Right to Dream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Right to Dream
Singel Mariah Carey
Wydany 2 grudnia 2008
Nagrywany 2008
Gatunek Country pop
Długość 3:32
Wydawnictwo Island Records
Producent Mariah Carey, Willie Nelson
Format Digital download
Singel po singlu

Right to Dream jest piosenką promującą film Tennessee. Została skomponowana przez amerykańską piosenkarkę R&B, Mariah Carey oraz Williego Nelson'a. Została wydana pod koniec 2008 roku, tylko w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie na iTunes Store.

Informacje[edytuj | edytuj kod]

Carey chcąc opowiedzieć o procesie komponowania piosenki, oznajmiła: "To było inne doświadczenie od projektu albumu. Historia Krystal była mi bardzo bliska, a w szczególności walka charakteru. To pomogło mi jako autorce ukierunkować ból i nadzieje bohaterki."

Podczas przerwy między ujęciami, Mariah uczyła się grać na gitarze. Jej nucenie oraz zapiski pamiętnikowe, doprowadziły do powstania klimatycznej ballady z elementami gitary akustycznej, którą jej bohaterka śpiewa w scenie konkursowej. W wersji studyjnej singla piosenkarce towarzyszy Willie Nelson, który gra na gitarze.

Carey o piosence, wypowiedziała się tak: "Piosenka jest w zasadzie trzy aktową sztuką i kroniką ewolucji Krystal"[1], a także opowiedziała o powstaniu tej ballady w słowach : "Nuciłam różne melodie kiedy byłam na planie". Dodała również "Myślałam o tym, że Willie Nelson byłby kimś fantastycznym do współpracy. Skontaktowałam się z nim i spotkaliśmy się po jednym z jego koncertów."[2]

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Singiel został wysłany 20 października 2008 r. do Adult Contemporary radio[3]. Później pojawił się na kanadyjskim iTunes Store, a 2 grudnia 2008 został wydany w Stanach Zjednoczonych tylko w formacie digital download[4].

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Premiera klipu odbyła się 8 grudnia 2008 r.[5] Jego reżyserem jest Aaron Woodley. Teledysk zawiera elementy filmu Tennessee, gdzie Carey wcieliła się w postać Krystal Evans. W teledysku ukazana jest również Mariah w studio nagraniowym, gdzie śpiewa ten utwór.

Listy przebojów[edytuj | edytuj kod]

Kraj Lista przebojów (2008) Pozycja
Stany Zjednoczone Billboard Hot Adult Contemporary Tracks 24[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]