Rikardostezja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rikardostezja
Ricardoestesia
Currie, Rigby & Sloan, 1990
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd teropody
Infrarząd tetanury
(bez rangi) celurozaury
Rodzaj rikardostezja
Synonimy

Asiamericana Nessow, 1995

Gatunki
  • R. gilmorei Currie, Rigby & Sloan, 1990 (typowy)
  • R. asiatica (Nessow, 1995)
  • R. isosceles Sankey, 2001

Rikardostezja (Richardoestesia) – rodzaj dinozaura z grupy celurozaurów (Coelurosauria).

Żył w okresie późnej kredy na terenach Ameryki Północnej i Azji. Długość ciała ok. 2 m, wysokość ok. 70 cm, masa ok. 50 kg. Szczątki przedstawicieli gatunku typowego, Ricardoestesia gilmorei, znaleziono w osadach z późnego kampanu i mastrychtu w Kanadzie (w prowincji Alberta) i w USA (w stanie Wyoming).

Gatunek typowy R. gilmorei opisano na podstawie fragmentów szczęki i zębów. Drugi gatunek, R. isosceles, opisano na podstawie zębów odkrytych w osadach formacji Aguja w Teksasie, formacji Milk River, Oldman, Dinosaur Park, Horseshoe Canyon i Scollard w Albercie, formacji Frenchman w Saskatchewanie, formacji Lance w stanie Wyoming oraz formacji Hell Creek w Dakocie Północnej i Południowej.[1]

Hans-Dieter Sues i Aleksander Awerianow (2013) zsynonimizowali z Richardoestesia rodzaj Asiamericana, utrzymując jednak gatunek typowy tego rodzaju, A. asiatica, jako odrębny gatunek w obrębie rodzaju Richardoestesia. R. asiatica jest znany z zębów odkrytych w Uzbekistanie (na pustyni Kyzył-kum); wcześniej sugerowano, że mógł być teropodem z rodziny spinozaurów lub rybą doskonałokostną z rodziny Saurodontidae.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Julia T. Sankey. Late Campanian southern dinosaurs, Aguja Formation, Big Bend, Texas. „Journal of Paleontology”. 75 (1), s. 208–215, 2001. 
  2. Hans-Dieter Sues i Aleksander Awerianow. Enigmatic teeth of small theropod dinosaurs from the Upper Cretaceous (Cenomanian–Turonian) of Uzbekistan. „Canadian Journal of Earth Sciences”. 50 (3), s. 306–314, 2013. DOI: 10.1139/e2012-033. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]