Roberto Chery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roberto Chery
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 lutego 1896
Montevideo
Pozycja bramkarz
Kariera seniorska
Lata Klub Wyst. Gole
1915–1919 Peñarol Montevideo
Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja Wyst. Gole
1919 Urugwaj 1 (0)

Roberto Chery (16 lutego 1896 - 30 maja 1919) - piłkarz urugwajski noszący przydomek Poeta, bramkarz.

Chery rozpoczął karierę w 1915 roku w klubie Peñarol Montevideo, w którego pierwszej drużynie zadebiutował 26 listopada 1916. Dwa lata później zdobył mistrzostwo Urugwaju.

Jako piłkarz klubu Peñarol wziął udział w turnieju Copa América 1919, gdzie Urugwaj został wicemistrzem Ameryki Południowej. Chery zagrał tylko w meczu z Chile, który odbył się 17 maja w Rio de Janeiro na Estádio das Laranjeiras. Był to jego reprezentacyjny debiut. Jedna z jego interwencji okazała się tragiczna w skutkach - Chery uderzył głową w słupek. Uderzenie było tak silne, że natychmiast stracił przytomność. W szpitalu odwiedzany był nie tylko przez kolegów z drużyny, ale także przez pozostałych uczestników turnieju. Ponieważ lekarze nie dali rady, Chery po dwóch tygodniach pobytu w szpitalu zmarł 30 maja 1919 w wieku 23 lat. W pozostałych meczach bramki Urugwaju bronił podstawowy bramkarz reprezentacji - Cayetano Saporiti.

Dla uczczenia pamięci zmarłego bramkarza-poety Brazylia i Argentyna rozegrały 1 czerwca mecz na tym samym boisku, na którym zdarzył się nieszczęśliwy wypadek - Brazylia wystąpiła w barwach klubu Chery'ego, czyli Peñarolu, a Argentyna w barwach reprezentacji Urugwaju [1]. Obie drużyny ufundowały puchar imienia Roberto Chery (Copa Roberto Chery), który uroczyście przekazano do honorowych zbiorów klubu Peñarol.

Tragiczna śmierć bramkarza podczas turnieju o mistrzostwo Ameryki Południowej zrobiła tak ogromne wrażenie, że w Urugwaju doszło nawet do powstania klubu o nazwie upamiętniającej zmarłego - Roberto Chery Montevideo.

Chery był dobrym i inteligentnym bramkarzem, choć trochę nerwowym. Wykazywał wielkie uzdolnienia literackie. Ponieważ swoje wiersze czytywał na głos swoim przyjaciołom oraz kolegom z drużyny, zyskał sobie przydomek Poeta[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Wołek, Encyklopedia piłkarska FUJI: Copa America. Historia mistrzostw Ameryki Południowej 1910-1995, Wydawnictwo GiA, Katowice 1995, ​ISBN 83-902751-2-0​, str. 19-20

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Copa Roberto Chery 1919
  2. encyklopedia FUJI