,5 m 170,4
Trofimow, RomanRoman Trofimow 113,5 m 117,5 m 195,0
9.  Czechy Kožíšek, ČestmírČestmír Kožíšek 105,5 m NQ 80,3 333,8
Štursa, VojtěchVojtěch Štursa 107,5 m 79,8
Sakala, FilipFilip Sakala 102,5 m 70,1
Koudelka, RomanRoman Koudelka 119,5 m 103,6

Lillehammer – pierwszy konkurs indywidualny (9.03.2020)[edytuj | edytuj kod]

M Zawodnik Reprezentacja Skok 1 Skok 2 Punkty
1. Prevc, PeterPeter Prevc  Słowenia 132,0 m 125,5 m 279,0
2. Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler  Niemcy 138,0 m 120,5 m 278,6
3. Leyhe, StephanStephan Leyhe  Niemcy 130,0 m 133,0 m 277,5
4. Lindvik, MariusMarius Lindvik  Norwegia 134,0 m 128,5 m 275,7
5. Johansson, RobertRobert Johansson  Norwegia 136,5 m 124,0 m 275,5
Pedersen, RobinRobin Pedersen  Norwegia 133,0 m 130,0 m
7. Stoch, KamilKamil Stoch  Polska 135,0 m 121,0 m 272,7
8. Kraft, StefanStefan Kraft  Austria 128,0 m 132,0 m 270,6
9. Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi  Japonia 135,5 m 120,0 m 270,4
10. Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer  Austria 128,0 m 129,0 m 263,5
11. Lanišek, AnžeAnže Lanišek  Słowenia 128,0 m 134,0 m 263,3
12. Satō, YukiyaYukiya Satō  Japonia 129,5 m 128,5 m 262,9
13. Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande  Norwegia 128,5 m 126,0 m 258,3
14. Paschke, PiusPius Paschke  Niemcy 130,0 m 127,5 m 258,1
15. Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald  Austria 126,5 m 134,0 m 256,8
16. Schmid, ConstantinConstantin Schmid  Niemcy 131,0 m 132,5 m 256,5
Itō, DaikiDaiki Itō  Japonia 128,5 m 132,0 m
18. Huber, DanielDaniel Huber  Austria 128,0 m 133,0 m 256,1
19. Geiger, KarlKarl Geiger  Niemcy 128,5 m 123,0 m 254,3
20. Jelar, ŽigaŽiga Jelar  Słowenia 123,0 m 133,0 m 253,6
21. Forfang, Johann AndréJohann André Forfang  Norwegia 134,0 m 132,5 m 253,5
22. Zajc, TimiTimi Zajc  Słowenia 129,0 m 130,5 m 251,5
23. Żyła, PiotrPiotr Żyła  Polska 124,0 m 130,0 m 251,3
24. Klimow, JewgienijJewgienij Klimow  Rosja 128,5 m 131,5 m 249,3
25. Kubacki, DawidDawid Kubacki  Polska 122,5 m 131,5 m 248,5
26. Aalto, AnttiAntti Aalto  Finlandia 123,5 m 136,0 m 247,6
27. Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi  Japonia 125,0 m 127,0 m 246,0
28. Håre, AndersAnders Håre  Norwegia 118,0 m 134,0 m 244,2
29. Hayböck, MichaelMichael Hayböck  Austria 132,0 m 113,0 m 243,6
30. Peier, KillianKillian Peier  Szwajcaria 127,5 m 124,0 m 238,4
31. Zografski, WładimirWładimir Zografski  Bułgaria 117,5 m NQ 107,4
32. Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes  Kanada 120,5 m NQ 107,2
33. Bickner, KevinKevin Bickner  Stany Zjednoczone 115,5 m NQ 102,1
34. Aigner, ClemensClemens Aigner  Austria 118,5 m NQ 100,1
35. Satō, KeiichiKeiichi Satō  Japonia 114,5 m NQ 99,2
36. Wolny, JakubJakub Wolny  Polska 114,0 m NQ 96,8
37. Koudelka, RomanRoman Koudelka  Czechy 114,0 m NQ 95,9
