Regina Mills

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
„Zła Królowa”
Regina Mills
Roni
„Dobra Królowa”

„The Evil Queen”
Regina Mills
Roni
„The Good Queen”
Postać z Dawno, dawno temu
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie 1.01 „Pilot”
Ostatnie wystąpienie 7.22 „Leaving Storybrooke”
Twórca Adam Horowitz i Edward Kitsis
Wystąpienia 22/22 w pierwszym sezonie

20/22 w drugim sezonie
22/22 w trzecim sezonie
22/22 w czwartym sezonie
22/23 w piątym sezonie
22/22 w szóstym sezonie
19/22 w siódmym sezonie

Grany przez Lana Parrilla
Liczba odcinków 149 na 155 zwykłe
Dane biograficzne
Pochodzenie Zaczarowany Las
Płeć Kobieta
Miejsce urodzenia Zaczarowany Las
Rodzina Młynarz (dziadek)[1]

Cora, Królowa Kier (matka – nie żyje)
książę Henry (ojciec – nie żyje)
król Xavier (dziadek)
król Leopold (mąż – nie żyje) Królewna Śnieżka/Mary Margaret Blanchard (była pasierbica)
Zła Królowa (serum) (siostra bliźniaczka)
Zelena, Zła Czarownica z Zachodu (przyrodnia siostra)
Robin (siostrzenica)
Henry Mills (adoptowany syn)
Ella „Kopciuszek”/Jacinda Vidrio (synowa)
Lucy Vidrio (wnuczka)
król Henry (Świat Życzenia) (drugi syn)

Inne informacje
Specjalność czarownica
Zajęcie królowa, była burmistrz
Umiejętności czarna magia / biała magia

„Zła Królowa” / Regina Mills / Roni / „Dobra Królowa” – postać fikcyjna. Główna bohaterka serialu „Dawno, dawno temu”. Gra ją Lana Parrilla.

Przeszłość[edytuj | edytuj kod]

W Zaczarowanym Lesie[edytuj | edytuj kod]

Regina urodziła się 1 lutego[2].

Jej dzieciństwo[1] przebiegało dość szczęśliwie i gdy miała około 8 lat poznała swoja starszą, przyrodnią siostrę Zelenę, ale ich matka wymazała im to z pamięci[3].

Jako 18-latka zamieszkała na posiadłości ziemskiej, gdzie zakochała się w stajennym Danielu[4], ale jej własna matka miała wobec niej królewskie plany[5]. Toteż Regina straciła ukochanego zabitego przez Corę, wskutek zdrady Śnieżki, swej nowej pasierbicy, gdyż wyszła za maż za jej ojca, króla Leopolda[4].

Regina bezskutecznie próbowała uciec z pałacu, do czasu, gdy poznała Mrocznego / Rumplestiltskina. Dzięki niemu pozbyła się matki, wysyłając Corę do Krainy Czarów. Sama posmakowała magii, ale zaznaczyła, że nie chce być taka jak jej rodzicielka[6]. Przed dalszą nauką i zagłębianiem się w czarną magię, Regina musiała się pozbyć co do złudzeń, że wskrzesi Daniela. Wizyta Viktora Frankensteina uzmysłowiła jej, że nie ma na to szans[7].

Odtąd mozolnie poznawała kolejne kroki magii jak teleportacja przedmiotów[8] czy sztukę wzniecania i utrzymywania ognia w dłoni[9].

Wizyta Dzwoneczka mogła jeszcze odwrócić kierunek w którym podążała, gdyż wróżka pokazała jej mężczyznę z tatuażem lwa na nadgarstku, który miał być jej drugą prawdziwą miłością, ale królowa stchórzyła i uciekła od niego. Dzwoneczek za to straciła skrzydełka[10]. Odtąd Regina wytrwale dążyła do podkopania pozycji Śnieżki. To poprzez tajny układ z Martwookim (Teach Grant), by ukazać bezradność pasierbicy[11]. Nie była jednak zbyt cierpliwa, ale Maleficent nauczyła ją tej cechy[12].

Gdy Śnieżka osiągnęła pełnoletniość, Regina zabiła swego męża, rękoma dżina z Agrabahu. On natomiast stał się jej magicznym Lustereczkiem, gdyż tak mocno zauroczył się królową[13].

Martwy król oznaczał otwartą wojnę ze Śnieżką, gdzie pierwszym nabojem stał się Łowca. Zawiódł ją, przez co Regina pozbawiła mężczyznę serca, wolności i własnej woli[14]. Królowa ponosiła klęskę za klęską, ale nie zważała na koszty, jak trwałe przywiązanie ludu do swej księżniczki, pomimo mordów[15] oraz podpaleń wiosek[16] czy gróźb[17].

Chciała sama zabić Śnieżkę pod przebraniem wieśniaczki, ale nie mogła jednak tego zrobić[18].

Królowa pozbywała się każdego potencjalnego i faktycznego sojusznika pasierbicy, jak Lady Marian[19].

Miała też w zanadrzu plan przeciw swemu dawnemu nauczycielowi, Mrocznemu, gdyż oszukała[20], po czym uwięziła Belle, jego ukochaną[21]. W swej zemście odebrała głos syrena Ariel, ale otrzymała ostrzeżenie od Urszul, by nie wykorzystywała ponownie jej wizerunku do swych celów[22].

Królowa posiadła też zatrute jabłko od Maleficent z klątwą snu za oddanie jej mrocznej klątwy od Rumplestiltskina[23], które Baba Jaga jej ukradła[11], dzięki wysiłkowi Jasia i Małgosi, których to rozdzieliła z ich ojcem, gdyż się jej nie podporządkowali[24].

W końcu pojmała Księcia z Bajki, ukochanego Śnieżki, przez co zmusiła pasierbicę do skosztowania zatrutego jabłka, co pogrążyło śnieżkę w klątwie snu[25]. Książę David zdołał zbiec z jej zamku dzięki Łowcy, ale królowa przeniosła Księcia do Bezkresnego Lasu[26].

Pomimo tego Książę i Śnieżka się odnaleźli a mężczyzna obudził dziewczynę. Regina zdecydowała, że upokorzy dziewczynę, zmuszając ją do rezygnacji z tronu, ale Śnieżka odpowiedziała jej przecięciem policzka macochy. Regina wezwała ją do walki na polu bitwy[27], którą to przegrała. Sama próbowała jeszcze zabić Śnieżkę, ale nie udało jej się to dzięki Mrocznemu. Pasierbica skazała ją na wygnanie w dawnym pałacu ojca[28].

Regina próbowała jeszcze otruć narzeczonych rękoma Monte Christo ale ten tajemniczo zniknął i nie wypełnił zadania[29].

W dniu ślubu Śnieżki, Mroczny przypomniał jej o mrocznej klątwie, która przeniesie Śnieżkę z Księciem do Świata bez magii, gdzie przestaną być magicznie nietykalni[28]. Regina obiecała Śnieżce, że ją rzuci[30], po czym odebrała ją w walce swej przyjaciółce, Maleficent[23].

