Robert Sadowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiego gitarzysty rockowego. Zobacz też: Robert Sadowski (piłkarz).
Robert Sadowski
Pseudonim Sadek
Data urodzenia 24 listopada 1963
Pochodzenie Polska
Data i miejsce śmierci 25 stycznia 2005
Warszawa[1]
Instrumenty gitara
Gatunki rock
Zawód muzyk
Zespoły
Madame, Houk, Kobong

Robert „Sadek” Sadowski (ur. 24 listopada 1963, zm. 25 stycznia 2005 w Warszawie[1])[2] – polski gitarzysta rockowy. Znany z działalności w wielu polskich zespołach rockowych od połowy lat 80. zeszłego wieku.

Jedną z pierwszych formacji, w których grał „Sadek”, był Szklany Markiz. Pierwszym zawodowym zespołem było Madame (od 1984), w którym występował wraz z Robertem Gawlińskim. Po rozwiązaniu zespołu w 1986 roku „Sadek” związał się z wokalistą Jarkiem Wajkiem oraz basistą Wojtkiem Trześniowskim (Pancerny), z którymi stworzyli formację Lizard's Day.

Około 1989 roku brał udział w nagraniu albumu Kultu Kaseta.

Następnie dołączył do punkowej grupy Deuter, z którą wystąpił w 1989 roku na festiwalu w Jarocinie. Był to ostatni koncert zespołu Deuter w tym składzie. Większość muzyków z tego zespołu wraz z nowym wokalistą postanowiło kontynuować twórczość pod szyldem Houk. Brał udział w powstaniu albumów Soul Ammunition, Natural Way (Full Noize) i Transmission Into Your Heart.

Należał do składu zespołu Immanuel i w lipcu 1993 w Studiu Izabelin nagrał z nim materiał na płytę Moons (niewydaną).

W grudniu 1993 odszedł z zespołu Houk i wiosną 1994 roku wraz z Bogdanem Kondrackim założył zespół Kobong, z którym nagrał dwie płyty Kobong oraz Chmury nie było.

W tym czasie powrócił do współpracy z ówczesnym liderem Wilków Robertem Gawlińskim przy jego płytach Solo oraz X.

Kolejną formacją, którą „Sadek” powołał do życia, był Robot. Zespół nie zyskał popularności i po upadku tego przedsięwzięcia artysta zaczął grać na gitarze na ulicach. Z młodymi ludźmi, z którymi muzykował, nagrał materiał Starówka. W 2004 roku ukończył budowę studia Robot - Media.

Zmarł na atak serca[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c i, Robert Sadowski nie żyje, muzyka.onet.pl, 27 stycznia 2005 [dostęp 2012-06-23] (pol.).
  2. Polska Fundacja Muzyczna, Kalendarium Muzyczne – Listopad, pfm.waw.pl [dostęp 2012-06-23] [zarchiwizowane z adresu 2009-11-16] (pol.). (arch.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]