38. Buskum, Andreas GranerudAndreas Granerud Buskum  Norwegia 115,0 m NQ 94,7
39. Kot, MaciejMaciej Kot  Polska 112,5 m NQ 94,2
40. Deschwanden, GregorGregor Deschwanden  Szwajcaria 114,0 m NQ 93,6
41. Westerheim, Oscar P.Oscar P. Westerheim  Norwegia 115,0 m NQ 91,6
42. Ammann, SimonSimon Ammann  Szwajcaria 111,5 m NQ 90,1
43. Freund, SeverinSeverin Freund  Niemcy 113,0 m NQ 89,3
44. Nakamura, NaokiNaoki Nakamura  Japonia 108,5 m NQ 86,7
Schuler, AndreasAndreas Schuler  Szwajcaria 113,0 m NQ
46. Trofimow, RomanRoman Trofimow  Rosja 112,0 m NQ 86,1
47. Huber, StefanStefan Huber  Austria 111,5 m NQ 85,6
48. Hamann, MartinMartin Hamann  Niemcy 109,0 m NQ 84,5
49. Trofimow, RomanRoman Trofimow  Rosja 107,5 m NQ 82,2
50. Prevc, DomenDomen Prevc  Słowenia 108,0 m NQ 77,8

Lillehammer – prolog (10.03.2020)[edytuj | edytuj kod]

M Zawodnik Reprezentacja Skok Punkty Kwalifikacja
1. Pedersen, RobinRobin Pedersen  Norwegia 140,0 m 137,1 Q
2. Leyhe, StephanStephan Leyhe  Niemcy 136,0 m 136,6 Q
3. Johansson, RobertRobert Johansson  Norwegia 137,0 m 131,2 Q
4. Jelar, ŽigaŽiga Jelar  Słowenia 130,0 m 127,6 Q
5. Zajc, TimiTimi Zajc  Słowenia 133,0 m 127,3 Q
6. Lanišek, AnžeAnže Lanišek  Słowenia 135,0 m 126,6 Q
7. Forfang, Johann AndréJohann André Forfang  Norwegia 131,0 m 124,5 Q
8. Prevc, DomenDomen Prevc  Słowenia 132,0 m 123,6 Q
9. Satō, YukiyaYukiya Satō  Japonia 131,5 m 123,5 Q
10. Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler  Niemcy 129,5 m 122,6 Q
11. Geiger, KarlKarl Geiger  Niemcy 129,5 m 120,1 Q
Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer  Austria 128,0 m Q
13. Stoch, KamilKamil Stoch  Polska 130,0 m 119,9 Q
14. Lindvik, MariusMarius Lindvik  Norwegia 127,0 m 119,8 Q
15. Paschke, PiusPius Paschke  Niemcy 130,5 m 119,5 Q
16. Kraft, StefanStefan Kraft  Austria 126,5 m 118,7 Q
17. Kot, MaciejMaciej Kot  Polska 130,5 m 118,3 Q
18. Prevc, PeterPeter Prevc  Słowenia 126,5 m 114,3 Q
19. Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald  Austria 127,0 m 114,1 Q
20. Klimow, JewgienijJewgienij Klimow  Rosja 132,0 m 112,9 Q
21. Aalto, AnttiAntti Aalto  Finlandia 129,0 m 111,8 Q
22. Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi  Japonia 122,5 m 110,9 Q
23. Hayböck, MichaelMichael Hayböck  Austria 124,0 m 107,3 Q
24. Semenič, AnžeAnže Semenič  Słowenia 127,5 m 107,1 Q
25. Satō, KeiichiKeiichi Satō  Japonia 125,0 m 106,9 Q
26. Buskum, Andreas GranerudAndreas Granerud Buskum  Norwegia 123,5 m 104,7 Q
27. Huber, DanielDaniel Huber  Austria 119,5 m 104,4 Q
28. Kytösaho, NikoNiko Kytösaho  Finlandia 124,5 m 103,9 Q
29. Ammann, SimonSimon Ammann  Szwajcaria 124,0 m 102,3 Q
30. Żyła, PiotrPiotr Żyła  Polska 121,0 m 102,0 Q
31. Wąsek, PawełPaweł Wąsek  Polska 123,0 m 101,3 Q
32. Wolny, JakubJakub Wolny  Polska 122,0 m 100,4 Q
33. Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi  Japonia 121,0 m 99,8 Q
34. Bickner, KevinKevin Bickner  Stany Zjednoczone 123,5 m 99,2 Q
35. Kubacki, DawidDawid Kubacki  Polska 115,5 m 97,1 Q
36. Tkaczenko, SiergiejSiergiej Tkaczenko  Kazachstan 120,0 m 96,7 Q
37. Zografski, WładimirWładimir Zografski  Bułgaria 118,5 m 96,1 Q
38. Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande  Norwegia 118,0 m 95,9 Q
39. Koudelka, RomanRoman Koudelka  Czechy 114,5 m 95,5 Q
40. Schmid, ConstantinConstantin Schmid  Niemcy 114,5 m 94,1 Q
41. Aigro, ArttiArtti Aigro  Estonia 120,5 m 94,0 Q
42. Nakamura, NaokiNaoki Nakamura  Japonia 118,0 m 93,8 Q
43. Freund, SeverinSeverin Freund  Niemcy 120,5 m 93,1 Q
44. Trofimow, RomanRoman Trofimow  Rosja 118,5 m 92,8 Q
45. Kožíšek, ČestmírČestmír Kožíšek  Czechy 118,0 m 89,7 Q
46. Aigner, ClemensClemens Aigner  Austria 115,5 m 89,5 Q
47. Peier, KillianKillian Peier  Szwajcaria 111,0 m 86,5 Q
48. Huber, StefanStefan Huber  Austria 115,5 m 83,8 Q
49. Itō, DaikiDaiki Itō  Japonia 107,0 m 83,3 Q
50. Muminow, SabirżanSabirżan Muminow  Kazachstan 112,0 m 83,0 Q
51. Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes  Kanada 111,0 m 82,1 NQ
52. Peter, DominikDominik Peter  Szwajcaria 112,0 m 78,2 NQ
53. Westerheim, Oscar P.Oscar P. Westerheim  Norwegia 111,0 m 77,6 NQ
54. Schuler, AndreasAndreas Schuler  Szwajcaria 110,5 m 76,9 NQ
55. Buskum, Andreas GranerudAndreas Granerud Buskum  Norwegia 110,5 m 75,5 NQ
56. Bjøreng, Joacim ØdegårdJoacim Ødegård Bjøreng  Norwegia 103,5 m 75,1 NQ
57. Håre, AndersAnders Håre  Norwegia 105,5 m 73,9 NQ
58. Nazarow, MichaiłMichaił Nazarow  Rosja 106,0 m 72,5 NQ
59. Štursa, VojtěchVojtěch Štursa  Czechy 108,0 m 72,4 NQ
Myhren, Mats BjerkeMats Bjerke Myhren  Norwegia 109,5 m NQ
61. Hamann, MartinMartin Hamann  Niemcy 104,5 m 71,9 NQ
62. Korniłow, DienisDienis Korniłow  Rosja 108,5 m 70,8 NQ
63. Sakala, FilipFilip Sakala  Czechy 105,0 m 67,1 NQ
64. Villumstad, FredrikFredrik Villumstad  Norwegia 102,0 m 60,3 NQ
65. Soukup, MatthewMatthew Soukup  Kanada 99,5 m 53,9 NQ
66. Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł  Polska 93,0 m 41,8 NQ

Lillehammer – drugi konkurs indywidualny (10.03.2020)[edytuj | edytuj kod]

M Zawodnik Reprezentacja Skok 1 Skok 2 Punkty
1. Stoch, KamilKamil Stoch  Polska 131,5 m 139,5 m 264,3
2. Jelar, ŽigaŽiga Jelar  Słowenia 132,0 m 137,0 m 259,0
3. Zajc, TimiTimi Zajc  Słowenia 139,0 m 130,5 m 257,6
4. Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi  Japonia 134,5 m 131,5 m 253,6
5. Prevc, PeterPeter Prevc  Słowenia 129,5 m 134,0 m 250,6
6. Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald  Austria 128,0 m 136,0 m 249,3
7. Klimow, JewgienijJewgienij Klimow  Rosja 137,5 m 130,0 m 248,1
8. Kubacki, DawidDawid Kubacki  Polska 134,5 m 131,5 m 247,7