Poczęła też przygotowania do jej rzucenia, gdyż zdołała odzyskać z Krainy Czarów swego ojca, dzięki pomocy Szalonego Kapelusznika[31], po tym jak Cora wcześniej go tam porwała[32].

Regina została poddana zaklęciu Niebieskiej Wróżki, które zmuszało wszystkich mieszkańców Zaczarowanego Lasu do śpiewu, łącznie z Gburkiem, babcią, Gepettem i jej Lustereczkiem, lecz trwało to na tyle krótko, że nie powstrzymało Reginy[33].

Sama kazała Kilianowi „Hook” Jones zabić swoją matkę i upewniła się, że to zrobił[34] po tym jak kazała mu rozprawić się z jego własnym ojcem[35].

Pierwsza próba rzucenia klątwy upokorzyła Reginę. Dopiero wizyta u Mrocznego sprawiła, że kobieta użyła osoby, którą najbardziej kochała, czyli swego ojca, co sprawiło, że skutecznie rzuciła czar. W zamian podarowała mu bogactwo i posłuszeństwo w nowym świecie, jeśli powie „proszę”[23]. Mroczny był dumny, ale dodał, że za parę lat zgłosi się do niego celem wypełnienia wyrwy w sercu, która powstała po uśmierceniu ojca[36]. Tymczasem Królowa ostatecznie zatriumfowała nad Śnieżką, której mąż wysłał ich własną córkę, by w przyszłości pokonała Reginę jako „wybawczyni”[30].

Storybrooke[edytuj | edytuj kod]

Klątwa jaką zapoczątkowała Zła Królowa w Zaczarowanym Lesie, została rzucona 23 października 1983 roku. Utworzyła miasteczko Storybrooke pośrodku lasu, w stanie Maine. Tam Królowa umieściła swe ofiary. Oprócz niej, nie pamiętali kim tak naprawdę są, czas się zatrzymał, magia przestała działać, a nikt z zewnątrz nie miał pojęcia o miasteczku. Regina obudziła się w swym łóżku i była zachwycona zwycięstwem, nową garderobą, wyglądem i uległym zachowaniem mieszkańców. Zasięg działania klątwy objął też dwoje ludzi z „Krainy Bez Magii”. Byli to Kurt Flynn (John Pyper-Ferguson) i jego syn, Owen Flynn. Poznali się z panią burmistrz w „barze u Babci” i postanowili się tam zatrzymać do czasu naprawy ich samochodu. Regina szybko pokochała chłopca. Kazała szeryfowi Graham aresztować ojca chłopaka, a samego Owena zostawić jej. Niestety, gdy mówiła do serca Grahama, Kurt usłyszał to i oboje z szeryfem ścigali się z nim do granicy miasta. Tam mężczyzna został aresztowany, a Regina, widząc, że chłopiec jest przestraszony, przyznała się do tego co chciała zrobić i pozwoliła mu odejść. Regina pożegnała chłopca, a policjanci, stojący na jego granicy, nie mogli czegokolwiek dostrzec. Owen przysiągł ojcu, że go znajdzie i funkcjonariusze zabrali go ze sobą[37].

Regina zabiła Kurta i pochowała go w lesie[38].

Przez cały czas działania klątwy, Graham był seks-niewolnikiem Reginy[39].

Natomiast Belle pozostała jej osobistym więźniem, w jednej z cel pod powierzchnią miejskiego szpitala[40].

Dziesięć lat po rzuceniu klątwy, w 1993 roku, nieoczekiwane zbudzenie pacjenta „Johna Doe” sprawiło, że Regina stała się jeszcze bardziej wściekła i rozpoczęła jego poszukiwania. Mary Margaret wyznała jej, że musi lunatykować i najlepiej jakby poszukali go poza miastem. Zbudziła czujność burmistrzyni, gdyż sprzeciwiła się jej w wysadzeniu kopalni gdy przeszukiwał ją dr Hopper, na co Mary Margaret nigdy by się nie zdobyła. Regina była nawet gotowa poświęcić doktora Hopper i wysadzić go w kopalniach by przetestować nauczycielkę czy aby nie jest Śnieżką. Wkrótce Regina i inni poszukiwacze znaleźli pogrążonego w śpiączce Davida wraz z przeklętą wersją Mary Margaret[41].

Osiem lat później, w 2001 roku, przechadzała się po Storybrooke znudzona monotonnym życiem. Zauważyła lodziarnię „Any Given Sundae”, którą prowadziła nieznana jej blondynka. Nauczona doświadczeniem, upewniła się tylko, że nie jest to przybysz z zewnętrznego świata[42][43].

Wkrótce, w wyniku wizyty doktora Archie Hoppera, Regina zapragnęła dziecka. Zgłosiła się do pana Gold, wpływowego właściciela lombardu. Ten zorganizował jej adopcję w Bostonie, do którego pojechała, ponieważ jako jedyna nie była dotknięta konsekwencjami klątwy. Dziecko − któremu nadała imiona „Henry[36] Daniel”[44] − zabrała do Storybrooke, ale nieustannie płakało. Dr Whale zapewnił ją, że jest zdrowe, ale zasugerował by ściągnęła tutaj biologiczną matkę dziecka. Chciał zweryfikować historię medyczną matki, ale adopcja była zamknięta, dlatego kontakt był niemożliwy. Wtedy zażądała od Sidneya Glass by sprawdził jej kto jest matką.

W międzyczasie Babcia Lucas doradziła Reginie by czytała dziecko co przyzwyczai go do jej głosu. Oddała też na chwilę niemowlę w ramiona Mary Margaret gdzie się uspokoiło, ale wtedy uznała, że wina leży w niej. Śledztwo Sidneya naprowadziło Reginę na konkluzję, że jest to syn córki Śnieżki, której to imienia nie poznała. Dlatego chciała oddać Henry’ego ale w agencji adopcyjnej zmieniła zdanie i zabrała je do domu. Po drugiej wizycie doktora Hoppera, postanowiła wypić eliksir zapomnienia by nie martwić się tym co może się stać. Przez to mogła go spokojniej wychować[36].

Teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

10 lat po adopcji Henry’ego, dzięki swej nauczycielce Mary Margaret Blanchard, chłopiec otrzymał książkę z baśniami. Zaczął wierzyć, że jest wnukiem Śnieżki, a Regina posłała go na terapię do doktora Archie Hopper. Henry uciekł z domu i sprowadził do miasteczka biologiczną matkę, Emmę Swan. Nie tylko zareagowała negatywnie na jej obecność, ale też gdy dowiedziała się czyją jest córką i jaką pełni rolę, zaczęła się obawiać, że złamie ona jej klątwę. Zabiła nawet szeryfa Graham, gdy ten przeszedł na stronę Emmy. Następnie, swoim figurantem z gazety codziennej, Sidneyem Glass, próbowała ośmieszyć i skompromitować Emmę. Atak właściciela miasteczka, pana Gold na Moe French i używanie przez niego słowa „proszę”. po którym Regina musiała wykonać to co chciał, doprowadziły do zdemaskowania przez nią przebudzenia Mrocznego. Gdy pani burmistrz nie udało się rozdzielić Mary Margaret Blanchard z Davidem Nolan, Regina próbowała wmanewrować nauczycielkę w morderstwo Kathryn Nolan. Do czasu gdy odkryto, że Kathryn jest cała i zdrowa. By uniemożliwić złamanie klątwy, posłużyła się zatrutym jabłkiem sprowadzonym z przeszłości do miasteczka przez kapelusz Jeffersona. Zmieniła go w ciastko jabłkowe i podarowała Emmie, ale skosztował je Henry. Regina pożałowała tego i sprzymierzyła się z niedawnym wrogiem. Miały odzyskać eliksir, który mógł ocalić życie Henry’ego od Maleficent zaklętej w smoka. Gold ukradł go i Henry zmarł klinicznie. Pocałunek prawdziwej miłości złożony na czole syna przez Emmę, złamał mroczną klątwę i klątwę snu. Regina powiedziała Henry'emu, że naprawdę go kocha i uciekła do swego domu.

