Reprezentacja Cypru Północnego w piłce nożnej mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cypr Północny
Związek Kibris Tūrk Futbol Federasyonu
Trener Süleyman Göktaş
Miejsce w rankingu Elo 99. (10 lipca 2016) (1418 pkt.)
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Mecze
Pierwszy mecz
Turcja Turcja 4 – 3 Cypr Północny Cypr Północny
Kirenia, Cypr Północny; 5 stycznia 1977)
Najwyższe zwycięstwo
Cypr Północny Cypr Północny 6 – 2 Laponia Laponia
(Nikozja, Cypr Północny; 4 listopada 2005)
Najwyższa porażka
Turcja Turcja 5 – 0 Cypr Północny Cypr Północny
(Izmir, Turcja; 28 grudnia 1980)

Reprezentacja Cypru Północnego w piłce nożnej jest jedną z najlepiej zorganizowanych reprezentacji nienależących do FIFA i AFC, ponieważ nie są członkiem ONZ. O członkostwo w tej organizacji Turcy mieszkający na Cyprze zabiegają już od 1955, kiedy to Cypryjski Związek Piłki Nożnej postanowił tymczasowo zawiesić udział klubów z Cypru Północnego w celu uniknięcia konfliktów między grecko a tureckojęzycznymi obywatelami tego kraju. Z tego powodu tureckojęzyczni Cypryjczycy postanowili założyć własną federację piłkarską, której odmówiono w tym samym roku członkostwa w FIFA. Po utworzeniu nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Tureckiej Republiki Północnego Cypru (1983) FIFA z powodu problemów politycznych na wyspie zaprowadziła bojkot reprezentacji. Członkowie FIFA nie mogą rozgrywać z nią meczów pod groźbą zawieszenia. Cypr Północny uważa to za dyskryminację, wielokrotnie odbywały się protesty w tej sprawie. Jak dotąd reprezentacja rozgrywa mecze jedynie z innymi zespołami niezrzeszonymi w FIFA.

W 2006 roku wzięła udział w pierwszych mistrzostwach dla takich drużyn, FIFI Wild Cup. Wygrała je, pokonując po drodze Grenlandię 1:0, Zanzibar 3:1 i Gibraltar 2:0. W finale ponownie pokonała Zanzibar 0:0 (4:1 w rzutach karnych).

Cypr Północny miał także zostać gospodarzem kolejnego tego typu turnieju – VIVA World Cup 2006. Na skutek szeregu nieporozumień z NF-Board turniej został jednak odebrany Cyprowi Północnemu i przekazany Oksytanii. Stadion narodowy o nazwie Lefkoşa Atatürk Stadı mieści się w Północnej Nikozji. Według danych z 9 czerwca 2012 roku reprezentacja ta rozegrała 34 nieoficjalne mecze, z czego wygrała 21, zremisowała 4 i przegrała 9[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]