9. Leyhe, StephanStephan Leyhe  Niemcy 131,0 m 129,5 m 246,2
10. Pedersen, RobinRobin Pedersen  Norwegia 130,0 m 133,5 m 243,8
11. Schmid, ConstantinConstantin Schmid  Niemcy 129,0 m 129,5 m 237,8
12. Lindvik, MariusMarius Lindvik  Norwegia 126,5 m 128,0 m 237,4
13. Johansson, RobertRobert Johansson  Norwegia 132,5 m 127,0 m 236,9
14. Satō, YukiyaYukiya Satō  Japonia 121,5 m 132,5 m 235,2
15. Paschke, PiusPius Paschke  Niemcy 127,5 m 131,0 m 234,9
16. Hayböck, MichaelMichael Hayböck  Austria 127,0 m 135,5 m 231,8
17. Kraft, StefanStefan Kraft  Austria 121,5 m 133,0 m 230,6
18. Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer  Austria 126,0 m 129,0 m 229,4
19. Geiger, KarlKarl Geiger  Niemcy 122,0 m 131,5 m 228,4
20. Semenič, AnžeAnže Semenič  Słowenia 121,5 m 130,0 m 226,9
21. Satō, KeiichiKeiichi Satō  Japonia 132,0 m 122,5 m 226,1
22. Aalto, AnttiAntti Aalto  Finlandia 135,0 m 119,0 m 225,7
23. Lanišek, AnžeAnže Lanišek  Słowenia 123,0 m 127,5 m 223,3
24. Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi  Japonia 126,5 m 124,5 m 221,6
25. Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande  Norwegia 125,5 m 122,0 m 212,7
26. Żyła, PiotrPiotr Żyła  Polska 129,0 m 111,0 m 207,2
27. Tkaczenko, SiergiejSiergiej Tkaczenko  Kazachstan 127,0 m 115,0 m 195,8
28. Kot, MaciejMaciej Kot  Polska 122,0 m 113,0 m 195,6
29. Peier, KillianKillian Peier  Szwajcaria 122,5 m 109,5 m 185,5
30. Itō, DaikiDaiki Itō  Japonia 123,5 m 111,0 m 178,8
31. Huber, DanielDaniel Huber  Austria 120,0 m NQ 102,4
32. Ammann, SimonSimon Ammann  Szwajcaria 121,5 m NQ 101,2
Kytösaho, NikoNiko Kytösaho  Finlandia 123,5 m NQ
34. Wolny, JakubJakub Wolny  Polska 121,0 m NQ 100,6
35. Aigro, ArttiArtti Aigro  Estonia 122,5 m NQ 99,8
36. Aigner, ClemensClemens Aigner  Austria 119,5 m NQ 95,6
37. Prevc, DomenDomen Prevc  Słowenia 115,5 m NQ 92,7
38. Freund, SeverinSeverin Freund  Niemcy 116,0 m NQ 90,6
39. Nakamura, NaokiNaoki Nakamura  Japonia 115,5 m NQ 90,2
40. Buskum, Andreas GranerudAndreas Granerud Buskum  Norwegia 116,0 m NQ 90,0
41. Bickner, KevinKevin Bickner  Stany Zjednoczone 113,0 m NQ 85,6
42. Kožíšek, ČestmírČestmír Kožíšek  Czechy 110,5 m NQ 81,1
43. Trofimow, RomanRoman Trofimow  Rosja 111,5 m NQ 80,1
44. Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler  Niemcy 109,0 m NQ 78,7
Muminow, SabirżanSabirżan Muminow  Kazachstan 111,5 m NQ
46. Zografski, WładimirWładimir Zografski  Bułgaria 104,5 m NQ 67,1
47. Huber, StefanStefan Huber  Austria 100,5 m NQ 60,0
48. Forfang, Johann AndréJohann André Forfang  Norwegia 92,0 m NQ 52,9
49. Koudelka, RomanRoman Koudelka  Czechy 87,0 m NQ 40,5
50. Wąsek, PawełPaweł Wąsek  Polska 80,0 m NQ 23,3

Trondheim – prolog (11.03.2020)[edytuj | edytuj kod]

M Zawodnik Reprezentacja Skok Punkty Kwalifikacja
1. Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi  Japonia 135,0 m 146,2 Q
2. Żyła, PiotrPiotr Żyła  Polska 135,0 m 143,1 Q
3. Forfang, Johann AndréJohann André Forfang  Norwegia 135,5 m 142,9 Q
4. Lindvik, MariusMarius Lindvik  Norwegia 135,5 m 141,9 Q
5. Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler  Niemcy 134,5 m 139,2 Q
6. Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald  Austria 134,0 m 137,9 Q
7. Prevc, PeterPeter Prevc  Słowenia 134,5 m 137,7 Q
8. Kraft, StefanStefan Kraft  Austria 130,0 m 134,9 Q
9. Kubacki, DawidDawid Kubacki  Polska 127,0 m 133,6 Q
10. Stoch, KamilKamil Stoch  Polska 129,0 m 133,1 Q
11. Jelar, ŽigaŽiga Jelar  Słowenia 132,0 m 132,8 Q
12. Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer  Austria 132,0 m 131,4 Q
13. Geiger, KarlKarl Geiger  Niemcy 126,5 m 130,5 Q
14. Johansson, RobertRobert Johansson  Norwegia 130,0 m 129,9 Q
15. Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi  Japonia 127,5 m 129,3 Q
16. Klimow, JewgienijJewgienij Klimow  Rosja 128,5 m 127,7 Q
17. Aalto, AnttiAntti Aalto  Finlandia 129,0 m 127,4 Q
18. Semenič, AnžeAnže Semenič  Słowenia 128,5 m 126,0 Q
19. Zniszczoł, AleksanderAleksander Zniszczoł  Polska 129,0 m 125,2 Q
20. Hayböck, MichaelMichael Hayböck  Austria 128,0 m 124,5 Q
21. Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande  Norwegia 126,5 m 124,4 Q
22. Kytösaho, NikoNiko Kytösaho  Finlandia 131,5 m 124,0 Q
23. Aigner, ClemensClemens Aigner  Austria 128,0 m 123,9 Q
24. Itō, DaikiDaiki Itō  Japonia 126,5 m 123,8 Q
25. Peier, KillianKillian Peier  Szwajcaria 125,5 m 123,4 Q
26. Zajc, TimiTimi Zajc  Słowenia 125,5 m 123,2 Q
27. Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes  Kanada 125,0 m 122,6 Q
28. Pedersen, RobinRobin Pedersen  Norwegia 123,5 m 121,7 Q
29. Paschke, PiusPius Paschke  Niemcy 125,0 m 121,0 Q
30. Leyhe, StephanStephan Leyhe  Niemcy 141,5 m 120,9 Q
31. Huber, DanielDaniel Huber  Austria 125,0 m 120,7 Q
32. Håre, AndersAnders Håre  Norwegia 124,5 m 119,9 Q
33. Prevc, DomenDomen Prevc  Słowenia 126,0 m 119,1 Q
34. Kot, MaciejMaciej Kot  Polska 125,5 m 119,0 Q
35. Wąsek, PawełPaweł Wąsek  Polska 123,5 m 117,6 Q
36. Satō, YukiyaYukiya Satō  Japonia 124,5 m 117,0 Q
37. Schmid, ConstantinConstantin Schmid  Niemcy 122,5 m 116,9 Q
Zografski, WładimirWładimir Zografski  Bułgaria 125,0 m Q
39. Ammann, SimonSimon Ammann  Szwajcaria 125,0 m 116,7 Q
40. Wolny, JakubJakub Wolny  Polska 123,0 m 116,3 Q
41. Bickner, KevinKevin Bickner  Stany Zjednoczone 124,5 m 116,1 Q
42. Koudelka, RomanRoman Koudelka  Czechy 122,0 m 114,1 Q
43. Satō, KeiichiKeiichi Satō  Japonia 121,0 m 113,0 Q
44. Freund, SeverinSeverin Freund  Niemcy 121,0 m 111,9 Q
45. Nakamura, NaokiNaoki Nakamura  Japonia 120,0 m 110,0 Q
46. Tkaczenko, SiergiejSiergiej Tkaczenko  Kazachstan 119,5 m 109,0 Q
47. Schuler, AndreasAndreas Schuler  Szwajcaria 121,0 m 108,4 Q