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Gold użył skradzionego eliksiru do sprowadzenia magii do miasteczka. Próbował też ukarać Reginę za to, że przez 30 lat trzymała jego ukochaną Belle w szpitalnej celi, przez wysłanie na nią Zjawy. To spowodowało zesłanie Emmy i Mary Margaret do post-apokaliptycznego Zaczarowanego Lasu. Regina obiecała Henry'emu nie używać magii i sama oddała go w opiekę dziadka Davida. Przeżyła załamanie, gdy dr Whale przywrócił jej narzeczonego Daniela do żywych jako zombie. Zdjęła z niego czar konserwujący by mógł odejść do lepszego miejsca. Udała się nawet na terapię do doktora Hoppera. Tymczasem poparzenia na skórze Henry'ego dały jej i Davidowi informacje, że coś jest nie tak i Cora − jej własna matka − oszukała ją przed klątwą i żyje. Ona i Gold podjęli odpowiednie kroki by zablokować jej drogę przejścia przez portal do Storybrooke. W ostatniej chwili Henry wybłagał matkę by tego nie robiła, co ocaliło życie Emmy i Mary Margaret, które powróciły. Tymczasem Cora z kapitanem „Hook” przepłynęli innym portalem do Storybrooke.

Regina została sama wmanewrowana przez matkę w zabójstwo doktora Hopper, a gdy wszyscy odsunęli się od niej, pamiętając dawne krzywdy sprzed klątwy, Cora przekonała córkę do połączenia sił. Razem z miały znaleźć sztylet Mrocznego by kontrolowany przez nich Gold pozabijał biologiczną rodzinę Henry’ego. Chłopiec należał by już tylko do niewinnej − w jego oczach − Reginy. Cora natomiast pozbawiła by życia Golda, stając się samemu mroczną. Gold zachęcił jednak Mary Margaret by przeniosła truciznę pochodzącą z Nibylandii w jego sercu do serca Cory. Matka Emmy następnie skłoniła Reginę do włożenia owego serca w ciało matki by poczuła jej miłość. Mills zrobiła to, a po chwili Cora zmarła w jej ramionach.

Regina poprzysięgła zemstę na Mary Margaret, ale Henry zapobiegł rozlewowi krwi. Spotkała też na swej drodze Grega Mendell, w którym rozpoznała Owena Flynn. Natomiast od Mrocznego dowiedziała się kim jest Neal Cassidy − biologiczny ojciec Henry’ego.

Gdy ujrzała na własne oczy plantację magicznych fasolek i usłyszała, że David i Mary Margaret chcą wrócić do swej ojczyzny z nią jako więźniem, sama próbowała zniszczyć Storybrooke oraz uciec z Henrym. Jej plan pokrzyżował Greg i Tamara. Od tortur z jego strony uratował ją David, a gdy obie z Emmą wyłączyły diament autodestrukcji miasta, Henry został porwany. Obie jako matki z Goldem, Hookiem rodzicami Emmy udali się do Nibylandii dokąd miał trafić.

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Na miejscu, poznali przebiegłego wroga − Piotrusia Pana. Regina zdołała się nawet pogodzić z Dzwoneczkiem by odzyskać syna. Gdy Mary Margaret powiedziała Emmie, że Neal żyje, uznała to za kolejną sztuczkę Piotrusia i opuściła grupę. Znalazła za to Golda i pokazała mu z czym miał do czynienia. Cień Piotrusia cały czas manipulował Mrocznym by porzucił plan odzyskania wnuka. Razem zamierzali zamknąć Piotrusia w Puszce Pandory i sprowadzić przedmiot z pomocą Ariel. Syrenka wymusiła na nich by ocalili też Wendy Darling. Gold potwierdził Reginie, że Neal żyje, a gdy spotkała mężczyznę, usłyszała, że Mroczny chciał zabić Henry’ego. Dawna przepowiednia mówiła o tym, że chłopiec będzie jego zgubą. Gold zgodził się nie używać magii, ale zawiódł w starciu z Piotrusiem na Wyspie Czaski. Henry oddał swe serce Piotrusiowi. Regina zdołała, wbrew planom przeciwnika, odzyskać organ i je zabezpieczyć. Przytwierdziła też Cień Piotrusia do żagla statku Hooka. Ten zabrał Zagubionych Chłopców − w tym ich przywódcę, Felixa − Emmę, Neala, Hooka, Golda, Davida, Mary Margaret, Wendy, Dzwoneczka, Piotrusia w ciele Henry’ego i puszkę do Storybrooke. W miasteczku, Piotruś jeszcze raz ich przechytrzył. Rzucił mroczna klątwę na miasteczko, zanim odzyskał swoje ciało. Gold za cenę własnego życia zabił swego ojca − Piotrusia, ale przejęcie kontroli nad klątwą wymagało utraty Henry’ego, którym zaopiekować miała się Emma. Regina podarowała im tylko dobre wspomnienia, po czym przeniosła pozostałych mieszkańców do krain gdzie się urodzili. Storybrooke zniknęło z powierzchni ziemi.

