Regioekspres

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Regioekspres

Regioekspres (marketingowo zapisywane REGIOekspres[1], oznaczenie RE[2], w rozkładach stacyjnych oznaczone kolorem czerwonym[2]) – nazwa handlowa międzynarodowych pociągów pośpiesznych spółki Przewozy Regionalne, uruchamianych w kooperacji z DB Regio w oparciu o niemieckie spalinowe zespoły trakcyjne[1] w okresie od 1 czerwca 2010 r. do 1 września 2015 r.

Od 1 czerwca 2010 r. do 14 grudnia 2013 r. pod marką REGIOekspres Przewozy Regionalne uruchamiały również pociągi w relacjach krajowych, złożone między innymi ze specjalnie wyremontowanych do tego celu i oznaczonych marką pociągów wagonów[3][4]. REGIOekspresy uruchamiane w relacjach krajowych po 15 grudnia 2013 r. zostały przekwalifikowane na pociągi interREGIO[4].

Historia funkcjonowania[edytuj | edytuj kod]

Relacje międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Wrocław – Drezno[edytuj | edytuj kod]

Siemens Desiro Classic (DB Regio)

Pierwsze „regioekspresy” ruszyły w Polsce 1 marca 2009 r., wraz z reaktywacją (zlikwidowanych w rozkładzie jazdy 2004/2005) połączeń Wrocław GłównyDresden Hauptbahnhof, równolegle z powstaniem pociągów interREGIO[5][6][7]. Połączenia uruchomiono w oparciu o jednostki Siemens Desiro Classic należące do DB Regio. Wcześniej te jednostki oraz inne, typu VT612, po likwidacji międzynarodowych pociągów pospiesznych i InterRegio na odcinku Wrocław – Drezno (istniejących w latach 1993-2004), po polskiej stronie kursowały z Drezna najdalej do stacji Zgorzelec[8][9][10][11]. Pociągi, oznaczone na tablicach kierunkowych symbolem RE, stanowiły kontynuację niemieckiego pociągu o kategorii Regional-Express[12][13].

Taryfowo, połączenia z Dreznem funkcjonowały najpierw jako pociągi pospieszne[14], następnie po likwidacji tej kategorii w taryfie PKP PR (zastąpieniu cennikiem na pociągi interREGIO) - jako pociągi IR[15]. Oficjalnie połączenia Wrocław – Drezno włączono do oferty REGIOekspres wraz z jej ogłoszeniem, 1 czerwca 2010 r[3][16]. Na początku 2015 roku organizator połączenia, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, zdecydował o zaprzestaniu finansowania tych pociągów[17]. Z dniem 1 marca 2015 r., wszystkie pociągi REGIOekspres relacji Wrocław – Drezno zostały zlikwidowane[17].

Poznań – Frankfurt nad Odrą[edytuj | edytuj kod]

Stadler GTW 2/6 (DB Regio)

Do 2012 roku z Poznania Głównego do Frankfurtu nad Odrą, oprócz przelotowych pociągów pospiesznych i ekspresowych, kursowały polskie pociągi osobowe (przemianowane później na REGIO)[9][10][11][18][19] złożone z lokomotywy i wagonów[20][21][22]. Decyzją Ministerstwa Transportu, które uznało połączenie za lokalne, a więc w świetle ustawy o publicznym transporcie zbiorowym organizowane i finansowane przez jednostki samorządu terytorialnego[23], kursowanie pociągów najpierw w lutym 2013 r. ograniczono do jednej pary[24][22], następnie, 9 grudnia 2012 r. połączenie zlikwidowano[25]. Jednocześnie, wraz z ograniczeniem kursowania pociągów w lutym 2013 r., Lubuski Zakład Przewozów Regionalnych we współpracy z DB Regio zmienił model obsługi połączenia Zielona Góra – Frankfurt nad Odrą[25][26][27]. Podobnie jak w wypadku pociągów REGIOekspres z Wrocławia do Drezna, dotychczasową obsługę trakcyjną składem wagonowym, prowadzonym do Rzepina elektrowozem, a dalej lokomotywą spalinową, zastąpiono użyczonymi od DB Regio niemieckimi spalinowymi zespołami trakcyjnymi Stadler GTW 2/6, które obsługuje polska załoga[26][27][28].

