Robert Berdella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Berdella
Rzeźnik z Kansas City
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1949
Cuyahoga Falls
Data i miejsce śmierci 8 października 1992
Jefferson City

Robert Berdella (ur. 31 stycznia 1949 w Cuyahoga Falls; zm. 8 października 1992 w Jefferson City) – amerykański seryjny morderca, zwany Rzeźnikiem z Kansas City. W latach 1984-1987 zamordował w Kansas City (Missouri) sześciu mężczyzn. Przed zabójstwami Berdella gwałcił i torturował swoje ofiary.

Zbrodnie[edytuj | edytuj kod]

Berdella został aresztowany wiosną 1988, gdy Chris Bryson – jego niedoszła ofiara, uciekł z domu, w którym Berdella przetrzymywał go przez tydzień. W czasie przeszukania domu Berdelli, znaleziono wiele zdjęć wykonanych aparatem typu Polaroid. Zdjęcia te przedstawiały kilku bestialsko torturowanych młodych mężczyzn; na ich podstawie udało się ustalić tożsamość ofiar. W czasie przesłuchania Berdella przyznał się do sześciu morderstw, ale uparcie podkreślał, że zawsze po torturowaniu swoich ofiar podawał im silne środki przeciwbólowe. Czaszki dwóch ofiar Berdella pochował w swoim ogródku, a ciała pozostałych ofiar poćwiartował i wrzucił do śmieciarki. Ciał tych nigdy nie udało się odnaleźć, pomimo długich poszukiwań na wysypisku śmieci.

Wyrok i śmierć[edytuj | edytuj kod]

Za sześć morderstw ze szczególnym okrucieństwem został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności.

Robert Berdella zmarł w więzieniu Missouri State Penitentiary na zawał serca. Kilka dni przed śmiercią Berdella napisał list do władz, w którym twierdził, że strażnicy więzienni umyślnie nie podają mu lekarstw. W sprawie jego śmierci nigdy nie wszczęto śledztwa wyjaśniającego.

Ofiary Roberta Berdelli[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Kansas City
Kansas City
Geographylogo.svg
Lokalizacja Kansas City na mapie Stanów Zjednoczonych
Lp. Ofiara Wiek Data
1. Jerry Howell 20 5 lipca 1984
2. Robert Sheldon 18 12 kwietnia 1985
3. Mark Wallace 20 22 czerwca 1985
4. Walter Ferris 25 26 września 1985
5. Todd Stoops 21 17 czerwca 1986
6. Larry Pearson 20 23 czerwca 1987

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]