Niemal 30 lat później, Regina wróciła do Zaczarowanego Lasu z powodu uruchomienia Mrocznej Klątwy przez Piotrusia Pana. Jeszcze w Storybrooke, przejęła nad nią kontrolę i zamiast zatrzymania czasu oraz zniewolenia przez Pana, przeniosła wszystkich – oprócz Emmy z Henrym – do krain w których się urodzili, głównie Zaczarowanego Lasu. Po próbie ataku Latającej małpy na synka Robin Hooda, Rolanda (Raphael Alejandro) i odkryciu, że jej pałac jest chroniony za pomocą magii nie należącej do niej, doszła do wniosku, że okupuje go Zła Czarownica z Zachodu. Regina cierpiała po stracie Henry’ego. Chciała nawet pogrążyć się w klątwie snu. Chęć do życia w niej odżyła po tym jak dowiedziała się, że Zła Czarownica z Zachodu − o imieniu Zelena − jest jej przyrodnią siostrą od strony matki. Wzajemnie zdecydowały się siebie zniszczyć.mW międzyczasie, „Zła” Królowa została zaproszona wraz z Belle i Śnieżką na bal pary królewskiej (Everick Golding i Natalie von Rotsburg), na który Książę z Bajki przyprowadził ich córkę, Roszpunkę. Śnieżka i Książę ogłosili dobrą nowinę o swej drugiej ciąży całemu królestwu. Dowiedzieli się też od Belle, że Baelfire/Neal Cassidy wskrzesił Mrocznego za cenę swego życia. Zła Czarownica przejęła władzę nad sztyletem, przez co mogła kontrolować Mrocznego. Ciężarna Aurora i jej mąż, Filip wyjawili im też, że Złej Czarownicy chodzi właśnie o dziecko Śnieżki. Zielonoskóra wiedźma przyleciała na miotle do pałacu i zamieniła Aurorę z Filipem w latające małpy. Unieruchomiła Księcia, siostrę i Śnieżkę, po czym zdradziła tej ostatniej, że odbierze dziecko, po czym odleciała. Osiem miesięcy później, grupa Belle, Gburka, Księcia z Bajki, Śnieżki, Złej Królowej, Babci i Robin Hooda chciała kontratakować Złą Czarownicę. Udali się do zamku Mrocznego. Regina nie była zadowolona z tego, że słuchają złodzieja-przewodnika, ale on najlepiej poznał nieruchomość. Na miejscu, Zła Królowa próbowała otworzyć nie te drzwi. Ocalił jej życie, gdy strzałą pokazał, że stają w ogniu, gdy ktoś je dotknie. Sama była jednak oburzona. Rumple był niespełna rozumu, ale zdołał im powiedzieć o Glindzie, Dobrej Czarownicy z Południa. To zaprowadziło Śnieżkę do rzucenia Mrocznej Klątwy. Książę ofiarował do tego swe serce, które Śnieżka z pewnymi oporami przyjęła. Chwilę po tym jak je skruszyła, Zła Czarownica dorzuciła eliksir zapomnienia. Wiedziała, że nie będą jej pamiętać, a Śnieżka będzie szukać swego męża w Krainie Pozbawionej Magii i odleciała. Królewna wpadła na pomysł, że skoro od jej wybudzenia dzielili jedno serce, Regina powinna je wyrwać i przepołowić. Pomimo oporu, Zła Królowa zrobiła to o co dawna pasierbica ją prosiła. Zwróciła dwie połówki zaczarowanego serca dwóm osobom, co przywróciło Księcia do życia. Po chwili, klątwa wykonała swoje zadanie.

Rok później kolejna mroczna klątwa utworzyła miasteczko na nowo i sprowadziła wszystkich poprzednich oraz nowych mieszkańców do „Krainy Bez Magii”. Nikt nie pamiętał tego pobytu. Regina i niedawno sprowadzona przez Hooka Emma postanowiły sprowokować osobę, która to uczyniła. Łącząc zieloną magię i latające małpy, uznały, że zmierzą się z Złą Czarownicą z Zachodu. Nie mieli jednak pojęcia jak wygląda, odkąd klątwa zdjęła z niej zielony kolor skóry. Regina zaopiekowała się Henrym i zapewniła go, że Emma ma swoje powody, że tu przyjechała. Po telefonie od Davida, który zmierzył się z magią Złej Czarownicy, wyjaśniła mu, że pokonał swój największy strach, a Czarownica przejęła jego miecz jako symbol odwagi. Następnie udali się do domku farmerskiego, znalezionego przez Hooka i Emmę. Tam znaleźli pusty schron w którym odkryli − po złotych włóknach słomy i kołowrotku, że Gold/Mroczny żyje. Regina zdecydowała się na ponowne przeszukanie domku na farmie. Dołączył do niej Robin Hood. Odkryła jego tatuaż i zrozumiała, że on jest jej drugą prawdziwą miłością. Tymczasem definitywna śmierć Neala Cassidy przyniosła odpowiedź na pytanie jak Mroczny został wskrzeszony i to kim jest Zła Czarownica w mieście. Zelena przypomniała wszystkim, że jest przyrodnią siostrą Reginy i wezwała ją na pojedynek na środku ulicy. Nie otrzymała jednak serca Reginy. Burmistrzyni, dzięki wezwaniu ducha matki z zaświatów, dowiedziała się, że prawdy. Jej siostra została porzucona z powodu babci Emmy, księżniczki Evy. Teraz Zelena zechce się cofnąć w czasie by to naprawić oraz uniemożliwić narodziny kilku osób. Zaklęcie wymagało odwagi Davida, nienarodzonego brata Emmy, rozumu Golda i serca Reginy. By przechytrzyć czarownicę, trzeba było sprawić by Henry'emu wróciła pamięć. W rzeczach Mary Margaret znaleźli książkę z baśniami i po wręczeniu jej chłopcu, osiągnęli ten cel. Natomiast pocałunek Reginy w jego czoło złamał drugą klątwę. Ujawniło także, że to Śnieżka poświęciła serce męża by rzucić klątwę oraz połowę swego serca by zwrócić mu życie. Zelena porwała nowo narodzonego syna Mary Margaret i Davida ze szpitala oraz pozbawiła mocy Emmę. Dopiero biała magia Reginy pokonała ją i odebrała moc. Regina przekazała sztylet mrocznego Belle, a naszyjnik z mocą Zeleny ukryła w skarbcu. Dała drugą szansę siostrze by zaczęła od nowa, ale ta popełniła samobójstwo w swej celi. Tymczasem zaklęcie portalu czasowego aktywowało się i krótka podróż Emmy i Hooka do Zaczarowanego Lasu przed pierwszą klątwą, sprowadziła do miasteczka Lady Marian − zmarłą żonę Robina i Elsę z Arendelle.

Sezon 4[edytuj | edytuj kod]

Kobieta poczuła się zagrożona i załamana, zwłaszcza odkąd Robin podjął decyzję by pozostać przy boku żony. Uwolniła Sydneya z jego celi by uwięzić go w lustereczku. Miał pomóc odszukać dla niej Autora baśni Henry’ego. Ten miał napisać dla niej szczęśliwe zakończenie. Odseparowała się od wszystkich, ale Henry’ego przyjęła gdy sam dobijał się do jej drzwi i przypomniał jej kim jest w jej życiu. Chłopak wsparł matkę w jej poszukiwaniach w ramach „operacja mangusta”. Gdy Lady Marian została zamrożona, Burmistrz wyrwała jej serce tylko by zyskać czas do opracowania zaklęcia cofającego mrożącą klątwę. Dowiedziała się, że to nie magia Elsy spowodowała taki stan, lecz Ingrid, Królowej Śniegu. W trakcie poszukiwań Elsy, Sidney zdradził Reginę. Mills straciła przesączone czarną magią lustereczko, na rzecz Ingrid. Tymczasem kaseta z dzieciństwa Emmy i rzeczy znalezione w ciężarówce Królowej Śniegu dowiodły, że ona obserwowała Emmę od bardzo dawna. Tymczasem magia „wybawicielki” wręcz eksplodowała. Regina podarowała jej rodzicom eliksir, który zlokalizował Emmę po tym jak sama się od nich odizolowała. Przemówiła przy tym do ich rozsądku. By nie pozwolili Emmie odebrać sobie czegoś co czyni ją wyjątkową. Sama zrobiła taki błąd z Henrym. Zgodzili się, ale to Elsa umożliwiła Emmie zaakceptować swój dar. To natomiast utorowało Ingrid drogę do rzucenia zaklęcia rozbitego wzroku. Regina, w osobowości „Złej Królowej”, zniszczyła wstążki kontrolujące Elsę i Emmę ale też walczyła na miecze z Mary Margaret. Samobójstwo Ingrid cofnęło czar ale nie na Lady Marian, która wraz z Robinem i synem Rolandem (Raphanus Alejandro) udali się do Nowego Jorku. Tymczasem Belle wygnała Golda z miasta. Goście z Arendelle wrócili natomiast do ojczyzny.