W oparciu o dotychczasowe doświadczenia w eksploatacji międzynarodowych pociągów REGIO z Zielonej Góry do Frankfurtu i REGIOekspresów Wrocław – Drezno, Przewozy Regionalne uruchomiły 8 sierpnia 2014 r. dwie codzienne pary połączeń Poznań – Frankfurt nad Odrą, obsługiwane jednostkami Stadler GTW 2/6 w formie REGIOekspresów[29][30]. Połączenie było ponownie finansowane z budżetu centralnego, ze środków Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju[31].

Z dniem 1 września 2015 roku, wraz z rezygnacją Przewozów Regionalnych z prowadzenia połączeń interREGIO i REGIOekspres, ostatnie funkcjonujące połączenie RE w relacji Poznań – Frankfurt nad Odrą zostało ostatecznie zlikwidowane[32].

Poznań – Berlin (planowane, niezrealizowane)[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej połowie 2010 r. w bydgoskich zakładach PESA Przewozy Regionalne przeprowadziły gruntowną przebudowę sześciu wagonów 111A do niespotykanego dotąd w spółce standardu[33]. Wagony otrzymały nową malaturę oraz - po raz pierwszy - logotyp z nazwą REGIOekspres, dotąd oficjalnie nieobecną w kategoriach pociągów PR. Według nieoficjalnych, ale cytowanych przez media informacji, wagony miały pierwotnie posłużyć do uruchomienia w kooperacji z DB Regio konkurencyjnych wobec pociągów PKP Intercity połączeń z Poznania do Berlina, czemu miało się sprzeciwić Ministerstwo Infrastruktury[33][34].

Relacje krajowe[edytuj | edytuj kod]

Rozkład jazdy 2009/2010[edytuj | edytuj kod]

Wagon pasażerski typu 162A w malowaniu REGIOekspres

Oficjalne uruchomienie pociągów REGIOekspres jako odrębnego produktu w ofercie Przewozów Regionalnych nastąpiło 1 czerwca 2010 r. Cztery pierwsze pociągi, zestawione ze zmodernizowanych wagonów, zostały uruchomione w relacjach krajowych na trasach:

w miejsce dotychczasowych pociągów interREGIO o tych samych nazwach[3][16].

Początkowo ceny biletów na pociągi REGIOekspres były jednakowe jak na pociągi interREGIO. Od 5 sierpnia 2010 r. na nowo uruchomione, krajowe pociągi REGIOekspres, przy zakupie biletu za pośrednictwem internetowego systemu sprzedaży PR można było nabyć w cenie 3 zł miejscówkę[35].

Rozkład jazdy 2010/2011[edytuj | edytuj kod]

W rozkładzie jazdy 2010/2011, obowiązującym od 12 grudnia 2011 r., dotychczasowy REGIOekspres WOŚP relacji Warszawa - Rzeszów został przekwalifikowany na pociąg interREGIO. Utrzymano pociąg RE Mewa:

 • RE Mewa: Szczecin Główny – Poznań Główny – Warszawa Wschodnia (i z powrotem);

na odcinku Poznań – Warszawa uruchomiono natomiast nowy pociąg:

 • RE Mazowsze, relacji Poznań Główny – Warszawa Wschodnia (i z powrotem).

Tą zmianą, w praktyce sieć krajowych pociągów REGIOekspres na 2011 r. została ograniczona do ciągu Szczecin – Poznań – Warszawa[36].

Rozkład jazdy 2011/2012[edytuj | edytuj kod]

EU07-078 dzierżawiona przez Przewozy Regionalne ze składem pociągu RE Mewa na stacji Koło
Wnętrze wagonu barowego starego typu (113A) w składzie pociągu RE Mewa

12 grudnia 2011 r. wraz z wprowadzeniem na kolejach europejskich rocznego rozkładu jazdy 2011/12, trasa dotychczasowego REGIOekspresu Mazowsze została wydłużona o odcinek Warszawa - Lublin, a nazwa jego zmieniona na RE Warta. Funkcjonowały więc dwa krajowe połączenia kategorii RE:

 • RE Mewa: Szczecin Główny – Poznań Główny – Warszawa Wschodnia (i z powrotem);
 • RE Warta, relacji Poznań Główny – Lublin (i z powrotem)[37].

