Robert Mróz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Mróz
Data i miejsce urodzenia 29 maja 1963
Różan
Narodowość polska
Język język polski
Alma Mater Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Dziedzina sztuki muzyka
Strona internetowa

Robert Mróz (ur. 29 maja 1963 w Różanie) – polski muzyk, kompozytor, z wykształcenia pulmonolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, zajmuje się pulmonologią i biologią molekularną, uzyskał tytuł profesora doktora habilitowanego nauk medycznych, jest kierownikiem II kliniki chorób płuc i gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku[1].

W latach 70. i 80. XX wieku brał udział w wielu projektach muzycznych i współpracował z grupą teatralną Arka. W 2013 roku zajął się tworzeniem własnych kompozycji oraz tekstów. Na przełomie kilku lat, prężnie rozwijając swoją karierę w branży fonograficznej, postanowił wydać debiutancką płytę Droga ku zachodowi. Udoskonalał swoje brzmienie oraz artystyczny przekaz we współpracy z Janem Kondrakiem oraz Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej[2][3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Robert Mróz na początku swojej kariery artystycznej komponował muzykę dla teatru Arka, kierowanego przez Pawła Opęchowskiego. W repertuarze teatru znalazły się następujące kompozycje muzyka:

Zdobył nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, debiutach na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, dostał zaproszenie do musicalu Metro, lecz zrezygnował ze względu na karierę medyczną.

Wrzesień 2015 roku był dla Roberta Mroza czasem powrotu na scenę i premiery ogólnopolskiej projektu o tytule Wszystko o Miłości, prezentowanego w sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej. Produkcją muzyczną projektu zajął się aranżer Marcin Partyka, pracujący pod kierunkiem dyrygenta Adama Klocka. Koordynacją całości przedsięwzięcia zajął się manager kultury, Bogusław Bojczuk - dyrektor nowożytnego wydania Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu oraz Festiwalu Filmowego „Dwa brzegi” w Kazimierzu Dolnym. Podczas koncertu odbyło się premierowe wykonanie piosenek o miłości, skomponowanych i wykonanych przez Roberta Mroza, napisanych przez Jana Kondraka, tekściarza i frontmana Lubelskiej Federacji Bardów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyszukiwarka kontaktów. prof. dr hab. Robert MRÓZ. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. [dostęp 2019-01-01].
  2. a b ROBERT MRÓZ - WSZYSTKO O MIŁOŚCI [zarchiwizowane z adresu 2018-12-30].
  3. znanylekarz.pl.