Republika Minervy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Republic of Minerva
Republika Minervy
Flaga Minervy
Flaga Minervy
Dewiza: (angielski) Land of the Rising Atoll
(Kraj wschodzącego Atolu)
Położenie Minervy
Język urzędowy angielski
Ustrój polityczny Republika
Typ państwa Mikronacja
Głowa państwa Prezydent Morris Davis (1972–1973, 1982)
Jednostka monetarna dolar Minervy (M$)
Data powstania 19 stycznia 1972

Republika Minervy, Minerva (ang.: Republic of Minerva) – mikronacja leżąca na terenie sztucznej wyspy. Założycielem był milioner i działacz polityczny Michael Oliver, który brał również udział w podobnych przedsięwzięciach w późniejszych latach. Urodzony na Litwie, w żydowskiej rodzinie[1] Oliver założył stowarzyszenie, Ocean Life Research Foundation, które rzekomo miało około 100 000 000 dolarów przeznaczonych na ten projekt, posiadało biura w Nowym Jorku i Londynie. Chciano utworzyć libertariańską społeczność zamieszkującą kraj Minervy, gdzie gospodarka i mieszkańcy nie byliby obciążeni podatkami, cłami, akcyzami i innymi kosztami utrzymania opieki społecznej. Nie otrzymywaliby państwowych zasiłków ani żadnych subsydiów, ani nie byliby narażeni na żaden państwowy interwencjonizm w gospodarkę. Oprócz turystyki i rybołówstwa, ekonomia opierałaby się na lekkim przemyśle i sektorze usług.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Atol Minerva został odkryty w 1852 roku przez grupę amerykańskich rybaków. W latach 19421945 wojska Stanów Zjednoczonych zajęły atole i pobliskie wyspy w czasie wojny na Pacyfiku.

W 1971 roku, barki załadowane piaskiem pod dowództwem Michaela Olivera przypłynęły z Australii, zwiększono poziom nad powierzchnią wody, umożliwiając budowę małej wieży i postumentu pod flagę. Republika Minervy wydała deklarację niepodległości w dniu 19 stycznia 1972 roku. Stworzono nową walutę (dolar Minervy). Do rządów Australii, Nowej Zelandii, Fidżi, Tonga, Nauru, Wysp Cooka i Samoa Zachodniego rozesłano listy informujące o powstaniu nowego państwa w regionie[2]. W lutym 1972 roku Morris C. Davis został wybrany na tymczasowego prezydenta Republiki Minervy. Deklaracja niepodległości spotkała się z wielką podejrzliwością innych państw w regionie. Delegacje państw regionu spotkały się na konferencji 24 lutego 1972, w sprawie nowego państwa. Tymczasowy prezydent został zwolniony przez założyciela Michaela Olivera i projekt upadł.

W 1982 roku grupa Amerykanów doprowadziła ponownie Morrisa C. Davisa do urzędu prezydenta, ale zostali zmuszeni przez wojska Tonga po trzech tygodniach do opuszczenia wyspy.

W październiku 2003 roku założony został „Rząd Minervy na obczyźnie” w Charleston, w Karolinie Południowej.

W listopadzie 2005 roku Fidżi złożyło skargę do Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego dotyczącą roszczeń terytorialnych Minervy.

Republika Minervy
MinervaReef0.jpg
MinervaReef2.jpg
MinervaReef3.jpg


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak założyć własne państwo? – Najwyższy CZAS! – tygodnik konserwatywno-liberalny
  2. Ziemowit Szczerek: Załóż sobie państwo. Uniwersytet Wrocławski, 24 stycznia 2007. [dostęp 2017-02-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Olaf Ruhen, Minerva Reef, Sydney, 1963.
  • Samuel Pyeatt Menefee, Republics of the Reefs, Kalifornia, 1994
  • The Minerva Ploy, Newsweek, 23 października 1972
  • David Henley, Principality of Minerva, 2004
  • Micronations: Principality of Minerva, Estonia, 2005