Reliktowiec mały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Reliktowiec mały
Moho braccatus[1]
Cassin, 1855
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina reliktowce
Rodzaj Moho
Gatunek reliktowiec mały
Synonimy
  • Mohoa braccata Cassin, 1855[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Reliktowiec mały[4] (Moho braccatus) w jęz. hawajskim Kauaʻi ʻŌʻō lub ʻOʻoʻaʻa – gatunek wymarłego ptaka z rodziny reliktowców (Mohoidae)[5], wcześniej zaliczany do miodojadów (Meliphagidae)[4]. Występował endemicznie na Hawajach.

Gatunek był znany tylko z jednej wyspy archipelagu – Kauaʻi, jednak mógł występować także na sąsiednich wyspach.

Reliktowiec mały był jednym z najmniejszych (być może najmniejszym) spośród hawajskich miodojadów, mierzył ok. 20 cm długości. Upierzenie błyszczące czarne lub ciemnobrązowe z nielicznymi żółtymi piórami na nogach i blado białymi wstęgami na piersi i na spodniej stronie skrzydeł. Dziób ostry, lekko zagięty w dół, co pozwala na łatwe wybieranie nektaru z kwiatów. Żywił się nektarem roślin z rodziny lobeliowatych, głównie z gatunku Metrosideros polymorpha, oraz małymi bezkręgowcami i owocami. Budował gniazda w wydrążonych jamach i norach na ziemi w gęsto zalesionych kanionach na Kauaʻi.

Był pospolity w subtropikalnych lasach wyspy do początku XX w., kiedy to jego populacja zaczęła gwałtownie się zmniejszać. W latach 70. XX w. jego występowanie ograniczało się do obszaru chronionych bagien Alakaʻi Wilderness Area. W 1981 r. napotkano jedną parę, a w roku 1985 r. jednego samca – był to ostatni odnotowany osobnik. Po raz ostatni słyszany był w 1987 r. i od tego czasu uważany jest za gatunek wymarły. Przyczyny wymarcia to m.in. wprowadzenie oraz przywleczenie na wyspę świń, szczurów i komarów będących sprawcami chorób wśród ptaków. Inną, dodatkową przyczyną były działania człowieka prowadzące do niszczenia środowiska naturalnego tego ptaka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moho braccatus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Reliktowiec maly (Moho braccatus) Cassin, 1855. Avibase. [dostęp 2 sierpnia 2012].
  3. Moho braccatus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. a b Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Mohoidae Fleischer, James & Olson, 2008 - reliktowce - O-os and Kioea (wersja: 2019-05-01). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-11-28].
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Waxwings and allies, tits, penduline tits (ang.). IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-11-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]