Requiem dla nieznajomych przyjaciół z s/y Bieszczady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

„Requiem dla nieznajomych przyjaciół z SY Bieszczady (spotyka się również tytuły „Requiem dla Nieznajomych Przyjaciół z »Bieszczadów«” oraz „Requiem dla Nieznajomych”) – polska pieśń szantowa wykonywana przez zespół Banana Boat. Autorem tekstu jest Paweł Jędrzejko, muzykę napisał Paweł Konieczny. W późniejszym okresie piosenkę wykonywał m.in. zespół Strata Czasu.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Żałobna pieśń jest hołdem złożonym siedmiu członkom załogi polskiego jachtu SY Bieszczady, którzy zginęli 10 września 2000 roku po staranowaniu u wybrzeży Danii przez hongkoński gazowiec MV Lady Elena. Piosenka wspomina również słynną łódź ratunkową „Mona”, która zatonęła 8 grudnia 1959 roku. Pieśń wyraża tęsknotę za poległymi żeglarzami, wyraża też radość, że katastrofę udało się przeżyć chociaż jednej osobie, drugiemu oficerowi Małgorzacie Kądzielewskiej, porównanej do skry. Ostatnia zwrotka piosenki przypomina o ciążącym na ludziach przeznaczeniu: każdy z nas spotka się kiedyś z żeglarzami z jachtu „Bieszczady”, żeglującymi teraz radośnie po spokojnych wodach na których nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Ze względu na osobisty stosunek Banana Boat do tragedii (dwóch członków zespołu, autor tekstu Paweł Jędrzejko oraz Maciej Jędrzejko, pływało niegdyś na „Bieszczadach”), zespół zrzekł się wszystkich przywilejów materialnych związanych z prawami autorskimi do piosenki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]