W 2012 r. spółka Przewozy Regionalne powierzyła zakładom Pesa modernizację jeszcze 10 wagonów 111A do standardu znanego z poprzednich sześciu wagonów zmodernizowanych z myślą o obsłudze REGIOekspresów[38]. Po ich odbiorze, wraz z korektą rozkładu jazdy, która nastąpiła 1 października 2012 r., podniesiono standard i kategorię dotychczasowego pociągu interREGIO Skrzyczne, tworząc na jego bazie trzecie połączenie:

Po nieco ponad dwóch latach funkcjonowania, jesienią 2012 r. nasiliły się problemy z internetową rezerwacją miejsc. Zdarzało się, że przy zwiększonej frekwencji podróżnych wykupione przez podróżnych w internetowej przedsprzedaży miejscówki nie były respektowane ani przez współpodróżnych, ani nawet przez obsługę pociągu[40]. Bywało również, że wagon, w którym sprzedano rezerwację na konkretne miejsca, nie był w danym dniu włączany do składu [41].

Poważne, rozpowszechnione przez środki masowego przekazu zastrzeżenia do możliwości nabycia miejscówki tylko przez Internet miała Lidia Baran-Ćwirta, miejski rzecznik konsumentów w Lublinie, która tak skomentowała sprawę dla lubelskiego wydania Gazety Wyborczej[41]:

- Wygląda to na dyskryminację klientów. Ci, którzy mają internet, mogą czuć się jak VIP-y, pozostali są zwykłymi klientami. Jeśli w danym składzie rezerwacja obowiązuje, powinniśmy mieć możliwość jej wykupienia zarówno przez internet, jak i w kasie. Osoba, która takiej możliwości została pozbawiona, może napisać skargę do przewoźnika. Jeśli jej nie uwzględni, a ta osoba jest mieszkańcem Lublina, to zapraszam do mojego biura

Lidia Baran-Ćwirta, miejski rzecznik konsumentów w Lublinie[41]

26 października 2012 r., wobec nasilenia skarg i uwag ze strony podróżnych i mediów, Przewozy Regionalne bezterminowo zawiesiły możliwość rezerwacji miejsc we wszystkich REGIOekspresach[42].

Rozkład jazdy 2012/2013[edytuj | edytuj kod]

Schemat połączeń interREGIO oraz REGIOekspres (stan na dzień 2 IX 2013 - ostatni rozkład jazdy, w którym funkcjonowały pociągi RE w relacjach krajowych)

W rozkładzie jazdy 2012/2013 obowiązującym od 14 grudnia 2012 r., podwojono liczbę relacji obsługiwanych przez pociągi RE, uruchamiając regioekspresy w czterech relacjach krajowych:

 • RE Mewa: Szczecin Główny – Poznań Główny – Warszawa Wschodnia (i z powrotem; dotychczasowa),
 • RE Warta: Poznań Główny – Lublin (i z powrotem; dotychczasowa),
 • RE Bolko: Wrocław Główny – Katowice – Kielce – Radom – Lublin (i z powrotem; nowa relacja),
 • RE Chemik: Warszawa Wschodnia – Katowice – Kędzierzyn-Koźle (i z powrotem; nowa relacja)[42];

Od 1 stycznia 2013 r. na przejazd pociągiem RE obowiązują inne ceny, wyższe niż dla pociągów interREGIO[43].

Rozkład jazdy 2013/2014[edytuj | edytuj kod]

14 grudnia 2013 r. był ostatnim dniem kursowania krajowych pociągów REGIOekspres. Oficjalnie, połączenia te po 15 grudnia 2013 r. zostały przekwalifikowane na pociągi interREGIO. Dedykowany połączeniom RE tabor (specjalnie wyremontowane dla tych połączeń wagony) skierowano do obsługi wszystkich pociągów IR [4].

Bilet graniczny na pociąg REGIOekspres spółki Przewozy Regionalne wydany z terminala konduktorskiego

