Robert Ghormley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Lee Ghormley
Ilustracja
Vice Admiral Vice Admiral
Data i miejsce urodzenia 15 października 1883
Portland
Data i miejsce śmierci 21 czerwca 1958
Bethesda
Przebieg służby
Lata służby 1906–1946
Siły zbrojne United States Navy United States Navy
Stanowiska dowódca
Rejonu Południowego Pacyfiku,
14th Naval District
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
II wojna światowa
Odznaczenia
Distinguished Service Medal (Stany Zjednoczone) Legia Zasługi (USA) Navy Expeditionary Medal Nicaraguan Campaign Medal Medal Zwycięstwa (międzyaliancki) American Defense Service Medal American Campaign Medal Asiatic-Pacific Campaign Medal Medal za Kampanię Europejsko-Afrykańsko-Bliskowschodnią World War II Victory Medal Medal Okupacyjny Marynarki Wojennej

Robert Lee Ghormley (ur. 15 października 1883 w Portland, zm. 21 czerwca 1958 w Bethesda) – admirał floty (Vice Admiral) United States Navy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1902, podczas studiów na University of Idaho, wstąpił do United States Naval Academy w Annapolis. Po jej ukończeniu, w 1906 rozpoczął służbę na krążownikach. W latach 1911–1913 służył w stopniu kapitana (Lieutenant) w United States Pacific Fleet, biorąc udział m.in. w działaniach w Nikaragui.

W 1917 w randze komandora podporucznika objął dowództwo na pancerniku USS „Nevada”, na którym spędził większość I wojny światowej. W okresie międzywojennym dowodził okrętem patrolowym USS „Niagara”, a następnie niszczycielem USS „Sands”. W 1938, po ukończeniu szkolenia w Naval War College objął stanowisko dyrektora działu planów wojennych i zastępcy szefa operacji morskich (Director of the War Plans Division and Assistant Chief of Naval Operations).

W 1940 został wysłany przez Roosevelta do Wielkiej Brytanii w charakterze obserwatora. Brał tam udział w rozmowach dyplomatycznych dotyczących włączenia (oficjalnie neutralnych) Stanów Zjednoczonych do wojny (ABC–1). Po ataku na Pearl Harbor został dowódcą sił morskich Rejonu Południowego Pacyfiku (COMSOPAC). Jego nominacja była kontrowersyjna, admirał Chester Nimitz bowiem rekomendował na tę funkcję Williama Pye’a.

Ghormley nie wierzył w powodzenie operacji w strefie Guadalcanal i rekomendował jej opóźnienie. Nie brał też osobistego udziału w działaniach wojennych, czego oczekiwali Nimitz oraz Ernest J. King. Zazwyczaj przebywał w kwaterze głównej w Numei. W październiku 1942 został zwolniony z funkcji i zastąpiony przez Williama Halseya. Zajmował stanowiska administracyjne, potem został dowódcą US Naval Force w Niemczech. W 1946 przeszedł w stan spoczynku.

Zmarł w 1958 w szpitalu Marynarki Wojennej w Bethesda. Został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biogram w The Pacific War Online Encyclopedia