Rita Gombrowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rita Gombrowicz
Ilustracja
Imię przy narodzeniu Rita Labrosse
Data i miejsce urodzenia 1935
Pierrefonds, Montréal, Kanada
Zawód, zajęcie teoretyk literatury francuskiej
Narodowość francuska
Małżeństwo Witold Gombrowicz
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Rita Gombrowicz (ur. 1935 w Pierrefonds w Kanadzie) – badaczka literatury, wdowa po Witoldzie Gombrowiczu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej przodkowie pochodzili z Normandii i Burgundii. Uczęszczała do katolickiej szkoły z internatem, a następnie studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie w Montrealu, na Sorbonie oraz na Uniwersytecie w Nicei-Aix-en-Provence, gdzie obroniła doktorat z biografii Colette w maju 1968 roku.

W maju 1964 roku, podczas konferencji w Abbaye de Royaumont, poznała Witolda Gombrowicza. Została jego sekretarką. 22 października tego samego roku, zamieszkali razem w centrum Vence w willi Alexandrine, 36 place du Grand Jardin (w której w 2017 roku została utworzona Przestrzeń Muzealna Witolda Gombrowicza). 28 grudnia 1968, na pół roku przed śmiercią pisarza, pobrali się. Po śmierci Witolda Rita Gombrowicz mieszkała przez siedem lat w Mediolanie, a następnie w Paryżu.

Rita Gombrowicz jest kuratorką prac Gombrowicza. Dzięki jej staraniom jego prace co roku wydawane są w różnych krajach. Do dziś książki Gombrowicza zostały przetłumaczone na 40 języków[1]. Wydała dwie książki biograficzne: Gombrowicz w Argentynie i Gombrowicz w Europie.

W 2007 roku, 4 października, rada miasta Lublina nadała Ricie Gombrowicz tytuł honorowego obywatela Lublina[2].
W 2013 roku opublikowała dzienniki Gombrowicza pod tytułem Kronos (Wydawnictwo Literackie). Dzienniki wzbudziły duże zainteresowanie mediów i czytelników z powodu nigdy wcześniej nie opublikowanych prywatnych kontrowersyjnych przemyśleń i refleksji Gombrowicza oraz szczegółów z jego prywatnego życia[3][4].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Gombrowicz w Argentynie. Świadectwa i dokumenty 1939/63. - Wydawnictwo Denoël, Paryż 1984 (1987 wydanie w języku polskim)
  • Gombrowicz w Europie. Świadectwa i dokumenty 1963/69. - Wyd. Denoël, Paryż 1988
  • Gombrowicz w Argentynie. Świadectwa i dokumenty 1939/63.- Wyd. Noir sur Blanc, Paryż 2004 (wydanie poprawione i rozszerzone)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]