Renat Goupil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Renat Goupil SJ

René Goupil
brat zakonny
męczennik
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1608
Saint-Martin-du-Bois
Data i miejsce śmierci 23 września 1642
Auriesville
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 21 czerwca 1922
Rzym
przez Piusa XI
Kanonizacja 29 czerwca 1930
Rzym
przez Piusa XI
Wspomnienie 19 października, (26 września w Kanadzie)
Patron Kanady, anesteziologów
Szczególne miejsca kultu parafie Saint-Michel w Montrealu i w diecezji Gatineau-Hull, w stanie Minnesota, National Shrine of the North American Martyrs

Renat Goupil (ur. 15 maja 1608 w Saint-Martin-du-Bois, zm. 23 września 1642 w Auriesville) – święty Kościoła Katolickiego, męczennik, francuski chirurg, brat z zakonu jezuitów, misjonarz w Kanadzie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po wstąpieniu do nowicjatu (16 marca 1639) podjął studia w Chantilly. Ze względu na stan zdrowia musiał przerwać nowicjat. Podjął działalność w służbie jezuitów jako wolontariusz, pomagając w pracy z chorymi. W 1640 roku przyjechał na misję w Saint-Joseph de Sillery i przez dwa lata był chirurgiem w różnych szpitalach prowincji Quebec. W 1642 roku wziął udział w wyprawie ojca Izaaka Joguesa. Śluby zakonne złożył w obecności o. Izaaka. Po dostaniu się do niewoli Irokezów nie skorzystał z możliwości ucieczki, by nie pozostawić współtowarzysza. Poddany torturom zginął zabity z nienawiści do wiary, gdy przeżegnał dziecko znakiem krzyża. Był pierwszym kanadyjskim męczennikiem.

Beatyfikowany w 1922 roku, kanonizowany w 1930 roku przez papieża Piusa XI w grupie Męczenników kanadyjskich.

Męczennicy kanadyjscy


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hugo Hoever SOCist: Żywoty świętych Pańskich. przekład Zbigniew Pniewski. Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1983, s. 381.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]