Rebeka Chobok Ar-Rajes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Rebeka Chobok Ar-Rajes

رفقا بطرسيّة شبق ألريّس
dziewica
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 czerwca 1832
Himlaya, Liban
Data śmierci 23 marca 1914
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 17 listopada 1985
Bazylika św. Piotra na Watykanie
przez Jana Pawła II
Kanonizacja 10 czerwca 2001
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 23 marca

Rebeka Pietra Chobok Ar-Rajes lub Święta Rafka, Rebeka Ar-Rayy-s de Himlaya (arab.: رفقا بطرسيّة شبق ألريّس ) (ur. 29 czerwca 1832 w Himlaya, zm. 23 marca 1914) – libańska zakonnica, dziewica, święta kościoła katolickiego[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 29 czerwca 1832 r. w miejscowości Himlaya w libańskim regionie Al-Matin jako Boutroussieh (Pietra) Chobok Ar-Rajes. W 1839 r. osierociła ją matka, a jej ojciec ponownie ożenił się. Zarówno macocha, jak jedna z ciotek chciały wydać ją za mąż, ale Pietra postanowiła zostać zakonnicą. Wstąpiła do klasztoru żeńskiego Zgromadzenia Córek Maryi w Bikfajji należącego do maronickiego zakonu mariamitów. Po ukończeniu nowicjatu przyjęła śluby zakonne oraz imię Anissa (Agnieszka), a następnie została skierowana do pomocy w jezuickim seminarium w Ghazir. W 1860 r. była świadkiem rzezi chrześcijan w Dajr al-Kamar. W 1864 r. została przeniesiona do wioski Maad, gdzie razem z inną zakonnicą założyła szkołę dla dziewcząt. W 1871 r. opuściła macierzyste zgromadzenie i wstąpiła do klasztoru św. Szymona al-Qarn w Aďtou, zamieszkanego przez siostry z Zakonu Libańskich Mniszek Maronickich. 25 sierpnia 1872 r. złożyła uroczyste śluby wieczyste, przyjmując imię Rebeka, na pamiątkę swojej matki. W październiku 1885 r. podczas modlitwy prosiła Boga, by dał jej udział w zbawczej męce Chrystusa. Od tej pory cierpiała z powodu wielu dolegliwości, ale znosiła je z cierpliwością i pokorą. W 1897 r. została przeniesiona do nowego klasztoru w Jarabta, w rejonie Al-Batrun. W 1899 r. całkowicie straciła wzrok, a wkrótce także została sparaliżowana, ale wciąż dziękowała Bogu za wszystko, szczególnie za dar cierpienia. Zmarła 23 marca 1914 r.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Proces beatyfikacyjny Rebeki Pietry Chobok Ar-Rajes został rozpoczęty 23 grudnia 1925 r. Papież Jan Paweł II beatyfikował siostrę Rafkę 17 listopada 1985 r., a 10 czerwca 2001 r. została ona kanonizowana.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

W 2012 r. ksiądz Jarosław Cielecki nakręcił film pt. „Liban, Ziemia Świętych”, traktujący o libańskich świętych, również o św. Rebece[3].

Dzień pamięci[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]