Rewadim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rewadim
רבדים
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Południowy
Wysokość 92 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

406
Kod pocztowy 79820
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Rewadim
Rewadim
Ziemia31°46′25″N 34°49′01″E/31,773611 34,816944
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Rewadim (hebr. רבדים) – kibuc położony w samorządzie regionu Yoav, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Leży w Szefeli, w otoczeniu moszawów Bene Re’em, Bet Chilkijja i Kefar ha-Rif, kibuców Chafec Chajjim i Kefar Menachem, oraz wioski Jad Binjamin. Na wschód od kibucu znajduje się duża baza wojskowa Sił Obronnych Izraela. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kibuc Rewadim został pierwotnie założony 14 lutego 1947 przez członków żydowskiej organizacji młodzieżowej Ha-Szomer Ha-Cair w grupie osiedli Gusz Ecjon w górach Judzkich. Podczas wojny o niepodległość w dniu 14 maja 1948 jordański Legion Arabski zdobył i zniszczył kibuc. Jego mieszkańcy zostali jako jeńcy wojenni uwięzieni w Jordanii.

Po powrocie do Izraela, uwolnieni mieszkańcy założyli 28 listopada 1948 nowy kibuc, który nazwano Rewadim na cześć zniszczonej podczas wojny osady. W kibucu znajduje się pomnik poświęcony pamięci zabitych mieszkańców Rewadim. Pomnik jest dziełem rzeźbiarza Arona Aszkenazi.

21 czerwca 2005 przy kibucu Rewadim doszło do zderzenia pociągu jadącego z Beer Szewy z samochodem ciężarowym, który usiłował przejechać przez tory kolejowe w niedozwolonym miejscu. W wyniku tej katastrofy zginęło 7 ludzi, a 248 zostało rannych[1].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest ośrodek kultury, boisko do piłki nożnej oraz basen kąpielowy.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Miejsce po starożytnym mieście Ekron

Gospodarka kibucu opiera się intensywnym rolnictwie. Znajduje się tutaj centrum techniczne, w którym prowadzone są przeglądy techniczne oraz naprawy sprzętu rolniczego oraz traktorów.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na wschód od kibucu odnaleziono pozostałości starożytnego miasta Ekron. W kibucu znajduje się niewielkie muzeum archeologiczne Ekron Museum of the History of Philistine Culture, w którym między innymi jest makieta dawnego Ekron[2].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy kibucu biegnie autostrada nr 6, nie ma jednak możliwości wjazdu na nią. Z kibucu wychodzi lokalna droga, którą jadąc w kierunku zachodnim dojedziemy do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 3.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Israel Railway officials indicted over Revadim crash (ang.). W: Ynet News [on-line]. [dostęp 10 grudnia 2008].
  2. A Reconstructed Philistine Street (ang.). W: Gems In Israel [on-line]. [dostęp 10 grudnia 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]