Richard Woodville (1. hrabia Rivers)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Richard Woodville lub Wydevill KG (ur. ok. 1405 w Maidstone w hrabstwie Kent, zm. 12 sierpnia 1469 w Kenilworth) – angielski arystokrata, ojciec królowej Elżbiety, żony Edwarda IV. Był synem sir Richarda Wydevilla, szambelana księcia Bedford, i Joan Bedlisgate, córki Johna Bedlisgate’a.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młody Richard należał do dworu króla Henryka V Lancastera. Po śmierci księcia Bedford Richard, uważany za „najprzystojniejszego mężczyznę w Anglii”, poślubił wdowę po nim, Jakobinę Luksemburską (1415/141630 maja 1472), córkę Piotra I, hrabiego de Saint-Pol, i Małgorzaty del Balso, córki Francisca del Balso, księcia Andrii.

Romans tych dwojga zaczął się po śmierci Bedforda, kiedy młody Woodville na rozkaz króla Henryka VI miał eskortować wdowę do Anglii. Podczas podróży Richard i Jakobina zakochali się w sobie i nie czekając na królewską zgodę zawarli ok. 23 marca 1436 r. związek małżeński. Król Henryk VI nie był tym zachwycony i nie uznał tego małżeństwa. Zmieniło się to po małżeństwie Henryka VI z Małgorzatą Andegaweńską, której brat był szwagrem Jakobiny. Pod wpływem żony Henryk VI uznał za ważne małżeństwo Woodville'a, dodatkowo mianując go 9 maja 1448 r. 1. baronem Rivers. W 1450 r. Richard został kawalerem Orderu Podwiązki.

Podczas wojny dwóch róż Rivers początkowo walczył po stronie Lancasterów. W 1459 r. otrzymał urząd lorda strażnika Pięciu Portów. W 1460 r. przeszedł jednak na stronę Yorków. Utracił przez to zajmowane stanowisko, jednak po zwycięstwie Yorków i intronizacji Edwarda IV zachował tytuł parowski i godność kawalera Orderu Podwiązki. Jego wpływy na dworze umocniły się w 1464 r., kiedy król poślubił córkę Riversa, Elżbietę. W 1466 r. został podniesiony do godności hrabiego Rivers i otrzymał stanowisko Lorda Wielkiego Skarbnika.

Woodville’owie rychło stali się dominującą frakcją na dworze króla Edwarda. Nie podobało się to ambitnemu hrabiemu Warwick, który miał ambicję być faktycznym władcą Anglii, oraz królewskiemu bratu, księciu Clarence. Zaczęli oni spiskować przeciwko Riversowi i jego rodzinie. W 1468 r. dobra Riversa zostały spustoszone przez ludzi Warwicka. W 1469 r. rozpoczęła się otwarta wojna między królem a jego bratem i, do niedawna, głównym doradcą. 26 lipca wojska królewskie poniosły klęskę w bitwie pod Edgecote Moor.

Wkrótce po bitwie siły Warwicka pojmały w Chepstow Riversa i jego syna Johna. 12 sierpnia, po szybkim procesie, obaj zostali ścięci w Kenilworth. Tytuł hrabiego odziedziczył najstarszy syn Richarda, Anthony.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Z małżeństwa z Jakobiną Luksemburską Rivers miał ośmiu synów i osiem córek:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Murray Kendall, Ryszard III, Państwowy Instytut Wydawniczy


Poprzednik
nowa kreacja
Baron Rivers
1448-1469
Następca
Anthony Woodville, 2. hrabia Rivers
Poprzednik
nowa kreacja
Hrabia Rivers
1466-1469
Następca
Anthony Woodville, 2. hrabia Rivers
Poprzednik
Walter Blount, 1. baron Mountjoy
Lord wielki skarbnik
1466-1469
Następca
John Langstrother