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Przewozy Regionalne: REGIOekspres (pol.). przewozyregionalne.pl, 2012-11-12. [dostęp 2014-07-23].
 2. a b PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.: Plakatowy rozkład jazdy pociągów (pol.). Portal Pasażera rozklad.plk-sa.pl, 2014-07-23. [dostęp 2014-07-23].
 3. a b c Przewozy Regionalne: REGIO, interREGIO, REGIOekspres (pol.). przewozyregionalne.pl, 2010-06-??. [dostęp 2014-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 4. a b c Przewozy Regionalne: interREGIO 2014: nowy rozkład jazdy, nowe możliwości! (pol.). przewozyregionalne.pl, 2013-12-??. [dostęp 2014-07-23].
 5. Przewozy Regionalne: Z korzyścią dla pasażerów (pol.). przewozyregionalne.pl, 2009-03-??. [dostęp 2014-07-23].
 6. Anna Ostrowska: Wrocław-Drezno: rozkład jazdy i szczegóły ofert (pol.). Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie okoko.net.pl, 2009-03-01. [dostęp 2014-07-23].
 7. Marcin Torz: Z Wrocławia pociągiem do Drezna (pol.). gazetawroclawska.pl, 2009-02-25. [dostęp 2014-07-23].
 8. Tomasz Korycki: ADtranz BR 612 #612 103-2 (pol.). rail.phototrans.eu, 2005-07-26. [dostęp 2014-07-23].
 9. a b PKP Przewozy Regionalne: Sieciowy rozkład jazdy pociągów ważny od 11 grudnia 2005 do 9 grudnia 2006. Warszawa: PKP Przewozy Regionalne, 2005.
 10. a b PKP Przewozy Regionalne: Sieciowy rozkład jazdy pociągów ważny od 10 grudnia 2006 do 8 grudnia 2007. Warszawa: PKP Przewozy Regionalne, 2006.
 11. a b PKP Przewozy Regionalne: Sieciowy rozkład jazdy pociągów ważny od 9 grudnia 2007 do 13 grudnia 2008. Warszawa: PKP Przewozy Regionalne, 2007.
 12. Tomasz Skupin: ADtranz BR 612 Düwag BR 642 #642 034+534 (pol.). rail.phototrans.eu, 2009-03-20. [dostęp 2014-07-23].
 13. Mateusz Wąs: ADüwag BR 642 #642 039+539 (pol.). rail.phototrans.eu, 2009-03-20. [dostęp 2014-07-23].
 14. Janusz Pawul: Ruszyły pociągi Drezno-Zgorzelec -Wrocław. Będzie szybciej, ale drożej (pol.). gazetawroclawska.pl, 2009-03-02. [dostęp 2014-07-23].
 15. Tabela opłat za bilety jednorazowe, taryfa normalna - stan na 13 grudnia 2009 r. Przewozy Regionalne sp. z o.o. Ceny obowiązują od 23 marca 2009 r.. W: PKP Przewozy Regionalne: Sieciowy rozkład jazdy pociągów ważny od 13 grudnia 2009 do 11 grudnia 2010. Warszawa: PKP Przewozy Regionalne, 2009, s. 25.
 16. a b Przewozy Regionalne: Sieciowy rozkład jazdy pociągów ważny od 12 grudnia 2010 do 10 grudnia 2011. Warszawa: Przewozy Regionalne, 2010.
 17. a b Odjechał ostatni pociąg z Wrocławia do Drezna
 18. PKP Przewozy Regionalne: Sieciowy rozkład jazdy pociągów ważny od 14 grudnia 2008 do 12 grudnia 2009. Warszawa: PKP Przewozy Regionalne, 2008.
 19. PKP Przewozy Regionalne: Sieciowy rozkład jazdy pociągów ważny od 13 grudnia 2009 do 11 grudnia 2010. Warszawa: PKP Przewozy Regionalne, 2009.
 20. Paweł Bierbasz: SU45-115 (pol.). World Rail Photo - Galeria Fotografii Kolejowej, 2012-02-04. [dostęp 2014-08-14].
 21. SU45-115 (pol.). Kolejowy Rzepin, 2013-??-??. [dostęp 2014-08-14].
