Refinansowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Refinansowanie – operacja pieniężna polegająca na pozyskaniu zewnętrznych źródeł finansowania w celu zastąpienia środków własnych, które zostały wydatkowane na jakiś cel. W rezultacie pierwotnie wydatkowane środki pieniężne mogą być ponownie wykorzystane do finansowania działalności danego podmiotu. W gospodarce rynkowej największą skalę i znaczenie mają operacje refinansowania przeprowadzane w ramach systemu bankowego.

Specyficznym typem refinansowania są operacje refinansujące udostępniane przez banki centralne – w ich wyniku banki komercyjne pozyskują od instytucji emisyjnej płynne środki, które mogą następnie służyć m.in. finansowaniu akcji kredytowej banków.

Refinansowanie to termin stosowany także na rynku pozabankowym. Jeśli klient danej firmy pozabankowej nie jest w stanie spłacić pożyczki zgodnie z terminem określonym w umowie, może skorzystać z opcji refinansowania. Pożyczki refinansującej udziela mu pożyczkodawca współpracujący z jego pierwotnym wierzycielem[1]. Dzięki temu klient jest w stanie uregulować swoje pierwsze zobowiązanie na czas i nie musi ponosić dodatkowych kosztów pożyczki, np. w postaci odsetek za opóźnienie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Refinansowanie pożyczki – na czym polega? – porady finansowe – Superloans, www.superloans.pl [dostęp 2020-12-05].
  2. Katarzyna Gaweł, Na czym polega refinansowanie pożyczki?, Sowa Finansowa, 28 lipca 2018 [dostęp 2019-08-06] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Podręcznik do polityka gospodarczej Bolesław Winiarski (red.), Wydawnictwo Naukowe PWN 2008.
  • Leksykon polityki gospodarczej, red. Urszula Kalina Prasznic, Kraków: Oficyna Ekonomiczna 2005.