48. Huber, StefanStefan Huber  Austria 121,5 m 108,3 Q
49. Nazarow, MichaiłMichaił Nazarow  Rosja 121,0 m 107,3 Q
50. Hamann, MartinMartin Hamann  Niemcy 118,5 m 106,4 Q
51. Peter, DominikDominik Peter  Szwajcaria 117,0 m 105,3 NQ
52. Trofimow, RomanRoman Trofimow  Rosja 119,5 m 105,0 NQ
53. Aigro, ArttiArtti Aigro  Estonia 118,5 m 103,3 NQ
54. Muminow, SabirżanSabirżan Muminow  Kazachstan 117,5 m 103,0 NQ
55. Kožíšek, ČestmírČestmír Kožíšek  Czechy 118,5 m 100,3 NQ
56. Korniłow, DienisDienis Korniłow  Rosja 113,5 m 93,3 NQ
57. Štursa, VojtěchVojtěch Štursa  Czechy 112,5 m 91,2 NQ
58. Contamine, MathisMathis Contamine  Francja 108,5 m 85,6 NQ
59. Soukup, MatthewMatthew Soukup  Kanada 99,0 m 66,2 NQ
Lanišek, AnžeAnže Lanišek  Słowenia DSQ[c]
Sakala, FilipFilip Sakala  Czechy DSQ[c]

Klasyfikacja Raw Air[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Występy[d] Punkty
1. Polska Kamil Stoch 6 1161,9
2. Japonia Ryōyū Kobayashi 6 1154,5
3. Norwegia Marius Lindvik 6 1154,3
4. Słowenia Žiga Jelar 6 1151,9
5. Niemcy Stephan Leyhe 6 1149,0
6. Norwegia Robert Johansson 6 1140,6
7. Słowenia Peter Prevc 6 1133,8
8. Austria Stefan Kraft 6 1131,8
9. Słowenia Timi Zajc 6 1109,8
10. Japonia Yukiya Satō 6 1098,6
11. Austria Gregor Schlierenzauer 6 1097,0
12. Niemcy Karl Geiger 6 1096,6
13. Rosja Jewgienij Klimow 6 1086,7
14. Niemcy Constantin Schmid 6 1085,7
15. Niemcy Pius Paschke 6 1078,0
16. Polska Dawid Kubacki 6 1077,4
17. Polska Piotr Żyła 6 1072,5
18. Norwegia Daniel-André Tande 6 1060,2
19. Austria Michael Hayböck 6 1050,1
20. Japonia Junshirō Kobayashi 6 1037,6
...

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Początkowo konkurs miał się odbyć w Oslo, lecz z powodu problemów organizatorów, konkurs postanowiono przenieść do Lillehammer, jednocześnie zachowując listę startową po kwalifikacjach w Oslo.
  2. a b c d Konkurs odwołany ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.
  3. a b c Zdyskwalifikowany z powodu niezgodnego z regulaminem kombinezonu.
  4. Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Telewizja Polska S.A, A na końcu był chaos. Sezon zakończony w hotelu, sport.tvp.pl [dostęp 2020-03-21] (pol.).
  2. Wirtualna Polska Media, Skoki narciarskie. FIS podjął decyzję ws. Raw Air. To koniec sezonu. MŚ w lotach również odwołane (aktualizacja) – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 12 marca 2020 [dostęp 2020-03-12] (pol.).
  3. a b O turnieju Raw Air (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2018-03-09].
  4. Wirtualna Polska Media, Skoki narciarskie. FIS podjął decyzję ws. Raw Air. To koniec sezonu. MŚ w lotach również odwołane (aktualizacja) – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 12 marca 2020 [dostęp 2020-03-12] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]