Kilka tygodni później Regina powitała Cruellę de Vil i Urszulę „Morską Wiedźmę”. Te wskrzesiły Maleficent uśmierconą przez Emmę. Regina udawała podwójnego agenta by odkryć ich zamiary. Dlatego też z Maleficent porwały młodego Pinokio. Jako August Booth opowiedział im co nieco o Autorze. W leśnym domku spotkała ponownie Golda. Po tym jak Urszula zyskała szczęśliwe zakończenie, mroczny i jego kompania odkryli oszustwo Reginy. Gold wyjawił jej, że Zelena żyje pod powłoką Lady Marian i trzyma w szachu nieświadomego Robin Hooda. Po uwolnieniu Autora z książki syna i śmierci Cruelli, która próbowała oszukać matki Henry’ego improwizując zamach na życie syna burmistrzyni, Regina i Emma udały się w podróż. Najpierw po Lilith „Lily” Paige − córkę Maleficent. Następnie po ciężarną Zelenę i sprowadziły je obie od Storybrooke. Regina zablokowała magię siostry i umieściła ją w dawnej celi Belle. Po tymczasowym chaosie jaki wszczął Izaak „Autor” Heller, Henry stał się nowym Autorem, a mrok został uwolniony z Golda. Zanim zdołał pochłonąć Reginę, Emma ocaliła ją, stając się mroczną, po czym zniknęła z miasteczka.

Sezon 5[edytuj | edytuj kod]

Grupa postanowiła odszukać Emmę, skoro nie dało się jej wezwać sztyletem. Regina oszukała siostrę by wyzwolić magię cyklonu, dzięki której ona z Zeleną i rodziną Emmy przenieśli się do Camelotu, części Baśniowego Świata. Po zażegnaniu próby zmiażdżenia serca Meridy przez Emmę, zostali zaproszeni przez króla Artura i Ginewrę do zamku. Regina przedstawiła się jako „wybawicielka” by chronić Emmę. Po krótkim czasie animozji z rodzicami Emmy czy oddać sztylet Arturowi, wraz z nią uwolniły Merlina z formy drzewa. Następnie powzięli plan by połączyć sztylet mrocznego i dolną część Excalibura by tak usunąć mroczną magię z Emmy. Skomplikował się, gdy podczas udanego odbicia przedmiotu, Hook został śmiertelnie ranny. Emma uczyniła z ukochanego drugiego mrocznego, pozbawiając mocy Merlina. Pirat zapałał żądzą zemsty na panu Gold, więc rzucił mroczną klątwę, poprzez uczucie Nimue do Merlina. W pełni mroczna Emma wymazała jemu i pozostałym pamięć o 6 tygodniach w Camelocie.

W Storybrooke, Emma ujawniła się oraz plan ukarania wszystkich za to co jej zrobili szkody. Po ujarzmieniu Furii, Regina uznała, że jest obrońcą miasta. By odkryć plany mrocznej, włamali się do jej domu, gdzie odkryli Excalibur wbity w skałę. Zrozumiała też, że ich wspomnienia są przechowywane w łapaczach snów. Kobieta zabrała jeden z nich w którym − wraz z Robinem i Henrym − dowiedziała się co Emma zrobiła synowi poprzez Violet. Pokłóciła się o to z Emmą, ale usłyszała, że dzięki temu uwolniły Merlina. Nawiązali też połączenie z Czarodziejem przez Henry’ego jako Autora, które ujawniło im, że także sprowadzony tu król Artur jest sabotażystą. Ciąża Zeleny, przyspieszona przez mroczną, spowodowała poród córki Robin Hooda i porwanie siostry Reginy przez Emmę. Plan Swan polegał na tym by przelać mrok z siebie i Hooka na Zelenę. Następnie zamierzała ściąć ją mieczem wydobytym ze skały przez Golda, szkolonego przez Meridę. Został jednak zniweczony przez Hooka i Zelenę. Pozbawiona mocy Emma wyjawiła Reginie kim jest Hook i z pomocą Henry’ego zwróciła wszystkim wspomnienia. Hook sprowadził natomiast poprzednich mrocznych do miasteczka z zaświatów. Mieli zająć miejsce żyjących i zniszczyć białą magię. Regina zesłała Zelenę do Oz, a sama przekonała Hooka by zmienił strony. Ten wessał mrocznych do Excalibura i kazał Emmie się nim przebić, co zdjęło z nich klątwę mroku. Hook padł martwy, a Emma zmusiła Golda jako starego−nowego mrocznego, do przeprowadzenia ich do Zaświatów by odzyskać ukochanego.

Regina była jedną z osób, które udały się za Emmą. Tam umożliwiła swemu ojcu osiągnąć Olimp, gdy sprzeciwiła się matce. Po udzieleniu pomocy Herculesowi i Megarze, Regina znalazła ukojenie gdy − dzięki Cruelli − dowiedziała się, że Daniel też znalazł się w „lepszym miejscu”. Za te utratę dusz, Hades uwięził Reginę, Mary Margaret i Emmę w swym królestwie. By rozpracować samego boga, usiłowali odszukać z bratem Hooka Liamem podziemnej wersji książki z baśniami. Wkrótce w zaświatach pojawiła się Zelena, Belle i Ruby. Ostatnia szukała odpowiedzi na to co stało się z Dorotką w Oz, a Zelena przyznała się do rzucenia na nią klątwy snu. David wyrył własne imię na nagrobku żony przez co mogła wrócić z Ruby w srebrnych pantofelkach do Oz i do Storybrooke. Tymczasem Zelena − która spotkała matkę i doszła do porozumienia z siostrą − została porwana przez Piotrusia Pana i Golda. Emma i Hades uwolnili ją za porwanie przez Hadesa umowy dotyczącej drugiego dziecka Golda. Zelena poprzez pocałunek prawdziwej miłości, zerwała kajdany Hadesa. Ten uwolnił ich od pobytu w Zaświatach, ale uzbroił też Cruellę i Ślepą wiedźmę w odpowiedni czar. Przez to nieco przedłużył pobyt bohaterów w tej krainie. Hooka nie udało się wskrzesić, więc bohaterowie udali się do Storybrooke bez niego. Gdy Hades zabił Robin Hooda i zniszczył jego duszę, Zelena uśmierciła boga śmierci jego własną boską bronią. Zrozpaczona Regina uznała, że przeszłość ją karze, więc dzięki serum od uratowanego Jekylla, odseparowała się od swego złego alter-ego: Złej Królowej (serum), której zmiażdżyła serce. Storybrooke przejął na własność Hyde.

