Rekrut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy żołnierza świeżo wcielonego do wojska. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Rekruci składający przysięgę

Rekrutżołnierz bezpośrednio po wcieleniu do wojska, jeszcze przed złożeniem przysięgi wojskowej. Rekruci podlegają w pierwszym okresie służby szczególnie intensywnemu procesowi przystosowania do zasad życia w koszarach, ćwiczą głównie musztrę wojskową i przechodzą wstępne szkolenie ogólnowojskowe, w tym pierwsze strzelanie z broni osobistej. Każdy rekrut ma stopień wojskowy szeregowego, z tym że studenci uczelni wojskowych oraz odbywający przeszkolenie podczas lub po studiach cywilnych posługują się dodatkowo tytułem podchorążego.

W Polsce, tak jak w wielu innych krajach, powszechnie przyjętą zasadą jest krótkie (do ok. 3 mm) strzyżenie[1] włosów świeżo wcielonych rekrutów[2], krótsze niż żołnierzy pozostających w służbie już nieco dłużej (starszych służbą); w niektórych jednostkach wojskowych (m.in. w Wojskowej Akademii Medycznej w latach 60. XX wieku) studenci-rekruci (tuż po przyjęciu na I rok studiów) nosili „żółte buty” – wojskowe obuwie o znacznie jaśniejszym odcieniu brązu, niż powszechnie używane wówczas w wojskach lądowych, czym dodatkowo odróżniali się od pozostałych żołnierzy tej jednostki.

Okres, w którym rekruci szkoleni są przed złożeniem przysięgi wojskowej nazywany jest okresem unitarnym (lub w żołnierskim slangu „unitarką”) i trwa obecnie w Polsce od około dwóch (dla odbywających wakacyjne przeszkolenie studentów) lub czterech (dla żołnierzy służby zasadniczej) do sześciu (dla słuchaczy szkół wojskowych) tygodni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. w zasadzie nie jest jednak akceptowane golenie głowy do gołej skóry; takie postępowanie – jeśli nie zaleci go lekarz z przyczyn zdrowotnych – traktowane jest jako sprzeczne z zasadami życia wojskowego, podobnie jak samookaleczenie lub głodówka
  2. krótkiego strzyżenia nie stosuje się wobec kobiet wcielanych do wojska

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Laprus [red.]: Leksykon wiedzy wojskowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1979, s. 366. ISBN 83-11-06229-3.