Robert Bartołd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Bartołd
Data i miejsce urodzenia 14 sierpnia 1906
Ciechanów
Data śmierci 2 września 1996
Zawód, zajęcie urzędnik, regionalista,
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Robert Bartołd (ur. 14 sierpnia 1906 w Ciechanowie - zm. 2 września 1996), działacz społeczny i regionalista ciechanowski.

Syn Adolfa i Zofii z Cząstkiewiczów. Ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako korektor w „Domu Prasy” w Warszawie, w czasie wojny – stolarz w warsztacie ojca, po 1945 – finansista w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Ciechanowie (do 1971).

Współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej (wiceprezes do 1987), Mazowieckiego Towarzystwa Kultury, kwartalnika „Pięć Rzek”, społeczny opiekun zabytków, przewodnik turystyczny i publicysta. Autor Przewodnika po Ziemi Ciechanowskiej (Ciechanów 1974), kilku folderów krajoznawczych oraz wielu artykułów z dziedziny historii i kultury w prasie regionalnej.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Zasłużony Działacz Kultury, Za zasługi dla woj. warszawskiego, Za zasługi dla województwa ciechanowskiego i innymi. W 1982 otrzymał nagrodę im. dr. Franciszka Rajkowskiego.

Robert Bartołd ożenił się z Emilią Jankowską (1908–1998), razem wychowali czworo dzieci: Artura, Marię (z męża Turczyńską), Elżbietę (z męża Ogonowską) i Bernarda.

Pochowany został w grobie rodzinnym na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie, na którym Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej ufundowało w 1998 tablicę z epitafium. Jego imię nosi jedna z ulic Ciechanowa. W 2010 roku odsłonięto jego pomnik w formie ławeczki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]