Sezon 6[edytuj | edytuj kod]

Wciąż rozżalona po śmierci Robina, Regina odtrąciła Zelenę i udała się po oparcie do Mary Margaret. Zmuszona do zamordowania hrabiego Monte Christo, odkryła, że pracował dla Złej Królowej (serum). Po śmierci Hyde’a, wyszło na jaw, że sama musi umrzeć, jeśli chcą pozbawić życia Królową. Gdy monarchini złapała ją i Emmę do Świata Luster, spotkały tam Smoka. Zaatakował je, ale Henry oswobodził ich. Wkrótce kopia Reginy stała się panią dżina Aladyna, co zaowocowało uwięzieniem Emmy w Krainie Życzenia. Tam zabiła królową Śnieżkę i jej męża Davida. To i żądza zemsty ze strony księcia Henry'ego było ceną za obudzenie Emmy. Następnie spotkała Robina z Locksley. Dzięki Pinokio − oraz wrogim działaniom Szeryfa z Nottingham i Rumplestiltskina − sprowadziła go do Storybrooke, mając nadzieję że będzie "jej Robinen".

Zła Królowa (serum) wzięła jednak Robina jako zakładnika i Regina stoczyła walkę ze złą wersją siebie. Królowa przecięła więzy łączące ją z Reginą Nożycami Przeznaczenia. Natomiast Mills oddała jej część swej miłości do syna i pierwszego Robina oraz zabrała część mroku by Królowa mogła podejmować właściwe decyzje. Henry, na prośbę matki, odesłał ją do Robina w Krainie Życzenia. Jako młody Autor, zaczęły nad nim przejmować władze moce wynikające z tej roli. Regina udała się do Izaaka Heller. Wyjawił jej, że zbliża się finałowy rozdział książki, czyli ostateczne starcie. Reginie udało się złamać naprzemienną klątwę snu z Mary Margaret i Davida, rzuconą jeszcze przez Złą Królową (serum). Ostro pokłóciła się z siostrą, gdy Zelena zamierzała na własną rękę pokonać Fionę, „Czarną Wróżkę”, która stała się zagrożeniem dla Storybrooke. Fiona spotkała się z Reginą i określiła ją jako bankruta, skoro stworzona przez nią klątwa została złamana pod kontrolą młodszej córki Cory. Regina została niemal uśmiercona przez Czarną Wróżkę, gdyby nie Zelena, która będąc już bez magii, potrąciła Fionę autem. Regina udała się na ślub Emmy i Hooka, do czasu gdy całe miasteczko zostało pochłonięte przez czarną klątwę matki Golda. Ta wysłała Reginę, Mary Margaret Davida z synem i Hooka do Zaczarowanego Lasu.

W wyniku czarnej klątwy Fiony, „Czarnej Wróżki”, do zamku w Zaczarowanym Lesie zostali przeniesieni Regina Mills, Mary Margaret Blanchard, David Nolan i Killian „Hook” Jones. Doszli do wniosku, że Ostateczne Starcie to nie wojna na miecze, lecz bitwa o jej duszę i wiarę. Od Zeleny „Złej Czarownicy z Zachodu” dowiedzieli się, że jeśli wybawczyni ją straci, znikną wszystkie światy, tak jak Oz. Z niektórych udało się ocalić kilkunastu mieszkańców. Hook zasugerował wszystkim, że ma rozwiązanie jak wrócić do Storybrooke, ale Regina twardo postawiła mu, że to zadanie dla niej i magii. Gdy z Zelenę sporządzały eliksir, odkryły, że w pałacu jest jeszcze Zła Królowa (serum) i opowiedziały jej o Fionie. Gdy Fiona przekonała Emmę by spaliła książkę z baśniami, Zaczarowany Las dotknęła unicestwiająca apokalipsa. Hook wrócił do pałacu z magiczną fasolką, ale oboje z Reginą odkryli, że brak wiary Emmy zdołał już wyssać magię z tego środka transportu. Henry poprzez lustro zadeklarował, że sam wymierzy sprawiedliwość Fionie i użyje do tego miecza swego dziadka, Davida. Zła Królowa (serum) uznała, że zamiast poświęcać czas na ponowne aktywowanie fasoli, spowolni klątwę by Regina sama mogła to zrobić. Niszcząca moc zgromadziła pozostałych w środku placu przed pałacem, który to został unicestwiony. Zaprzestała działania, gdy Emma wróciła do syna z Bostonu, do Storybrooke. Śmierć Fiony w miasteczku z ręki Golda zabrała ich ponownie do Świata Bez Magii

Zostali przeniesieni ponownie do Storybrooke po śmierci Fiony, co złamało klątwę. Po ostatecznej bitwie, czyli starcu Emmy z Gideonem, krasnoludki nadały jej tytuł „królowej”. bez przydomku „zła”.

Sezon 7[edytuj | edytuj kod]

Regina z siostrą udały się na roczek Gideona[45]. Ostatniego dnia szkoły Regina zalała pytaniami Henry'ego gdzie się uda i jaką uczelnie wybierze. Chłopak był pełen niepewności, dopóty rozmowa z pewnym mężczyzną naprowadziła go na odpowiednią ścieżkę. Zaczął pisać nową książkę, której początek przedstawił matce, przez co była zachwycona[46]. Regina była zaniepokojona tym, że Henry nie chce iść na studia ale szukać swego szczęśliwego zakończenia w innych światach. Emma oraz David i Mary Margaret wyrazili na to zgodę. Dlatego pożegnała go i wyjechał do innych światów[47]. Kilka lat później pomogła mu przed egzekucją ze strony Drizelli Tremaine. Razem z Henrym i Hookiem ze Świata Życzenia została by pomóc synowi odszukać „Kopciuszka”[48]. Regina poznała „Kopciuszka” i odkryła, że coś ukrywa. Byłą to bolesna przeszłość, a sama mając taką, przekonała dziewczynę by sobie wybaczyła. „Kopciuszek” kazała się nazywać Ellą, imieniem nadanym przez matkę[49]. Regina zauważyła jednak, że Henry nie potrzebuje już jej jak dawniej, dlatego skupiła swą uwagę na Drizelli, którą bardziej poznała. Nauczyła ją magii, która w niej drzemała, tylko po to by dowiedzieć się, że ukarze matkę za pomocą mrocznej klątwy i opracuje metodę na jej nie złamanie[50]. Regina przekazała Hookowi informacje, że wieża w której była jego córka jest zrujnowana. Henry z Ellą niespodziewanie wrócili do obozu z Alicją. Klątwa zatrutego serca odepchnęła ich od siebie, przez co Alicja uciekła, a Regina została przy piracie. Usłyszał, że był to plan Drizelli Tremaine, by zatruć serce Henry'ego, lecz zawiódł[51]. W dniu narodzin Lucy Vidrio, Drizella zapowiedziała rzucenie klątwy za 8 lat. Została jednak zamieniona w kamień magią krwi jej matki, Lady Tremaine[52]. Tremaine została pokonana, a Tiana została ogłoszona nową królową. Uroczystość przerwał im Facilier. Pojawił się później u Reginy i oddał jej naszyjnik, który miała w dniu zapowiedzenia swej pasierbicy, że rzuci mroczną klątwę. Oboje pocałowali się[53]. Gdy Regina pocieszyła Hooka, że spotka się z córką, w pałacu zjawiła się Zelena z pretensjami. Dotyczyły uprawiania magii przez Robin. Regina zaoferowała pomoc, lecz zamiast tego Hook udał się z Zeleną[54]. Zakon Ośmiu Wiedźm z Matką Gertrudą na czele odczynił Drizellę z kamienia. Jedna z wiedźm porwała Henry’ego i zatruła magią jego serce. Regina chciała powstrzymać klątwę z pomocą Zeleny, ale Gertruda pokazała jej stan Henry’ego. Dzięki temu Drizella zmusiła Reginę do rzucenia klątwy za ocalenie syna[52].

W Hyperion Heights Roni stała się właścicielką baru „Kelly & Ronis” oraz znajomą Jacindy. Gdy odwiodła swą siostrzenicę od strony Kelly od nauki, Kelly pokłóciła się z nią, zostawiła bar i wyjechała do San Francisco. Na miejscu, Roni poznała Henry’ego jako klienta i miała sprzedać bar Victorii Belfrey. Zainspirowana działaniem Jacindy Vidrio, powiedziała jej zdecydowane „nie”. Zaangażowała się w walkę przeciwko Victorii i sprzyjała związkowi Henry’ego z Jacindą, do czasu gdy Ivy Belfrey przebudziła ją z klątwy. Roni miała dopilnować by klątwa nie została złamana, w swym własnym interesie. Przeczuwała, że Weaver też jest przebudzony, ale nie ujawnił się jej. Zabrała Henry’ego − załamanego pojawieniem się Nicka Bransona − do San Francisco do Kelly. Henry musiał wrócić, gdyż Lucy zapadłą w śpiączkę, a Roni przebudziła Kelly, po czym dowiedziała się, że będzie mieć szwagra. Pomimo to zdecydowały się przełamać klątwę. Lucy została przebudzona przez Victorię, gdyż ta sama oddała swoje życie za Drizellę. Siostry spotkały na swej drodze Barona Samdi, a Weaver przekazał im, ze ktoś zabija członkinie Zakonu Wiedźm: dr Sage (Nisreen Slim) i czyha na życie Hildę. Przyznał się też do swego wybudzenia. Lucy zgłosiła się do niej z informacją, że wybudzenie Henry'ego będzie oznaczać jego śmierć. Roni przyznała się, że teraz pamięta swe poprzednie życie zrobią wszystko by do tego nie dopuścić. Wraz z wnuczką, odkryły, że Samdi chce zdobyć sztylet mrocznego. Roni przeprosiła Kelly za nie wtajemniczenie w plan, a po chwili do baru powróciła Margot. Wkrótce Ivy została zaatakowana przez osobę polująca na wiedźmy, ale przeżyła. Samdi nawiązał z nią sojusz by zdobyć nieco magii od Anastazji Tremaine. Nieudana interwencja Eloise by skłócić siostry, doprowadził do ich pogodzenia. Obie udały się do Magicznego Lasu, a Samdi wręczył magie od Anastazji Roni by wyleczyła swego syna. Po wyeliminowaniu „Cukierkowego Zabójcy” przez Kelly, siostra Roni wyjechała do San Francisco ze swym narzeczonym. Natomiast Weaver użył nieco magie Anastazji do zlokalizowania swego sztyletu, którego miała nieświadomie Tilly. Gdy Lucy udało się uzdrowić serce ojca, dzięki magii voodoo i rozbitego pantofelka matki, Roni zamierzała go bezpiecznie wybudzić z klątwy by mogli przełamać sama klątwę. Eliksir przypomnienia i książka z baśniami wykopana przez Roni z grobu Victorii zawiodły. Dopiero gdy Henry sam odzyskał wspomnienia, a Roni została znokautowana przez Eloise, odszukał matkę i pocałował ją w czoło, zdejmując klątwę. Rytuał „Zakonu Ośmiu Wiedźm” sprowadził natomiast magie do Seattle, przez co Tilly pokonała białą magią swą matkę − Eloise − zamieniając ja w drzewo. Szczęście zjednoczonej rodziny przerwał Rumplestiltskin (Świat Życzenia), który zabił Samdiego. Nawiązał sojusz z królem Henrym (Świat Życzenia), którego nienasycona żądza zemsty na Reginie za morderstwo Śnieżki i Davida (Świat Życzenia) miała zabezpieczyć los drugiego Mrocznego. Wybaczenie młodego Henry'ego i poświecenie Weavera, doprowadziło do wygranej bohaterów. Roni zdecydowała zapobiec w przyszłości odizolowania każdego mieszkańca wszystkich krain. Z drobnych fragmentów serc tych których kocha i którzy ją kochają rzuciła ponownie mroczną klątwę. Sprowadziła dookoła Storybrooke wszystkie znane im krainy: Górę Olimp, Magiczny Las, Krainę Czarów, Arendelle, Camelot, Krainę Niedopowiedzianych Historii, Agrabah i Zaczarowany Las. Sama została ogłoszona przez mieszkańców pierwszą „dobrą” elekcyjną królową Zjednoczonych Krain.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Sezon 2 odcinek 16, „The Miller’s Daughter”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 10 marca 2013.
 2. konto Lany Parrilli, Twitter, 15 grudnia 2013.
 3. Sezon 5 odcinek 19, „Sisters”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: David H. Goodman i Brigitte Hales, [premiera:] 24 kwietnia 2016
 4. a b Sezon 1 odcinek 18, „The Stable Boy”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 1 kwietnia 2012.
 5. Sezon 2 odcinek 15, „The Queen Is Dead”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Daniel T. Thomsen i David H. Goodman, [premiera:] 3 marca 2013.
 6. Sezon 2 odcinek 2, „We Are Both”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 7 października 2012.
 7. Sezon 2 odcinek 5, „The Doctor”, reżyseria: Paul Edwards, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 28 października 2012.
 8. Sezon 3 odcinek 16, „It’s Not Easy Being Green”, reżyseria: Mario Van Peebles, scenariusz: Andrew Chambliss, [premiera:] 6 kwietnia 2014.
 9. Sezon 3 odcinek 20, „Kansas”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Andrew Chambliss i Kalinda Vasquez, [premiera:] 4 maja 2014.
 10. Sezon 3 odcinek 3, „Quite a Common Fairy”, reżyseria: Alex Zakrzewski, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 13 października 2013.
 11. a b Sezon 5 odcinek 13, „Labor of Love”, reżyseria: Billy Gierhart, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 13 marca 2016
 12. Sezon 4 odcinek 14, „Enter The Dragon”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: David H. Goodman i Jerome Schwartz, [premiera:] 15 marca 2015.
 13. Sezon 1 odcinek 11, „Fruit of the Poisonous Tree”, reżyseria: Bryan Spicer, scenariusz: Ian Goldberg i Andrew Chambliss, [premiera:] 29 stycznia 2012.
 14. Sezon 1 odcinek 7, „The Heart Is a Lonely Hunter”, reżyseria: David M. Barrett, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 11 grudnia 2011.
 15. Sezon 2 odcinek 20, „The Evil Queen”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Jane Espenson i Christine Boylan, [premiera:] 28 kwietnia 2013.
 16. Sezon 5 odcinek 2, „The Price”, reżyseria: Romeo Tirone, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 4 października 2015, wspomnienie Percivala, nadmienione w Camelocie.
 17. Sezon 3 odcinek 21, „Snow Drifts”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: David H. Goodman i Robert Hull, [premiera:] 11 maja 2014.
 18. Sezon 4 odcinek 1, „A Tale of Two Sisters”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 28 września 2014.
 19. Sezon 3 odcinek 22, „There’s No Place Like Home”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 11 maja 2014.
 20. Sezon 1 odcinek 12, „Skin Deep”, reżyseria: Milan Cheylov, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 12 lutego 2012.
 21. Sezon 2 odcinek 11, „The Outsider”, reżyseria: David Solomon, scenariusz: Andrew Chambliss i Ian Goldberg, [premiera:] 13 stycznia 2013.
 22. Sezon 3 odcinek 6, „Ariel”, reżyseria: Ciaran Donnelly, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 3 listopada 2013.
 23. a b c Sezon 1 odcinek 2, „The Thing You Love Most”, reżyseria: Greg Beeman, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 30 października 2011
 24. Sezon 1 odcinek 9, „True North”, reżyseria: Dean White David H. Goodman, scenariusz: Liz Tigelaar, [premiera:] 15 stycznia 2012.
 25. Sezon 1 odcinek 16, „Heart of Darkness”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Andrew Chambliss i Ian Goldberg, [premiera:] 18 marca 2012.
 26. Sezon 1 odcinek 22, „A Land Without Magic”, reżyseria: Dean White, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 13 maja 2012.
 27. Sezon 3 odcinek 2, „Lost Girl”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Andrew Chambliss i Kalinda Vazquez, [premiera:] 6 października 2013.
 28. a b Sezon 2 odcinek 10, „The Cricket Game”, reżyseria: Dean White, scenariusz: David H. Goodman i Robert Hull, [premiera:] 6 stycznia 2013
 29. Sezon 6 odcinek 2, „A Bitter Draught”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Andrew Chambliss i Dana Horgan, [premiera:] 2 października 2016
 30. a b Sezon 1 odcinek 1, „Pilot”, reżyseria: Mark Mylod, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 23 października 2011.
 31. Sezon 1 odcinek 17, „Hat Trick”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Vladimir Cvetko i David H. Goodman, [premiera:] 25 marca 2012.
 32. Sezon 5 odcinek 12, „Souls of the Departed”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 6 marca 2016
 33. Sezon 6 odcinek 20, „The Song in Your Heart”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: David Goodman & Andrew Chambliss, [premiera:] 7 maja 2017
 34. Sezon 2 odcinek 9, „Queen of Hearts”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 2 grudnia 2012.
 35. Sezon 5 odcinek 11, „Swan Song”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 6 grudnia 2015
 36. a b c Sezon 3 odcinek 9, „Save Henry”, reżyseria: Andy Goddard, scenariusz: Christine Boylan i Daniel T. Thomsen, [premiera:] 1 grudnia 2013
 37. Sezon 2 odcinek 17, „Welcome to Storybrooke”, reżyseria: Dave Barrett, scenariusz: Ian Goldberg i Andrew Chambliss, [premiera:] 17 marca 2013
 38. Sezon 2 odcinek 21, „Second Star to the Right”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Andrew Chambliss i Ian Goldberg, [premiera:] 5 maja 2013
 39. Sezon 1 odcinek 6, „The Shepherd”, reżyseria: Victor Nelli Andrew Chambliss, scenariusz: Ian Goldberg, [premiera:] 4 grudnia 2011
 40. Sezon 1 odcinek 12, „Skin Deep”, reżyseria: Milan Cheylov, scenariusz: Jane Espenson, [premiera:] 12 lutego 2012
 41. Sezon 6 odcinek 17, „Awake”, reżyseria: Sharat Raju, scenariusz: Andrew Chambliss i Leah Fong, [premiera:] 16 kwietnia 2017
 42. Sezon 4 odcinek 10, „Shattered Sight”, reżyseria: Gwyneth Horder-Payton, scenariusz: Scott Nimerfro i Tze Chun, [premiera:] 7 grudnia 2014
 43. Once Upon A Time 4x10 Deleted Scene: Snow Queen & Evil Queen/Regina, YouTube, 12 grudnia 2014
 44. Sezon 4 odcinek 16, „Best Laid Plans”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Kalinda Vasquez i Jane Espenson, [premiera:] 29 marca 2015
 45. Sezon 7 odcinek 4, „Beauty”, reżyseria: Mick Garris, scenariusz: Dana Horgan i Leah Fong, [premiera:] 27 października 2017
 46. Sezon 7 odcinek 20, „Is This Henry Mills?”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: Dana Horgan i Leah Fong, [premiera:] 4 maja 2018
 47. Sezon 7 odcinek 1, „Hyperion Heights”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 6 października 2017
 48. Sezon 7 odcinek 2, „A Pirate's Life”, reżyseria: Tara Nicole Weyr, scenariusz: Jane Espenson i Jerome Schwartz,Drizella Tremaine [premiera:] 13 października 2017
 49. Sezon 7 odcinek 3, „The Garden of Forking Paths”, reżyseria: Ron Underwood, scenariusz: David H. Goodman i Brigittte Hales, [premiera:] 20 października 2017
 50. Sezon 7 odcinek 6, „Wake Up Call”, reżyseria: Sharat Raju, scenariusz: Jane Espenson i Jerome Schwartz, [premiera:] 10 listopada 2017
 51. Sezon 7 odcinek 8, „Pretty in Blue”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Dana Horgan i Leah Fong, [premiera:] 17 listopada 2017
 52. a b Sezon 7 odcinek 10, „The Eight Witch”, reżyseria: Ralph Hemecker, scenariusz: Jane Espenson i Jerome Schwartz, [premiera:] 15 grudnia 2017
 53. Sezon 7 odcinek 12, „A Taste of the Heights”, reżyseria: Nina Corrado, scenariusz: David H. Goodman i Brigittte Hales, [premiera:] 9 marca 2018
 54. Sezon 7 odcinek 11, „Secret Garden”, reżyseria: Mick Garris, scenariusz: Edward Kitsis i Adam Horowitz, [premiera:] 2 marca 2018