 22. a b Joanna Leśniewska: Dlaczego cieszę się z nowego pociągu Poznań- Frankfurt? [KOMENTARZ] (pol.). gazeta.pl, 2014-08-11. [dostęp 2014-08-14]. Cytat: (...) Jak dojeżdżałam do rodzinnej miejscowości? Najczęściej samochodem, ale bywało, że wsiadałam w elfa na poznańskim dworcu, potem dźwigałam po schodach walizkę w przejściu podziemnym na dworcu w Zbąszynku (SOK-iści pilnowali, żeby nie było za wygodnie i zagradzali przejście przez tory) i przesiadałam się w zdezelowany wagon Przewozów Regionalnych do Rzepina (...) Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju postanowiło właśnie, że znów będzie dofinansowywać to połączenie. Pisaliśmy o tym w "Wyborczej". W piątek pociąg relacji Poznań - Frankfurt wrócił. I to w nowej odsłonie. Nie jeździ już w tym kierunku zdezelowany piętrus(...)
 23. Kasper Fiszer: Czy będą pociągi PR Poznań – Frankfurt? (pol.). rynek-kolejowy.pl, 2014-04-24. [dostęp 2014-08-14].
 24. Przewozy Regionalne: Zmiany w kursowaniu pociągów w rlacji Frankfurt(Oder)-Poznań Gł.-Frankfurt(Oder) (pol.). przewozyregionalne.pl, 2013-02-26. [dostęp 2014-08-14].
 25. a b Czesław Wachnik: Minister likwiduje nam połączenie Frankfurt - Poznań (pol.). gazetalubuska.pl, 2012-12-01. [dostęp 2014-07-23].
 26. a b 646 029-8 (pol.). Kolejowy Rzepin, 2012-02-04. [dostęp 2014-08-14].
 27. a b UMWL, RW: Lubuskie: szynobusem do Frankfurtu (pol.). Kurier Kolejowy, 2012-02-06. [dostęp 2014-08-14].
 28. Inforail za: Gazeta Wyborcza - Zielona Góra 9.02.2012: Zielona Góra: Szynobusem DB do Frankfurtu (pol.). Inforail.pl, 2012-02-09. [dostęp 2014-08-14].
 29. Kasper Fiszer: RegioEkspres do Frankfurtu ruszy 8 sierpnia (pol.). rynek-kolejowy.pl, 2014-07-29. [dostęp 2014-07-23].
 30. Ruszył Regioekspers do Frankfurtu (pol.). rynek-kolejowy.pl, 2014-08-09. [dostęp 2014-08-11].
 31. Przewozy Regionalne: Dla pociągu wymyśl imię i przez tydzień siedź w Berlinie! (pol.). przewozyregionalne.pl, 2014-08-11. [dostęp 2014-08-14].
 32. Koniec Interregio. Przewozy Regionalne likwidują wszystkie połączenia komercyjne
 33. a b Ryszard Piech: Wagony REGIO ekspres spółki Przewozy Regionalne (pol.). Inforail.pl, 2010-05-04. [dostęp 2014-07-23].
 34. Ryszard Piech: Stary prawie jak nowy (pol.). Inforail.pl, 2011-03-29. [dostęp 2014-07-29].
 35. Przewozy Regionalne: Rezerwacja miejsc w REGIOekspresach (pol.). przewozyregionalne.pl, 2010-07-??. [dostęp 2014-07-23].
 36. Nowy rozkład jazdy pociągów 2010/2011 (Przewozy Regionalne) (pol.). regiochlopak.blogspot.com, 2010-12-04. [dostęp 2014-07-29].
 37. Dominik Skudlarski: Nowości PR w rozkładzie jazdy 2011/2012 (pol.). Kurier Kolejowy, 2011-11-24. [dostęp 2014-07-30].
 38. Aleksander Majewski: WAGONY O TYPIE 161A / 162A /163A (pol.). Baza wagonów kolejowych Bautzen.cal.pl, 2013-??-??. [dostęp 2014-07-23].
 39. Przewozy Regionalne: Nowa oferta cenowa Przewozów Regionalnych (pol.). Kurier Kolejowy, 2012-09-26. [dostęp 2014-07-30].
 40. Rynek Kolejowy: Problemy z rezerwacją miejsc w pociągach Przewozów Regionalnych (przedruk za: Rynek Kolejowy) (pol.). Kolejowy KOMIS serwis hobbystyczny mkm.szczecin.pl, 2012-10-19. [dostęp 2014-07-23].
 41. a b c Piotr Kozłowski: Internetowi mają rezerwacje. Na miejsce na korytarzu (pol.). lublin.gazeta.pl, 2012-03-08. [dostęp 2014-07-23].
 42. a b Przewozy Regionalne: Nowy rozkład jazdy 2012/3 – oferta IR i RE (pol.). przewozyregionalne.pl, 2013-01-??. [dostęp 2014-07-23].
 43. Noworoczna podwyżka (pol.). W: 24kurier.pl portal internetowy [on-line]. Kurier Szczeciński Sp. z.o.o., 2012-12-02. [dostęp 2013-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu].