Richard Tamm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Tamm
Data i miejsce urodzenia 1846
Kotzenau (Chocianów), Prusy (obecnie Polska)
Data i miejsce śmierci 1909
Steinkunzendorf (Kamionki), Niemcy (obecnie Polska)

Richard Tamm (ur. 7 marca 1846 w Chocianowie, zm. 21 maja 1909 w Kamionkach) – popularyzator rozwoju turystyki przełomu XIX i XX wieku na ziemi dzierżoniowskiej, miłośnik Gór Sowich.

Tamm urodził się w Chocianowie. Nauki pobierał w Legnicy i Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska przez rok praktykował jako nauczyciel w gimnazjum św. Elżbiety. W 1877 roku przeniósł się do Świebodzic, gdzie nauczał w szkole średniej. Siedem lat później pojawił się w Dzierżoniowie. Otrzymał tu nominacje władz oświatowych na inspektora szkolnego w tym mieście. Z czasem uzyskał tytuł radcy szkolnego. Związał się również z lokalnym samorządem. W 1892 roku został radnym, a od 1903 roku piastował stanowisko sekretarza Rady Miejskiej.

Głównym polem działalności Richarda Tamma stała się turystyka i popularyzowanie walorów Gór Sowich. Zaraz po przybyciu do Dzierżoniowa wstąpił do działającego tu Towarzystwa Gór Sowich (EGV – Eulengebirgsverein). Już w 1887 roku stanął na czele tej organizacji. Po przekształceniach, jakie zaistniały wśród turystycznych zrzeszeń i organizacji szefował także (od 1901 roku) Federacji Towarzystw Górskich na Sowie (Verband der Gebirgsvereine an der Eule). Tamm był inicjatorem powstania dwóch sowiogórskich szkolnych schronisk w Sokolcu i Srebrnej Górze, a także pisma o tematyce historyczno-krajoznawczej „Eulengebirgsfreund”. Wśród wielu zrealizowanych planów jego największym niewątpliwie osiągnięciem było doprowadzenie do realizacji budowy na szczycie Wielkiej Sowy istniejącej do dziś wieży widokowej. Prace przy jej wznoszeniu rozpoczęto w lipcu 1905 roku, a już 24 maja 1906 roku dokonano uroczystego otwarcia. Nowo powstałemu obiektowi nadano imię pierwszego kanclerza zjednoczonych po 1871 roku Niemiec – Otto von Bismarcka.

Dokładnie trzy lata po tym wydarzeniu Dzierżoniowianie żegnali zmarłego trzy dni wcześniej Tamma. W piątek 21 maja 1909 roku wyruszył on sam na ostatnią, jak się okazało, wycieczkę w góry. Chciał dotrzeć na szczyt Wielkiej Sowy. Po przebyciu około jednego kilometra od zabudowań Kamionek, na dość stromym podejściu dostał zawału serca.

Pamięć towarzysza postanowili uczcić koledzy i współpracownicy. 19 września 1909 roku w miejscu śmierci Tamma dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowego kamienia. Po II wojnie światowej głaz ten został jednak przewrócony napisem do ziemi, tak, że przechodzący turyści mijali go bez zwracania uwagi. W maju 1999 roku, za sprawą działaczy stowarzyszenia "Wielka Sowa" z Dzierżoniowa, kamień wrócił na swoje miejsce, a dawna ścieżka turystyczna (Fritsche Weg) prowadząca w kierunku Wielkiej Sowy została na nowo udostępniona turystom i nosi nazwę: Ścieżka Bogdana Grabowskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przerwa T., Richard Tamm – budowniczy wieży widokowej na Wielkiej Sowie, [w:] Pielgrzymy 2001. Informator krajoznawczy poświęcony Sudetom, Wrocław 2001, s. 21-29.