Rogulewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rogulewo
część wsi
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Powiat wejherowski
Gmina Wejherowo
Część miejscowości Łężyce
Strefa numeracyjna 58
Kod pocztowy 84-207[1]
Tablice rejestracyjne GWE
SIMC 0176621
Położenie na mapie gminy wiejskiej Wejherowo
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Wejherowo
Rogulewo
Rogulewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rogulewo
Rogulewo
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Rogulewo
Rogulewo
Położenie na mapie powiatu wejherowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wejherowskiego
Rogulewo
Rogulewo
Ziemia54°30′29″N 18°22′20″E/54,508056 18,372222

Rogulewo (kaszb. Regùléwò) - część wsi Łężyce w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Wejherowo[2][3]. Wchodzi w skład sołectwa Łężyce.

W latach 1975–1998 Rogulewo administracyjnie należało do województwa gdańskiego.

Rogulewo rozciąga się wzdłuż drogi Gdynia Chylonia-Koleczkowo w enklawie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego otoczonej terenami leśnymi. W tej samej enklawie położone są Łężyce i sąsiadujące z Rogulewem Głodówko - osada o bardzo podobnym charakterze.

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych Rogulewo było niewielką osadą złożoną z kilku domostw. Obecnie znaczną jego część zajmuje osiedle nowych domów jednorodzinnych o dość zwartej zabudowie. Mieści się tu również kilka przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych - min. zakłady stolarskie, wytwórnia biżuterii z bursztynu, centrum ogrodnicze, stacja paliw, myjnia bezdotykowa.

Część Rogulewa położona jest w administracyjnych granicach Gdyni. Tam też swoją siedzibę ma Leśnictwo Rogulewo, przynależne do Nadleśnictwa Gdańsk. Przed budynkiem leśnictwa rośnie drzewo-pomnik przyrody: tulipanowiec amerykański.

Pierwsze wzmianki o Rogulewie pochodzą z XVII w. Dawna nazwa miejscowości brzmiała Rogalewo, natomiast Leśnictwo Rogulewo na historycznych mapach spotykane jest pod nazwą Leśnictwo Głodowo.

Obecnie można spotkać się niekiedy z niepoprawną formą nazwy miejscowości: Regulewo (powstałą najprawdopodobniej na skutek błędnego spolszczenia nazwy kaszubskiej).

Połączenie z Gdynią umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linia nr "288").

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 696 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. GUS. Rejestr TERYT